ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
JUL-2009

Foarte frumos

Anul acesta mă duc prima oară în Bulgaria! Sau cel puţin aşa sunt eu tentat sa cred!!!

OK, vă văd nedumeriţi aşa că o să fiu mult mai explicit: mă duc cu Porumbiţa la Lti Berlin în Green Park la Nisipurile de Aur.

Dar de ce cred că e prima oară! ? ! ?? Pentru că acum 2 ani printr-o fericită împrejurare am ajuns aici în Bulgaria. Staţi să vă explic: prietenul meu Iulian a fost la Flamingo Grand Hotel din Albena într-un sejur de două săptămâni iar cu 3 zile înainte să se întoarcă tot în Bulgaria finul său avea bilet la acelaşi hotel, ceea ce era doar o glumă la început s-a transformat într-o excursie în Bulgaria. Adică mi s-a propus să vin în Bulgaria cu finu’ să stau vreo 3 zile şi să mă întorc cu ei.

OK mi-am zis haide, până la urmă de ce NU!!! M-am interesat cam cât costă camera mi-am luat bani la mine şi-am plecat spre Nisipurile de aur!

Flamingo Grand Hotel 5***** este unul din cele mai solicitate hoteluri de aici din Albena, asta în ciuda faptului că are 5***** şi preţuri pe măsura stelelor pe care le deţine. Mi-am luat cameră 3 zile 2 nopţi = 570 RON cu mic dejun inclus. DE mâncare NU vă pot spune prea multe deoarece am preferat să mănânc cu prietenii mei în staţiune unde era mult mai ieftin iar dacă găseai loc la o terasă mai bună, puteai să vezi şi marea.

Un alt motiv pentru care NU am trecut Bulgaria la destinaţii vizitate este că de aici NU mi-am luat nici un ceas fiindcă pur şi simplu nu am găsit ceva să reprezinte (sau să mi se pară mie că reprezintă) litoralul bulgăresc.

În a doua zi ne-am decis să mergem să vizităm Cap Kaliakra un loc fantastic plin de miraj şi fascinaţie. Am vizitat muzeul din peşteră şi ruinele cetăţii de aici după care s-a propus să mergem să facem, împreună o vizită scurtă la … Balchik. WOW!!! Era deja prea mult unde la începutul lunii nu se întrezărea nicio ieşire nici măcar în oraş la o terasă acum văzusem Albena, Cap Kaliakra şi urma Balchik. În regulă ”dacă poporul o cere de ce NU! ? ” Aşa că iată-mă la Castelul de la Balchik puteam să zic că deja făcusem o „supradoză turistică” dar mai ales că şi vremea a ţinut cu noi şi cu mine mai ales m-am bucurat foarte mult.

Faptul că litoralul bulgăresc se bazează mai mult pe turistul român l-am observat atunci când mi-a sărit în ochi multitudinea de meniuri afişate în română (alături de bulgară şi engleză).

Iată că a sosit şi ziua a 3-a recepţionera (cea blondă YAMY!) mi-a spus că mă mai aşteaptă să revin la Flamingo Grand Hotel pentru un sejur mai îndelungat. I-am spus că aşa voi face dar se pare că am minţit-o fiindcă anul acesta (aşa cum v-am spus deja) voi fi la Lti Berlin 4**** în Green Park la Nisipurile de Aur!!! Dar cu siguranţă NU voi uita şi această scurtă experienţă din Bulgaria, mai ales că acum există un review pe A. F. A. care să-mi reamintească de acest lucru. Luna viitoare voi fi acolo în Nisipurile de Aur şi voi reveni cu un review nou în care o să vă şi povestesc de Nessebar şi Castelul de la Balchik şi mai ales sper că anul acesta voi găsi un ceas (de masă, de perete, de mână) cu care să îmi îmbogăţesc colecţia pe care v-am prezentat-o aici, aşa că STAY THERE, I’LL BE BACK!!!

Trimis de RobertCodescu in 11.04.11 07:53:00
Validat / Publicat: 11.04.11 09:09:32

VIZUALIZĂRI: 3039 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Flamingo Grand Hotel din Albena

webmaster20*
    [11.04.11 09:12:27]

In ce data a avut loc mai exact sejurul: 2009... ?

[11.04.11 09:26:21]

@webmaster20 mii de scuze asa este sfarsitul lui iulie 2009 inceputul lui august 2009 dar se pare ca am uitat sa selectez asta!!! Daca se poate schimba as fi profund recunoscator sa respectam adevarul literar!!!

Nu de alta dar sa fim conformi cu realitatea si cu actualitatea pozelor !!!

[11.04.11 09:54:30]

ajustat perioada sejurului la 'IUL-2009'

[11.04.11 16:36:52]

MULTUMESC!!!

crima
    [11.04.11 16:57:02]

@RobertCodescu

Pentru/despre ce este review-ul? Ca despre Albena nu prea ne povestesti, despre hotel Flamingo Grand nici atat...

[11.04.11 17:07:08]

Despre experienta mea de acum 2 ani din Bulgaria si de asemenea este un raspuns pentru cineva care m-a intrebat de ce NU am scris pana acum despre acest lucru.

Sper ca te-a multumit raspunsul meu @crima daca NU sunt aici si revin cu alte explicatii necesare!!!

Asa ca NU te sfii sa intrebi orice, in limita decentei si iti voi raspunde oricand !!!

[11.04.11 17:15:23]

@alex1968 reviewul este despre maretul RobertCodescu care spre deosebire de alti carcotasi NU se sfiieste sa se exprime liber despre destinatiile pe care le-a vizitat!!!

Credeam ca e mai usor sa intrebi despre o informatie din domeniul care te intereseaza decat sa fii acid. Dar se pare ca m-am inselat!!!

Oferta pentru oferirea de noi informatii ramane valabila si pentru tine @alex1968 NU te rusina de ceilalti daca NU stii ceva fiindca NIMENI nu s-a nascut invatat!!!

[11.04.11 17:39:06]

@alex1968, gasesc total deplasat ecoul tau de mai sus, (l-am si sters intre timp) o incercare de flame si instabilitate pe care nu o pot tolera. Te rog concentreaza-te pe latura turistica a impresiilor, de restul ne ocupam noi, sper ca data viitoare sa nu fiu nevoit sa intervin din nou, ok?

Firul de discutie ramane deschis, insa la prima deraiere voi inchide thread-ul

alex1968
    [11.04.11 17:45:41]

OK. Scuze

[11.04.11 18:05:23]

@Robert, dar unde esti in fotografii? Adica mi se pare aiurea un rw. marca ta fara a te vedea imortalizat prin locurile pe unde te-ai distrat.

Si cum se face ca sezlongurile de la piscina sunt asa de goale si fara prosoape pe ele in iulie? Stiam ca la Flamingo este mare bataie pe ele...

[11.04.11 18:41:26]

@pepsi70ro pai hai sa o luam pe capitole: prea multa lume m-a criticat si a facut mishto de mine ca din cauza mea NU se vad obiectivele turistice sau ca moaca mea NU cadreaza cu Sagrada Familia sau a ce caut eu in Lisabona si alte glume d-astea ironice incat am decis s-o raresc cu imaginea mea pe AFA cel putin pana cand dorul a fi suficient de mare sa mai postez ceva nou. Cat despre sezlonguri si prosoape daca te uiti mai atent la acea poza iti vei da seama ca este facuta dis de dimineata cand nici macar umbrelele nu fusesera desfacute.

In rest vei vedea ca TOATE reviewurile mele vor fi strict la subiect si NU vor mai avea descrieri sentimentale care sa dea apa la moara celorlalti!!!

[11.04.11 20:07:28]

@RobertCodescu

Ca sa fiu in ton cu titlul review-ului tau, pot afirma si eu ca pozele din exteriorul hotelului sunt foarte frumoase , mai ales P03 si P08.

Spune-mi, te rog, asa-i ca P09, P19 si P11 sunt fotografii din Gradina botanica de la intrarea la Castelul Regina Maria din Balchik http://www.balcic.net/castelul.html ?

Intr-adevar impozant hotelul de 5*, dar era interesant daca postai ceva fotografii si din camera.

As fi apreciat si o descriere mai in amanunt a hotelului, conditiilor de cazare, masa, distractie si servicii, avand in vedere ca ai apreciat 100% per total gradul de satisfactie.

Ai idee daca au si camere suite sau apartamente? M-ar fi interesat pentru noi 4:2 adulti+2 copii. De asemenea ma interesa daca au si piscina interioara ? Am vazut ca cea exterioara este uriasa si foarte frumoasa.

Noi in Albena n-am ajuns pana acum, dar in Bulgaria da Am fost in Konstantin si Elena, precum si Nisipurile de Aur.

Pana la urma tot nu te-am inteles de ce ai spus ca

Anul acesta mă duc prima oară în Bulgaria!

in conditiile in care vad ca ai petrecut 3 zile foarte frumoase in Albena, in iulie 2009.

Si inca ceva, lamureste-ma, te rog, pana la urma ai fost in Albena sau in Nisipuri?

Pentru ca aici ne povesteai:

dar Flamingo Grand Hotel este in Albena...

Multumesc frumos pentru raspuns si-ti doresc de pe-acuma vacanta frumoasa cu Porumbita pe litoralul bulgaresc!

[11.04.11 20:55:20]

@dananecula la fel de complexa si cunoscatoare ca INTOTDEAUNA lasa-mi doua minute sa te lamuresc asa pe capitole:

1) Am fost in Albena fiindca Flamingo Grand Hotel acolo este dar o zi (a doua) am fost la Nisipurile de Aur, Balchik si Cap Kaliakra

2) Chiar daca au fost 3 zile frumoase, am scris clar care-i etalonul meu pentru a considera ca Am Fost acolo

3) Camerele sunt imense, hotelul dispune de apartamente cu bucatarii echipate, totul in Flamingo Grand Hotel este la superlativ

4) Promit ca vor fi reviewuri separate despre Balchik, Cap Kaliakra si Nisipurile de Aur;

5) ORICE alta nelamurire ai NU ezita sa ma contactezi voi fi mai mult decat bucuros sa-ti satisfac curiozitatea!!!

6) Daca te retine ceva sa ma contactezi pe mine o poti face pe siteul oficial al hotelului http://www.flamingogrand.com/ si e FOARTE simplu acolo dar nu te sfii

[11.04.11 21:12:36]

@RobertCodescu

Multumesc frumos pentru detalii, dar raspunsurile la cele 2 intrebari legate de fotografiile P09, P11 si P19, precum si piscina interioara a hotelului (daca exista) tot nu mi le-ai dat

Si inca 2 detalii m-ar mai interesa:

- masa se poate servi in sistem demipensiune sau pensiune completa ?

- pentru copii (12 si 14 ani) exista vreo reducere ?

Multumesc anticipat !

[11.04.11 21:26:03]

@dananecula mii de scuze muncile depuse azi m-au facut neatent pentru aceasta ora inaintata!!!

1) Vad ca deja stiai de P9, P11 si P19 ca sunt de la Balchik poate de aceea am sarit peste ele

2) Piscina interioara??? Hai sa fim seriosi cine se duce la sf. lui iulie sa stea intr-o piscina interioara cand are plaja si marea la picioare! ? ! ?

3) Eu am avut demipensiune dar cred ca exista si pensiune completa, AI si UAI;

4) ULTIMUL lucru care ma interesa era reducerea pentru copii!!! HABAR NU AM sincer;

5) MULTUMESC de PMA-urile de la ecoul precedent!!!

[11.04.11 21:44:36]

Mi-am luat cameră 3 zile 2 nopţi = 570 RON cu mic dejun inclus.

sau

Eu am avut demipensiune dar cred ca exista si pensiune completa

Care varianta este cea corecta?

TraianS
    [11.04.11 22:06:52]

Interesante baloanele alea din piscina. Prima data cand vad asa ceva

Cum functioneaza? Au un fermuar, intri inauntru si apoi le umfla? Nu te sufoci acolo? M-a lovit curiozitatea.

[11.04.11 22:35:16]

@TraianS

Daca-mi permiti iti pot da eu mai multe amanunte legate de aceste mingii uriase numite water ball.

Si noi le-am admirat prima oara in 2008 cand am fost la Nisipurile de Aur si ne-am minunat grozav cand le-am vazut plutind intr-o piscina din fata unui hotel . Le-am fotografiat de la distanta!

Dar anul trecut, cand am fost in Budapesta, la Ramada Aquaworld am reusit sa vedem unele mai frumoase, mai viu colorate si sa admiram mai de-aproape ,,fenomenul imbarcarea in mega-mingea cu fermoar'' . Am povestit eu mai pe indelete despre aceste mingii uriase-buclucase click aici cu fermoar, o adevarata distractie atat pentru cei mici cat si pentru cei mari.

Te rog sa citesti in review-ului meu, la sectiunea Piscina cu valuri unde am dat mai multe amanunte si am povestit despre o mamaita curajoasa, care chiar s-a bagat intr-o astfel de minge si a facut un spectacol de zile mari, iar noi admiratorii am gustat o burta de ras pe cinste.

[12.04.11 07:31:28]

@dananecula salvatoare ca intotdeauna fiindca eu NU stiam ce Dumnezeu sa-i spun colegului @TraianS despre aceste mingii!!!

Pur si simplu le-am fotografiat fiindca mi s-au parut inedite atunci, nu mai vazusem in viata mea asa ceva!!! Inca odata salvatoare ca de fiecare data MULTUMESC !!!

[12.04.11 08:08:12]

@Robert, si raspunsul pentru mine? Inca il mai astept...

[12.04.11 08:34:50]

@pepsi70ro am avut demipensiune cu mic dejun inclus raspunsul era deja postat daca citeai printre randuri NU mai asteptai atata sa ma trezesc eu!!!

[12.04.11 08:40:13]

@RC, stiu ce inseamna demipensiune, stiu de asemenea ce inseamna si mic dejun inclus. Ce an spuneai ca esti la scoala de turism?

TraianS
    [12.04.11 19:21:55]

@dananecula @robert

Mersi pentru info. Am inteles cum sta treaba cu baloanele

magdalena
    [14.04.11 08:42:31]

@robert. codescu, ai sa razi, eu prefer piscina pentru cele 15 minute de balaceala cat suport, decat sa intru in mare.

Nu imi place deloc apa, imi place doar sa aud marea, sa o vad si sa-i simt valurile printre talpi cand ma plimb pe tarm...

In water balls a fost fi-mea in Obzor, eu una nu m-am incumetat si nu ca as suferi de claustrofobie, dar parca esti neputincios acolo si nu ai aer...

Ei i-a placut!

[14.04.11 13:33:13]

@magdalena nici eu NU m-am incumetat sa ma bag la waterballs dar marea o prefer oricarei piscine, oricat de 5***** ar fi acea piscina!!!

alex1968, crima, dananecula, magdalena, TraianS
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Grand Hotel: