ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2011
ÎNSCRIS: 10.05.11
SEP-2010

ARTICOL ARHIVAT

Foarte ok

desi a trecut mult din septembrie anul trecut, totusi o sa scriu si eu un review, pt ca intentionez sa vizitez acest hotel si anul acesta, tot in septembrie (prima saptamana).

Poate ca unele detalii mi s-au pierdut din memorie dupa atata timp, dar eu am fost foarte multumit de acest hotel, chiar in comparatie cu hoteluri din strainatate (si am vazut destule).

Cu ce sa incep? in primul rand hotelul dispune de o parcare destul de mare, nu am avut probleme (poate in lunile mai aglomerate nu sunt sufieciente, dar in perioada in care am fost eu 28 august, 4 septembrie nu am avut probleme). Holul arata destul de bine, liftul si eu retin ca este relativ nou, nu a trebuit sa apas pe circuite aflata in gaurile fostelor butoane. am stat la etajul 10, intr-o camera pe colt, marea se vedea foarte frumos. Camera intr-adevar nu-i cea mai mare in care am stat, dar nu m-a incomodat cu nimic, baia ok, nu am vazut rugina si nici nu am avut probleme. Curatenie se facea zilnic, inca tin minte ca uneori gaseam prosoapele impaturate in diferite forme, si chiar si asternuturile.

Referitor la masa, noi am avut mic dejun bufet suedez (care a fost singurul lucru putin dezamagitor, poate ca in full sezon este altfel, dar acum era destul de saracacios, plus ca de salamurile ce erau disponibile nu m-am atins, nu aratau prea delicioase). In schimb, restul meselor au fost in sistem de bonuri valorice si au compensat cu varf si indesat. mancare excelente, portii mari, si ca o paranteza cei mai buni papanasi care i-am mancat vreodata. Apoi, in fiecare seara vreo 2-3 atmosfera era intretinuta de un diversi invitati, deci nu ma pot plange din privinta asta. piscina foarte ok, apa putin rece dar ce sa faci, era septembrie deja.

Plaja, si asta e cel mai important lucru, era foarte curata, mie personal imi place in olimp pentru ca nu merg toti nebunii de copii acolo sa se dea in spectacol si sa faca mizerie. apa curata, fara alge, plaja curata fara sticle/pet-uri/cutii de bere/mucuri de tigari si hartii.

Ca o nota personala, i-am vizitat si pe vecinii nostri bulgari, si decat sa ma mai duc acolo la asa zisul all-inclusive, care de fapt e o bataie de joc (aceeasi mancare zile la rand, am lucrat si in restaurant stiu cum arata mancarea statuta sau amestecurile "specialitatea bucatarului" care nu sunt altceva decat resturi amestecate, apa minerala care daca o tii 15 minute in sticla nu se mai poate bea, bauturile pe care daca le ceri, culmea, tocmai s-au terminat, posirca pe care ei o numesc bere - asta pe langa toxiinfectie alimentara), prefer sa trag la marea noastra, si daca ar fi sa platesc putin mai mult dar macar sunt linistit.

In concluzie, recomand oricui acest hotel. O sa revin cu o noua parere in septembrie, si niste poze.

Trimis de vladv in 10.05.11 14:28:47
Validat / Publicat: 10.05.11 16:44:41

VIZUALIZĂRI: 3357 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[10.05.11 15:34:04]

Un set (chiar minimal) de fotografii din sejurul de anul trecut s-ar putea cumva incarca?

[10.05.11 16:21:13]

voi cauta si voi reveni cu poze

[10.05.11 16:44:18]

multumesc, o iau ca pe o promisiune ; am publicat review-ul.

DoreD
    [10.05.11 17:03:39]

Olimp a fost statiunea mea de suflet. Am stat la Belvedere, Oltenia, Slatina, Galati si Arad acolo, Arad fiind hotelul a carui disparitie din peisajul turismului romanesc o voi regreta pururi. Dar am fost gonit incet incet din statiune de lipsa investitilor decente in infastructura. Statiunile noastre nu au norocul celor bulgaresti, de a beneficia de o administratie unitara si interesata ca toate spatiile publice sa arate perfect.

Si acum sunt convins ca daca un operator ar prelua in totalitate Olimpul si Neptunul, putine statiuni de la Marea Neagra ar mai avea o sansa impotriva lor.

Hotelul Majestic a fost adus de investitor intr-un stadiu acceptabil, in ceea ce priveste conditiile de cazare si foarte bun cand ne referim la spatiile comune (holuri, restaurante, zone de recreere). Nu stiu cat de buna este masa ori cat de bine instruit personalul, probabil cam la fel ca la Perla din Mamaia, deci nu grozav, insa iata, sunt oameni care le apreciaza. In perioada cand mergeam acolo, parea disproportionat de scump fata de alte hoteluri, raportat strict la conditiile din camera si de la mese. Deasemenea, distanta pana la plaja era destul de mare, iar plaja hotelului era destul de proasta. Dealtfel in Olimp singura plaja buna este cea de langa resedinta iubitilor conducatori, departe de hotelurile turn. De ce, de ce nu are cineva grija si de statiunea asta!

Cat a costat toata distractia pana la urma, iti mai amintesti?

commandorsteel*
    [10.05.11 21:09:06]

Din ce stiam, acest hotel fusese refacut de catre patronii de la springtime, care renovasera si in Mamaia un hotel (Perla, parca)

Hotelul arata bine, l-am vizitat dar nu m-am cazat in el, deoarece prefer camerele cu balcon, iar acest hotel parca nu dispune de asa ceva

[10.05.11 21:36:26]

Da, intr-adevar hotelul nu are balcoane, dar asta n-a fost o problema pt mine.

Apoi, referitor la ospatari, probabil in full sezon sunt mai sictiriti dar acum nu au fost probleme, totul a fost ok.

Referitor la cost a fost undeva la 1500 ron pt doua persoane, cU bonuri valorice de 80 de lei pe zi de persoana, dar anul asta o sa merg pe bonuri de 100 de lei pt ca desi portiile sunt mari si preturile sunt pe masura, cu alte cuvinte restaurantul este relativ scump, dar cu 100 pe zi zic eu ca ne vom descurca

referitor la plaja, am fost in mai multe statiuni de la noi, si eu zic ca plaja din olimp a fost cea mai curata. Pai in renumita mamaia este un jeg pe plaja incredibil, sa nu mai vorbim de patura de alge, de fite si marlanisme. La costinesti e prea multa lume pt mine, desi sunt la varsta numai buna pt costinesti prefer odihna dupa un an de munca.

balasa violeta
    [11.05.11 10:48:23]

Bine ai venit!

Ma bucur ca iti plac statiunile de la noi. Dar asta nu inseamna ca la vecini, nu se merita. Ai avut tu ghinon.

Despre toxiinfectie alimentara am pomenit si eu intr-un rw. la Granada si un user mi-a atras atentia asupra gravitatii (se inchide hotelul), de atunci sunt atenta cand folosesc acest cuvant.

Ne place la noi dar NU NE VOR cei din turism. Nu suntem respectati!

O zi buna!

[11.05.11 11:47:58]

Sunt de acord ca noua ne place dar nu ne vor ei.

In privinta vecinilor, ma indoiesc ca inchide cineva un hotel pe care NU l-am specificat dintr-o statiune la fel de nespecificata .

In continuare, raman la parerea mea, la vecinii de la sud este ca in vestul salbatic, pana si in tunisia a fost mult mult mai bine. Probabil ca s-au saturat de romanasii care merg de obicei acolo si fac circ. dar mi-ar place sa mearga lumea la marea noastra, si sa mai lase "pomu' laudat". Sa nu uitam ca mai pe vremuri statiunile de pe litoralul nostru erau foarte cautate de straini si romani asemenea, iar vecinii erau pe nicaieri. Acum au all inclusive (care oricum este o pacaleala, pt ca-ti dau cele mai ieftine sortimente), repede fugim toti, nu conteaza ca parca intri in vestul salbatic cand treci granita, nu conteaza ca te fura la drumul mare, ca ramai fara masina (furata) in "parcarea hotelului", ca ti-o ridica pt parcare, ca sta politia in toti boschetii, etc, etc, lucruri acoperite pe larg la stiri in fiecare sezon estival.

Sper si cred ca nu o sa fiu dezamagit la Majestic nici anul acesta.

balasa violeta, commandorsteel*, DoreD, vladv
    Alte impresii din această RUBRICĂMajestic Hotel [Olimp]: