ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2011
ÎNSCRIS: 06.04.11
APR-2011

Poate pe viitor va fi mai bine...

Dezamagirea pentru mine a fost faptul ca ceea ce scrie in descriere nu exista de exemplu teren de fotbal, volei... , herghelie cu un singur cal nici vorba de ponei??? 2 vaci si un porc ,,curte de joaca pentru copii nici vorrba intradevar este teren dar este plin cu balegar sau Pensiune de lux este frumoasa dar nu de lux.

Drumul de acces catre pensiune cca. 200 m de la drumul principal nu este asfaltat si foarte greu de urcat, (dar din cate am vazut este posibil ca pe viitor sa se asfalteze)

Camerele sunt foarte frumoase si calduroase dar paturile scartie f. f. f. rau daca vrei sa faci ceva... te aude toata pensiunea mai ales ca peretii sunt din rigips.

Restaurantul este foarte frumos amenajat numai ca este o singura persoana care este si ospatarita si la bar si receptionista... si este foarte suparata pe viata sau nu stiu, nu scoti un zambet de la acest om. Mancarea nu este scumpa, preturile sunt acceptabile masa de dimineata 4 pers 35 Ron, Apropo SFAT daca va zice ca dimineata are oferta cu 20 ron portia nu acceptati spuneti ca doriti sa comandati din meniu.

Oricum nu este corect sa spunem numai lucrurile rele, peisajul este foarte frumos, se organizeaza foc de tabara, in fiecare seara vin formatii de muzica populara (desi mie nu mi-a placut pt. ca eram obosit dar este un lucru frumos la un sprit merge), gratarul este foarte frumos facut, probabil ca pe viitor aceste lucruri se vor schimba aceasta pensiune fiind la inceput de drum. SFAT pentru proprietar sa vina sa vorbeasca cu musafirii lui

Trimis de vanatoru in 06.04.11 09:46:54
Validat / Publicat: 06.04.11 10:47:11

VIZUALIZĂRI: 1847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vanatoru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.04.11 10:03:44]

Apreciez tonul foarte echilibrat al prezentării acestor impresii; ne bucurăm că ai venit în rândul comunităţii noastre. Cred că totuşi ai fost prea indulgent la notare, dar asta e altă poveste.

Ceva poze ai putea să ne prezinţi?

Mulţumim,

[10.04.11 17:46:38]

Ne pare rau ca d-nul "vanatoru" a fost dezamagit de vizita la pensiunea noastra. Ne-m bucura mai mult daca ar fi corect in afirmatii. Nu am pretins ca avem herghelie dar consider ca faptul ca am afirmat ca se poate face echitatie pe cai si ponei este real chiar daca avem doi cai (nu unul) si un ponei. Miniferma nu este una de productie ci pentru deservirea pensiunii, avem o singura vaca si nu doua, iar purcei avem 4 si nu unu Pacat domnule "vanatoru" ca nu sunteti corect in afirmatii, unii oameni chiar pot fi influentati de aceste aprecieri rautacioase. Dupa parerea f multor turisti care ne-au vizitat, dintre care multi in mai multe randuri, lucrurile stau cu totul altfel. Asta e. Oricum noi va respectam parerea si personalitatea chiar daca din pacate nu intotdeauna putem fi cu zambetul pe buze din motive mai mult sau mai putin obiective. Oricum, noi va asteptam cu drag si alta data, cand speram sa ne putem ridica la inaltimea asteptarilor dumneavoastra. Cu stima Eugen Voinescu, proprietarul Pensiunii Coroana Reginei

vanatoruAUTOR REVIEW
[11.04.11 21:52:49]

Nu imi place tonul ironic pe care l-ati folosit, ,,Vanatoru" este doar un nick name.

De ce toata lumea si aici ma refer si pe forumurile altor site-uri semnaleaza in deosebi acceleasi nereguli?

Am intrat in grajd si nu am vazut nici un ponei poate era invizibil, la fel ca si terenul de joaca pentru copii special amenajat, de volei tenis si terenul de fotbal daca pe terasa aveti 2 porti de fotbal asta nu inseamna ca este teren de fotbal si oricum daca as fi jucat acolo fotbal as fi lovit sigur oameni care stateau la terasa si as fi putut sparge vrun geam. Teren exista dar atat timp cat este acoperit cu balegar nimeni nu se poate juca pe el, stiu ca se utilizeaza pentru fertilizarea solului dar totusi.

Ok pe site-ul oficial al pensiunii nu mai scrie herghelie dar cand scrie cai si ponei la plurar ma astept sa vad mai mult de 1 eventual daca in timpul zilei i-ati scoate afara intr-un loc ingradit cu atat mai frumos, si sa nu mai zic pe pe alte site-uri se vorbeste si de magarusi sau patinuar.

Oricum ma bucur ca macar asa online am putut avea o mica conversatie daca cand trebuie nu aveti placerea... lucru semnalat si de alte persoane

[18.04.11 19:54:21]

@meg_bruneta29: daca sunteti proprietara sau o reprezentanta a pensiunii - rog reveniti cu un drept la replica decent, care sa poata fi publicat.

Tentativa anterioara - burdusita cu aprecieri jignitoare sau in cel mai rau caz ofensatoare la adresa clientilor (si pentru care ai primit un avertisment - nu este acceptabil a fi facuta publica si a fost stearsa din topic)..

[21.04.11 00:35:37]

[@vanatoru] Chiar nu doresc sa intru intr-o contradictie cu dumneavoastra dar as vrea sa lamurim in cel mai civilizat mod anumite lucruri. M-am adresa dumneavoastra prin apelativul "Dl. Vanatorul" nu in mod peiorativ, dar chiar nu aveam nici o modalitate de personalizare in afara acelui nick name din corespondenta. Sub nici o forma nu doresc sa va infrunt, dar in continuare as vrea sa va dau unele informatii, sau mai corect sa fac

1. Portile pe care le-ati vazut pe terasa inca nefunctiopnala a pensiunii in primele zile din aprilie dovedesc faptul ca acest teren de fotbal exista, desi nu trebuie sa ne gandim la unul de talie nationala mai ales ca nu are nimeni aceasta pretentie.

Pe acel teren de 30.000 mp chiar cred ca in conditii climaterice convenabile putem monta fileurile pentru volei, bedminton sau tenis cu piciorul, chiar daca nimeni nu are pretentia ca exista niste terenuri competitionale

2. Terasa de care faceti vorbire chiar a functionat ca patinuar natural, dar cred ca nu putem avea pretentia sa functioneze in luna aprilie

3. Chiar daca atat noua cat si turistilor ne-ar place sa vedem la o pensiune agroturistica animalele in manejul existent, special amenajat in acest scop, va trebui sa tinem cont de conditiile climaterice si sa le protejam in conditii neprielnice adapostindu-le in grajdul pensiunii.

3. Despre numarul animalelor, chiar daca nu e o lauda sa ai mai multe va pot spune ca nr. cailor este 2 plus doi manji de 1 an respectiv 2 ani, al poneilor este 2 al vacilor 1 plus un vitel, iar al purceilor este 4

4. In ceea ce priveste conversatia cu clientii pensiunii noastre, eu ca proprietar, sincer regret ca nu intotdeauna sunt prezent in incinta pensiunii pentru a putea conversa atat cat as dori

5. Pensiunea agro-turistica este situata pe un teren de 3 hectare pe care producem si furajele animalelor din dotare, situatie in care efectuam si munci agricole la desfasurarea carora ii invitam si pe clientii pensiunii noastre (participare facultativa), chiar daca in agricultura se lucreaza si cu balegar.

Iar acum ca sa am si eu o usoara doza de ironie si nu de rautate va pot promite solemn ca nu voi muta aceasta pensiune agroturistica pe "Magheru" ci o voi mentine aici la tara unde ne vor vizita numai acele persoane dornice sa accepte si acele lucrari agricole mai putin placute dar atat de ecologice si atat de utile.

Sunt convins ca a doua vizita la pensiunea noastra va fi cu mult mai reusita.

Cu stima Eugen Voinescu

[21.04.11 00:48:37]

[@Admin] Buna ziua,

Sunt proprietarul pensiunii si chiar nu inteleg aluzia dumneavoastra referitoare la decenta replicii, atata timp cat nu am jignit absolut pe nimeni, cu toate ca eu am fost cel jignit.

Sau poate am inteles grsit directia aprecierilor dumneavoastra.

Cu stima,

Eugen Voinescu

[21.04.11 00:57:05]

[@WebMaster] Pe ce considerente considerati prea indulgente aprecierile atata timp cat nu ati fost acolo.

Cu stima,

Eugen Voinescu,

Proprietarul pensiunii

[21.04.11 09:53:31]

@1953, aşa cum am editat mai sus, şi cum scriu şi acest mesaj, când se răspunde cuiva anume dintr-un şir de ecouri, e bine să fie specificat (prin semnul "@" urmat de numele userului cu care discuţi) 'destinatarul' replicii; altfel, totul devine un amalgam greu de înţeles.

Eu remarcam doar că autorul articolului a acordat note foarte mari în opoziţie cu nemulţumirile prezentate de către domnia sa în text. Pentru a observa aceasta discrepanţă, nu e nevoie să fi fost oaspetele Dv.

Iar colegul nostru, Admin, se referea (aşa cum a şi scris de altfel, clar) la o replică publicată de către altcineva şi ştearsă între timp din acest topic, din exact motivele enunţate de către el.

cristina1
[21.04.11 16:26:48]

Am fost la pensiunea Coroana Reginei in aceasta saptamana. Desi reticenta la inceput (aveam experienta unor weekenduri nereusite la Bran (fie din cauza aglomeratiei, fie din cauza unor cazari in teorie minunate), pot spune ca voi reveni cu placere – in sfarsit am dat peste o pensiune unde atunci cand ma uit pe geam nu dau cu nasul de alte blocuri/ pensiuni si unde curatenia camerelor chiar se face cu simt de responsabilitate. iar faptul ca pensiunea este asezata in varful dealului o face sa fie cu mult mai atragatoare – nu ne-a fost frica sa lasam copiii pe terasa sa se joace cu animalele si sa alerge pe tot dealul, iar linistea si lipsa oricaror sunete specifice aglomeratiei urbane ne-a lasat sa ne odihnim si sa respiram aer curat.

Intr-adevar, ca sa ajungi la pensiune sunt de mers vreo 200 de metri pe un drum neasfaltat. Sincera sa fiu, cred ca lucrul acesta ar fi o problema in conditiile in care as fi in caruciorul cu rotile. Altfel, noi am urcat cu o masina de oras, foarte joasa, cu piciorul si cu bicicleta si nu am patit nimic.

Cat priveste mancarea – masa buna, facuta chiar atunci, cu produse din gospodarie (o mare bila alba aici). Si poate ca dureaza mai mult pana cand este gata mancarea, insa acest lucru se intampla tocmai pt ca este facuta atunci, si nu reincalzita, eventual la microunde.

Eu recomand cu placere pensiunea – atat pentru familii cu copii, cat si pentru tineri care vor sa plece in explorare. Iar animalele din curte si din grajd sunt chiar simpatice

meg_bruneta29*
[21.04.11 20:11:32]

credeam ca este un site pt impresii dar se pare ca sunt privilegiate anumite persoane domnul admin!!! nu era o jignire era doar o parere ceea ce am scris dar cred ca esti din acelasi mediu, iar despre vacanta castigata nu te deranja o pltesc eu daca vrei, sunt de la bran !!!

[21.04.11 22:48:03]

@meg_bruneta29, AFA este exact ceea ce este: chiar un site de impresii. Şi turistice pe deasupra. Ceea ce implică şi menţinerea unui grad cât mai ridicat de decenţă şi respect între utilizatori. Mesajul ce ţi-a fost şters era (foarte) departe de aceste cerinţe. Dacă în continuare vei avea păreri de genul acela, am fi recunoscători dacă le-ai păstra pentru tine.

Mulţumim,

[22.04.11 00:27:29]

@meg_bruneta29

Cam tarziu e drept dar abia acum am inteles jocul "branencei" afectate de invidie. Nu ma bucur sa constat ca jocul e unul necinstit. Probabil sunteti proprietara sau apropiata uneia din foarte multele pensiuni afectate de aceasta criza, lucru pentru care chiar nu numai ca nu ma bucur, dar chiar nu am nici o vina.

Fiti braneanca in continuare, asa cum au fost toti inaintasii nostrii care s-au ajutat intre ei si nu s-au barfit sau sapat unul pe altul. Chiar nu am nici o vina pentru faptul ca numai pensiunea " Coroana Reginei are toate weekend-urile rezervate pana in luna augut. Haideti sa privim realitatea cu respect si nu cu invidie sau rautate. Avem si asa destule probleme, chiar nu cred sa fie cazul sa le multiplicam noi

Cu respect,

Eugen Voinescu, proprietar al pensiunii Coroana Reginei

vanatoruAUTOR REVIEW
[22.04.11 17:51:13]

Eu personal nu mai inteleg nimik cine este meg_bruneta29 sotia proprietarului... !!! ? si braneanca este o persoana invidioasa care detine o pensiune in zona, cu platitul vacantei... , daca cineva se apuca sa citeasca toate ecourile il ia cu siguranta durerea de cap

[22.04.11 23:08:19]

vanatoru

Sau poate sotia dumneavoastra? Sau poate doar prietena? Dar ce conteaza. Toate cele bune si un Paste fericit!

Cu stima Eugen Voinescu

1953, cristina1, meg_bruneta29*, vanatoru