ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2018
ÎNSCRIS: 18.04.16
AUG-2018

Flamingo Grand Hotel - Albena

Salutari,

M-am gandit sa scriu un review despre experienta turisitica de la vecinii bulgari la hotelul Flamingo Grand din Albena intrucat am constatat faptul ca, inainte de plecarea mea, ultimul review a fost din vara anului 2016. Am constatat ca romanii nu ocolesc hotelul asta insa nu stiu de ce nu au mai postat nimic depre el.

Deci,

Am platit doua treceri (gandindu-ma ca voi reveni pe acelasi drum) pentru podul de la Fetesti cand am facut plinul cu benzina (apropo, nu stiu de ce isi doresc unii romani sa stea la coada la pod sa plateasca taxa cu cash cand au atatea alte metode alternative de a o plati in avans, sau chiar la 24 de ore dupa trecere... Am ajuns la concluzia ca asta face parte din „rutina” concediului lor...). Am plecat din Bucuresti pe A2 via Medgidia pana la Negru Voda, gandindu-ma ca voi trece vama mai repede. N-a fost sa fie asa, erau multe TIR-uri iar bulgarii faceau excel de zel (!) la controlul acestora avand in vedere ca eram in plin scandal al pestei porcine. Vamesii bulgari m-au impresionat in mod total neplacut intrucat incaseaza taxa de drum (rovigneta) in lei insa chitanta e data in leva. Ca sa va faceti o idee la ce curs considera vamesul bulgar ca ar trebui sa faca schimbul leu-euro-leva, va spun ca pentru o rovigneta pe o luna de 15 euro, vamesul bulgar incaseaza 80 RON ceea ce inseamna ca, de la fiecare turist roman respectivul individ incaseaza ILEGAL circa 10 RON (2 euro) in plus!... Si asta, in mod „oficial”, la vedere! Gheșeft tipic balcanic!

E de preferat sa luati rovigneta din vama, singura benzinarie din zona se afla la mica distanta de punctul de trecere insa nu arata a fi de incredere (!) si exista riscul sa nu aiba rovigneta, sa nu ii functioneze sistemul informatic, etc.

Am ajuns la Albena la bariera de intrare si am luat tichet de parcare in statiune. Atentie! Conform ultimelor reglementari date de autoritati, plata taxei de parcare in statiunea Albena se face astfel: cei care parcheaza in sectoarele albastre (blue) platesc 10 leva / zi (circa 5 euro) iar cei care parcheaza in sectoarele verzi (green) platesc 20 leva / zi (circa 10 euro). Ca idee, parcarile de pe marginea drumului de acces sunt albastre iar parcarile hotelurilor sunt verzi. Simplu! Nu se pune problema ca cele verzi sa fie pazite, singura protectie (!) daca vreti e data de faptul ca accesul in cele verzi se face, de regula, cu bariera iar la cele albastre, fara. Am vazut intr-o seara, insa, ca la parcarea verde de langa Flamingo (din dreapata lui) barierele erau ridicate pe la ora orele 23.00! Dvs. veti hotarati, la fata locului, daca veti plati 5 euro sau 10 euro functie de locul gasit. Inutil sa va spun ca un loc in parcarile albastre e mult mai greu de gasit fata de unul intr-o parcare... verde!

Apropo de verde, evitati sa lasati masina la umbra unui copac! Am patit-o eu, asa incat in tara am constatat ca substanta (cleiul) cazuta pe capotă din copacii bulgarilor (ca dealtfel si de la ai nostri) nu iese nici cu degresare la spalatoria auto asa incat iau in calcul varianta polish-arii!!! Mai bine puneti-o in soare, veti avea mai putina bataie de cap ulterior. Sau, daca aveti cunostinte botanice si cunoasteti copacii care nu lasa clei... ?!

Plata tichetului de parcare se face fie la automatele instalate (au si indicatii in limba romana intrucat romana e a doua limba vorbita in Albena daca nu chiar prima...) fie la receptia hotelului. Evitati plata la iesirea din statiune, se produce aglomeratie...

Referitor la hotel, voi vorbi despre Flamingo Grand 5 stele intrucat exista in aripa dreapta (cand ai piscinele in fata) si Flamingo Grand 4 stele. Nu stiu cum e acolo.

Am stat intr-o camera „deluxe” cu demipensiune. Am luat biletele cu early booking de la o companie serioasa (mai scumpe fata de anii trecuti, chiar daca luate devreme) in total 916 € (cu asigurari de sanatate si asigurare storno-de cand am patit-o cu o agnetie romaneasca NESERIOASA situata pe langa Podul Basarab care mi-a „executat” avansul de circa 1000 RON dat pentru un sejur in 2015 pe care nu l-am mai putut face, chiar daca i-am anuntat cu 3 luni inainte, m-am lecuit, de atunci cumpar si o asigurare storno la early booking!)

Am stat la etajul 6 (652) lateral stanga cum privesti dispre piscine, am avut chiar o mica „fereastra” cu marea (hotelul, din cate stiti, nu este situat pe plaja ci la circa 3-5 minute distanta) iar o vedere mai larga spre mare nu o poti avea decat de la etajele 8-10. Camerele sunt mari, curate, spatioase, cu o baie mare cu doua chiuvete, cadă si cabina de dus, au si o toaleta de serviciu (WC) - nu am inteles de ce nu pus si acolo o chiuveta..., televizor LCD cu ecran mare (PROTV International, Realitatea TV si TVR International...), aer conditionat (automat), doua frigidere (un minibar utilat si unul pentru alte intrebuintari), fier de calcat, masa de calcat, uscator de rufe pe balcon, chicineta (mica bucatarie) dotata cu cuptor cu microunde, plita de gatit, tacamuri, farfurii si pahare, seif, balcon (logie) larg cu masuta si doua fotolii, (a se vedea fotografiile) etc. Nu am fost intampinat cu sampanie si nu am gasit fructe in camera asa cum am citit in review-uri anterioare...

Puncte in minus ale camerei: cada „pierdea” apa (!) si am inchis problema folosind (mai igienic) cabina cu dus. Mocheta (din camera si de pe hol) nu mai e la prima tinerete, se vede ca perioada de glorie a hotelului a trecut, se simte nevoia unei schimbari... Lenjeria si prosoapele trebuiau schimbate zilnic insa nu se intampla asa. A trebuit sa atentionam menajera sa faca lucrul asta (macar la doua zile). E drept, nici nu am „incurajat-o”, asa cum GRESIT consider ca fac unii conationali, cu vreo bancnota de 5 sau 10 euro! Si nici nu am dorit sa facem o sesizare la receptie din dorinta de a nu-i cauza neplaceri persoanei...

La receptie exista un birou de schimb valutar cu program fix (dimineata si dupa amiaza, seara e inchis) unde puteti schimba euro in leva sau chiar lei in leva. Cursul de schimb este urmatorul: 1 euro = 1,90 leva, 1 RON = 0,38 leva si 1 lira sterlina = 2 leva. Mi-a placut faptul ca bulgarii nu cer precum romanii cartea de identitate la schimarea valutei; primesti o chitanta, semnezi si... gata! Oficialitatile romane au (MULTE) de invatat de la bulgari!

Masa are programul urmator: mic-dejun intre 7.30-10.30, pranz intre 12.30-14.30 si cina intre 18.30-21.30. Mic-dejunul si cina sunt OK, aveti de unde alege, chiar daca veniti la ore „de varf” (singura problema daca ajungeti la o astfel de ora ar fi ca trebuie sa asteptati eliberarea unei mese...) Doar ca trebuie sa stiti-daca nu ati mai citit un alt review despre acest hotel-ca bauturile sunt gratuite numai la micul dejun. Si apa de la dozator e gratis! La cina, acestea costa: un pahar de bere (de 250 ml) costa 3 leva, un pahar cu vin circa 6 leva. Pranzul luat la hotel nu e cea mai buna optiune; este aproape la fel de scump ca si cand ati manca la o terasa in afara (50-60 leva). E drept insa ca aici, la hotel, puteti manca, daca doriti, „pe saturate” (cu toate ca „oferta” e mult mai slaba decat la cina si timpul e destul de scurt...) Am fost intrigat sa constat ca reprezentantii hotelului doresc plata cu cash in detrimentul card-ului iar atunci cand am platit cache, NU AM PRIMIT BON FISCAL! La nivelul unui astfel de hotel e de neacceptat situatia! Am descoperit insa o terasa OK la marginea statiunii, spre Balcik, (bulgarii, mergand pe ideea de turism all-inclusiv, nu prea au terase unde sa mananci. E o mare diferenta fata de greci, din punctul asta de vedere). Se numeste NOMAD, pentru un pranz OK (inclusiv o sticla cu vin bulgaresc de 750 ml) am platit (cu bacsis cu tot) 70 leva! Se poate manca si la bistro-ul de la Flamingo Grand unde doua pizza (una mica si una mare) si doua beri costa 35 leva.

Hotelul dispune de mai multe piscine, una mare centrala si mai multe, mai mici, unde copiii se pot balaci in voie, au si niste tobogane acvatice pentru micuti, dimineata si seara niste tineri si tinere incerca sa faca animatie pentru ei. Are si o „gradinita” pentru cei mici unde pot fi lasati sub supraveghere. SPA, dusuri cu apa termala/minerala, masa de biliard, etc. toate contra cost, bineinteles!

Plaja hotelului e larga, e CURATA la fel ca si apa (nu ca la noi, cu toate ca e aceeasi mare, Marea Neagra!...), nisipul e fin, sezlong-urile si umbrela sunt gratuite. Sezlong-urile sunt din material textil, nu din plastic si sunt aerisite, NU INGRAMADITE! Dusurile de pe plaja sunt functionale. Nu exista bar beach pe plaja. Un cocktail costa 8 leva, un ness frappe, 6 leva.

Pentru distractia de pe plaja: un zbor parasailing (single) - 80 leva, dublu - 140 leva, 10 minute cu sky jet-ul - 40 leva, 15 minute - 50 leva, un loc in „banana” - 20 leva.

Statiunea e curata, are o faleza frumoasa. E potrivita pentru familisti. Atractii deosebite pentru seara nu prea sunt.

Cam asta e, sper ca v-am fost de folos cu review-ul de mai sus. Va doresc vacanta placuta in Albena la Flamingo Grand!

PS Sa nu uit: la plecare ne-am intors pe alta ruta; am mers si am vizitat Varna (30 de km) iar drumul de aici si pana acasa a fost de circa 3 ore jumatate. Circa 100 km ii parcurgeti pe autostrada (bulgarii au marit limita de viteza la 140 km/ora). Traseul e mult mai bun! DRUM BUN! pe soselele vecinilor, mai bune decat ale noastre...

Trimis de malganis in 13.08.18 21:42:48
Validat / Publicat: 14.08.18 06:32:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Sunny Beach, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 5548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (malganis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Etajul 6, camera 652

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [14.08.18 06:41:40]

@malganis:

Cine te-a pus să plăteşti în lei?

Dacă plăteai în leva, dădeai fix 30 leva şi nu te mai păcălea nimeni.

Evident că ţi-au dat chitanţă în leva, doar nu voiai să primeşti chitanţă în lei pe teritoriul Bulgariei .

În luna mai, când leva era mai scumpă la cursul oficial decât este acum, trecând pe la Giurgiu, am plătit vigneta bulgărească la benzinărie cu card bancar în lei şi am dat 69, xx lei cu tot cu comision.

[14.08.18 07:46:33]

iti raspund eu simplu: sa nu se trezeasca amendati de CNADR! am platit cu sms si a venit amenda! bine ca in instanta se rezolva dar alti bani alti nervi

cat despre leva-lei-euro si alte monede, am spus de multe ori: in tari straine e bine sa folosesti moneda locala daca nu una foarte unoscuta (euro sau dolar) si apropo vigneta nu costa 15 euro costa 30 leva!

[14.08.18 08:25:14]

[14.08.18 08:40:11]

@malganis: bun, complet, util review.

Nu te lua după ”cârcotașii de serviciu”, ăștia-s vânători de „chestii ciudate„

Dacă într-un review sunt 99.99% infomații (super-) utile și 0.01 inexactități (evident neintenșionate), văd că lumea fix despre asta scrie, despre acel „0.01” - și nimic despre celelalte 99.99%

Bine, eși normal, într-un fel - info (neintenționat) eronate e bine să fie corectate.

Flaviu
    [14.08.18 09:01:16]

@malganis: Buna ziua!

Exista tichete de parcare diferite pentru zonele albastre, verzi, altele decat cel de la intrarea in statiune? Exista bariere pentru fiecare zona?

Multumesc!

[14.08.18 10:32:25]

@Flaviu: cu tichetul ridicat de la bariera de intrare in statiune ai acces in parcarile blue, fara a intra la o alta bariera.

[14.08.18 10:40:49]

@nicole33: Stimata nicole33, problema nu e ca am fost eu pacalit (!) cu 10 RON. Problema este de principiu. Individul ala "baga" in buzunar un comision ILEGAL. Normal ar fi fost sa imi dea chitanta pentru schimbul valutar si apoi o alta pentru plata rovignetei. Simplu! Chiar daca pleci in concediu nu poti sa nu observi ca la ei (nu stiu daca si la noi) functioneza "mica ciupeala"...

[14.08.18 10:50:21]

daca tot ai intrat in polemica asta normal era sa nu iti vanda vigneta daca nu ai leva! nu e normal sa incaseze nici lei, nici euro pentru ca acolo nu este ghiseu de schimb valutar. este un ghiseu care vinde vigneta bulgareasca si numai in leva

Flaviu
    [14.08.18 10:50:48]

@malganis: Mulțumesc!

[14.08.18 10:57:39]

@nrs: Cred ca ai avut ghinion cu plata prin SMS. Am vrut sa spun ca o modalitate sigura de plata a rovignetei este plata la orice benzinarie romaneasca (atunci cand faci plinul). Si poti face plata oricand, nu DOAR atunci, inainte de plecare.

Referitor la plata rovignetei, am raspuns si lui nicole33, bulgarii STABILESC in ce moneda se poate face plata. Normal este insa sa dea chitanta pentru orice schimb!

gotty
    [14.08.18 11:01:09]

@malganis: Departe de mine ideea de a ii lua apararea vamesului bulgar care in mod clar incasa o spaga mai elevata, dar el nu te a obligat cu nimic. E un fel de business pe persoana fizica.

Atat timp cat puteai face plata in leva si iti incasa exact costul vignetei si nimic mai mult, restul tine de principiul cererii si ofertei. La fel si schimbul valutar de la hotel unde un euro este 1.9 iar la mall in varna un euro este 1.94.

Cel mai bine, intotdeauna este sa ai ceva leva la tine cash cu care sa acoperi genul asta de cheltuieli iar pentru restul exista Mastercard.

[14.08.18 11:07:07]

@malganis:

eu nu am zis ca ce mi s-a intamplat e o regula, dar poate fi o explicatie in a evita metodele alternative de plata.

in rest sa stii ca statul bulgar spune clar: se incaseaza in leva! ti-a explicat foarte frumos mai sus gotty: schimbul valutar este o activitate pe persoana fizica a angajatului de la ghiseu, sunt curios ce spuneai daca nu iti primea leii si iti zicea ca vrea neaparat leva

articolul despre hotel este foarte bun

[14.08.18 12:19:02]

@nrs: pai tocmai asta e problema, nrs: daca e vama e NORMAL sa existe un birou de schimb valutar! Daca nu exista, logic ar fi ca plata sa se faca DOAR in leva!

Ma bucur ca articolul ti-a placut!

vld79
    [14.08.18 16:04:21]

@malganis:

Felicitari pentru review! Clar, cuprinzator si plin de informatii utile.

PS. Ignora-o pe aceasta nicole. Se baga in seama aiurea cu oricine scrie ceva ce nu-i convine ei despre albena.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [14.08.18 16:14:59]

@vladdinca:

Nici măcar nu am comentat despre Albena.

Dar unii una citesc, alta pricep Mai ales când au prea mult timp liber

vld79
    [15.08.18 09:35:51]

@nicole33:

[15.08.18 23:27:47]

@vladdinca: Merci vladdinca!

MihaelaPS
    [11.07.19 18:50:55]

@malganis: am citit si sunt perfect de acord. Azi am terminat sejurul laFlamingo. Cel mai deranjant a fost faptul ca la prânz si seara nu poti bea un pahar de apa gratis si lipsa bonului fiscal in restaurant când plăteai Cash. De fapt a fost singurul loc din Albena unde nu am primit bon fiscal. Ciudat.

[11.07.19 21:49:37]

@MihaelaPS: Asa e, Mihaela. Probabil ca managementul a fost dat pe " mana" bulgarilor, altfel nu-mi explic... anomalia (!)

Flaviu, gotty, malganis, MihaelaPS, vld79
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Grand Hotel: