ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2012
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 16.08.12
JUL-2012

Gradina Soarelui exista in Romania / Complex relaxare Sun Garden

O seara torida de iunie si ne aflam intr-o cafenea si ne gandeam unde sa mergem duminica la o baie, nu la Felix, nu in Ungaria, sa fie un loc nou si atractiv. Am luat doua recomandari si ne-a fost sugerata locatia Sun Garden. Nu auzisem de ea, tot ce am aflat a fost ca-i un loc superb si ca ar trebui sa facem rezervare. Pentru o zi la piscina, a sunat putin ciudat, cum sa faci rezervare?

Am intrat bineinteles pe net, am sunat sambata seara la ora 23 si am rezervat penultimele locuri.

Dimineata, am pornit extrem de curiosi la drum.

Am tranzitat imediat Clujul si la iesirea din localitatea Baciu, indicator dreapta spre Sun Garden, drumul pana acolo prin padure si dupa cca 3 km, am ajuns.

Ce sa va spun mai intai? O priveliste impresionanta. Parcarea terasata pe 3 niveluri, in fata hotelului cu o arhitectura cel putin interesanta.

Am intrat la receptie unde am platit 80 lei/pers pentru piscina exterioara si ne-a insotit receptionera sa ne arate locurile rezervate. Sezlonguri de lemn, cu saltea, baldachin, masuta cu scaune. Noi am ajuns cam dimineata pe la 10,30 intr-o ora maxim s-au ocupat toate cele 50 de locuri. Asta este capacitatea maxima a piscinei si apoi nu mai intra nimeni, eventual daca cineva pleaca si exista o alta programare in functie de ora. Acum imi amintesc ca si pe noi ne-au intrebat daca vom sta toata ziua.

O sa spuneti ca este scump. Dar daca exista posibilitatea sa-ti "cumperi" in Romania o zi de liniste si rasfat, Sun Garden este "vanzatorul".

Gradina este structurata pe diferite teme si toate plantele ornamentale au fost aranjate de un peisagist cu har. Diverse forme, inaltimi, culori, pietre, bolovani, statuiete. Langa hotel exista o gradina de relaxare cu mobilier din fier forjat negru, un gratar- fara fum (ornamental), un mic lac cu nuferi si plante de apa si cativa pestisori.

In fata hotelului o gradina de primire oaspeti cu plante cu flori rosii, mov, albe si un o fantana tip glob geografic.

O alta gradina de relaxare ce imprejmuieste piscina, plante cu aspect mai putin lucrat, care sa-ti dea impresia ca sunt crescute intamplator acolo, niste plante curgatoare ajung chiar langa suprafata apei intr-un capat al piscinei cu apa rece, tot acolo niste floricele mov asezoneaza niste pietre mari pe care poti sta la plaja in apa. Undeva pe la mijlocul piscinei cu apa rece de 25 grade, se afla o piscina rotunda cu apa termala calda la vreo 32 grade. Fiind apa destul de rece si persoane putine, se poate inota de voie in piscina mare.

Pe niste scari din piatra se coboara la vestiare. Te intampina acolo aceeasi eleganta, oglinzi, banchete si dulapioare, sali separate de toalete si dusuri, uscatoare de par, prosoape, muzica ambientala.

Exista un bar in incinta piscinei unde se poate bea cafea si alte bauturi bineinteles. Sa nu uit sa va spun ca din partea casei fiecare primeste un suc sau ceai rece.

Daca pana aici nu vi se pare nimic iesit din comun atunci trebuie sa va spun ca totul se desfasoara intr-o liniste maxima, la fiecare 4-6 sezlonguri exista un ospatar care te intreaba ce doresti sa bei, sa mananci si toate ti se aduc la masuta ta. La pranz am si mancat un platou cald foarte bun si indestulator.

Mai jos de piscina pe a alee se poate cobora in alta gradina tip parculet, sa stai pe bancutele de lemn, sa admiri peisajul sau sa citesti... se trece peste un podet dupa ce dai de mancare sau faci poze cu o lebada alba, cuminte care este si ea in peisaj (lebada e vie!!!) si ajungi pe un ponton care este in gradina de petreceri. Acolo sunt 2 restaurante mari, separate (am vazut ca au si parcari speciale), unde se organizeaza evenimente. Poti sa te intorci pe drumul care trece pe langa bisericuta facuta special pentru ceremoniile din resort. Tot drumul acesta este flancat de arbusti cu coroanele de flori albe, roz, frumos prinse in cununa.

Exista si doua terenuri de tenis de camp. Toata aria aceasta a resortului este imprejmuita de padure. Nu se simte poluarea orasului, aerul este proaspat si curat, nu se aud zgomotele specifice unui oras mare, fara sa inchizi ochii sau sa faci vreun exercitiu de imaginatie ai impresia ca esti intr-o gradina a Soarelui.

Am vizitat si piscina interioara, intrarea se plateste separat 100 lei/persoana. Si acolo totul este amenajat si asortat sa-ti produca aceeasi stare de beatitudine. Camere de relaxare, una este cu niste fotolii imense care sunt indreptate sa ai o imagine panoramica a padurii din fata hotelului.

Tot in interior sunt saune diverse si o piscina destul de mare. Probabil ca-n zilele de toamna-iarna-primavara sunt solicitate. Cand am fost noi nu era nimeni care sa lase plaja de afara pentru baie in interior. Bineineles ca se poate face si masaj. Mai mult decat atat pentru cei care doresc pot face masaj in "salonul" mobil de afara.

Sa nu uit sa va spun ca la intrarea in piscina exterioara exista un regulament in care este scris ca nu ai voie sa aduci niciun fel de bautura si mancare. Noi nu l-am vazut (desi e de 1,5 m) si fara sa stim am scos din gentuta o apa si un suc pe care le luasem pentru drum. A venit ospatarul nostru si foarte politicos si pe un ton in soapta ne-a spus ca nu avem voie... cu bauturi de acasa. Nu ne-am simtit jigniti pentru ca nu a fost asa o mare greseala din partea noastra ca nu citisem regulamentul.

Daca luati in calcul sa stati o zi, sigur nu veti rezista sa nu beti ceva si sa mancati. Preturile nu sunt deloc mici, o limonada costa 16 lei, o cafea 9 lei, un sandwich club 26 lei. Exista un menu si nota de plata se face la sfarsit, cu bon de casa. Casa Sun Garden este prea respectabila sa va ganditi ca se va gresi nota de plata.

De fapt eu va povestesc cumulate, 2 vizite, in care ne-am simtit extrem de bine si spun ca merita 400 lei/ 2 pers, per total cu intrare, mancare si ceva sucuri, cafea.

Ne-am facut si card de fidelitate care ne-a fost trimis acasa.

Concluzie: Merita sa petreci o zi cel putin la Sun Garden, sa te relaxezi, sa faci baie, sa admiri peisajul superb cu banii cat ai merge intr-un week-end intr-un loc aglomerat, zgomotos.

O prietena din Italia careia i-am trimis poze de aici, nici acum nu ma crede ca locatia este din Romania sau cel putin patronul nu este ceva neamt???. Pentru ea ne-am interesat, patronul este roman. Chiar sunt mandra ca exista si-n Romania o astfel de gradina si resort.

Trimis de carmen_22_09 in 18.11.12 00:25:51
Validat / Publicat: 18.11.12 05:40:33

VIZUALIZĂRI: 4013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_22_09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sun Garden, la intrarea in resort

[18.11.12 05:38:49]

Din păcate, pentru că nu aţi fost cazaţi la "Sun Garden", impresiile nu sunt acceptate de Regulament ca articol (cu note care ar contribui la media unităţii de cazare respective) în cadrul rubricii hotelului în cauză.

Recomandările au fost mutate la rubrica "Descopera Clujul si imprejurimile sale" (deja existentă pe sait).

[18.11.12 11:00:01]

Da, multumesc, webmaster!

Utube
[18.11.12 20:55:37]

Foarte în detaliu review-ul iar fotografiile sunt frumoase, mai ales P08.

Felicitări pentru articol, astfel de informaţii, cu locuri superbe unde oamenii sunt respectaţi şi trataţi ca atare, sunt de o valoare reală pentru toţi iubitorii de relaxare.

Felicitări!

[18.11.12 23:47:03]

@Utube: multumesc, multumesc... pozele sunt relevante, pentru aceasta locatie vocabularul meu nu si-a gasit cuvintele pentru splendoarea locului... nu toti putem fi Sadoveanu. Dar daca am reusit sa dau o imagine cat mai apropiata, ma bucur. Si PO8 este un pic iluzorie, asa a iesit!

clau89
[19.11.12 11:22:25]

Si eu am fost acolo si mi s-a parut foarte scump. Lumea buna si multi tineri corporatisti, probabil. Ai dreptate cu ambientul dar nu-i pentru orice buzunar daca mai iei in calcul si costurile drumului.

Felicitari carmen_22_09 pentru cum ai scris!

clau89
[19.11.12 11:34:49]

@clau89: Multumesc, asa am si spus ca este un pic scump.

Da', zi tu nu-i frumos?

valimi
[19.11.12 13:18:51]

Pssst, clau sau carmen, vezi ca ai incurcat clona 1 cu clona 2, nu se cade sa le pui sa vorbeasca intre ele...

[19.11.12 14:05:14]

@valimi: mulțumim de sesizare; contul clau89 a fost suspendat, iar utilizatorul claudia_22_09 a fost avertizat/ă să nu mai facă uz de astfel de subterfugii pentru a promova în atenția colegilor.

[20.11.12 21:44:51]

" Lumea a inceput printr-o negustorie, deoarece Adam a vandut raiul pe un mar. N-a fost o afacere prea grozava, zau ca nu! "

Honore de Balzac

[20.11.12 22:18:20]

@webmaster13: Multumesc, as prefera Loreen - "Euphoria".

In concordanta cu euforia pe care ti-o da natura si locatia!

Nota Wm. - Rezolvat

[20.11.12 23:48:10]

@carmen_22_09: Multumesc! Si pentru promptitudine!

[29.07.13 23:15:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Aquapark-uri, ștranduri în Cluj și împrejurimi" (nou-creată, între timp, pe sait)

carmen_22_09, Utube, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark-uri, ștranduri în zona Cluj: