ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2017
ÎNSCRIS: 19.02.13
APR-2017

încărcat de pe telefon!

Paștele la Hotel Erkel

Anul acesta ne-am hotărât sa încercăm și ospitalitatea vecinilor noștri unguri. Fiinca se apropia Paștele am dat search pe Google și am optat pentru Băile termale din Gyula. Am vrut sa fac comparație intre Băile Felix (hotel Lotus Therm) unde am fost anul trecut tot de Paște - vezi impresii și Hotel Erkel.

Ca prima impresie odată ajunși în Ungaria:totul era impecabil nu am văzut nici o hârtie pe jos, iarba tunsa, flori peste tot deci la capitolul asta ne bat lejer. Hotelul Erkel de afara da impresia de construcție cam veche (ar avea nevoie de mici retusuri). Am ajuns la ora 1 la recepție și am fost cazați în 5 minute deși pe voucher aveam ora 2 check in (încă un plus la ei).

Camera pe care am avut-o se încadra în tiparul de 4 stele (camera la Lotus era mai frumoasa dar Lotus Therm. Am este de 5 stele...). După ce ne-am luat halatele și prosoapele am plecat la Aqua Palota.

Fraților, ungurii ne bat lejer în privința termale lor. Deși era de 4 stele Aqua Palota bătea lejer orice termal de la noi din tara în privința mărimii, diversivitatii și calității. Dupa ce ne-am bălăcit pana seara în toate nebuniile de pe acolo, ne-am pregătit pentru masa.

Cand am intrat în restaurant... alt soc. Si aici suntem inferiori (și fac comparație intre 5 stele la noi și 4 la ei). Am avut ca și mâncare tot ceea ce își dorește un gurmand și încep cu carne de pui și de porc, peste (somn), vânat... da vânat (cerb) la 4 stele... oare ce o servi la 5? pulpe de rata, coaste de porc, diferite ciorbe plus diverse garnituri pe care nu mai are rost sa vi le enumăr ca erau toate tipurile. Ca desert aveau nenumărate prăjituri, fructe, sate de fructe deci nu aveai cum sa pleci nemancat. Buuuun deci ne-au luat la mâncare.

După ce am servit masa (o tipa canta în surdina jazz) am hotărât sa vizitam un pic orașul. Seara pe alei se plimbau o mulțime de cupluri dar NIMENI nu vorbea cu voce tare, toata lumea respecta intimitatea celuilalt cu excepție bineînțeles... a romanilor. Orasul asa cum am scris mai sus parca e din alta lume, totul curat, impecabil și asa cum ar trebui sa fie și la noi (oare când o sa învățăm?).

Dimineață la micul dejun alte nebunii:tot felul de aperitive sofisticate (pate de rata, oua umplute cu pate de gașca, etc). Bineînțeles ca erau și iaurturi foarte cremoase cu diferite fructe în ele, sunca, cereale, oauua, salate diferite feluri și ce a fost de efect un bucătar tăia dintr-un jambon imens bucatele foarte delicioase de carne... din nou ne-au bătut. Am uitat sa menționez ca seara și dimineața aveam 2 bucătari ce îți satisfăceau dorințele (am mâncat file de rechin în prima seara, apoi file de cod și ultima oara file din piept de găină tanara). Ce sa va mai zic... având în vedere ca am fost la 4 stele mai au unele minusuri și anume pusul de sapunuri ( (aici stau la. modul economy). Dar va spun ca ne bat rău de tot la capitolul turism. Toti ospătarii și personalul în general erau cu zâmbetul pe buze, te salutau chiar dacă era în limba lor (poate înjurau, cine stie :))

Am uitat sa spun ca într-o zi la prânz am servit masa la restaurantul hotelului și sa știți ca au preturi chiar foarte bune (cca 30 de lei un fel de mancare) pentru ce ofera (piept de curcan făcut pe piatra cu caise confiate îmbrăcat în miere cu paprika).

Despre Aqua Palota... au 3 bazine cu apa maronie pentru diferite afecțiuni pe care le-am încercat. Era un pic mai aglomerat dar nimeni, fraților NIMENI nu vorbea cu voce tare asta înseamnă civilizație. Am încercat și saunele (au și de astea) umeda, uscata și infraroșii).

Hotelul are propriu Aqua dar este micuț și nu am fost la el, având Aqua Palota. Ce era puțin mai incomod:atunci când se deschidea la ora 10 trebuia sa fi pe acolo sa ocupi un șezlong, în caz contrar nu mai găseai un loc în care sa te odihnești. În concluzie raportat la prețul pe care l-am plătit hotelul sta mult mai bine decât multe alte hoteluri de la noi. Lotus Therm a excelat cu camerele și luxul din jur dar Erkel a bătut lejer cu Aqua Palota și meniurile foarte bune (daca ar servi și băuturi alcoolice la masa ar fi perfecti). Va las pe voi sa decideți dar eu m-am convins deja.

Ungurii știu sa facă turism și știu sa stea cu zâmbetul pe buze. Am înțeles ca Aqua Palota vara este mult mai frumos (se întinde pe 8 hectare eu am prins deschise doar bazinele termale) poate o sa dau o fuga și la vara sa ma conving.

Inca un lucru... ungurii nu știu nici engleza nici romana deci inarmati-va cu răbdare când vreți sa comandați ceva și sa aveți telefonul cu voi (trăiască translate) dar nu rămâneți nemâncați.

La gastronomie ne cam bat lejer, veți avea în meniu de la vestitul gulas (cel mai bun a fost la. hotel), la diferite mâncăruri care mai de care sofisticate... pulpe de rata confiate, ficat de gasca cu fructe, etc

La hotel se putea plăti cu cardul, la Aqua Palota nu. Au un bar situat chiar în bazin pentru a te mai răcori cu o bere dacă ți se pare apa fierbinte. Preturile la bere erau 5-7lei pentru o halba dar trebuie sa aveți forinti la voi. Hotelul mai are o aripa de 3 stele dar nu știu cum este acolo și ce se servește ca și mâncare pentru ca au restaurantul lor.

Eu am fost foarte mulțumit de serviciile oferite și sper sa mai ajung la ei

Trimis de Mihne1 in 18.04.17 12:30:14
Validat / Publicat: 18.04.17 14:31:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 4581 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihne1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Despre ce am vorbit... jambon afumat delicios
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 EUR pe cameră

Mihne1
    Alte impresii din această RUBRICĂHunguest Hotel Erkel: