ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2017
ÎNSCRIS: 04.07.16
JAN-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 ani+10 ani

Cateva ore in Alba Iulia

La intoarcere de la Salina Turda, in drum spre Brasov, am intrat in Alba Iulia cu gandul de a bea doar un ceai. Intentionam sa stam mai mult in Sibiu, in drum spre casa. Nu stiam mai nimic despre oras, ne-am luat dupa un indicator ce arata spre cetate.

Habar nu aveam cum arata si cat este de mare cetatea. O mare ignoranta din partea noastra.

Am intrat pe la poarta VII, am luat-o pe jos spre poarta III. Cu toate ca era iarna si frig frumusetea cetatii, fiecare coltisor ne lasa cu gura cascata. Sunt atat de multe lucruri de vazut, la un moment dat aveam senzatia ca nu sunt in Romania, ci intr-o capitala europeana selecta.

Cladirile extrem de ingrijite, strazile, statuietele care te urmaresc la fiecare pas, portile imense, iar peste toate impunatoarea statuie a lui Mihai Viteazu. In aceeasi zi vizitasem si mormantul domnitorului de langa Turda, care ne placuse la fel de mult.

Am inaintat spre catedrala unde a fost incoronat Regele Ferdinand I. absolut coplesitoare. Am stat 4 ore si nu am reusit sa cuprindem mai nimic, nu am reusit sa vizitam nici un muzeu, dar cocluzia a fost clara: Alba Iulia nu este un oras de tranzit, ci o destinatie pentru cateva zile. Ma imaginam plimbandu-ma vara pe aleile cetatii pline de istorie.

Un localnic ne-a vazut si ne-a insotit o perioda, dandu-ne indicatii a ceea ce vedeam. Ne-am fi dorit ca fiecare lucru care il vedeam sa fie insotit de mai multe explicatii. Indrumarile domnului binevoitor ne-au fost de mare folos.

Am parasit orasul cu gandul reintoarcerii. Am intrat si in Sibiu, orasul mult promovat. Ajunsi in piata centrala primul lucru pe care l-am remarcat a fost o statuie la care nu puteam ajunge, o scena fiind amplasata exact in fata ei. La cativa pasi era cat pe ce sa calc pe un monument pe care scria ca este dedicat eroilor revolutie, o placa prinsa jos, pe care nu as fi vazut-o daca nu erau 2 coroane de flori. Greu de acceptat dupa ce in aceeasi zi am vazul Alba Iulia, nepromovata.

De aceea m-am hotarat sa scriu despre acest oras care m-a facut sa simt mandria de a fi roman. Vizitati Alba Iulia si nu veti regreta.

Trimis de PETROHAND in 04.01.17 15:18:17
Validat / Publicat: 04.01.17 16:40:53

VIZUALIZĂRI: 2585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PETROHAND); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.01.17 16:40:37]

Bun review de debut - @PETROHAND: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

zlatna
[04.01.17 18:07:21]

@PETROHAND: Un bun-venit şi din partea mea.

Cetatea Alba Carolina este, după renovare, una dintre cele mai frumoase din ţară. Trebuie să petreceţi mai mult timp în cetate deoarece acesta are multe lucruri interesante. Din luna aprilie până în luna octombrie la cetate are loc o ceremonie fastuasă de schimbare a gărzii, aşa că dacă vă hotărâţi să revizitaţi cetatea, mergeţi în aceea perioadă.

Nu stiu dacă aţi intrat şi în Catedrala Catolică, aici se află mormântul lui Iancu de Hunedoara.

Toate cele bune.

zlatna