ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2011
ÎNSCRIS: 09.01.11
DEC-2010
2 AD. + 1 COPII

Hotel Hera un hotel confortabil cu personal competent si profesionist

Si eu ca si domul/doamna, am petrecut revelionul la hotel Hera impreuna cu familia si prieteni. Vrea sa va informez inca de la inceput ca suntem niste oameni care merg des in vacante si avem posibilitatea sa facem comparatii cu locurile din tara cat si din Europa.

Acest hotel Hera ne-a oferit senzatia de loc calduros, personal prietenos si mereu la dispozitie, indiferent de problema ridicata si chiar mai mult se poate simtii cand un om face ceva doar ca trebuie sa faca pentru ca este natura serviciului sau, si un om care face cu caldura sufleteasca un serviciu. (Aici presupun ca este amprenta pusa de noul manager al hotelului). Dar sa revenim la impresiile despre hotel.

1 Ospitalitatea:

o primire calduroasa si ospitaliera oferita de intregul personal.

La receptie ne-a intampinat o persoana zambitoare care ne-a urat bun-venit si apoi ne-a informat despre toate beneficiile hotelului. Dupa ce ne-am cazat o alta persoana extrem de amabila, ne-a oferit turul hotelului (desi nu era obligatoriu).

Si noi am fost in Poiana Brasov unde am fost serviti cu tot ce am dorit.

Transportul a fost facut cu un autocar de 5 bstele iar locatia a fost superba.

Inclusiv personalul care ne-a servit cu profesionalism cu tot ce am dorit noi. Nota de plata a fost achitata de catre reprezentantul hoterlului Hera.

2 Restaurantul si Bucataria:

ce a vrut domnul sau doamna sa spuna cu afirmatia " este mic "? Fiecare restaurant isi face locurile in functire de locurile disponibile in hotel.

Ma surprinde ca si la noi in Romania la loc de cinste este minciuna si proata informare.

La mic-ul dejun erau cam 50 de preparate.

Pe listele a la carte a trebuit sa ma uit atent cam 10 minute deoarece preparatele erau de ordinul zecilor.

La bar cel putin 30 de sortimente de vin am numarat eu.

3 Cazarea si Serviciile:

Serviciul de cazare oferit de hotelul Hera este calduros, curata, si aranjata cu bun gust.

Cu privire la cele 3 cameriste, (care au dat dovada de profesionalism) tin sa multumesc ca am posibilitatea prin acest site sa le felicit si sa accentuez faptul ca se cunoaste mana noului managerului.

4 Relaxarea:

Este oferita prin prisma unei psicine foarte curata si bine amenajata, si cabinele de sauna.

Din pacate trebuie sa ma raportez din nou la proasta informare facuta de domnul sau doamna care a postat impresia, ma mir si consider ca nu are posibilitatea distinctiei intre mare si mic.

Noi mergem des la acest hotel si vom propune managerului sa faca o piscina olimpica.

5 Noaptea de revelion:

Restaurant-ul, mezamplast-ul, si asezarea au fost facute exemplar.

Cu privire la orchestra noi ne-am distrat exceptional am retinut ca a cantat 2 melodii din repertoriul de muzica greceasca si una machedoneasca deoarece erau si alte nationalitati cu noi. Urmatoarea data in care vom mai petrerce revelionul la aceasta locatie o sa rog managerul socetatii cand vor revenii acesti domni sa le cante numai Richard Claiderman si Valurile Dunarii.

6 Concluzia:

In concluzie conside ca aceste zile petrecute in acest hotel Hera au fost de distractie si relaxare.

Si datorita faptului ca dupa ce servesc cateva pahare de vin si eu pot sa denin daltonist.

Ii cred pe cei care au fost impreuna cu mine ca au vazut 4 stele in loc de 3 stele afsate. Deoarece pe o fatada a hotelului sunt de culoare rosie iar pe cealalta fatada sunt de culoare verde.

In incheiere multumesc tuturor celor din hotel ca ne-au oferit 5 zile de neuitat, au dat dovada de profesinoalsma si ce m-a impresionat cel mai mult a fost eleganta bunului simt. Le doresc succes si sa fie cat mai tari (deaceea avem acest turism) !

Trimis de marius_popica in 09.01.11 14:39:34
Validat / Publicat: 09.01.11 15:47:04

VIZUALIZĂRI: 5258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius_popica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

Nicu
    [09.01.11 16:09:54]

Unul lauda acest hotel-altul intrun review scris f recent--nu

Cine spune adevarul si cine nu?

Fiecare are adevarul lui__oare e chiar... asa?

ionescunic
    [09.01.11 17:07:14]

Da @Nicu e chiar asa, si eu am perceput hotelul ca unul foarte bun, calduros, cu personal mai mult decat primitor si foarte discret, insa alte persoane au alte asteptari decat mine si vad lucrurile altfel, insa asta nu inseamna ca trebuie sa critic acele persoane, pur si simplu fiecare are un nivel de acceptare, sau de confort pe care si-l doreste in vacanta sau de revelion.

Asta inseamna ca suntem extrem de diferiti si din fiecare review trebuie sa extragi cu atentie, exact ceea ce iti trebuie in functie si de cel care a scris acel review si de asemanarea intre gusturile proprii si ale autorului review.

magdalena
    [09.01.11 18:01:09]

Nu am inteles:

Nota de plata a fost achitata de catre reprezentantul hoterlului Hera

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.01.11 18:07:04]

@marius_popica, ai cumva idee cine au fost proprietarii vechi si de ce au vandut hotelul?

[09.01.11 18:39:57]

Poate in masura timpului disponibil ne poti povesti din vacantele tale, ar fi util pentru site si ar aduce un plus de informatie pentru cei care doresc sa ajunga in locurile vizitate de voi.

commandorsteel*
    [09.01.11 20:32:50]

parerea mea este ca e un review facut la comanda.

se poate observa usor din continutul lui ca s-a raspuns punctual la nemultumirile scrise de @trigri. sincer, eu niciodata nu am numarat si nu am fost atent la nr. cameristelor (in 5 zile nu cred ca faceau parada pe acolo zilnic cate una)

chira daca a stat acolo, a recunoscut singur ca i-a fost platita consumatia de catre reprezentantul hotelului (probabil ptr a scrie un review bun)

patetic

motaneata
    [09.01.11 21:46:30]

Am citit de doua ori review-ul si, nu stiu de ce, am senzatia ca autorul nu a vrut sa ne transmita impresiile sale turistice, ci face publicitate mascata hotelului.

Reclama incepe chiar din titlu

Hotel Hera un hotel confortabil cu personal competent si profesionist

intentia de promovare fiind evidenta. Se insista laudativ pe calitatile managerului, apoi pe cele ale personalului, dupa care incep cliseele

primire calduroasa si ospitaliera

personalul care ne-a servit cu profesionalism

Bineinteles ca si cele 3 cameriste

au dat dovada de profesionalism

acesta fiind inca un motiv

sa le felicit si sa accentuez faptul ca se cunoaste mana noului managerului

Singura nota negativa se refera la un domn sau doamna (coleg/colega cu noi, fara sa nominalizeze) care au scris ceva neconvenabil despre acest hotel. In rest totul pare perfect, inclusiv pretul: 200 EUR/zi pentru un hotel de 3* in Romania! Nimic despre mobila, sau camerele care nu i-au placut Magdalenei, sau despre paturile nu tocmai confortabile de care stiam de la Ionescunic.

Sa dea domnul sa gresesc, dar simt ca suntem luati de naivi, daca nu cumva de prosti! Cred ca @marius_popica nu este departe de @dragoiana, @grigorascostel, @danvasilescu, sau @helmutmihnea.

Stimate proprietar sau manager de hotel: nu prin asemenea metode se castiga clientii in turism! Daca pentru promovare folosesti asemenea metode, ma gandesc ca ai fi in stare de orice pentru a-ti rotunji castigul! Asa ca eu voi evita acest hotel, nu de alta, dar nu vreau sa mi se umble prin buzunare!

In incheiere un sfat: evita sa improvizezi in turism, asa cum o faci cu limba romana:

Restaurant-ul, mezamplast-ul, si asezarea au fost facute exemplar

divio*
    [10.01.11 02:25:01]

@motaneata:

aici au incercat sa mai schimbe stilul; daca observi, au lucrat acest material mai mult decat pe celelalte, insa au fost cam nervosi sau intentionat au introdus cateva greseli, tocmai pentru a-i da o alta forma, diferita de celelalte.

Ideea e ca l-au bagat "la inaintare" pe cel a userului "helmutnustiucum", ca sa fie acela faultat, iar la interval de doar 20 minute l-au aruncat pe piata pe acesta, gata "coafat".

Se vede clar ca au fost ofuscati de ceea ce a scris @trigri, fiindca, asa cum remarcai si tu, s-a dat un "drept la replica" la review-ul acestuia/acesteia.

Interesant este ca nu au postat nicio fotografie, sau erau convinsi ca efortul este prea mare si ca oricum intentia va fi descoperita rapid.

Oricum, initativa laudabila, au reusit sa apara si sa se discute pe aceasta tema, ca-n tabloide (cum spunea o "vedeta"- "nu conteaza ce se scrie despre mine, important e ca numele meu sa apara in prima pagina, ca lumea sa ma cunoasca").

[10.01.11 08:48:30]

Pozitia oficiala: nu avem niciun fel de dovezi ca acest review ar fi o tentativa de reclama.

Asteptam precizari suplimentare din partea autorului, eventual si un set de poze care sa risipeasca indoielile.

Daca acestea vor lipsi, vom reconsidera statutul impresiilor.

Rog observati ca postarea unor recomandari urmata de o tacere totala este comportamentul tipic al oricarui proprietar/angajat care incarca un review fals, in scop de reclama. Asta pentru ca fie nu-l intereseaza reactia celorlalti (nu are nicio preocupare de a ajuta; singurul lui interes este cel de a creste media unitatii de cazare), fie nu e in masura sa stie detaliile cerute din calitate de turist (consumator de servicii turistice).

chelie_d
    [10.01.11 09:15:20]

Noi mergem des la acest hotel

am şi eu o întrebare: dacă mergeţi aşa des la acest hotel, de ce aţi scris tocmai acum despre el??? îl pastraţi numai pentru voi?

vom propune managerului sa faca o piscina olimpica.

adică să vă lăsaţi şi voi amprenta

trigri
    [10.01.11 22:58:24]

Imi pare rau de supararea produsa in urma postarii impresiilor mele. Nu a fost in intentia mea sa necajesc pe nimeni. Am vrut doar sa atrag atentia ca, la o asemenea pozitie, cadru natural, statiune, etc. , se poate si mai mult. Nu mai zic de pretul pe care l-am platit, care a fost pe masura peisajului si renumelui statiunii si nu al conditiilor oferite de hotel. Ca sa ma fac foarte bine inteleasa (apropo, sunt o doamna) si poate cu aceasta ocazie risipesc parerile unora ca poate as fi clientul vesnic nemultumit: am platit 5800 RON 3 pers/5 nopti! Cum vi se pare? Pai oameni buni, 800 EURO am platit de revelionul trecut (2009-2010) pentru un apartament in buricul Vienei, pentru acelasi nr de nopti. Helloo!!! Hotel de 4 stele in spatele primariei din Viena la 2 pasi de Ring. Halat de baie, papuci, mic dejun suedez, apa minerala, cafea si alune la discretie. Numele hotelului si experienta traita acolo o sa le scriu la locul potrivit.

Imi pare rau, dar e mare pacat de cadrul natural superb de care dispunem; la capitolul turism, sincer, trebuie sa muncim. Acum, se poate spune, OK, nu s-a nascut nimeni invatat, nu face nimic, punem osu' si muncim. Dar daca domnii manageri de hotel se supara in loc sa zica: saru' mana pentru critica, o sa invat ceva, atunci...

Si ca sa lamuresc pe cei ce mai au poate dubii in privinta veridicitatii a ceea ce am scris:

1. Cand am sosit la hotel nu mi-a facut nimeni turul hotelului!

2. In excursia din Poiana Brasov am fost si noi, cu un autocar (nu i-am numarat stelele, de fapt, mai mult de 1 ora dus si 1 ora intos nu am stat in el). Excursia s-a desfasurat in felul urmator: am plecat din fata hotelului pana in Brasov unde am fost lasati la poarta veche a Brasovului pentru 2 ore sa ne plimbam prin oras. Dupa 2 ore am fost recuperati si dusi in Poiana Brasov la binecunoscuta terasa de la poalele partiei Bradul unde o doamna din conducere (nu contest ca a fost amabila, de fapt am mai scris asta si la primele impresii) ne-a invitat la o portie de gulas, mici si vin fiert. Dupa inca o ora de voie, imbarcarea si intoarcerea la hotel. Aceasta a fost excursia, platita de altfel, inclusa in pretul biletului, in suma de 100 lei/pers.

3. Micul dejun platit in biletul achizitionat (rog persoana care a scris impresiile sa nu induca lumea in eroare; lista cu cele 10000 de preparate erau pe langa, se puteau comanda cu alti bani alta distractie) era format doar din PATRU variante: prima varianta: omleta cu sunca, branza telemea, ceai/cafea, unt, gem; a doua varianta: un ou fiert, 2 cremvusti, o cana cu iaurt, unt, gem, ceai/cafea; a treia varianta: omleta traneasca, telemea, gem, unt, fara ceia/cafea; a patra varianta: cereale, lapte, cascaval, sunca, ceai/cafea.

4. Pe listele preparatelor a la carte m-am uitat si eu salivand la mai multe preparate pe care, din pacate, in niciuna din cele 6 zile petrecute acolo nu le-au avut.

5. Vinul sincer, pentru mine putea sa fie si 1000 sortimente, nu mi se pare un amanunt relevant in legatura cu calitatea serviciilor, ca nu m-am dus la munte sa ma fac manga ci sa beneficiez de niste conditii la pret de 5800 RON. Dragilor, eu muncesc nu fur banii!

6. Piscina chiar e mica, pentru copii. O puteti verifica; cand va duceti la Trei Brazi, opriti-va la terasa hotelului; de acolo se vede piscina perfect.

7. Apartamentul era curat (am mai zis asta) si calduros, dar nimeni nu a facut curat pe perioada sejurului si prosoapele le-au schimbat la cerere.

8. Despre noaptea de revelion: da, asa este, au fost doua melodii grecesti si una in machedona, cantate de 15 ori pana la saturatie.

Asta e, eu va spun sincer, o sa ma indrept tot mai mult spre alte tari, desi imi pare rau, avem zone minunate. Cand o sa mai am timp, promit ca o sa va scriu despre vacantele mele, fiecare la tara/regiunea/orasul/hotelul respectiv. Si sper din tot sufletul sa le citeasca si managerii de hoteluri sa vada cum e si pe la altii, vis-a-vis de calitate - pret, respectul fata de client care rezida de fapt din respectul fata de sine.

La multe vacante frumoase!

divio*
    [11.01.11 12:24:39]

@trigri:

Nu trebuie sa-ti para rau pentru ca ai fost sincer/a si obiectiv/a in cele scrise in review.

Parere de rau sa aiba cei care incearca sa induca in eroare prin postare de review-uri care mascheaza neadevaruri sau exagereaza realitatea, in ideea de a atrage atentia celor din jur.

Felicitari!

magdalena
    [11.01.11 12:35:55]

@tigri, subscriu la cateva lucruri spuse de tine, am postat si eu un review in 2009.

Se poate si mai bine decat ofera in prezent hotelul. Si este destul de scump pentru ce ofera.

chelie_d, commandorsteel*, divio*, magdalena, motaneata, Nicu, trigri
    Alte impresii din această RUBRICĂHera Hotel: