ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2011
2 AD. + 1 COPII

Sub orice critică
Sub orice critică

Tristete mare...

Prima excursei in Turcia... Dezamagire totala... Comparativ cu tara noastra, au avantajul unei clime fantastice si a unei perioade foarte lungi de caldura. Recunosc ca nu am avut nici o zi fara soare. Asta a fost frumos.

Marea, insa... In Kusadasi, muntele se termina in mare. Indiferent de hotel. Asa ca sa nu va asteptati la plaja sau sa puteti intra fara saboti in mare. Pentru ca nisipul este foarte mare, cam ca si cel folosit de mine la constructia casei, si foarte murdar. Iar in apa nu se poate intra descult pentru ca pietrele sunt foarte taioase. Dintr-un grup de 40 persoane, 1 persoana s-a taiat in piatra. Ceea ce mi se pare mult. Iar cand zic taiat nu ma refer la o julitura. A fost la spital, unde a fost operat si cusut. Ca de taiat m-am taiat si eu si sotia, dar nu rau.

Plus ca acest hotel are o plaja de 10m latime, de trebuie sa te trezesti de la 6 ca sa prinzi un loc. Sezlongurile sunt cu plata, iar pe nisip daca pui cearceaful, il iei negru. Noroc cu piscina. Mare, frumoasa. Dar piscina aveam si in oras, nu trebuia sa merg 2 zile cu autocarul, sa ajung ametit ca sa stau la piscina.

Masa nu mi-a placut, fata de Bulgaria (tot stele asemenatoare) este mult mai ieftina, ce nu se mananca la pranz o sa gasiti seara in oferta, dar altfel asezonat. Seful de sala e.... ***[editat de webmaster77] I-am facut si o poza, da nu o gasesc. Stiu ca se suparase foc ca i-am facut poza.

Cazare ok, program seara pana la 12, cand se stingea totul si e cam departe de oras. De fapt, e departe bine, e la marginea orasului.

Nu stiu, poate ca sunt eu prea pretentios, dar nu se compara cu Romania. Sau Bulgaria. Incomparabil. Poate alta statiune. Sau alt hotel. Pacat de bani. Bine, nu a fost prea scump, la ce bani am dat trebuia sa ma astept sa nu fie bine. Dar oricum, la banii aceaia la mare sau in Bulgaria, era altfel. Estimativ, cu pasapoarte, transport si mici cumparaturi pentru cadouri in tara, am ajuns pe la 6.000 lei. Care mi se pare mult in conditiile in care nu m-am simtit bine.

Asta e. Oricum, fara Turcia. Pacat de vreme. Daca ma duc la mare, ma duc sa stau la plaja, sa intru in apa, nu sa stau pe marginea piscinei si sa beau bere si sa maninc sa ma umflu. Pentru cei carora le place berea si mancarea, le recomend Kusadasi. Bun si ieftin. Pentru cei care le place apa si nisipul fin al marii, le recomand Mamaia, Eforie Nord sau Bulgaria.

Cu stima si o vacanta placuta.

Trimis de balcosty in 21.03.11 22:01:07
Validat / Publicat: 21.03.11 23:42:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balcosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nu e o pietricica, ci o bucata de stanca foarte colturoasa

tilinka
[21.03.11 23:47:20]

Cam exagerezi! sincer! si nu ma refer neaparat la acest hotel.

[22.03.11 00:17:17]

E parerea lui @balcosty si trebuie sa o respectam. Imi Pare rau ca nu te-ai simtit bine marea si pe mine m-a dezamagit in Kusadasi, dar a compensat din plin cu excursiile facute.

Vacante placute in continuare si data viitoare speram sa fie mai bine.

tibidobos
[22.03.11 06:13:22]

Salut

Am vazut si eu hotelul Vera Santa Maria si pare unul din cele mai bune din zona la 4*. Nu este relevant cat ai cheltuit per total raportat la cat costa acest hotel. Asa am fost si eu la ski in Austria si m-a costat cazarea 400euro, si multe mii de euro toata distractia...

Din pacate observ ca multi dintre noi analizam calitatea hotelurilor la mare (Grecia, Turcia, Bulgaria etc) exclusiv dupa calitatea nisipului de pe plaja, care de multe ori parca nu e la fel de fin ca la Mamaia.

Atunci, de ce ne mai tot bulucim pe afara in loc sa cheltuim banii la noi???

Din fericire observ ca incet, dar sigur gusturile noastre se educa si incepem sa intelegem ca all inclusive nu este alceva decat o cantina mai evoluata si poate ne vom indrepta, pe masura bugetului evident, spre destinatii cu adevarat de vacanta, de unde sa ne intoarcem cu amintiriri frumoase.

Daca vrei sa vezi fata cea mai frumoasa a Turciei incearca pe viitor sa avansezi spre Bodrum sau Fetieh, Oludeniz, cu alte cuvinte, daca tu nu ai fost fericit cu alegerea facuta, nu inseamna ca Turcia te-a dezamagit ("dezamagire totala").

Ca sa rezum, din punctul meu de vedere acest hotel are un pret destul de corect.

alex1968
[22.03.11 08:17:34]

Cazare ok

Pai atunci de ce ai acordat doar 12,5% (adica "extrem de nemultumit") la cazare?

Si eu am fost la acest hotel si - pentru ca ai facut comparatie cu Bulgaria - am fost si in Bulgaria. Si o sa fac o singura paralela, cu hotelul Astera din Nisipuri, despre care cred ca toti cei care au stat acolo sunt de parare ca este unul dintre cele mai bune din statiune.

Asadar, camera la Vera nu a fost cu absolut nimic mai prejos decat camera de la Astera (ba as spune ca a avut un plus, acela ca, spre deosebire de Astera, unde balconul era plin de bondari, in balconul de la Vera nu era nicio insecta). In ceea ce priveste masa, aici, intr-adevar, turcii au fost mai slabi, in special in ceea ce priveste micul dejun. Dar INTOTDEAUNA am gasit mancare care sa imi placa, iar eu sunt destul de sclifosita. Iar plaja este, intr-adevar, deplorabila, dar asta ar fi trebuit sa stii inainte sa-ti iei biletul acolo.

In ceea ce priveste pretul, eu am platit, tot cu transport cu autocar si doua nopti intermediare (la Istanbul si Canakkale), 340 euro/persoana. La Astera m-ar fi costat dublu.

Sigur, fiecare avem standardele proprii. Eu, personal, consider ca Vera este un hotel mai mult decat OK, mai ales tinand cont de pretul platit.

wyo*
[22.03.11 12:05:27]

Du te nene in Romania ca anul acesta la 4 stele costa 3900ron 2 persoane cu 3 mese. Super oferta. Dar ai nisip de calitate...

[22.03.11 12:32:19]

si eu am fost in Kusadasi, tot in 2010 (iulie) dar pot spune cu mana pe suflet ca cel putin la Ladyes Beach apa era extraordinar de limpede si nisipul fin si fara absolut nicio piatra. nici taioasa, nici rotunda, de niciun fel. inotam pana la geamandura unde apa avea peste 10m adancime si vedeam pietrele de pe fund.

parerea mea este ca intreg review-ul este unu destul de subiectiv si dezechilibrat (prin prisma notelor acordate), autorul fiind deranjat pana si de culoarea sefului de sala, lucru care nu prea ne face cinste ca societate civilizata din care pretindem ca facem parte.

[22.03.11 12:39:35]

referirile rasiste la personalul hotelului au fost editate. astfel de afirmatii nu sunt permise pe acest site.

[22.03.11 18:01:37]

A fost parerea mea. Sincera. Asta e...

[22.03.11 18:14:23]

A fost parerea mea. Da, prefer Romania. Sau astept alte oferte interesante. Oricum, ma duc la mare pentru MARE, nu pentru a ma lauda ca am fost in Turcia.

[22.03.11 18:17:29]

Multumesc pentru observatii. Asa este, ai dreptate, trebuie sa ne trezim, sa nu ne mai amagim cu oferte de "all inclusive" ce insemna de fapt "impinge tava la oferta". Si da, nu merita. Chiar nu inteleg de ce nu am cheltuit banii in Romania, mai ales ca ma consider un bun roman. Si promit sa nu mai fac asa ceva. O zi buna.

[22.03.11 18:20:53]

Cer scuze daca am suparat. Dar asa mi s-a parut, ca dupa 2 zile de mers cu autocarul sa te lovesti de o asa dezamagire... Si ai dreptate, trebuia sa stiu ca asa e nisipul si marea acolo. Numai ca nu am stiut. Si nici nu am gasit postari care sa critice obiectiv marea la Kusadasi, de aceea mi-am si permis sa postez aceasta descriere. O zi buna si o vacanta placuta la vara!

[22.03.11 18:25:21]

Cer cuze inca o data daca am deranjat. A fost parerea mea, mi-o mentin si nu e nimic fals in ceea ce scriu. Acest hotel nu are plaja, trebuia sa stai inghesuit pe plaja privata a altor hoteluri, ceea ce nu este corect. Nu stiu daca o sa mai pot posta poze, dar daca o sa pot, o sa postez. Era un ponton care mergea aproximativ 20 metri in mare, dupa care coborai de pe el direct in apa, pentru ca de la margine, daca intrai, aveai toate sansele sa te tai in pietre. Vacanta placuta, eu o sa aleg altceva.

[22.03.11 18:55:02]

Nu pot sa inteleg de ce aproape intotdeauna cand cineva scrie un review negativ care nu corespunde cu preferintele altor useri, chiar si majoritatri, este numit exagerat, ca avand pretentii peste masura si alte lucruri. Este parerea lui, indiferent daca noi suntem de acord cu el sau nu. Scrieti si voi review-uri si povestiti cum s-au petrecut lucrurile din punctul vostru de vedere, dar fara a mai "ataca" persoana celui nemultumit.

Eu am fost in Kusadasi, la un alt hotel nu la Vera si am descris in comentariul meu atat minusurile cat si plusurile. A fost frumos per total, o vacanta reusita. Dar nu am nicio problema in a recunoaste ca imi place foarte mult si statiunea Mamaia si ca aproape in fiecare an mi-am petrecut un concediu acolo. Parerea mea e ca ne putem simti bine si la turci, dar si la noi la mare, existand desigur avantaje si dezavantaje orice varianta am alege.

[22.03.11 19:00:35]

@cristi_an3000

Sa stii ca si mie mi-a placut Turcia dar nici eu nu am fost foarte incantata de plaja din Kusadasi. Intr-adevar apa era limpede, dar erau multe pietre in apa, chiar si la mal, iar plaja era sub orice critica de murdara. Am gasit haine murdare, chiar o coada aunui animal si nu exagerez cu absolut nimic.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.03.11 19:07:32]

@roxxie

Nu toata plaja din zona Kusadasi este cu pietre. Exista si plaja mai buna ca la Mamaia. Iar despre Marea Egee comparativ cu Marea Neagra nu cred ca mai este necesar sa facem comparatii.

Dar daca vezi numai plaja de la 1-2-3-5 hoteluri si zici ca:

Se numeste exagerare sau nu?

[22.03.11 19:08:17]

si cu toate acestea, nu cred ca se compara cu cea de la Mamaia unde stim cu totii cum e, atat apa cat si nisipul.

una e sa nu fi foarte incantata (nici eu nu prea am fost incantat peransamblu fie vorba intre noi) dar alta e sa dai nota ZERO la capitolul mare si plaja. pai atunci la aia de la Mamaia cat ii dai? mai ales cand te trezesti ca inoti intr-o apa maronie plina de alge si faci slalom pe plaja printre mucuri de tigara si alte alea. asta este motivul pt care am zis ca este exagerata notarea.

[22.03.11 20:40:16]

Eu nu am gasit plaja buna in Kusadasi. Cer scuze, dar nu am gasit. Daca a-ti gasit, vacanta placuta in continuare. Nu cred ca are rost sa comparam plaja. Poate serviciile sau altceva, dar in nici un caz plaja. Oricum, am atasat si poze. Si nu sunt din gradina de acasa. Sunt bolovani autohtoni. Sau Kusadasi are podis si nu stiam eu?

[22.03.11 20:43:02]

OK, a fost parerea mea. In alte tari, si iarna, plaja e curata. La noi, nici vara. Nu am zis ca plaja de la Mamaia e curata. Am zis ca plaja romaneasca are nisipul din scoici, iar cea din Kusadasi din piatra. E o diferenta. Mare.

[22.03.11 20:46:17]

Multumesc pentru ajutor. Ori sunt oamenii din Kusadasi care ma critica, ori mai aveam putin si credeam ca sunt nebun si mai trebuie sa ma mai duc odata. Dar nu cred ca a-si mai face asta. Nici gratis. E prea departe si plaja prea... trista. Da, trista e un cuvant bun. Plaja noastra e frumoasa. E vesela. Si nu doar a noastra, dar a noastra o putem pune pe ultimul loc comparativ cu altele.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.03.11 20:56:20]

Eu nu contest ca plaja de la Vera este varza. De fapt daca te informai stiai si tu asta inainte sa mergi acolo. Sincer imi pare rau ca nu ai avut o vacanta faina.

Dar nu generaliza.

Uite un exemplu "pe poze" de plaja buna in zona Kusadasi. Nu vorbim despre hotel ci despre plaja.

[22.03.11 20:58:11]

am incarcat si eu niste poze de pe Ladies Beach - Kusadasi. se pot vedea aici.

il rog pe balcosty sa le vizioneze si apoi sa-mi spuna daca ar trebui sa fiu de aceeasi parere cu el. uita-te la poza P03 si zi-mi daca plaja chiar e trista, si uita-te la pozele 7,8,9,11 si vezi la ce nisip ma refeream eu.

intr-adevar e putin cam ingusta, dar de aici pana la a-i da nota zero.. parerea mea este ca nu e altceva decat o exagerare care induce in eroare.

[22.03.11 21:14:43]

Multumesc pentru ajutor.

Poate am exagerat din cauza ca ma asteptam la ceva mult mai mult decat am primit.

Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa spun ce nu mi-a placut.

Daca scria altcineva si citeam inainte, poate nu mai aveam asteptarile atat de mari.

[22.03.11 22:24:04]

@ Balcosty

Foarte bine ca ti-ai exprimat opinia proprie intr-un mod civilizat fara a jigni pe nimeni. Exagerari sau nu, eu consider ca nu treaba noastra sa decidem. Eu am citit, m-am informat si din review-ul tau si din ale altora si am extras ceea ce ma interesa pe mine.

Eu niciodata la Mamaia nu am intotat printre pungi de plastic sau mai stiu eu ce in mare. Erau uneori doar cateva alge marunte. Nu neg si nu-i contrazic pe cei care au gasit apa murdara, spun doar ca eu nu am vazut niciodata asa ceva. Si merg de cel putin 5 ani la Mamaia si in perioade diferite.

De asemenea, nici plaja nu mi s-a parut murdara din punctul meu de vedere. Dar plaja de la Ldies Beach din Kusadasi era cu adevarat mizerabila, foarte multe gunoaie si resturi si ramasite de la diverse lucruri. Apa dupa cum am mai spus era clara, dar erau alge maruntite si uscate, iar intr-o zi ne-am ales cu niste pete urate de petrol. Poate a fost o intamplare, nu zic, dar din punctul meu de vedere lucrurile asa au stat si nu am de ce ascund aceste aspecte.

Mi-a placut Turcia, per ansamblu, dar privind strict marea si plaja - cel putin din zona Kusadasi Ladies Beach-o prefer oricand pe cea de la Mamaia.

[23.03.11 22:16:22]

Multumesc pentru ajutor!

Uitasem de petele de petrol si de cat de greu se curatau. Ai dreptate, Turcia e frumoasa, nu se compara cu tara noastra, dar, din pacate, eu am vrut sa merg la mare...

[24.03.11 09:53:31]

Trebuie sa calatoresti mult, sa fii informat, sa nu pleci cu gandul ca vei gasi un paradis cu asa putini bani. Daca ai ajuns in Turcia si nu vizitezi nimic altceva decat un singur hotel si o singura fasie de plaja e mare pacat de timpul pierdut. Pentru un pumn de nisip si o baie in mare poti sa mergi o singura zi, cu costuri minime in Romania. Fiecare om are dreptul la o vacanta decenta, civilizata, fara pampersi aruncati pe plaja, fara cai ce se scalda in Marea Neagra, fara manele, fara fete de masa murdare, fara preturi umflate, fara ospatari obraznici si fara multe alte nereguli. Cea mai frumoasa tara din lume e Romania-dupa parerea mea, dar concediul nu il petrec aici datorita oamenilor care fac turism, dar si datorita celor care fac mizerie si galagie.

Ai dreptul de a alege. Cred ca nu esti pretentios. Mie cand mi-e dor de Marea Neagra dau o fuga in Albena unde marea e divina iar nisipul imi mangaie corpul cu finetea lui. Nu exagerez cu nimic.

Pe viitor alege ceva ce iti doresti: nu lux, nu mancare multa, nu piscina...

Stiu eu un loc pentru tine. Tu vrei doar strictul necesar, o mare curata, o plaja mare cu nisip fin... si multa liniste... doar tu si marea...

[24.03.11 19:35:38]

Multumesc pentru sprijin!

Da, e adevarat, pretuiesc marea pentru ca satu la munte si iubesc marea. Dar i-mi place sa fie frumoasa. Nu sunt suparat daca sunt manele, si mie imi plac uneori, la un pahar, dar e mai importanta familia. Am fost in Bulgaria, la un hotel de 5 stele, Marina Beach parca, de revelion, si am ramas uimit de cat de curata pot avea bulgarii plaja iarna. Si am promis sa revin anul urmator. Dar am uitat... Si am ajuns in Turcia. Unde am fost foarte dezamagit.

Daca stii un loc interesant, trimite-mi te rog.

Multumesc.

Vacanta placuta sa ai si anul acesta!

[25.03.11 23:06:19]

mail -ul meu personal e ***

comunicam cu multe detalii daca doresti

webmaster20*
[26.03.11 08:01:46]

@cristinaoranici, am editat adresa ta de email, nu este indicat sa o lasi la vedere. Poti comunica, in schimb, prin intermediul mesageriei private, mesajele ajungand in casuta de email cu care te-ai inscris pe site.

bigu_2006_rapid
[05.04.11 20:41:16]

buna! pe 25 martie am luat biletele pentru vera! vreau sa va spun ca este pentru a 3-a oara cand merg la vera. consecutiv! am plecarea pe 19 august si intrarea la vera pe 20. m-au costat biletele 24.400.000 lei vechi. anul trecut m-a costat 26 milioane, in 2009 27 milioane! de exemplu la un hotel de 2 stele din mamaia, sa zicem... Flora... te costa 15 miloane lei... de persoana, fara transport, pe ala nu-l pun la socoteala. indiferent cu ce te duci tot mai costa inca ceva. eu am dat 24.400.000 lei 2 persoane/ cu... tot cu transport. cu autocarul! crezi ca daca era asa de nasol... cum zic unii... ma mai duceam acolo? ma pacaleam in 2009, in 2010 dar anul asta fiti siguri ca nu ma mai pacaleam! nici eu si nici inca vreo 2-3 cupluri care mergem impreuna... iata pentru a TREIA oara consecutiv! orice s-ar spune locurile acelea au un farmec aparte, la fel si hotelul si orasul Kusadasi! gusturile nu se discuta!

[06.04.11 21:18:02]

Exact. Gusturile nu se discuta.

maria55 †
[13.04.11 18:28:12]

@Bigu2006, f. bun ecoul tau si la obiect1Intr-adevar gusturile nu se discuta dar sa generalizezi si sa afirmi ca acest oras ar dezamagi... deja e prea mult! La fel ca si tine, la rindul meu merg in luna sept. pt a 4-a oara la kusadasi, chiar daca ' muntele se termina in mare' dupa parerea unora! La fel ca tine iubesc Kusadasi-ul la fel cum iubesc si litoralul nostru mai ales ca locuiesc in Eforie. Balcosty cred eu ca nu a vazut nici plaja de la Diamond Beach nici pe cea de la Milli Park unde nu numai ca nisipul este f. fin, plaja mare si curata si se poate ajunge cu 'dolmus-ul' pt 2 lire. In consecinta, cu un minim efort poti sa-ti faci o vacanta de vis la fel cum faci tu sau eu. Si noi suntem un grup de prieteni care mergem la acelas hotel. Se numeste 'Surtel' si este la km 0 in Kusadasi, la 50m de aleea de promenada a falezei. I-ti doresc un concediu la fel de placut ca si in anii precedenti!

[18.04.11 19:23:44]

Multumesc frumos! O vacanta frumoasa!

P. S. E superb la Eforie!

maria55 †
[18.04.11 19:48:04]

@belcosty, este frumos la Eforie pt mine ca-i orasul meu! Dar pt tine si multi altii (chiar si pt mine de altfel) ramin vesnic indragostita de Kusadasi, un oras atit de primitor. Noi, cei de pe litoral, mai avem multe de facut sa putem asigura acelas standard turistilor nostri. Din pacate! Eu sunt realista, iar tu extrem de politicos! Multumesc mult!

[27.04.11 22:11:52]

Multumesc frumos

alex1968, anadragusin, balcosty, bigu_2006_rapid, krisstinna, maria55, roxxie, tibidobos, wyo*
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: