ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2011
ÎNSCRIS: 06.03.11
JUL-2010

Jupiter - Plimbari, distractie si agrement

Articole anterioare: Cum ajungem acolo, Hotelurile statiunii, Baruri, restaurante, magazine, farmacii

De la inceput trebuie sa mentionez ca sunt un fan al acestei statiuni, mica, cocheta dar de multi inca nedescoperita. Avand in vedere ca se apropie sezonul estival si multi dintre voi va pregatiti sa va achizitionati sejururi pe litoral m-am hotarat sa impartasesc cu voi cunostintele mele despre aceasta statiune. O vom lua pe capitole, ca sa fim eficienti.

4. PLIMBARI, DISTRACTIE SI AGREMENT

Iata-ne si la ultimul review privind statiunea Jupiter. Aici ne vom ocupa de zonele in care ne putem distra, de zonele pline de adrenalina dar si de plimbarile linistite, pe inserat.

Ca de obicei, incepem de la granita dintre statiunea Cap Aurora si Jupiter.

PE PARTEA DREAPTA (cea cu plaja) veti gasi prima data BABY LAND DELTA. Desi se numeste asa, trebuie sa mentionez ca in acest loc de joaca destinat copiilor si format din foarte multe topogane si jucarii gonflabile pe care cei mici le adora au acces clientii hotelurilor California din statiunea Cap Aurora si Delta din statiunea Jupiter. Mai nou, in premiera pentru acest an se pare ca la acest Baby Land au acces si clientii hotelului Capitol din statiunea Jupiter, pentru mai multe detalii intrati pe site-ul oficial al hotelului , la sectiunea PACHET FAMILIA. Mentionez ca ar fi pentru prima oara in acest an, pana acum nu a existat aceasta colaborare.

Tot la hotel Capitol veti gasi si teren de tenis cu zgura (se inchiriaza cu ora de la receptia hotelului).

De asemenea, la limita liniei de demarcatie intre statiunile Cap Aurora si Jupiter exista un centru de "scufundari si sporturi acvatice". Fiind cazat in fiecare sejur pe partea cu marea a hotelului Capitol am vazut in multe seri lumini subacvatice, provenite de la scufundatori. Nu stiu ce au vazut dar pun pariu ca s-au distrat "pe cinste". Sa fim realisti, Marea Neagra nu se compara cu Caraibele sau Marea Bariera de Corali, dar nu se stie niciodata cand poti gasi un cufar plin de diamante, safire sau monede din aur. Trebuie doar sa fiti perseverenti si sa cautati, nu se stie de unde sare iepurele.

Continuand pe partea dreapta, urmatoarea "atractie" este chiar inainte de intrarea pe plaja Jupiter. Ea este formata dintr-un topogan de apa, trebuie sa mentionez ca functioneaza ocazional, in functie de frecventa turistilor platitori, este functional de regula in week-end, mai rar in perioada luni-joi. In aceeasi incinta veti gasi cateva mese de biliard care se inchiriaza cu ora si cateva jocuri "mecanice". Pe plaja mai exista inca vreo cateva jucarii gonflabile imense, pentru copii, cam pe la mijlocul plajei.

Tot pe plaja veti gasi nelipsita BANANA, 10 lei de persoana, nu m-as da nici gratis. Un dat "cu banana" dureaza maximum 10 minute, include o plimbare in viteza, o varsare in apa, o suire inapoi pe banana si o aducere la mal. Personal prefer o shaworma de banii astia, desi nu sunt nici fomist, nici supraponderal.

Incepand de la statiunea Cap Aurora, pe partea stanga a statiunii (nu cea cu plaja) primul loc de agrement il veti gasi in centrul statiunii, langa market. Aici veti gasi jucarii pentru copii "cu jetoane", ratuste, caluti si alte animalute. De asemenea, tot de aici puteti inchiria biciclete simple, duble, triple sau cu patru locuri si "acoperis" din panza. Costa destul de scump, ceva de ordinul zecilor de lei noi, sau sutelor de mii de lei vechi. Personal nu consider ca "se merita". Decat sa dau zeci de lei ca sa dau la pedale, mai bine merg gratis descult pe plaja chiar si 10 ore.

Tot pe partea stanga, dupa aproximativ 200 de metri de la "centrul statiunii", urmeaza un "parc de distractii" care cuprinde:

- Un loc unde poti "trage la tinta" si castiga premii (de tras la tinta veti trage, de castigat premii mai rar, avand in vedere ca pustile sunt "masluite", sau pe intelesul tuturor, au tevile indoite), ramane sa constatati fiecare pe pielea dumneavoastra.

In acelasi complex veti gasi masinute din acelea cu care sa va ciocniti, o trambulina in care veti fi legati cu niste coarde elastice, dupa care veti topai fericiti si cam atat.

Tot aici exista "hidrobiciclete", pe lacul Tismana, lac foarte adanc dealtfel, nu este de joaca cu pericolul. Veti primi veste de salvare la urcarea in ambarcatiune, daca le refuzati nu va este permis accesul in hidrobicicleta.

Pana la sfarsitul statiunii Jupiter nu mai exista alte "distractii" pe partea stanga a plajei.

Singura mentiune demna de facut este ca exact in mijlocul plajei Jupiter exista lacul Jupiter, langa lacul Tismana. Este permanet asaltat de pescarii de "apa dulce" care cumpara in draci lansete, undite, momeli si alte "ingrediente" pescaresti. Cel mai mare peste prins "live" avea cam un kilogram. Restul, baboi, 5 la kil. Mai mult distractie decat pescuit.

Pe plaja veti mai gasi de inchiriat canoe, hidrobiciclete si ski-jet-uri, foarte scumpe, de ordinul milioanelor de lei pe cateva minute. Nu voi cumpara niciodata cateva minute de viteza pe apa cu contravaloarea intregului sejur. Cine are bani este binevenit.

Mergand spre Neptun, de la intersectia din centrul statiunii Jupiter, singura "distractie" este cinema Jupiter. Filme in aer liber, sonorizare si vizualizare de exceptie. Va rog sa ma credeti ca spectacolele sunt exceptionale. Exista multi chitrosi care in loc sa plateasca prefera sa vada filmul "din pomi". Mi-ar fi si rusine, om batran cocotat in copac pentru vizionare film moca. Doamne fereste.

Mai bine lipsa.

Acestea au fost ultimele mele impresii din statiunea Jupiter, cel putin pentru acum.

Desi stiu ca administratorii sau webmasterii acestui site prefera colaborarea cu trilulilu, doresc sa fac o solicitare expresa de a fi alocat acestui mesaj videoclipul corespunzator link-ului ***

Daca nu este posibil acest link, doresc acelasi video dar din alta sursa, daca este posibil la aceeasi calitate video. Cu multumiri anticipate si cu promisiunea de a ne "vedea" in urmatoarea statiune din sudul litoralului VA DORESC CEL MAI FRUMOS CONCEDIU DIN VIATA DUMNEAVOASTRA, INDIFERENT DE LOCUL IN CARE IL VETI PETRECE. CU BINE. florinvsc.

Daca doriti sa vedeti cum va doresc sa va distrati in concediu, urmariti linkul video si va veti convinge.

Trimis de florinvsc in 13.03.11 20:23:02
Validat / Publicat: 13.03.11 21:36:33

VIZUALIZĂRI: 12035 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvsc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.03.11 21:27:13]

Clipul solicitat de tine dintr-o sursa de neacceptat (duce si spre un sait de adulti), a fost gasit pe youtube si atasat.

[13.03.11 21:34:36]

Multumesc. Imaginea si calitatea viseoclipului sunt identice cu cele solicitate de mine, asa ca sursa imi este indiferenta. Multumiri pentru promptitudine. Nu stiam de colaborarea dumneavoastra cu youtube, pana acum toate melodiile mele au fost preluate de pe trilulilu, asa ca am crezut ca nu colaborati si cu youtube.

Inca odata va multumesc si le doresc tuturor turistilor care vor vizita statiunea Jupiter in acest an sa fie macar la fel de fericiti ca persoanele din acest videoclip. Va urez soare, mare, si muuult muuult bronz.

[13.03.11 21:48:23]

La review-ul Jupiter - Baruri, restaurante, magazine, farmacii, ai un clip video tot de pe youtube

Ca o recomandare generala: clipurile muzicale, sunt recomandat a fi de pe trilulilu, iar clipurile video, de pe youtube!

[13.03.11 21:57:29]

Imi cer scuze din nou. Sunt atat de prins cu verificarile a ce am scris si cu ce melodii am solicitat, asa incat ma pierd printre restul "accesoriilor". Va rog sa nu va suparati, in nici un caz nu este rea intentie sau obraznicie. Intentiile mele sunt dintre cele mai bune, si singura mea dorinta este ca turistii sa cunoasca statiunile chiar daca inca nu le-au vazut si sa se simta cat mai bine in vacanta lor. Iar dumneavoastra sunteti cei care faceti ca informatia sa ajunga de la mine la potentialii turisti, lucru pentru care nu putem decat sa va multumim, eu pentru ca transmiteti informatia la viitorii turisti iar ei pentru ca nu vor merge la mare "in orb" la recomandarea agentilor de turism, in marea lor majoritate (90%) niste mincinosi care pacalesc turistii.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.03.11 22:04:05]

@florinvsc

Se vede ca esti un fan inflacarat al Jupiter-ului Ti-am savurat cu mare placere toate review-urile despre aceasta statiune, descrisa cu lux de amanunte, precum si utilele informatii ce ni le-ai furnizat foarte bine venite pentru noi toti.

Parca ne-ai transpus in atmosfera de pe litoral si ne-ai dat deja un suflu de... vacanta, in special cu videoclipul super ales.

M-ai atins la... coarda sensibila , pentru ca este una din melodiile mele preferate ale formatiei Black Eyed Peas.

Felicitari si te-asteptam cu cat mai multe impresii captivante !

[13.03.11 22:11:00]

Multumesc pentru vot. Si mie m-i s-a facut pielea de gaiana privind acest videoclip, pe care il stiu de asta vara. O minunatie. Arta, nu joaca. Privind aceasta minunatie de videoclip nu ma pot abtina sa nu ma gandesc la "vedetele noastre autohtone" care pentru ca nu stiu sa cante compenseaza cu fuste foarte scurte, cu vedere la chilot. Apoi le auzi pe scena spunand "vreau sa vad manutele sus acolo in spate, hai si voi, sus, sus". Aici nu a fost necesar, publicul a fost la inaltime fara sa doreasca sa vada chiloti. Cu scuzele de rigoare pentru exprimarea brutala, al dumneavoastra florinvsc.

Visan125
[14.03.11 00:25:09]

un nou review despre Jupiter o noua multumire din partea mea tradusa printr-un maxim de puncte.

dananecula, florinvsc, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂTurist in Jupiter / Aurora: