ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2009
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 10.01.08
MAR-2009

O idee pentru o vacanta

Hotelul este situat in orasul Gyula, langa aquapark-ul binecunoscut din acelasi oras. De fapt, din hotel se poate ajunge in aquapark printr-un coridor interior. Exista o intrare separata pentru clientii hotelului, biletele se cumpara la receptia hotelului, se prezinta la acea intrare, iar in schimbul biletului se aplica pe mana fiecarei persoane o bratara din plastic rezistent, cu un cod de bare si se intra in aquapark prin citirea acelui cod. Bratara se poate pastra toata ziua pe mana si se poate intra si iesi de mai multe ori in aceeasi zi, intre orele 08.00 - 21.00 (ora Ungariei).

Este singurul hotel din Gyula cu intrare directa in strand, ceea ce este foarte comod pentru ca pleci din camera in halat si papuci de baie si nu te mai stresezi cu imbracatul, dezbracatul, depozitarea lucrurilor, etc.

Hotelul este de trei stele, nici mai mult, nici mai putin. Are doua cladiri separate, dar in folosinta este doar una din acestea, de 8 etaje, cu camere fara balcon. Cealalta cladire e in renovare. Camerele se impart in standard si superior. Va voi vorbi de camera standard in care am stat eu. Cele superioare am inteles ca au aer conditionat si sunt mai mari, motiv pentru care exista si diferenta de pret. Lenjeria de pat este curata, se face curatenie in camera zilnic, exista un minifrigider si un televizor care prinde canale unguresti,TVR1 si TVR2. In baie, instalatiile sunt cam vechi. Exista prosoape, un dus si sapun/sampon, nu prea calitative. Usa se incuie cu o cheie destul de primitiva, nu sunt carduri.

Personalul este deosebit de politicos, te saluta si iti zambeste de fiecare data. La receptia hotelului exista intotdeauna o persoana care stie romaneste.

Nu exista wireless, nici cablu pentru internet. Exista un singur calculator in holul hotelului la care te poti conecta la internet contracost. In interiorul strandului internet-ul este gratis si sunt cinci calculatoare postate pentru clienti.

In privinta meselor oferite de hotel, va pot spune despre mic dejun si cina. Nu exceleaza in variante, dar nici nu te plictisesti. Spre exemplu, la cina sunt doua feluri de supa/ciorba, doua feluri de mancare principala cu doua feluri de garnituri, salate si desert. Eu am stat 4 zile la hotel, timp in care la cina nu s-a repetat acelasi fel de mancare. Mancarea e buna si proaspata, restaurantul e curat, linistit, personalul e amabil si profesionist.

Hotelul are un centru de spa/relaxare propriu, curat si placut. Am incercat doar masajul corporal de relaxare, care a fost foarte bun si rezonabil ca pret (50 de minute au costat 2500 forinti). In privinta asta v-o recomand pe Eva, care face un masaj profesionist. Exista sauna uscata, sauna cu infrarosu, impachetari, etc. In fiecare zi, este reducere la unul din servicii.

In privinta preturilor, nu are rost sa va umplu de cifre, pentru ca ele difera de la un sezon la sezon. Hotelul practica reduceri la pachete de mai multe nopti, iar despre asta trebuie sa va interesati la receptia hotelului, telefonic sau direct acolo. Eu am facut rezervare telefonic, dar am vazut pe internet ca sunt multe firme de turism care au pachete rezonabile.

Parcarea este contracost (700 de forinti pe zi), iar accesul este controlat prin semibariere automate..

Trimis de soleillevant32 in 14.03.09 23:15:28

VIZUALIZĂRI: 4386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (soleillevant32); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 EUR pe cameră

ms65
    [05.04.10 15:58:58]

cam tarziu, dar primesti un vot din partea mea...

am fost si eu in tara la un hotel care face parte din lantul Hunguest Hotel si m-am simtit foarte bine...imi place ca ai punctat ce intereseaza cu adevarat orice turist care doreste sa se simta bine in vacanta!

ms65
    Alte impresii din această RUBRICĂHunguest Hotel Erkel: