ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.05.2011
ÎNSCRIS: 09.08.08
JUL-2010

Conditii nesperat de bune

Este un hotel mai putin ofertat pe piata romaneasca; am ajuns din intamplare aici, fiind un grup mai mare de colegi am ales o varianta de mijloc (financiar vorbind) pentru a satisface pe toata lumea.

Hotelul ne-a impresionat in bine, mai ales ca nu aveam mari asteptari la trei stele. Camerele sunt destul de mari, mochetate, baie moderna. Mobilierul nu este totusi nou. Am vazut in hotel si camere care erau reamenajate, modern, stil Ikea.

Noi am avut toate cele trei mese, dar cel mai bine este sa optati pentru demipensiune (dimineata+seara). Mesele sunt sub forma de bufet, mancarea e destul de variata si buna, dar oferta la pranz lasa rau de dorit. Dealtfel grupul nostru si alte doua trei cupluri am fost singurii care luam pranzul acolo. NU prea sunt romani in hotel, preponderent nemti si nordici.

Ceea ce face toti banii, mai ales pentru familiile cu copii, este aquaparkul hotelului, cu acces gratuit pentru cei cazati aici. Topoganele sunt SUPER si vor facea deliciul celor mici si... nu numai :)) Pentru cei amatori, hotelul are si Cazino.

Este amplasat oarecum central in statiune, si fata de mare cam la 3-400 m.

Personalul este amabil, serviabil si sincer nu am vazut sa faca diferenta in tratarea noastra sau a turistilor nemti, de ex.

Singurul inconvenient ar fi ca lifturile (in numar de trei) nu fac deloc fata unui turn de 20 de etaje cum e Kuban. Astepti chiar si cate 5 minute pana prinzi un lift mai ales in orele de masa. Sa cobori de la etajul 14 pe scari parca nu prea are farmec, casa scarilor necomunicand nicaieri cu exteriorul (fara geamuri etc) si daca se stinge lumina - cum s-a si intamplat anul trecut iti cam scoti ochii.

In concluzie este un hotel corect oferta-pret care va va oferi o vacanta frumoasa cu buget relativ redus. Pun si cateva poze. S-aveti vreme buna!

Trimis de ggabriel2006 in 18.05.11 12:05:54
Validat / Publicat: 18.05.11 13:38:52

VIZUALIZĂRI: 9019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ggabriel2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera

indiralisa_26
[29.06.11 16:42:34]

eram chiar curioasa daca s-a cazat vreun roman aici si care sunt conditiile... hotelul are un aer usor comunist fiind probabil destul de batran dar este foarte inalt fiind un punct de reper...

[30.06.11 07:29:20]

Intr-adevar, pe vremea lui Jivkov, hotel Kuban era emblematic pentru Sunny Beach - cel mai inalt, cel mai nu stiu cum, ma rog "impliniri marete".

Timpurile s-au mai schimbat insa, s-a mai schimbat si Kubanul, ce-i drept are un pic aer de "ranced" dar a fost renovat succesiv si la cele trei stele ofera camera mochetata, in baie cada, nu dus, uscator de rufe pentru balcon, sala de fitness un spa ultra basic etc.

Comparativ cu hotel Dobrudjia din Albena, care este tot o fosta "perla" comunista, Kubanul chiar se prezinta bine, mai ales tinand cont ca nu este un hotel de lant iar managementul este bulgaresc. O parte din glorie i-a ramas, este cel mai cunoscut punct de reper pentru Sunny Beach, in proximitatea lui sosesc/pleaca autocare de turisti etc.

indiralisa_26
[01.07.11 10:55:31]

interesant... multumesc pentru precizari

cipy28
[19.02.12 18:09:14]

salut, la demipensiune sau cele 3 mese, este inclus ceva bauturi? ms

[19.02.12 20:10:43]

@cipy28: Salut. Bauturi ai numai de dimineata, lapte, cafele si sucuri de dozator. La pranz si seara trebuie sa-ti cumperi de la barul amplasat strategic la capatul salii unde se serveste masa. Preturile nu erau exagerate.

Krisko
[17.01.13 13:15:20]

@ggabriel2006: Aquaparkul are program de functionare pe anumite intervale orare sau e disponibil permanent? Hotelul are parcare proprie? Este platibila? Poti sa imi transmiti mesaj personal cu numele agentiei prin care ai facut rezervarea. Merci.

[17.01.13 14:11:25]

@Krisko: Topoganele functionau intre orele 09 si 17. Hotelul are parcare pazita si... platita. Iti trimit pe pm si agentia.

lori_vox
[28.06.13 13:00:24]

@ggabriel2006: Buna,

Te rog îmi poți detalia un pic ce înseamnă pensiune completa, toate cele trei mese. Meniul este fix, sau gen bufet, all inclusiv, ai mai multe feluri de mancare de unde poti alege?

Plaja este departe de hotel? Exista sezlonguri si umbrelute, cât costa.

Te mai rog ceva, îmi poți trimite si mie pe PM numele agenției de unde ai achiziționat sejurul. Se pare ca nu prea sunt agentii care ofera cazare aici. Multumesc frumos, o zi buna!

[28.06.13 14:33:01]

@lori_vox:

Hai sa-ti raspund succint:

1) mesele sunt tip bufet, ai de unde alege, mai putin la pranz, unde era "subtire" rau de tot oferta (doua feluri de ciorba din plic) si alte chestii de fel doi nu prea apetisante. Pranzul nu merita. Mai bine iei demipensiune cu dimineata si seara unde ai de unde alege, era destul de bogat si diversificat.

2) Hotelul nu este pe plaja. Este cam la aprox 150-200 m de plaja, pe aleea de promenada. Umbrelute si sezlonguri ai la piscina si aquaparcul propriu, gratuite pentru oaspetii hotelului. La plaja se platesc. Agentie iti trimit pe PM.

lori_vox
[28.06.13 14:40:43]

@ggabriel2006: Multumesc frumos pt. promptitudinea cu care mi-ai răspuns. Îți doresc o zi buna.

iepurasu
[02.08.13 22:04:26]

Salut'

Te rog frumos, îmi poți trimite si mie pe PM numele agenției de unde ai achiziționat sejurul?

Mersi frumos.

Stima.

v

dararaul
[17.08.13 21:07:51]

Buna seara, ma intereseaza numele agentiei de unde ai achizitionat biletul si eventual un pret pe sejur. Multumesc

[19.08.13 12:04:58]

@dararaul:

Scuze de intarziere, dar abia acum ne-am intors din concediu.

Ti-am trimis mesaj privat cu detalii.

radupistol
[24.12.13 15:48:14]

sal, imi poti trimite te rog PM numele agentiei, hotelul nu are disponibilitate mai peste tot. ms

[24.12.13 20:31:37]

@radupistol:

Agentia prin care am rezervat noi (oricum, vorbim de vara 2011 - e ceva vreme de atunci), nu il mai oferteaza. Dati o cautare google cu "hotel kuban sunny beach" si gasiti sigur cateva agentii care il au in oferta.

lyylancer
[10.08.15 10:53:05]

Nu recomand am fost la kuban resort Un hotel de 2 stele nicidecum 4. In poze pare super, dar nu e chiar asa. Am avut un pachet all inclusiv 12-19 iulie 2015 Personalul sub orice critica iti vorbesc in nas si nu sunt deloc amabili, In special cu Romanii. Toboganele din parc aproape ok, cele mari te ranesc pe spate. Am fost destul de dezamagit pt ca ma mai fost la all inclusiv, iar aici nu m-am simtit deloc comod. la piscina nu au suficiente sezlonguri, am pus dimineata prosoapele pe sezlonguri sa avem unde sa stam la piscina

Administratora o fandroma la 120KG a pus sa ni le ridice doar la noi romanii. Am mers la masa si mi-au furat pantalonii scurti pusi pe umbrela. din camera mica comunista ne-au disparut 5 leva lasati pe masa, crema de dat dupa bronzat.

Mancarea relativ, bunicica si cat de cat variata, insa o mai pun de pe o zi pe alta. ce nu se manca astazi o pun a doua zi.

NU VA RECOMAND SA MERGETI ACOLO

MARE TEAPA!!!!!!!!!!

[10.08.15 12:41:52]

@lyylancer -

am fost la kuban resort Un hotel de 2 stele nicidecum 4.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

cipy28, dararaul, ggabriel2006, iepurasu, indiralisa_26, Krisko, lori_vox, lyylancer, radupistol
Alte impresii din această RUBRICĂKuban Hotel: