ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2011
    APR-2011
    2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

ARTICOL ARHIVAT

MiniVacanta de Paste 2011

Am luat un sejur de Paste - 2011 (3 nopti cazare + masa) pentru 2 familii (30-40 ani), fiecare cu un copil (10 si 6 ani).

Conditii de cazare:

- camera spatioasa: tv lcd mare + dvd, fiecare cu telecomanda, aer conditionat cu reglaj individual, papuci ptr dus, prosoape + 2 halate curate, nici urma de praf, seif cu cheie si instructiuni, toate luminile functionale, toaleta igienizata si bine dotata (uscator, dus cu hidromasaj, casca de dus, apa fierbinte la 11 noaptea, hartie, prosoape, gel si sampon, sapunuri si prosoape actualizate dupa 2 nopti), cheie tip card, ata+ac, perie haine etc.

- personal: foarte promt si serviabil. Aici includ de la receptie, ospatari, barmani si pana la femeia care facea curat.

- parcare: suficienta in fata hotelului, cu supraveghere video

- lift modern si incapator ptr cele 4 etaje, holuri curate cu senzori de prezenta pentru lumina si camere video de supraveghere (monitorizare si inregistrare la receptie).

- restaurant: am avut meniuri incluse in pret. Mancarea foarte buna si suficienta. Apa minerala (plata si acidulata) + suc natural la masa de pranz. Noi am luat meniuri doar pentru adulti, dar au mancat si copii din ale noastre, fiind mai mult decat poate duce un om normal. Surprizator, la prezentarea la receptie am fost intrebati daca dorim miel sau curcan (nota 10!). Masa ne-a asteptat de fiecare data curata, cu eticheta cu numele pe ea, iar ospatarii (iar surprinzator), mult peste asteptari: "mai doriti o palincuta sau un pahar de vin? ". In dimineata plecarii, am avut de ales la micul dejun din 6 variante. Una (aleasa de noi) continea si cereale cu lapte. Nu am observat si am comandat, separat, pentru copii, cereale cu lapte. Ospatarul, pe faza, a sesizat si ne-a avertizat. Din nou, nota 10.

- bar: personal foarte amabil, bar bine dotat (desi nu aveau palinca). Nu a fost o problema sa cerem o bere la 11.30 noaptea; ne-au adus berea la masa din holul receptiei, ne-au facut recomandari de traseu si de "timp liber".

- piscina: o idee cam mare pentru un hotel (adancimea 1,8 - 2,2 m, lungime 6-7 metri, latime 4-5m), cu apa calda, fotolii, si deschisa inclusiv la 11 noaptea. Nu ne-a dat nimeni afara, puteam sa stam, probabil, pana dimineata.

- sauna: 2 cabine de 3-4 persoane, dotate cu reglaj independent de temperatura si umiditate, dus, vestiar - toate cerute la ora 10 seara!

- sala de fitness: bicicleta, stepper, haltere +alte 5-6 masini care nu stiu ce fac), toate noi sau f. bine intretinute. Piscina, sauna si sala de gimnastica sunt la subsol.

- "spatiu pentru timp liber" (la et. 4) - dotat cu 2 mese de pig-pong (gratuit de la receptie), si cu autoservire: scaune, pahare, scrumiere, cesti, chiuveta, cofee maker; canapele de piele, masute, tv-lcd pe cablu; aranjament primitor, elegant.

- receptie: eleganta, promta, si mai ales super amabila (am primit palete de ping-pong si sah la 11 noaptea, cu zambetul pe buze). Tot aici gasiti si cate ceva de cumparat de stricta utilitate (periute, pasta de dinti, ghiduri, prezervative etc). La intrare exista (functional!) un "lustruitor" de pantofi. Gratis.

Tot de la receptie se puteau inchiria si 2 ATV-uri. Nu am mai avut timp sa le testam. Nu am utilizat nici internetul, desi langa bar erau 3 sau 4 calculatoare. Wi-fi nu ne-a interesat. Pentru un hotel "sezonier" din Romanica e super OK...

Nu dau 10, ci 9,5 din urmatoarele motive:

- piscina - prea adanca (te pun sa semnezi la receptie ca ai aflat cat e de mare si ca nu au personal de supraveghere)

- dusul cu hidromasaj din camera (al nostru), nu am reusit sa aflam cum functioneaza. E adevarat ca nici ne pasiona prea tare. Cabina, putin cam "micuta".

- aerul conditionat din camere: nu are telecomanda, tre sa desfaci un "capac" care iti permite regrajul. Dar 100% functional. Caldura berechet.

- sunt numai vreo 8-10 programe tv (e adevarat ca din tot spectrul de interes: stiri, discovery, desene, muzica). Este si un program pentru adulti (un card pay tv care se achizitioneaza de la receptie si se baga in telecomanda.)

- usile glisante de la sifonierul din camera care nu se miscau prea "natural".

- in parcare nu am vazut nici un cos de gunoi. Poate erau necesare.

Ce nu mi-a placut:

- romanasii nostri necivilizati; dupa o noapte petrecuta la "spatiul de recreere" de la et 4 nu au invatat (desi scria) ca dupa ce au mancat seminte si floricele pe mese si mocheta e de "bun simt" sa-si stranga paharele si sa le puna pe bar. Multi nu au invatat ca desi e un hotel de 4 stele e frumos din partea lor sa nu distruga chiar tot ce vad in cale (mese de ping-pong, scaune, mizerie lasata cu ostentatie in urma).

Nota 10 cu felicitari pentru personal: super amabil, mereu disponibil.

Nota 10 pentru management: dupa inviere ne-au asteptat la restaurant (tot personalul) cu drob, oua rosii, cozonac, pasca si vin - toate la discretie - la 1 noaptea.

Trimis de cristian2* in 03.05.11 07:35:35
    Validat / Publicat: 03.05.11 08:46:45

VIZUALIZĂRI: 1977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristian2*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere de pe terasa de la et. 4, o parte din parcare.

[03.05.11 09:23:24]

@cristian2, bine ai venit pe site si multumim pentru impresii. Un review bun de debut, echilibrat, cu multe detalii utile. Te mai asteptam si cu alte articole.

aida.alecu*
    [04.05.11 19:43:31]

Felicitari pt rw! Sunt bucuroasa sa aud ca se poate sa fie atat de bine si la noi! De curiozitate, ce pret a avut distractia asta? E mai scump ca in afara?

cristian2*AUTOR REVIEW
    [05.05.11 10:03:20]

Am dat pentru 3 nopti 10.8 mil lei (adica ~260 euro). In banii astia au intrat 2 meniuri complete (inclusiv festiva) acces piscina, fitness, ping-pong, sah, table etc.

In ziua de Paste (la pranz si seara) a fost si un dj care a mai schimbat atmosfera. Nu pot sa spun decat ca si-au dat interesul ca sejurul sa fie placut.

aida.alecu*, cristian2*
    Alte impresii din această RUBRICĂCindrel Hotel: