ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2009
ÎNSCRIS: 18.03.08
JUL-2008

Sub orice critică

Plaja - dezamagire

Nu am nimic de reprosat locatiei in ceea ce priveste curatenia sau linistea, dar marea mea deceptie a fost PLAJA - ingusta, pietroaie cat cuprinde, oamenii care veneau la plaja cu masinile, mergeau pe drumul ce desparte plaja de locatiile de cazare si te umpleai de noxe... Foarte neplacut...

Am plecat o zi in Sartri, alta in Vourvorou, dar nu mai este concediu atunci cand nu poti sta relaxat (sotul meu in speta) si sa bei o bere pentru ca trebuie sa conduci.

Si apoi drumul pina in Neos Marmaras - nu este lung, dar trebuie sa urci un deal si sa-l cobori (nu-i nimic faci miscare), problema este ca mergi pe sosea, pe unde merg masinile, pentru ca nu-i alt drum.

Plaja era putin mai lata in dreptul campingului, dar era umbrita de pomi... Am "batut " Grecia continentala de ceva ani, dar asa plaja nu am vazut si in mai spune si "Paradisos". Agentiile iti inchid gura cind intrebi despre plaja spunandu-ti ca are "blue flag" si numele care spune tot.

In Neos Marmaras apa este tot cu pietre, dar la inceputul sezonului cara basculante cu nisip si o "cosmetizeaza".

Daca as fi gasit informatii despre plaja inainte de achita acest sejur, cu siguranta nu as mai fi facut-o... pentru ca in Grecia apa cristalina si plajele largi si curate fac, de fapt, toti banii. Este doar parerea mea personala ceea ce am povestit...

Trimis de Tanyla in 06.02.09 12:11:06

VIZUALIZĂRI: 6412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tanyla); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Undeva
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[01.04.09 14:29:46]

Nici noua nu ne-a placut prea tare plaja, dar din cite stiu acest brat, Sithonia, este renumit tocmai prin aceste plaje, unele izolate si salbatice. Daca doream o plaja lunga-lata mergeam in Nei Pori sau Albena. Este adevarat ca cea din Sarti e mare, dar in fond, ce mai conteaza? Frumusetea, farmecul, peisajele si muzica Greciei compenseaza cu brio toate aceste mici neajunsuri.

[01.04.09 15:00:48]

Sincer am vazut pe Sithonia plaje adevarate, nu de cativa metri latime si cu asemenea pietroaie in apa. Am vazut si plaje izolate (Paradisos nu este nici izolata si nici salbatica, iar toate agentiile se lauda cu ea) unde puneai un prosop, doua si aia era toata, dar cu nisip in apa. Daca eram informata corect de starea plajei nu mai eram asa suparata pe tema asta.

Pentru mine conteaza apa si plaja, si pe tema asta am insistat si la agentie cu intrebarile. In fond si la urma urmei depinde de mine ce vreau de la o vacanta (decat sa ma duc la Albena mai bine Mamaia-din nou PAREREA MEA).

Si pentru cunostinta dvs. generala, pe bratul Sithonia, ca si pe Kassandra sunt plaje late, cu nisip fin, sau ca bobul de orez. Nu le voi enumera acum pentru ca "cine stie cunoaste". Si mai mentionez ca anul trecut inainte de a achita acest sejur m-am interesat pe forumuri despre acest hotel, si am gasit numai referiri la starea camerelor, a hotelului in general si, bineinteles despre mancare (problema romanului, sa nu crape de inanitie). Despre plaja doar ca este cam ingusta (si daca era un sezlong asezat al doilea nu mai avea loc in prelungirea lui pentru ca intra in apa-VERIFICAT DE NOI) si ca sunt pietre dar ca nu deranjeaza.

Daca unora le place sa stea cu sezlongul asezat pe pietre si sa intre cu papuci in apa -GO FOR IT. Eu nu am facut decat sa-mi exprim parerea si sa informez posibilii viitori turisti si despre acest aspect despre care nu s-a vorbit. Poate mai sunt si altii care iau in considerare si acest aspect cand isi aleg o vacanta.

[03.04.09 11:49:04]

Nu am dorit sa creez polemici, dar in momentul in care cunosti si altceva nu te poate multumi orice. Drumul scurt este de fapt un canal (sa-i spun) de scurgere care in vara mirosea de-ti muta nasul... Drumul pana in Neos Marmaras nu l-am facut pe strada principala cu TROTUARE, ci pe unde mergea toata lumea pe linga Camping (este mai scurt).

Am sa postez foto cu o PLAJA si cu o apa care inseamna putin din acel altceva... De odihnit ma odihnesc la Olanesti...

[03.04.09 13:18:10]

Probabil simplul fapt ca incepind din 1992 de cind mergeam cu viza de turist de 10 zile m-a facut sa ma indragostesc atit de tare de Grecia incit chiar nu conteaza, "detaliile''.

Plaje superbe am vazut si-n keramoti, si-n lutraki, si-n kiato, chiar si chorintos are o plaja lunga superba. Grecia are locuri de vis, dar si locuri in care zici ca te-ai intors in timp zeci de ani. Eu o iubesc asa cum e si-mi place sa o descopar de fiecare data cu calitatile si defectele ei, cu leandrii si maslinii, dar si cu maracinii de pe marginea drumului.

De la virsta de 24 de ani si pina acum la 40 Grecia pentru mine e ca o mare iubire pe care o accepti asa cum e. De la hotelul de 2 stele din Atena in care erau in august gindaci cit degetul la un hotel de 4 stele in Loutraki.

Am teama de masina si toate drumurile le-am facut cu autocarul zi si noapte. Gusturile nu se discuta, se respecta. Fotografiile postate spun destul despre aceasta locatie. Oamenii decid in functie de propriile nevoi si in functie de propriile buzunare.

Concedii placute tuturor!

[03.04.09 13:53:59]

Bunica mea este de nationalitate greaca... Asa ca afinitatea mea pentru aceasta tara are si alte considerente... Si eu o iubesc, dar asta nu ma impiedica constat anumite neajunsuri. Si chiar nu inteleg ce problema aveti cu mine, nu cred ca v-am facut ceva... Nu am comentat nimic in toate postarile mele aici si pe alte forumuri (indiferent de tema dicutiei) despre gusturile nimanui.

Eu am considerat ca este de ajutor sa-mi povestesc experienta (din punctul meu de vedere si chiar am subliniat asta in cadrul tuturor postarilor) si cu bune si cu rele... Eu stiu ca m-am pacalit, pentru ca nu am gasit suficiente informatii. Poate ca ar fi trebuit sa sar in sus de bucurie ca am ajuns si eu in sfarsit sa vad o plaja salbatica, hotelul fix pe minunata plaja Paradissos (asa apare si acum in pliantele agentiilor de turism) si sa am sezlonguri si umbrela gratis (asa mai salvez ceva euro si maninc un Giros la fast food)... Eu nu m-am plans de conditiile de cazare, de curatenie sau mai stiu eu ce pentru ca nu am avut motive, iar de a scrie ceva doar pentru a fi in trend, nu-i genul meu.

Rog moderatorul, daca considera postarile mele nedemne de a fi aici, ca nu prezinta realitatea sau sunt irelevante sa le stearga. Multumesc

[03.04.09 14:03:41]

nici vorba, consider ca ambele aveti contributii excelente la prezentarea realitatilor de acolo. Nici una nu aveti o pozitie gresita sau nelalocul ei [ba chiar dimpotriva]. Reprezentati doar doua categorii de perceptii şi asteptari turistice, ambele la fel de okey - din punctul meu de vedere. Nu ma indoiesc ca stiti si voi cat de diverse sunt gusturile si punctele de vedere ale oamenilor; unii dintre cititori sunt, probabil, mai apropiati de punctul de vedere al lui Sniga; altii de cel al lui Tanyla. [si probabil ca sunt si alte, posibil nenumarate, variante intermediare. ]

[03.04.09 14:18:08]

Imi cer scuze daca te-am suparat, nu asta a fost intentia mea. Neplacerile cauzate de plaja sper sa ajute pe toti cei care merg cu o agentie si li se spune ca plaja e superba, iar cind ajung acolo au un soc. Scuze inca o data.

[03.04.09 15:42:01]

Nu m-am suparat, doar mi-am data seama inca o data ce inseamna facerea de bine... Poate era mai bine sa tac malc, cu bucuria ascunsa ca nu sunt singura (si noi am fost sase persoane) care a fost pacalita, pe principiul "sa moara si capra vecinului ". Sper ca toata lumea a inteles ca nu am nici un interes in a minti, nu promovez un alt loc sau hotel, nu am agentie de turism aici sau in alta tara.

[11.05.09 16:17:20]

aveti cumva ceva info de viata de noapte din neos marmaras?...si in afara de "discutata plaja" mai sunt si altele mai populate in statiune?

[12.05.09 08:46:33]

Viata de noapte in neos marmaras, din cite stiu eu, se reduce la tavernele din port. Daca stie cineva ceva de cluburi sau discoteci ii rugam sa ne spuna.

Noi preferam lunile mai -iunie si nu este aglomerat nici pe plaja, nici in oras.

Referitor la acea zona, pe partea cealalta a orasului, cum iesi si mergi spre Porto Carras, este plaja cu nisip, leaga orasul pina aproape de Porto Carras, dar nu este f. lata. Am postat in comentariul meu si poze. In una dintre ele se afla aceasta plaja (cu comentariu sub ea). Voi mai posta una si cu o terasa pe plaja. Mie mi-a placut, chiar daca nu e f lata, e cu nisip

[12.05.09 11:05:55]

merci mult de informatie... Vroiam sa mergem pe la mijlocul lui august, dar daca nu este nici macar un club micut pe acolo... probabil vom alege alta locatie... Nu vrem nebunie dar macar ceva de dansat, cat de mic... ar fi fost ideal...

[12.05.09 13:40:15]

Pe 22 mai plec in Hanioti la hotel Tropical si voi posta parerea mea despre locatie. Bratul Kassandra este mai animat si mai potrivit pentru distractie, mai ales Hanioti si Kalitheea. In Hanioti se organizeaza seara greceasca la Calypso si in general bratul e mai populat, mai animat, deci e mai cautat de tineri dornici de distractie.

Sfatul meu este sa mergi pe Kassandra, iar daca nu sinteti cu masina sa inchiriati una sa vedeti si Shitonia.

[12.05.09 17:06:29]

Am inteles ca vrei sa mergi in luna august in vacanta. In acea perioada eu am experimentat Kalithea (am stat la Macedonia Sun), situat in apropiere de statiunea mentionata-tin minte ca era un club pe acolo dar nu stiu cum este la propriu. Posibilitati distractie in Kalithea la greu. (gata am fost destul off toppic).

Eu anul trecut am fost in iulie la Miramarre, posibilitati de dansat nu am vazut (drept sa-ti spun nici nu m-a interesat), dar poate ca exista in Neos Marmaras sau in Porto Caras si nu le stiu eu.

In Halkidiki mie personal statiuni animate mi sa par Nea Moudania, Nea Kallikratia, Sunny Beach, Kriopigi, Hanioti, Neos Marmaras, Sartri (in ordine aleatoare). O statiune (in care sper ca voi ajunge) si despre care am citit ca "are viata", este Asprovalta si langa ea Nea Vrasna (mai linistita decat prima mentionata).

Daca intrebarea ta "mai sunt si altele mai populate in statiune?" se refera la plaje - in zona in care este hotelul nu. Daca ai privit foto ai vazut cum sunt dispuse hotelurile si plaja. Pana in Neos Marmaras la plaja e ceva de mers. Banuiesc ca, daca pleci in august doresti sa poti face si plaja si baie (apa e perfecta in acea perioada), asa ca (daca vei alege acest hotel) vei avea de ales dintre plaja de acolo, cea din Neos Marmaras sau altele de pe peninsula daca plecati cu masina si aveti chef de hoinarit.

Statiunile mentionate de mine, in lunile de vara sunt animate, luminate noaptea, cu o multime de cafenele, taverne, fast food-uri, magazine. In Hanioti de exemplu intr-o seara am mancat la o taverna, unde era muzica live (traditionala), iar lumea de la mese a inceput sa danseze, indiferent de natie.

[12.05.09 18:31:07]

va multumesc de informatii..voi tine cont de ele

b_sorana, sniga, Tanyla
Alte impresii din această RUBRICĂMiramare Bungalows: