ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2011
ÎNSCRIS: 13.07.10
OCT-2009
single

Din nou la Alba Iulia

Fiindcă am primit unele ecouri prin care eram mustrat că am pus reviewuri despre Alba Iulia fără să vorbesc despre obiectivele majore de aici voi încerc prin acest review să îndrept această mare nedreptate.

Aşa că îmi voi permite să încep descrierile:

Catedrala Reîntregirii Neamului poate cea mai emblematică clădire de aici din Alba Iulia. Este locul unde au fost încoronaţi la 15 octombrie 1922 Regele Fedinand şi Regina Maria. Arhitectura acestei construcţii amintşte deBiserica Domnească de la Târgovişte după a cărei arhitectură s-a inspirat. Poate şi datorită acestui eveniment major care a avut loc aici catedrala mai este cunoscută şi sub numele de Catedrala Încoronării.

Despre Cetatea Bastionară de aici din Alba Iulia v-am povesti deja aici aşa că NU voi mai reveni cu aceleaşi informaţii de acolo, completate magistral de ecourile colegei noastre de aici de pe A. F. A. @biancuta!!!

Biserica Reformată a fost ridicată (se pare) în anul 1740, este o biserică a credincioşilor de religie reformată (Calvin) şi aparţine de Eparhia Reformată din Ardeal.

Muzeul Naţional al Unirii se numără printre cele mai importante instituţii muzeale din România, atât din punctul de vedere al patrimoniului său, cât şi al prestigiului ştiinţific. Muzeul este adăpostit în Clădirea Babilon din anul 1968.

Obeliscul lui Horea A fost ridicat în anul 1937 din iniţiativa Societăţii Astra. Măsoară peste 20 metri înălţime şi are la bază un basorelief înfăţişându-i pe cei trei luptători ai răscoalei de la 1784, Horea, Cloşca şi Crişan. Este situat în faţa porţii a treia a cetăţii şi este operă a sculptorului lon Negrulea.

1 decembrie la Alba Iulia despre cum se desfăşoară manifestările de 1 decembrie la Alba Iulia am încercat să vă povestesc aici aşa că nu voi relua subiectul momentan;

NU aş vrea să devin (din nou) patetic şi să dau căutare Google, pentru restul obiectivelor, ci am să mă opresc pentru moment la aceste obiective despre care am cunoştinţă şi pe care le-am văzut fiindcă Am Fost Acolo. Sunt convins că în curând vor sosi colegii mei care Au Fost Acolo şi mă vor completa cu celelalte obiective!!!

PASTE FERICIT AFA ne vedem dupa sarbatori!!!

Trimis de RobertCodescu in 18.04.11 18:33:29
Validat / Publicat: 18.04.11 20:33:02

VIZUALIZĂRI: 1740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica reformata ALBA IULIA
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

santana*
[18.04.11 20:57:13]

Robby, dar despre marţienii din Ploieşti nu ne spui nimic? Că văz că stadionul (era sa zic aeroportul) "Ilie Oană" e aproape gata... Ce forme de perversiune turistică ai domnule! Când te vede omul prin biserici, când pe stadioane!

crima
[18.04.11 20:57:57]

Obeliscul lui Horea A fost ridicat în anul 1937... şi este operă a sculptorului lon Negrulea.

Dupa alte surse (multiple, pe internet), autori sunt arh. O. Mihaltan si sculptorul I. Fekete...

creivean
[18.04.11 21:06:54]

@crima

Pe saitul Primăriei Alba-Iulia (click aici) scrie clar că a fost realizat din granit de catre arhitectul E. Mihaltan si sculptorul Negrulea.

Cred că, confuzia provine de la faptul că Fekete din maghiară înseamnă Negru (lea) în română. În fapt era unul şi acelaşi. Un român cu numele tradus în maghiară, aşa cum multe nume se traduc în această limbă ) Pot da sute de exemple.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
RobertCodescuAUTOR REVIEW
[19.04.11 07:41:07]

@santana vei fi PRIMUL informat cu poze de la fata locului si cu un review corespunzator cand stadionul va fi gata!!!

@crima amavut mare noroc cu colegul @creivean ca eu personal NU stiam chestia asta pe care ne-a dezvaluit-o el!!!

mecut
[20.04.11 12:33:00]

@Robert Codescu

Paste Fericit si tie, Robert, sanatate si petrecere frumoasa!

[21.04.11 17:53:43]

Review-ul a fost retras din concurs, iar voturile primite pana acum au fost anulate. Motivul il puteti citi aici.

Cine doreste isi poate reface fara probleme votul.

crima, mecut, santana*
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Alba Iulia: