ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2010
ÎNSCRIS: 04.06.08
SEP-2010
2 AD. + 1 copil 11 ani COPII

Jupiter - o staţiune cochetă

După un sejur în Turcia la Marea Egee am hotărât să mergem şi pe litoralul românesc la sfârşit de sezon (începutul lui septembrie). Am ales să mergem în Jupiter (via Eforie Nord), o destinaţie care am mai ales-o şi în anii trecuţi. Am stat la Hotelul Scoica , dar despre acesta am povestit într-un post dedicat lui.

Staţiunea Jupiter este micuţă, curată şi cochetă, fiind localizată între Neptun şi Cap Aurora. Spaţiile pentru distracţii nu sunt generoase, poate ar fi de menţionat parcul copiilor “Kidsclub” care aparţine hotelurilor Delta şi California, dar se poate intra şi fără brăţară, plătind 10 lei/timp nelimitat.

Masa se poate lua la multele terase din staţiune unde se manâncă destul de bine. Poate cele mai bune terase (din numărul clienţilor la mese şi din spusele celor care au mâncat acolo) ar fi prima din intersecţia mare şi cea mică din colţul hotelului Capitol (scuze că nu am reţinut numele lor). La cea mică se manâncă nişte hamsii super (4 lei/100 gr.).

Plaja Jupiter este mare cu nisip fin, intrare în mare şi lină şi abruptă, presărată cu golfuleţe şi diguri. Este împărţită în porţiuni de plajă cu umbrele şi şezlonguri cât şi porţiuni unde cei care vor să simtă nisipul sub ei, au unde să-şi pună cearceaful. Are locuri destinate pentru jocurile pe plajă: fotbal şi volei. Totodată am constatat că locul destinat pentru nudişti, aflat între plajele Neptun şi Jupiter, a fost desfiinţat. O notă bună ar fi şi faptul că există muzică de bună calitate (fără manele) în difuzoarele de pe plajă şi că se face curat pe plajă în fiecare seară. Alt aspect important ar fi distanţa relativ mică de la hoteluri până la plajă, comparativ cu distanţele din staţiunea Neptun.

Din păcate am prins şi nişte zile înorate, zile în care ne duceam la o terasă amplasată în centru în locul unde era vechiul magazin general, unde jucam remmi, noi beam bere şi fetele mâncau prăjituri foarte bune şi proaspete.

Ca şi în Eforie Nord, unde am fost înainte de a veni la Jupiter, am întâlnit kitsch-uri peste tot, din păcate.

Când vream să ne distrăm şi să facem o baie de mulţime, mergeam în Neptun, distanţa este foarte mică dacă se merge pe scurtătură, pe lângă Restaurantul Calul Bălan.

Staţiunea Jupiter este cu certitudine o staţiune cu potenţial turistic, care se poate dezvolta frumos dacă se investeşte mai mult în ea.

În concluzie dacă vă doriţi un sejur liniştit, fără aglomeraţia din celelalte staţiuni (a se citi Neptun sau Mamaia) vă recomand fără rezerve staţiunea Jupiter.

Vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de Horia in 23.11.10 08:40:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 7318 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Horia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Jupiter - In centru, de unde puteti lua trenuletul pentru plimbari.

anadragusin
[23.11.10 12:07:29]

Si eu tot Jupiter as alege dintre statiunile romanesti. Felicitari pt. review!

Flaviu
[23.11.10 12:14:07]

Şi mie mi-a plăcut Jupiterul. Dintre staţiunile româneşti cred că este cea mai curată, cochetă şi cu preţuri rezonabile la restaurante.

sandu.53
[23.11.10 12:36:32]

si eu zic ca Jupiterul este o statiune care merita mai multa atentie. e mai linistita, nu prea ajung "fitosi"pe acolo, e mai ingrijita... bravo, mi-a placut review-ul tau!

anadragusin, Flaviu, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂTurist in Jupiter / Aurora: