ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2011
DIN: motru
ÎNSCRIS: 18.02.08
JUL-2008

Vera, frumos dar nu de neuitat

Prima mea alegere pentru Turcia a fost Vera... Vera Prince Ada, asa cum se numea atunci. Dupa ce toata iarna si toata primavara am "rascolit" ofertele pentru Grecia m-am hotarit asa, dintr-o data sa merg in Turcia. Si fiindca timpul era cam scurt si impresiile foarte multe si diverse m-am hotarit sa merg pe mina doamnei de la agentie care mi-a recomandat acest hotel, unde nu a fost personal dar a avut turisti care au fost multumiti. Mi-a zis cam tot ce scria si pe diverse site-uri... probabil cel mai bun hotel de 3 stele din Kusadasi, ca se ajunge la plaja trecind printr-o gradina de portocali si mai ales ca este la 3 km de oras. Lectia invatata bine...

Cazarea a decurs rapid... in 5 minute eram in camera. Prima impresie a fost buna, am gasit o camera mare, curata, cu mobilier nu foarte nou dar care nu avea nici un miros respingator, o baie curata dotata cu fiole de sampon, sapun si alte consumabile dar mai ales un pat comod in care am putut sa ma odihnesc in cele citeva ore cit am stat prin camera. Aveam si televizor care prindea doar tvr international dintre posturile noastre, un frigider pe care-l aprovizionau cam la 2 zile cu apa plata fiindca se stie ca apa de la robinet nu este potabila.

Camera avea vedere la piscina si am crezut ca n-o sa am parte de liniste dar nici cei din celelalte camere cu vedere la strada nu se puteau declara mai fericiti... zgomotul masinilor care treceau pe autostrada nu era chiar de nebagat in seama. Pina la urma termopanul s-a dovedit un izolator fonic destul de bun... sau soarele Turciei m-a zapacit in asa fel incit nu prea auzeam galagia de la piscina din timpul dupa-amiezii. De activitatile care aveau loc seara nu pot spune nimic fiindca oricum ajungeam in camera cu mult dupa ora la care se terminau.

Curatenia se facea cam la 2 zile numai ca de fiecare data isi cam gaseau de lucru la ora cind veneam de la masa si vroiam sa ne odihnim... le faceam semn sa nu deranjeze si intelegeau, dovada ca a doua zi gaseam camera curata si lenjeria aranjata in fel si chip...

Cind am stiut ca voi merge la 3 stele ma pregatisem sufleteste pentru ce am sa gasesc. Luasem la cunostinta ca 3 stele de la ei nu sint 3 stele la noi si cum in ultimii 20 de ani imi facusem concediile prin hotelurile noastre de 2 stele speram ca sa nu am parte de o crunta dezamagire care sa ma faca sa regret decizia de a veni in Turcia.

Nu am cautat pete pe mocheta si m-am facut ca nu am vazut urmele de degete de pe geamul de la balcon sau cele de pe oglinda din baie... am vazut ca altii fac o drama din asta si gata... au avut un concediu ratat si nu mai calca in viata lor pe acolo, uitind de fapt ce gaseau in hotelurile noastre cu tot atitea stele dar cu mult mai scumpe. Imi amintesc ca intr-un an la un hotel din Mamaia imi era frica sa -mi las nepotica singura la toaleta sa nu care cumva sa-i pice rezervorul in cap... asta asa ca o mica paranteza.

Desi bucataria turceasca e renumita prin diversitatea ei nu am fost foarte incintata de ceea ce am gasit. Nu sint o pretentiosa chiar daca nu maninc oaie si vita nu pot spune ca m-am ridicat de la masa fara sa am ce minca, dimpotriva... ma refer la calitatea preparatelor. Dimineata erau tot felul de brinzeturi, iaurturi cu sau fara fructe, dulceturi, cereale, mezeluri care am vazut ca nu prea aveau cautare, oua fierte si ochiuri. Cafeaua era de fapt ness la dozator. Ceea ce nu mi-a placut a fost faptul ca totul era reciclat. Ouale fierte erau amestecate cu niste condimente si se transformau in salata, crenvurstii cu sos mergeau la pide sau cum se cheama pizza aia a lor... mezelurile si ele taiate si amestecate cu alte legume si maioneza erau un fel de alta salata servita la prinz sau seara. Ei si ce daca... pai asa as fi zis si eu daca nu as fi vazut cu ochii mei cum niste muste isi dadusera obstescul sfirsit chiar de la primele ore ale diminetii prin vasele cu crenvursti si oua fierte. Si nu am sesizat numai eu lucrul acesta... La prinz vestita "corba" care este un fel de supa crema de iaurt, linte, mazare ce o mai fi fost dar mi-a placut... tot felul de mincaruri gatite din legume si carne la cuptor, soia, peste, orez... Prajiturile nu mi-au placut, multe pe baza de gris si insiropate cu zahar de ma durea capul, budinci... noroc cu pepenele rosu care era din belsug. Seara niste bucatari isi faceau de lucru pe marginea piscinei... gratar din piept de curcan, peste, un fel de hamburgeri... mai gaseai garnituri de legume, cuscus, salate de vinete... oricum nu mureai de foame.

Bauturile erau in general cam slabute pentru gusturile romanilor, asta din ce am auzit fiindca eu nu beau... sucurile de la dozator fanta, cola, sprite... dulci... le amestecam cu apa sa le pot bea.

Surpriza mare a fost cind am mers prima data la plaja, cind am trecut prin"gradina de portocali"... da de unde... Si apoi ce m-a durut cel mai mult a fost distanta de 3 km fata de oras... cum sa nu... sint cel putin 5-6 km facuti la pas rapid, cam o ora si jumatate faceam din oras pina la hotel daca vroiam sa facem miscare. SI aici sa nu uitati ca maxi-taxi (dolmush) nu circula decit pina la ora 23. Dupa aceea doar taxi care are tarif dublu... asa ca daca va place sa va plimbati pe faleza pina tirziu luati in calcul si acest aspect.

Cind va hotariti sa mergeti in excursii, evaluati-va foarte bine capacitatile... Turcia in iulie nu este ca Mamaia in iulie... Am cunoscut o doamna, care din dorinta de a vedea cit mai mult si-a cumparat toate excursiile posibile. Dupa ce a fost la Efes il cauta pe reprezentantul agentiei de la care cumparase excursiile pentru a renunta la Pamukale. S-a simtit atit de rau de la soare incit a zacut pur si simplu toata ziua aceea si urmatoarea... fusesera 43 de grade si era doar inceputul lui iulie. Aveti grija si de la cine cumparati excursiile... eu stiind ca in bazar sint mai ieftine, m-am dus special sa iau croaziera pe Egee. Am gasit-o intr-adevar mai ieftina cu citiva euro si nu va spun cu cit entuziasm ne explica turcul in ce consta excursia si ce bunatati o sa mincam de parca "fish" si "potatoes" gaseai numai pe masa regilor... Dimineata a venit un taxi sa ne duca in port dar la intoarcere, obositi si arsi de soare ne-am uitat lung dupa cel care trebuia sa ne duca la hotel... asa ca mi-a fost invatare de minte, de atunci nu mai merg in excursii decit cele organizate de agentiile partenere... te costa un pic mai mult dar si conditiile sint altele.

Plaja nu era intretinuta... intrarea in apa era plina de pietre care aveau depuneri de sare si alunecai... Sezlongurile erau cu plata si all inclusive era doar la piscina si cred ca de aceea era nepopulata. Era ceea ce-mi dorem cel mai mult... liniste... doar eu si marea.

Posibilitati de distractie, asta depinde de virsta si de ceea ce intelege fiecare prin distractie... La piscina erau animatori care incercau sa antreneaze turistii in diverse... tenis de masa, aquagym etc... seara se organizau spectacole pentru copii...

Asta a fost "aventura " de la Vera care intre timp a ajuns la 4 stele si si-a schimbat si numele sper in bine...

Trimis de lalita21 in 24.01.11 21:17:41
Validat / Publicat: 24.01.11 22:23:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lalita21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o mica parte din restaurant..barul cu salate..

TORA INGRID
[25.01.11 11:18:15]

Fetele mele au fost vara trecuta (august 2010) si desi sunt destul de pretentioase, au fost multumite exact cum spui - cam 90%. S-au distrat, ca asta conteaza la cei sub 20 de ani, n-au avut probleme cu mancarea, nici cu aspectul sau curatenia camerelor, au fost in doua excursii (Efes si Pamukale), per ansamblu li s-a parut bine. Regretul meu este ca nu vor sa scrie un review.

Ai relatat foarte detaliat si structurat, obiectiv dar fara sa uiti de accentele personale.

TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: