ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2011
    DIN: cluj napoca
    ÎNSCRIS: 01.03.11
    AUG-2010

Sun Garden [Baciu] = paradis

Cluj. Vara 2010. Canicula. Ce e de facut? In Cluj nu prea ai unde sa mergi sa faci baie iar eu sunt un tip pretentios. Am avut noroc cu un taximetrist pe care l-am cunoscut intr-o cursa interna prin oras. Din vorba in vorba i-am mentionat faptul ca as cauta un loc frumos, discret, unde sa fac si eu o baie in aer liber. El mi-a raspuns: Daca esti pretentios si ai ceva ' cascaval' atunci trebuie sa mergi la Sun Garden Resort. Nu stiam de existenta acestui hotel si ulterior am aflat ca este localizat undeva in afara clujului, dupa comuna Baciu, pe drumul inspre Zalau.

Iesind din Baciu, am luat-o la dreapta pe un drum de tara (care intre timp s-a si asfaltat), am trecut printr-o padure si am ajuns la acest hotel.

Prima impresie a fost aceea ca nu ma aflam in Romania, ci undeva departe intr-o lume civilizata, intr-o gradina a paradisului.

Hotelul are o gradina superba, cu statuete din mitologia greaca, fantani arteziene, multa verdeata, poteci amenajate spre o padure din spatelele lui... ce mai... peisaje de vis...

Nu credeam sa vad asa ceva si totusi sa fie in Romania si aproape de Cluj.

Noi nu ne-am cazat la hotel dar am petrecut toata ziua la piscina hotelului.

Pretul pt piscina pt cei care nu erau cazati la hotel era de 80 RON de persoana si in acest pret erau incluse sezlongurile, 1 umbrela si o masa. Din partea casei primeam pepene verde. Apa din piscina era perfecta iar amenajarea din zona piscinei era ireprosabila, la fel si serviciile angajatilor. Aveam la dispozitie vestiare, unde puteam sa ne lasam lucrurile in siguranta, sub cheie.

Pe parcursul zilei am comandat mancare si diferite bauturi de la restaurantul si barul hotelului si am fost f multumiti in ceea ce priveste raportul calitate-pret.

Dupa ce ne-am delectat la piscina am facut o scurta plimbare prin imprejurimi.

Hotelul mai dispune si de o sala pentru nunti cu o capacitate de 400 persoane, in apropierea careia se afla un mic lac, care are in mijlocul lui un fel de foisor unde se pot face diverse ceremonii.

Am plecat seara acasa f incantati de ce am vazut si abia asteptam sa vina din nou vara sa mai mergem inca o data in aceasta locatie divina.

Peace and love.

Trimis de chucky31* in 06.03.11 16:12:40
    Validat / Publicat: 06.03.11 18:56:21

VIZUALIZĂRI: 6979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chucky31*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piscina hotelului

[06.03.11 18:44:19]

@chucky31

Regulamentul saitului are cateva precizari clare, printre care: "Nu sunt acceptabile pe site reviews-uri " de cazare " despre unitati de cazare din localitatea de domiciliu sau din imediata vecinatate " . De asemenea, nu sunt acceptate pe sait impresii de cazare, de la unitatile de cazare in care nu ai stat.

Locul acestui review era la rubrica Descopera Clujul si imprejurimile sale de aici, unde de altfel o sa si fie mutat.

Esti user nou, apreciem activitatea ta pe saitul nostru, dar te rog citeste/intelege/aplica regulamentul, pe care-l gasesti in link-ul de mai sus.

Multumesc.

[06.03.11 18:54:11]

inteleg

va rog sa ma iertati

[06.03.11 19:14:28]

No problem, chucky31, e normal ca un utilizator proaspat inscris pe site sa aiba nevoie de un pic de timp pentru a se familiariza cu prevederile destul de stufoase din Regulament.

Mutat la rubrica "Descopera Clujul si imprejurimile sale" (deja existenta pe site)

[06.03.11 19:20:43]

sper sa ma obisnuiesc cat mai repede

[06.03.11 20:23:46]

Eu in vara 2009 am fost prima data. Nu am facut baie, doar ne-am plimbat.

Am tot auzit reclama la radio, la piscina interioara. Ai fost?

[06.03.11 23:35:16]

am facut baie in piscina exterioara

la cea interioara nu am fost

nici nu stiam ca este si o piscina interioara

romanitzaa
    [07.03.11 19:53:37]

Acest loc este in Romania?

Glumesc!

Dar din pozele tale reiese ca e un loc cu foarte mult gust amenajat si foarte curat, ceea ce gasesti mai rar la noi.

[07.03.11 20:41:41]

greu de cazut ca este in romania

dar chiar e langa cluj

se merita o vizita

[07.03.11 21:11:06]

E superb acel loc din mijlocul livezii.

coco.lina
    [11.04.11 12:35:45]

Am si eu o intrebare: cum ati ajuns pana acolo? Cu taxiul, sau cu mijloc de transport public pana in Baciu si apoi pe jos?

Aveti idee, se poate parcurge portiunea de la drumul principal pana la SunGarden pe jos?

Multumesc!

[11.04.11 19:04:51]

Eu cu masina merg. Cred ca se poate si cu autobusul, dar din Baciu si pana la Sun Garden mai e destul de mult. De la sosea mai este vreun kilometru, daca nu mai mult.

Cu taxi ar fi ok, parerea mea. Poate nu va ia asa de mult.

Scuze Chucky ca m-am bagat si am raspuns eu.

[18.04.11 11:46:59]

cu taxi ar fi cel mai ok

Acum drumul pana la hotel de la drumul principal venind dinspre baciu e asfaltat complet deci nu o sa fie probleme.

Se poate parcurge si pe jos drumul pt ca e asfaltat dar asta doar daca ai chef de o plimbare mai lunga.

coco.lina
    [18.04.11 13:48:06]

Multumesc pentru sfaturi. Pana la urma am mers cu taxiul si intradevar drumul a fost OK. As fi putut si pe jos, insa ploua .

In rest da, intradevar frumoasa locatia. Am fost o jumatate de zi la spa-ul hotelului (fiind aprilie, piscina exterioara nu era folosibila . Foarte cocheta locatie, oamenii amabili si partea cea mai importanta: destul de putina lume, in asa fel incat sa te simti confortabil si intim.

Frumos!

Alex_Macedo
    [18.04.11 14:05:45]

Uite dom'le ca sunt cei cu bani care au si bun gust... habar nu aveam de locul asta! Vorba romanitzeei... te uiti de doua ori sa observi daca locul, chiar se afla pe plaiuri mioritice!! Cu prima ocazie, voi baga un ochi...

Peace !

[23.05.11 15:05:11]

ma bucur ca ti-a placut

eu o sa ma reintorc la vara la piscina hotelului

de abia astept

carmen_22_09
    [29.07.13 22:05:55]

Ceva plusuri sesizabile, cele cu minus, nesemnicative

Noi ne-am indragostit de locul asta, in Romania si mai dam cate o fuga cand avem ocazia ocazia.

[29.07.13 23:17:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Aquapark-uri, ștranduri în Cluj și împrejurimi" (nou-creată, între timp, pe sait)

Alex_Macedo, Alina Morar, carmen_22_09, chucky31*, coco.lina, romanitzaa
    Alte impresii din această RUBRICĂAquapark-uri, ștranduri în zona Cluj: