ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2010
single

P.S. Salutari din Bucuresti

The 5th Dimension - Aquarius Let the Sunshine In

Prefata (musai de citit)

Cineva spunea candva ca frumusetea vietii o gasesti in fiecare lucru, trebuie doar sa iti deschizi inima si cu ochii mintii sa parcurgi toate simtamintele ce te inunda si te fac fericit... Nu stiam atunci ca se poate atribui aceasta zicala si unei banale vizite in Bucuresti :)

Am pornit spre capitala manata de lucruri mai putin placute dar, ce sa-i faci, asa e viata uneori. Nu uitasem sa ma inarmez cu aparatul foto desi nu credeam sa uzitez de dumnealui :)

Dar pentru ca am prieteni adevarati, pentru ca daca ceri vei primi si pentru ca au fost niste zile superbe am plecat din Bucuresti cu tolba plina de amintiri si zambete.

Bucatica cu bucatica, luand fiecare coltisor la pas sau la roata masinii am vizitat o gramada de locuri pline de istorie, de farmec si de frumusete.

Asa am descoperit frumusetea parcurilor bucurestene despre care citisem doar de la voi, m-am plimbat pe malul lacurilor, am admirat indragostitii soptindu-si vorbe de dragoste in pragul inserarii, am luat strada cu strada la pas, cu cladiri impunatoare dar cu doar o urma a frumusetii lor de altadata, cu amalgam de nou si vechi, am vazut faimoasa manastire Cernica cu peisaje de vis cu cormorani si pasarele de tot soiul, cu copaci din vremuri de mult apuse, mi-am abatut pasii la Mitropolie unde mi-am pus o dorinta destinata doar pestisorului de aur, am ajuns in sfarsit sa ma plimb ca intr-o comedie buna de nenumarate ori in jurul Arcului de Triumf cautand iesirea (deh, e greu cu blondele), am poposit la Hard Rock Cafe la o bere numai buna pentru durerile de gat, am salutat memoria Eroilor neamului in cinstea carora sunt atat de multe si frumoase monumente in capitala noastra...

Cel mai mult m-a impresionat o bisericuta micuta, cu pereti incarcati de istorie, biserica Bucur Ciobanul pe care va sfatuiesc sa nu o ratati, veti intelege de ce.

Si pentru ca nu se poate Bucuresti fara putina adrenalina, am luat teapa cu un taximetrist, drept dovada va invit sa fiti atenti in ce masini va urcati. Am fost la mall (dar nu cred ca asta face obiectul povestirii), si cred ca cu siguranta nu vreti sa auziti de Dragonul Rosu :)))))))))

Mi-am intalnit prieteni dragi de aici de pe site si am fost incantata sa vad ca si lor le-a fost dor de mine. , am mai adaugat alte amintiri la cele existente drept care le multumesc.

Zilele au trecut cu iuteala si daca m-as fi intalnit cu pestisorul de aur i-as fi cerut sa opreasca timpul in loc sa pot sa ma bucur de Bucurestiul sufletului meu, sa pot sa fac tot ce mi-am propus, sa pot sa inteleg ce v-a impins pe atatia dintre voi sa scrieti cu atata drag de el.

Si pentru ca o data ce ti s-a lipit de suflet un loc ramane acolo bine infipt, mi-am promis sa il vizitez din nou cat de curand, mi-ar trebui 9 vieti si tot as cuprinde tot.

P. S.

Punctele nu sunt importante, asa ca...

Trimis de Sanziana in 25.11.10 22:59:13

VIZUALIZĂRI: 2037 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 P.S. Salutari de la ursulet

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.11.10 23:12:55]

ziceai ca treci şi pe la mine, sa meşterim încărcătorul... acu' pricep ce te-a oprit.

bisericuţa lui Bucur ciobanul... da, e ceva deosebit. eu trec pe lângă ea zilnic, în drumul spre serviciu... dar nu e fiecare piatră din orice oraş, aparte, în felul ei?

RobertCodescu
[25.11.10 23:19:02]

Iti dai seama ca NU m-am abtinut sa nu-ti acord 400 PMA pentru reviewul asta superb si te invidiez ca ai reusit sa ajungi la Gaudeamus eu NU am reusit anul asta!!! FELICTARI!

cosminp
[26.11.10 08:35:15]

din cele scrise, este evident ca ai fost impresionata.

felicitari pentru timpul alocat vizitelor.

divio*
[26.11.10 09:55:45]

@sanziana m:

Cu o asa prefata, acestui review i-ar sta mult mai bine la partea de "filozofari", cu atat mai mult cu cat continutul nu reflecta si nu dezvolta suficient de mult repere turistic-istorice utile celor interesati.

Eventual, ar merge dezvoltata partea cu targul de carte, unde ai reusit sa scrii mai mult in prezentarea fotografiilor.

Week-end insorit iti doresc!

P.S. Cu scuzele de rigoare si cu atentionarea lui Dragos, am observat prea tarziu ca fotografiile de la targul de carte nu iti apartin, probabil ca am fost mai atent la foto1 decat la restul... Recitind, am observat ca nu apar mentiuni in review despre targ, ci doar despre mall, asa ca scuzele isi au rostul.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.11.10 10:14:29]

@RobertCodescu & @divio unde vedeti voi poze de la targul de carte puse de sanziana? ! eu amfostacolo (click aici), ea... nu stiu! oricum, nici n-a spus nimic in sensul asta, nici in poze nu ne-a aratat!

[26.11.10 10:20:40]

@sanziana m

Cum? Doar atât? La valoarea noastră... adică, a ta?? !!

Mie, sincer, îmi place cum scrii, cu alte cuvinte puteai să mai dezvolţi puţin subiectul, doar e vorba de Bucureşti.

Descris de tine, cred că şi Dragonul Roşu ar putea deveni... obiectiv turistic.

Recunosc, te-am votat "puţin" doar pentru P01, e drăguţ... ursuleţul.

O zi frumoasă!

santana*
[26.11.10 10:24:21]

@ divio

pai matale nu vezi bre, ca se ascunde ceva, dincolo de invitatiile suave ale mesterului Dragos, poate @sanziana ne omite ceva! ?

divio*
[26.11.10 10:26:03]

@Dragos:

Mea culpa, mi-au atras atentia fotografiile si comentariile aferente acestora, mai mult decat nick-name-ul, retrag afirmatiile despre targul de carte.

@sanziana m:

P. S. Cu scuzele de rigoare si cu atentionarea lui Dragos, am observat prea tarziu ca fotografiile de la targul de carte nu iti apartin, probabil ca am fost mai atent la foto1 decat la restul... Recitind, am observat ca nu apar mentiuni in review despre targ, ci doar despre mall, asa ca scuzele isi au rostul.

[26.11.10 12:30:18]

dragii mei recunosc ca intentionat am scris acest (nu pot sa ii spun review, ca ma fac de rusine). Starea de lancezeala in care ati picat cu totii nu imi era pe plac, ma bucur sa vad ca se demonstreaza inca o data ca pe AFA exista oameni de valoare, care stiu sa spuna lucrurilor pe nume si va multumesc ptr asta. In cateva ore voi transcrie completarile la aceste randuri, sper sa va placa. Intradevar Bucuresti este un oras deosebit, fericiti sunteti cei ce aveti ocazia de a-l descoperi in fiecare zi, in orice coltisor.

[26.11.10 12:52:19]

Chiar că e lâncezeală.

Mă gândeam să scriu şi eu un serial despre "unde-a făcut Flaviu armata", descrierea drumului, "cazarea", "restaurantul",

"meniul", "distracţia", obiective de "vizitat" (adică ălea militare), cadrul natural (că mare şi plajă n-aveau în dotare).

Ar fi vreo 6-7 foiletoane de "băgat" la impresii turistice (că doar "turism" am făcut, am avut inclusiv valiză, "soldat" n-am reuşit să devin nici până-n ziua de azi). Problema este că a trecut cam mult timp de atunci şi între timp lucrurile s-au cam schimbat.

Toate cele bune!

P. S. Aştept review-ul! (ăla "adevărat")

valimi
[26.11.10 14:14:33]

@sanzi, ai intrat si tu in atentia "haiducilor" de pe AFA, nu stiu ce te faci...

[26.11.10 14:17:57]

@valimi, sunt fetita mare, cred ca o sa ma descurc... )))

[26.11.10 14:19:41]

@valimi

Ai dreptate dar eu o "haiducesc" din pură simpatie.

Cred că se descurcă ea cu "haiducii".

dorgo
[26.11.10 17:15:07]

@ Bucurestiul are pericole, mistere dar si un farmec al lui, daca stii unde sa-l cauti iar review-ul sanzienei e simplu, luminos si cald precum sclipirea unei raze de soare ce-apare de dupa un nor intr-o zi geroasa...

[26.11.10 22:03:21]

Citind aceste randuri mi-am amintit de un film vazut de mult se numeste "Hair" a luat si un Oscar pentru muzica sa, in final este o melodie al carei mesaj este: Lasa soarele sa-ti patrunda in suflet.

Ciudate sunt uneori deciziile si reactiile noastre!!! Eu am decis sa atasez melodia cu pricina!

[28.11.10 16:20:15]

Bucuresti... un nume pe firmamentul luminos al capitalelor lumii, romanesc si totusi internatinal, loc de intalnire a sclipirii de geniu a sute de oameni de cultura si nu numai.

Pasesc pe stradutele inguste, slab luminate cu umbre ce se pierd in necunoscut si ma intreb ce forta imi poarta pasii spre nicaieri. Am ales o evadare de moment, o substituire de la realitatea uneori prea rigida, am ales Bucuresti. Ma plimb pe stradute si cladiri cu iz istoric, monumente de o reala valoare culturala se perinda in fata ochilor mei, fara sa le retin nici macar conturul pentru o clipa. Se pare ca Bucurestiul fiecaruia dintre noi capata valente nebanuite in functie de starea de spirit a fiecaruia. Multi dintre voi ati povestit despre parcurile superbe, pe care eu le descopar in inserare, cu alei romantic luminate, cu salcii plangatoare, cu statui ce vor sa insemne ceva pentru istoria noastra sau doar o incercare uneori stangace de a face arta. Doua pisici s-au cocotat pe o ruina in Cismigiu si imi arata ca fiecare in viata isi gaseste perechea.

Ajung la Mormantul eroului necunoscut in Parcul Carol si linistea ce ma inconjoara este de nesuportat, as vrea sa plang de emotie dar zecile de oameni ce ma insotesc in tacutul periplu fara a face nota discordanta cu ambientul ma opresc.

Constat ca mi-am luat doza de nemurire si ma indrept spre Hard Rock Cafe, mi-e sete de viata, de zgomot, de oameni, de simtaminte. Mi se pare hilar, ma intreb ce caut acolo, m-as opri la o masa si sa ii rog pe cei de acolo sa ma primeasca in gasca lor. E ciudat cum uneori simtim o acuta nevoie de socializare. Parasesc zona si ma indrept spre tumultul orasului, Bucuresti este un oras pestrit, cu o viata de noapte pe care nici nu o banuiam, poate pentru ca sunt doar o simpla fata de la tara...

Nu pot sa va enumar obiectivele turistice vizitate pentru ca ar insemna sa ma fur pe mine insami apeland la google, deoarece periplul meu prin Bucuresti a fost un iures de intamplari, de vizite, de ciocniri cu cultura, cu divinitatea, cu civilizatia.

Ce va pot spune este ca am simtit prin toti porii ca sunt in mijlocul lucrurilor importante, as fi vrut sa fac enorm de multe alte lucruri, sa merg la teatru, sa vizitez caldirea Cecului, muzeul Militar, zeci de alte muzee, Hanul Lui Manuc, dar ma gandesc ca timpul nu s-a oprit de tot si vor mai fi ocazii.

PS si totusi v-as putea povesti si despre Dragonul Rosu)))))))

[28.11.10 17:15:24]

@ sanziana m

Eeeh... ce să mai spun acum. Suspin, mă uit la PO1, suspin din nou şi iar mă uit la P01... Oare noi doi am fost soţ şi soţie în vreo viaţă anterioară? Sau poate în vreuna ce va urma?

Avem atâtea lucruri în comun: ne place să umblăm creanga pe străzi, ne place să colindăm noaptea prin baruri, ne place să socializăm cu necunoscuţi.

Recunoaşte, te rog, faptul că acest ecou îmi este dedicat.

Simt lucrul ăsta! Imaginea cu mâţele cocoţate pe ruine vrea să-mi transmită mesajul că mai am şi eu o şansă. Nu-i aşa?

)))))

[28.11.10 17:25:02]

eram foarte posaca azi dar crede-ma ca am ras cu lacrimi la ecoul tau ))

Imi pare rau dar eu cred in acea dragoste unica, o data in viata si la mine deja e intamplata asa ca, cine stie, poate in alta viata... doar daca nu ai fost si tu o pisica candva...

cat despre umblat creanga prin baruri, sau hai hui pe strazi, cine poate spune ca nu a experimentat niciodata asta? Mai rau e cand devine obisnuinta, ca atunci se cheama altfel

[28.11.10 17:36:25]

@sanziana m

Povestea vietii mele: tot timpul ajung al doilea!

Da' mi-a prezis o ţigancă faptul că în viaţa următoare o să fiu prelucrător prin aşchiere. Cine ştie...

santana*
[28.11.10 21:15:41]

@Flaviu

Prietene, crezi ca rezisti la un "proiectil" in cap? Ia vezi mataluta fotografia PO7. N-o sa mai suspini, o sa gemi (de durere).

PS: Eu am venit al doilea la festinul dragostei din acest review, asa ca trebuie musai sa ne mutam.

Cauta si tu ceva - chiar si pe forum - ca nu s-a prea scris astazi...

[28.11.10 21:15:41]

@santana

Păi tot am căutat pe forum rubrica "Trădaţi în dragoste" dar nu dau decât de "Regulamentul site-ului şi forumului", "Sancţiuni şi contestaţii" şi altele de felul ăsta.

[29.11.10 12:09:02]

ptr cei doi haiduci foto 7 reprezinta figura zambitoare a colegului nostru de site Bogdan DSN asa ca tradati in dragoste nu se va tine sezonul asta... pe AFA )) si in calitate de... toate calitatile de care dispun pe site-ul AFA va recomand sa cautam picanterii pe alte carari, nu de alta dar suntem total off-topic, chiar daca e fun.

chelie_d, cosminp, divio*, dorgo, Flaviu, santana*, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Bucureşti: