ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2011
ÎNSCRIS: 02.02.11
AUG-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

O vacanta frumoasa

Buna! Am fost cu un grup de 6 prieteni vara trecuta la acest hotel. Transportul a fost cu autocarul - drumul... foarte lung si obositor. Cand am ajuns la hotel, a trebuit sa asteptam cateva ore pana s-au eliberat camerele, deoarece noi am ajuns la 9 dimineata iar camerele de obicei se preiau de la ora 14.00.

In prima instanta ne-au trimis in corpul vechi al hotelului. Camera mica, cu mucegai iar fotoliul era un pic dezechilibrat :). Asa ca ne-am intors la receptie unde dupa ce le-am dat o mica atentie ne-au mutat in corpul central. Camera pe care am primit-o a doua oara era spatioasa, curata, cu balcon, baia imensa, cu cada, uscator de par; frigider, AC, telefon si televizor; la receptie aveam internet wireless gratuit.

Cei de la receptie sunt foarte de treaba daca ai "grija" de ei. La fel cam cu toti angajatii (cu toate ca am avut AI, daca vroiam un cocktail sau ceva mai sofiticat iti faceau doar daca le dadeai bacsis).

Restaurantul: puteai manca si inauntru si pe terasa, iar seara puneau mese chiar langa piscina. Masa - a fost ceva mai problematica - eu sunt cat de cat pretentioasa cu mancarea asa ca nu stiu cat de relevant este ceea ce voi scrie pentru voi: micul dejun era copios, aveau mai multe feluri de branza, cascaval, salam, sunca, fructe si legume, suc de fructe, lapte, ceai si cafea. La pranz aveau tot felul de salate (cele cu sosuri nu aratau prea bine cu toate ca incercau sa le tina cat de cat la rece), mancarea gatita nu mi-a placut - era aceeasi in fiecare zi -, la cina aveai mancarea cea mai buna deoarece gateau 2 feluri de mancare pe loc, iar in fiecare seara era altceva.

Dulciurile au fost diversificate si foarte bune. Piscina - mie mi-a placut pentru ca era mai adanca si puteai sa faci sarituri :). In fiecare seara am avut parte de cate un spectacol tematic.

Plaja hotelului a fost groaznica - cu pietre si pe mal si in apa. Era un ponton pe care te puteai duce la apa mai adanca si fara pietre. Am ales sa mergem in 2 excursii pe care eu una le recomand: am fost la Adaland (parcul de distractii) - am stat o zi intreaga si cu toate astea tot nu am apucat sa ne dam in toate toboganele de acolo :)); dupa pranz se aglomereaza foarte tare si stai destul de mult la coada; am inotat cu delfinii (am platit destul de mult pentru asta dar nu regret pentru ca a fost o experienta unica, nu pot descrie in cuvinte ceea ce am simtit).

A doua excursie a fost cu vaporasul - a durat aproximativ 7 ore, am avut masa de pranz inclusa in pret si am avut opriri in mai multe golfulete. Ca o recomandare - noi am luat excursiile de la un tip care are magazinul de langa benzinarie. Este foarte cumsecade si "iubeste" romanii :); tocmai de aceea da si reducere. Per total: noi ne-am simtit bine. Sper sa va fie de folos!

Trimis de Simonel in 02.02.11 20:38:51
Validat / Publicat: 02.02.11 21:48:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2727 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simonel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina hotelului - in spate se vede cladirea veche, barul si scena unde se tineau spectacolele seara.

anca_l*
[03.02.11 10:08:42]

Cat ai platit inotul cu delfinii?

sbacau
[03.02.11 14:09:27]

Frumoase impresii... cu doua mici adaugiri... in piscina nu se poate sari! Ba mai mult, ai si placute afisate care interzic acest lucru... e posibil sa nu le fi vazut, erau afisate intre cele doua piscine (cea pentru adulti si cea pentru bebei).

A doua... sa stii ca tipul cu magazinul de langa benzinarie nu-i iubeste si le da reduceri numai romanilor... incearca si spune ca esti din Uganda sau Portugalia si vei vedea ca are acelasi respect si aceleasi reduceri... mai ales daca este vorba de un numar mai mare de turisti dornici sa plece cu el in excursii.

Pentru delfini ai platit unde la 85 de euro?

dogvl78
[03.02.11 17:07:07]

daca plaja nu e ok si apa de mare tot asa cu probleme, atunci e nasol

[03.02.11 18:25:36]

Eh: D... noi am sarit si nu ne-a zis nimeni nimic. Ba chiar din greseala am stropit si cativa oameni care stateau pe sezlong si nu s-au uitat urat la noi. Culmea, a comentat o doamna care era deja in apa

[03.02.11 18:32:33]

Am platit 80 de euro... foarte mult... tocmai de asta am renuntat la celelalte excursii ... dar am zis ca macar o data... ce mi s-a parut absurd din partea lor: cereau 50 de euro/cd cu pozele (15 la numar) pe care ti le faceau ei cu delfinii. Daca era cineva cu tine putea sa-ti faca poze dar de la departare. Si era 10 euro poza.

sbacau
[05.02.11 10:41:02]

dogvl, plaja lor, care spun ca este privata, e nasoala rau... are multe pietre; in plus si in apa e plin de pietre... nu se preocupa deloc sa o amenajeze... daca-i intrebi spun ca nu e plaja lor... nu mai pricepi nimic. Am avut o cunostiinta care si-a zdrelit rau degetele pe plaja asta... in a doua zi; ce-i drept, omul era si putin vesel...

Dar ca solutie exista langa plaja lor una super de curata, a unui alt hotel din zona; se poata sta acolo, contra cost, evident (undeva la 5-7 euro de persoana, mi se pare ca ai si ceva bautura inclusa).

Simonel... nu mi se pare ca este scump 80 de euro pentru inot cu delfinii... eu la Bacau nu prea reusesc sa fac lucrul asta desi crede-ma ca ma chinui de cand m-am nascut... : -)) E o chestie pe care cum spui si tu o faci o data in viata, de obicei, si merita banii... Iar tipii aia cu CD-ul si pozele... e modul lor de a scoate bani; sa vezi si la Pamukkale, la piscina Cleopatrei cat te costa o poza... e un nene care sta pe margini si face poze la tot poporul; i-am spus ca nu ma intereseaza, sa nu se chinuie ca nu le cumpar... stii ce mi-a raspuns? Ca nu e problema, ca le face pentru reclama la nu-sh ce hotel, nu sunt de vanzare. Binenteles ca la iesire am vazut pozele afisate pe un mare panou, unde statea lumea ca la urs si-si cauta poza... Omu' profesionist intr-adevar, scotea super instantanee si te tentau al naibii... pana vedeai pretul.

Deci in concluzie, eu ii inteleg, e un mod de a scoate bani. Se practica si la noi... remember plaja Mamaia si nu numai... "colorata maine gataaaaa! ": -))

[05.02.11 11:42:51]

Ai dreptate... nu regret ca am dat banii pentru a inota cu delfinii ... din contra...

oanabv
[07.07.11 16:36:51]

Buna, as vrea sa stiu cat ai cheltuit extra pe langa serviciile oferite initial din agentie... doar asa, sa stiu cati bani sa iau la mine

anca_l*, dogvl78, oanabv, sbacau, Simonel
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: