ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
APR-2009

La pas pe Valea Ialomitei (I)

Holograf - Primavara incepe cu tine ...

In 19 aprilie 2009, de Paste, timpul a fost superb. Primavara isi intrase bine in drepturi.

A treia zi dupa Pasti ne-am propus o tura in Bucegi putin mai altfel decat eram obisnuiti.

Am hotarat sa mergem pe Valea Ialomitei si sa urcam din Padina la Cota 2000.

Ialomita izvoraste dintr-o caldare glaciara de sub Vf. Gavanele (2479 m) aflat la mica distanta de Vf. Omul si curge paralel cu ramura vestica a muntilor care delimiteaza platoul Bucegilor. Pana la Pietrosita Valea Ialomitei este alcatuita dintr-o salba de chei.

Pentru prima zi planul era sa mergem prin Cheile de la Dobresti, lungi de 1,5km, cele mai largi chei din M-tii Bucegi apoi urcand si coborand muntele Lespezi sa ajungem la Cheile Orzei. Acestea sunt cele mai spectaculoase chei de pe Valea Ialomitei, avand lungimea de 1 km, inalte de zeci de metri si cu o latime care ajunge la 3-4 metri, fiind parcurse pe un podet fixat in peretii laterali ai cheilor. Am aflat apoi ca accesul prin aceste chei este interzis turistilor, fiind folosite de cei de la hidrocentrala pentru ajunge la baraj.

Destinatia finala pentru prima zi era lacul si cabana Scropoasa.

Am plecat din Bucuresti cu trenul pana la Pietrosita, apoi cu un autobuz pana la sanatoriul TBC Moroieni de unde ne-am inceput traseul.

O ploaie puternica ne-a stricat planurile. Am preferat sa nu intram pe traseu marcat ci sa mergem pe drumul forestier. Ploaia s-a transformat in lapovita si nu se mai oprea. Niste calugari de la Schitul Pestera au oprit si ne-au luat pana complexul Zanoaga, unde ne-am si cazat prima noapte.

A doua zi timpul a fost frumos si am continuat traseul dar invers decat ne propusesem. De la complex Zanoaga am plecat pe traseu marcat cruce albastra, prin Cheile Zanoagei Mari spre lacul Scropoasa.

Acestea fac parte din Rezervatia Naturala Orzea-Zanoaga si sunt cele mai lungi Chei de pe Valea Ialomitei (2km). Seamana cu o despicatura in peretii munteleui, Zanoaga in dreapta si Dichiu in stanga. Traseul prin chei traverseaza de doua ori raul Ialomita pe niste podete care nu erau in stare tocmai buna, pierzand ceva timp sa gasim o solutie de traversare. Am inteles ca dupa topirea zapezilor, cand traseul este mai circulat, podetele sunt reparate. Raul are un debit destul de mare prin chei formand numeroase cascade zgomotoase. Dupa iesirea din chei se ajunge la cabana si lacul Scropoasa.

Cabana Scopoasa era functionala.

Lacul Scropoasa este lacul de acumulare ce deserveste hidrocentrala Dobresti, a doua hidrocentrala romaneasca ca vechime, fuctionand din anul 1936.

Oglinda verde smarald a lacului Scropoasa este o incantare pentru privire, o oaza de liniste. Am admirat privelistea, ne-am plimbat pe malul lacului... dar aveam drum lung de facut asa ca am plecat privind inapoi promitand ca voi reveni sa stau mai mult.

Intoarcerea spre cabana Zanoaga nu am mai facut-o prin chei ci pe la cascada 7 izvoare a carei apa se spune ca a fost folosita de Zamolxe. Acum apa de aici este captata, imbuteliata la Moroieni si comercializata ca apa plata ‘7 izvoare’.

Acest traseu a fost parcurs intr-o zi si jumatate, despre restul traseului voi reveni si voi scrie intr-un review separat pentru a usura lectura: La pas pe Valea Ialomitei II

Trimis de Lumis66 in 15.03.11 21:58:58
Validat / Publicat: 15.03.11 22:40:41

VIZUALIZĂRI: 9022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Ialomita la intrarea in Cheile Zanoagei Mari

mecut
[16.03.11 00:07:12]

Unde pot gasi mai multe informatii despre astfel de trasee? M-ar interesa in mod special muntii Bucegi si Piatra Craiului.

ionescunic
[16.03.11 06:58:03]

@Mecut am cautat eu niste harti pe net si am dat la unul dintre producatorii autohtoni peste niste carti depre muntii nostrii, printre care si Bucegii si Piatra Craiului, cauta pe google.

Daca nu incearca la un oficiu postal, se mai gasesc carti si harti cu muntii de la noi sau incearca sa iei legatura cu cei care fac aceste trasee, de aici de pe site poate au asa ceva si te pot ajuta.

Lumis66AUTOR REVIEW
[16.03.11 10:37:07]

@mecut

De problema asta m-am lovit si eu. Cand am plecat in Fagaras nu am gasit nicaieri in Bucuresti o harta. Am cumparat una de la Balea Lac de care nu am fost multumita, se intinde cat un cearsaf iar traseele marcate pe ea sunt mai putine decat cele citite pe net. In Busteni, langa telecabina, se vand harti trase la imprimanta pe care nu se vad bine marcajele.

Am gasit multe informatii pe carpati.org, unde la sectiunea Ghid/Harti/Documente ai harti si informatii despre cabane si refugii, iar la sectiunea Postari/Jurnale gasesti jurnale de tura cu informatii despre anumite trasee. Dar asta inseamna timp de cautare pentru fiecare tura.

Pentru Bucegi am inteles ca a aparut o carte “Muntii Bucegi. Drumetie, alpinism, schi” de la editura Karpatia. Nu stiu daca se gaseste in librarii dar se poate cumpara online de pe BuyBooks. Pentru Piatra Craiului mai cautam.

mecut
[16.03.11 14:07:14]

@ionescunic

@Lumis66

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. La net m-am gandit ca este prea stufos, si pare mai simplu daca ai o carte sau o harta unde sa gasesti diferite trasee, cu durata si distanta trecute. Este mai simplu de ales.

p. s. am gasit un site "Zile si nopti pe munte", si daca nu stiati de el il recomand celor ce iubesc muntele, in mod special povestea ascensiuni pe vf. Mont Blanc a unui grup de tineri din Cluj.

[16.03.11 15:16:56]

sfer sa placa melodia atasata, se poate schimba!

ninaa
[16.03.11 18:01:47]

Noi am cumparat harta muntilor Bucegi, cu trasee, cabane si obiective turistice de la una dintre tarabele din fata muzeului Peles, plus alte cateva harti de gen. De asemenea, nu plecam in nici o excursie fara Harta rutiera, Harta turistica si Ghidul turistic al Romaniei, indiferent ce mijloc de transport folosim. Ghidul turistic e destul de gros dar detine informatii utile detaliate pe judete. Pe acesta il gasiti la orice librarie. Excursii placute!

[20.03.11 19:08:36]

Mutat in cadrul rubricii dedicata Masivului Bucegi, credem ca este mai potrivit/util aici.

kata0587
[28.09.11 17:11:22]

intre cabana scropoasa si lac este distanta mare? ca am dori sa deviem putin de la traseul nostru (zanoaga-cabana varful cu dor) pt a vedea cascada, dar vreau sa stiu cam cat timp as pierde... mutumesc

Lumis66AUTOR REVIEW
[29.09.11 09:18:50]

@kata0587

Cabana Scorpoasa este chiar pe malul lacului. Daca treceti prin zona ar fi chiar pacat sa nu va abateti pana la lac. Cascada e cum e dar lacul acela de culoarea smaraldului si peisajul din jur sunt absolut superbe.

Se poate ajunge din drumul ce merge spre Zanoaga, Bolboci, Pestera facand stanga (ai indicator) spre Scorpoasa si treci pe langa cascada sau de la Zanoaga prin chei, si acestea sunt foarte frumoase.

Carari frumoase!

kata0587, Lumis66, mecut, ninaa