ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2010
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2010
    1 AD. + 1 COPII -- v: 13,9 ani

Un hotel bun din orasul 'extra' al Olandei

La hotelul Hem din Amsterdam am ajuns aproape de miezul noptii, dupa o zi de pomina sub toate aspectele... turistice, bineinteles. Vizita de seara in Amsterdam, haladuind de zor pe strazile minunate ale orasului, pot spune ca ne-a pus capacul, la oboseala acumulata si de-abia asteptam acum, dupa orele 23.30, sa luam repede cheia de la camera pentru a ne baga in pat. Caci doar peste cateva ore ale noptii ne astepta dimineata cu o noua portie plina de aventuri... (vezi review aici)

Hotelul Hem 3* este situat in partea de sud-vest a Amsterdamului, in apropierea autostrazii A10. Adresa este: Voorburgstraat 250, NL – 1059, Amsterdam. Are in apropiere World Trade Center si RAI Congress Hall, care sunt doar la 15 minute distanta. Si Aeroportul Schiphol este in vecinatate, deci este foarte bine pozitionat, dupa parerea mea si poate fi usor de gasit.

Noaptea cand am ajuns, va scriu sincer ca nu am vazut mare lucru din aspectul exterior. Dimineata am reusit sa-l privesc si sa-l trag in poze in toata “splendoarea”sa...

Ei, dar sa incep cu inceputul. Am reusit asa noaptea, sa vad un hotel mare, format din mai multe cladiri. Intrarea este in corpul principal, din centrul complexului. Am patruns intr-un imens hol, impartit in mai multe compartimente: un lobby mare, decorat cu fotolii si canapele din piele inchisa la culoare, acompaniate de masute. Flori ornamentale asezate frumos prin multe locuri. Pe partea stanga am vazut repede receptia, (doar asta ne doream in acele clipe...), organizata excelent, atat cu receptioneri la datorie si tare zambareti si amabili, chiar si la acea ora. Dar am vazut un sistem, de fapt un terminal pe care inca nu l-am mai vazut la alte hoteluri: 2 monitoare unde turistul isi poate face singur check-in si check-out, in mod electronic, apasand doar pe acel ecran. Simplu si fara pierdere de timp. Pana sa ne vina randul la primit cheia de la camera, am dat un mic tur de orizont. Si asa am reusit sa vad ca parterul mai gazduieste si o sala cu jocuri, fie de biliard sau electronice; am vazut vitrine cu suveniruri. Am dat si peste barul hotelului, interesant, curat si foarte chic. Pe pereti am vazut tot felul de tablouri iar pe jos totul este imbracat in mocheta de culoare rosie, foarte curata. De fapt tot hotelul este curat, cu o atmosfera placuta, luminat cu spoturi cu lumina relaxanta.

Am primit si noi cheile, la etajul 3 din corpul din dreapta. Cel din stanga am reusit sa-l vad dimineata si are 4 etaje, iar cel din mijloc deserveste doar casa scarilor si lifturile, ce au “vedere” libera, deci sunt din sticla. Corpul mijlociu face deci legatura cu cele laterale.

Ei, dar sa vedeti interiorul acestui hotel. Am luat si noi liftul si am ajuns intr-un hol luung de tot, cu un fel de curte interioara, acoperita de o cupola transparenta. Am avut senzatia ca ma aflu pe un vas de croaziera vazut in filme (caci eu nu am ajuns “live” pe un astfel de vapor). De pe acel hol, se insira camerele doar pe o parte, pentru ca pe cealalta este liber, dar se vad etajele inferioare cu camerele de pe cealalta parte. Am vazut ca in dreptul fiecarei camere este si cate un aparat de AC. Voi atasa poze care sigur va vor ‘lumina”cel mai bine. Pe toate holurile este o curatenie perfecta, mochete peste tot, flori multe. Deci ne-a placut.

Intrarea in camera s-a facut cu cartela magnetica. Am incercat si noi sa intram si nu am reusit deloc. Toti turistii erau deja in camerele lor, numai noi dadeam in bobii codului sa putem intra. Dupa ce m-au apucat toate transpiratiile, am rugat-o pe fiica-mea sa se duca jos la receptie si sa comunice ca nu putem intra in camera. Fata s-a dus jos si a venit repede, spunand ca receptionera a uitat sa apese o tasta de la calculator pentru a activa intrarea in camera. Bine ca fata mea s-a descurcat, draga de ea si iata-ne intrate in micul univers Hem din Amsterdam.

Camera ni s-a parut suficient de spatioasa, dar tinand cont ca noi doar ne aruncam in dus si apoi in pat... ce ne-ar fi trebuit mai mult??? ... Imediat la intrare, este baia si apoi un dulap, compartimentat cu etajere.

Paturile le-am vazut mari, cu asternuturi albe si foarte curate si mai ales confortabile. O tablie mare, uneste cele 2 paturi, cu noptiere de ambele parti, pe care erau si cate 2 veioze model modern. Deasupra capului dormeau la acea ora si 2 tablouri cu ceva pictura, nu prea am avut timp de admirat... In fata paturilor se desfasoara o masa lunga, pe care sta un tv model mai vechi, un telefon, iar in colt o alta veioza. Masa avea si un scaun. Pe peretele cu masa era agatata si o oglinda. In coltul de la fereastra am vazut ca era si un fotoliu destul de maricel, in spatele caruia este o alta veioza cu picior. Apoi lipita de masa mare era si o alta masuta. Camera a avut un mic minus; nu am avut loc pentru troler, asa ca a stationat pe jos, langa masa. Tot mobilierul era de culoare maro inchis, nu cred ca era nou, dar se vedea ca este foarte bine intretinut. La fereastra din termopan atarna o perdea alba si o draperie in dungi albe-negre, nu prea mi-a placut, dar trecem peste acest aspect, nu este important, nu? !... Pe jos, camera toata este cu mocheta inchisa la culoare, sa duca bine la tavaleala. :)

Baia ne-a placut fiind foarte curata, chiuveta si vasul de toaleta straluceau, dar si faianta si gresia alba, faceau sa lumineze si mai mult totul din jur. Baia era dotata cu tot ce trebuie; cu sapun gel, sampon, prosoape de toate felurile, foen, cabina de dus nu prea mare dar a mers un dus cald si binefacator dupa o zi de hai-hui-reala.

Restaurantul l-am vazut bineinteles dimineata cand am luat micul dejun. O sala mare, frumos decorata, cu bun gust ca si hotelul, cu mese si scaune din acelasi fel de mobilier ca si in restul camerelor, presupun. Restaurantul mi-a creat o atmosfera intima, calda si foarte primitoare.

Ei, dar micul dejun s-a dovedit si aici a fi un alt rasfat, cu toate ca noi credeam ca va fi ca in marile capitale ale Europei, cand ai mic dejun portie. Si aici am avut bufet suedez, bogat si diversificat; incepand de la produsele de panificatie, am avut tot felul de sortimente de paine, de la simpla alba, pana la neagra cu seminte, am avut si paine prajita la pachetele sau alte specialitati ambalate, dar si niste cornuri de ti se topeau in gura de moi ce erau. Apoi am avut sa alegem din mai multe feluri de mezeluri ca si branzeturi, cereale, gemuri si miere, unt sau margarina, mai multe feluri de compoturi sau de iaurturi. De baut, la fel de divers, pentru toti, de la ceai la pliculete, la cafea excelenta si gustoasa, se putea face si ness fiecare cum si cat de tare si-l dorea; lapte la discretie, direct din cutie ca si sucuri. Ce mai, o bunatate de mic dejun, intr-o dimineata de inceput de august, la Amsterdam. Bravo inca o data agentiei care a reusit sa realizeze un astfel de circuit, sub toate aspectele, de cele mai multe ori, la note maxime; bine, niciodata nu-i poti multumi chiar pe toti, dar aici am avut parte de un grup adevarat turistic. Am mentionat acest aspect, pentru ca in oferta stiam ca vom avea doar mic dejun continental (portie) si stiu si cum este acesta. Pentru cine a fost, de ex. la Paris, stie ca acolo se cam pleaca nemancat de la un astfel de mic dejun continental.

Deci si aici am fost rasfatati cu o masa pe cinste. Pacat doar ca nu am avut timpul necesar pentru a savura pe indelete toate bunatatile acelea, caci timpul a trecut repede, eu mai vroiam sa mai fac si poze (pe care am reusit sa le si realizez, chiar daca unele mi-au iesit asa, din mers...).

Hotelul are o parcare in fata, nu prea mare dar suficienta. Are si o terasa frumoasa si plina de verdeata in curtea interioara.

Am reusit sa trag in poza pretul la internet. Nu vi-l scriu, surpriza, il veti vedea acolo...

Cam atat despre hotelul Hem din Amsterdam. Am plecat la ora 8 spre alte destinatii de vis. Sper ca timpul sa fie ingaduitor cu mine sa vi le povestesc in continuare.

Si v-am povestit cate ceva despre aceasta cazare din Olanda, doar pentru ca precum multi altii, si eu AmFostAcolo! Va multumesc pentru ca m-ati citit.

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 26.12.10 11:40:42

VIZUALIZĂRI: 1994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In fata hotelului Hem din Amsterdam, corpul central, cu liftul si casa scarilor
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂHEM Hotel Amsterdam: