ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2011
    ÎNSCRIS: 04.07.08
    DEC-2010

Către satisfăcător
    Foarte nemulțumit

Da pentru cazare, NU pentru revelion

Hotelul se afla in orasul vechi, aproape de Moscheea Sf Sofia, Palatul Topkapi si Moscheea Albastra la o distanta de 10-15 minute de mers pe jos.

Peisajul din jurul hotelului este specific zonei, cu stradute inguste, pavate cu piatra cubica, in panta si destul de aglomerate. Ca o parere personala, mie nu mi-a placut stilul, destul de multa mizerie si saracie, erau unele case cu un aspect dezolant.

Hotelul in sine este ok, nu am avut de reprosat decat faptul ca desi cerusem o camera cu vedere la mare, in prima noapte am dormit intr-o camera destul de mica si care avea vedere la o fabrica de incaltaminte, care era aproape lipita de cladirea hotelului, astfel incat nu puteai sta cu draperiile netrase pentru ca lucratorii se uitau la tine. A doua zi ne-au dat o camera mai mare si cu o vedere spre mare. Nu tineam neaparat sa vad marea (desi privelistea e frumoasa), dar nici sa stam claustrati cu draperiile trase nu era o solutie.

Hotelul are un restaurant la ultimul etaj, de unde se vede foarte frumos marea si se manaca destul de bine, meniul insa nu este prea variat, dar preturile sunt ok.

Este foarte curat, personalul este foarte amabil, aici nu am ce sa reprosez.

Problema imensa a fost masa de revelion si organizarea in sine. A costat 95 de euro tacamul, dar a fost un fiasco total.

In primul rand (cel mai enervant) a fost muzica. Erau doua tipe, una canta la pian, alta la violoncel si mai canta si din gura din cand in cand. Initial am crezut ca e muzica de inceput, de primire a invitatilor. Dar vazand ca nu se mai opresc din cantat melodii deprimante in turca, am intrebat daca asta este tot programul artistic, raspunsul a fost ca vor canta si melodii internationale. Cand au inceput sa le cante, dupa mai multe serii de huihuieli, ne-am deprimat si mai tare. Beatles, Edith Piah si inca unele care erau facute de nerecunoscut. Evident ca nu s-a putut dansa pe asa ceva, asa ca am stat la mese si am incercat sa mancam ce ni s-a dat. Meniul de revelion alt fiasco: antreu saracacios, fasole batuta, fasole boabe, niste sosuri din peste, o felie de carne de vita uscata si o felie de salam, a urmat o ciorba suspecta care aducea a ciorba de burta dar avea un gust oribil (eu fiind fan ciorba de burta), in fine o zeama lunga pe care nu a mancat-o nimeni, a urmat la interval de 10 munte-un dovlecel pane mic, pauza de zece minute, o bucatca de caracatita pane, alta pauza de zece minute si un fel de placinta de peste cu branza care iti muta nasul din loc. Ultimul fel, mix grill a fost singurul bun si mancabil pe langa desert care a fost sub forma unui bufet suedez cu multe prajituri foarte bune.

Toata distractia a durat de la ora 21 la ora 00:45 cand fetele din "orchestra" s-au ridicat si au plecat in huiduielile multimii :)

La 00:00 nu au facut nici o numaratoare nimic, au stins lumina un pic inainte si au aprins-o dupa cateva secunde (nu am inteles de ce ca nu era chiar fix). Am iesit pe terasa sa vedem artificiile si cam asta a fost toata partea interesanta a serii. In rest, de fumat se fuma doar pe terasa, dar era foarte frig si curent, chelnarii se uitau urat la tine daca ieseai pt ca se facea frig si in sala. am avut o masa de langa geam si ne-a fluturat vantul parul toata seara. Nu sunt pregatiti pentru temperaturi mai scazute si atunci erau cam 3 4 grade afara.

In concluzie, mergeti primavara sau vara la Istanbul, in perioada asta daca aveti ghinion de vreme rece, din cauza marii este foarte curent peste tot; nu faceti revelionul la acest restaurant. Si-au batut joc cu aceasta "formatie" care canta acolo de 3 ori pe saptamana in mod normal, asa ca pt ei a fost o seara ca oricare alta si nu au facut nici un efort sa inchirieze o alta formatie care sa cante ceva dansabil. Nu imi vine sa cred ca am fost in Turci si in loc de belly dance am ascultat Edith Piaf in seara de revelion (nu ma intelegeti gresit, o ador pe Edith, dar muzica ei se asculta in oricare zi din an, dar nu de revelion)

Cam asta a fost comentariul meu, va urez un an cat mai bun si concedii cat mai reusite!

Trimis de frida_cat* in 04.01.11 19:48:22
    Validat / Publicat: 04.01.11 21:14:50
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya

VIZUALIZĂRI: 3199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (frida_cat*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere de pe terasa restaurantului din hotel

[04.01.11 21:16:50]

Nu ne spui si noua cat te-au costat cele 5 nopti (cati ati fost si ce servicii de masa ati avut incluse). Si, poate ne arati si niste fotografii.

cathzel
    [05.01.11 09:30:16]

Ce bine ca nu am ales un astfel de revelion; penibil si rusine pt organzatori. Pacat de bani si pacat ca nu v-ati distrat. Eu am stat acasa de revelion, doar eu si sotul; ne-am odihnit, am mancat ce am vrut, si nu ne-a costat mai nimic. La multi ani, si la alte multe revelioane mai reusite.

frida_cat*AUTOR REVIEW
    [05.01.11 12:07:54]

Am fost 3 cupluri, eu sotul meu, parintii mei si unchiul si matusa mea. Biletul, din cate am inteles (asta pt ca a fost cadoul parintilor mei) a costat in jur de 750 de euro cu tot cu biletul de avion. Am avut doar micul-dejun inclus in pret.

Referitor la ce a zis Cathzel, anul viitor ramanem in tara, nu regret calatoria pentru ca am vazut lucruri noi si frumoase, dar strict pentru noaptea de revelion-mai bine stateam acasa.

Ai mei isi fac revelioanele in strainatate de obicei, si au zis ca asa ceva nu li s-a mai intamplat nicaieri. Este adevarat ca nu dureaza petrecerea toata noaptea ca la noi, dar cat dureaza se danseaza, se mananca bine si e distractie. Nu vreau sa generalizez, probabil ca la alte hoteluri a fost altceva.

Am uitat sa mentionez un aspect important: a mai fost cu noi un prieten care a venit singur, si initial s-a cazat la alt hotel, aproape de al nostru, doar ca era de 3 stele, o sa ma informez cum se numeste exact si o sa scriu si despre el separat. Nu a rezistat decat cateva ore acolo, dupa care s-a mutat la noi in hotel. Era groaznic, mucegai, gandaci, batea vantul in camera, din cauza geamurilor care nu se inchideau bine, camera si baia erau minuscule. Aveti grija la hotelurile de 3 stele din Turcia, pt ca am mai auzit povesti de genul asta.

Cam asta am mai avut de completat.

lalita21
    [06.01.11 20:59:09]

ai dreptate... hotelurile de 3 stele din Turcia sint marea majoritate sub orice critica. Pentru o noapte mai treaca-mearga dar pentru mai multe plingi dupa bani. In Istanbul... e si mai rau, majoritate agentiilor care au sejururi cu autocarul si au cazare intermediara in acest oras isi cazeaza turistii la astfel de hoteluri mai ales in zona Aksaray... o zona rau famata si unde ti se recomanda ca la lasarea serii sa nu intirzii pe strazi.

frida_cat*AUTOR REVIEW
    [07.01.11 13:07:54]

Acum ca sa fiu foarte sincera, nici in zona in care am stat noi nu ne venea sa iesim seara la plimbare. Nu am vrut sa comentez mai mult ca sa nu imi sara lumea in cap, dar imi asum riscul.

Am crezut ca orasul vechi este ceva in genul Sighisoarei sa zicem, adica un loc frumos, cu cladiri vechi de secole, linistit, unde te plimbi si admiri arhitectura locului. Dar am avut un soc cand am intrat in aceasta zona. Sunt numai case darapanate, vechi de maxim 50-60 de ani, care arata groaznic. Cred ca vara e mai animata atmosfera pe acolo, dar acum era cam pustiu. In afara de strada principala care da spre Moscheea Albastra, care are tramvai si multe restaurante, nu prea ai pe unde sa te plimbi. In majoritatea serilor am stat de la 6-7 in camera. Intr-o zi am iesit eu cu sotul meu sa ne plimbam inspre faleza si am coborat pe stradutele alea, si mie una mi s-a cam facut frica pt ca lumea se uita ciudat la noi, si la un moment dat am trecut printr-un pasaj ca sa ajungem la autostrada si aveam doi tipi, nu prea prietenosi, in spatele nostru. Poate am fost eu paranoica, dar nu am avut un sentiment prea placut.

Chiar si pe faleza era cam pustiu si cand mi-a sunat telefonul nu prea mi-a venit sa il scot din geanta.

In plus, s-a intamplat sa mergem la un mall care era departe de hotelul nostru si am luat un taxi sa ne intoarcem, i-am aratat soferului cartea de vizita a hotelului cu adresa si nu a vrut sa ne duca, ne-a dat jos din masina. Si urmatorul taximetrist ne-a dus pana acolo cu greu, s-a incurcat pe stradutele alea, si cand ne-a lasat in fata hotelului a inceput sa urle la noi evident ca nu am inteles ce a zis, dar ne-am gandit ca a vrut sa evite zona.

Ceilalti cu care am fost au fost lasati, cu alta ocazie, de un alt taximetrist, destul de departe de hotel si s-au ratacit pe strazile alea.

Recomand zona noua a orasului pt cazare. Oricum dupa mine nu m-as mai duce a doua oara in Istanbul, mai bine cu banii astia vizitez altceva. Nu a fost pe gustul meu ca oras. Moscheile sunt foarte impresionante si e frumos Bosforul, o plimbare cu vaporasul, un tur al orasului, dar nu te da pe spate. Poate si pentru ca am fost in acesta perioada, primavara sau vara lucrurile ar fi stat altfel.

cathzel, frida_cat*, lalita21
    Alte impresii din această RUBRICĂAziyade Hotel: