ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
AUG-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Restaurantul chinezesc Smaragdova Zahrada (Gradina de smarald) – slabut

Relaxare ...Gradina fermecata... - Muzica chinezeasca...

Intr-una din zilele plimbarilor noastre prin Praga, dupa ce ne-am bucurat ochii si ne-am satisfacut curiozitatea intrand si in cateva muzee precum Muzeul de Ciocolata, Muzeul Torturii si Muzeul Sexului , ne-am gandit sa incercam si preparatele chinezesti intr-unul din restaurantele de acest gen, ajungand astfel la restaurantul Smaragdova Zahrada, pe strada Rytirska, aflat chiar in apropiere de statia de metrou Mustek, de unde se poate incepe vizitarea orasului vechi.

Daca veniti insa dinspre Muzeul National, pe bulevardul Vaclavske, dupa ce va intersectati cu strada Na Prikope, mergeti drept inainte si faceti prima la stanga. Mai exista un al doilea restaurant si in strada Skorepka nr. 5, aflata in apropiere.

Pentru restaurant trebuie sa coborati niste scari care va duc intr-un fel de centru comercial care gazduieste si acest restaurant, prin urmare, nu se intra in el direct din strada, insa exista o caseta luminoasa cu denumirea acestuia la intrare.

Pentru a intra in restaurantul propriu zis, suntem intampinati de doi lei care flancheaza o arcada realizata din flori metalice ce despart o mini terasa cu acoperisul ca al unei pagode de intrarea propriu-zisa in restaurant.

Restaurantul este plin de decoratiuni, de la tavanul acoperit cu un grilaj din lemn peste care se catara o vita de vie cu struguri din plastic, pana la dragoni si alte flori artificiale.

Bufetul suedez ne intampina cu o oferta irezistibila de 109 coroane/ adult (cca 4.5 euro), asa ca am zis ca merita incercarea. Din pacate diversitatea era mica: orez, niste sushi, struguri, sosuri, carnea era ascunsa intr-un amestec indoielnic de faina si ou, taitei prajiti cu bambus sau carne de pui, castraveti si gogosari, cartofi prajiti rancezi, alte amestecuri pe care nu le-am dibuit, nici incercat si cam atat. Cat despre originalitatea preparatelor chinezesti, aceasta lasa de dorit.

Oferta de bufet era valabila pana la opt seara, asa ca am fost invitati sa ne grabim, dupa aceea bufetul se inchidea si masa era servita a la carte. Poate ca atunci era mai buna, nu ma pot pronunta, insa era foarte variata, dupa pliantul lor de prezentare si la preturi accesibile (intre 25 – 108 de coroane): pui in sos dulce acrisor cu garnitura din orez, pui cu susan si orez, carne de porc cu legume si orez, taitei prajiti cu carne de pui, rata cu lamaie (foarte solicitata de cehi, am vazut ca nu exista restaurant fara preparate din rata), friptura de vita si altele.

Una peste alta, nu il recomand decat daca aveti bani putini la dispozitie si vreti sa mancati mult, nu neaparat de calitate... Puteti sa va axati numai pe taiteii prajiti cu pui sau legume cum am facut noi.

Insa noi nu vom mai reveni in acest restaurant, preferam mancarea ceheasca, iar in Praga am mancat ieftin si foarte bun in restaurantul Havelska Koruna, despre care am scris aici.

Trimis de magdalena in 17.11.10 14:20:17

VIZUALIZĂRI: 3546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul chinezesc Smaragdova Zahrada (Gradina de smarald) - intrarea in restaurant din strada
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[17.11.10 14:28:04]

Webm, as dori, te rog, acest fond muzical: http://www.trilulilu.ro/petreradu1/3f5f5e9b2a5cf6

dannek
[17.11.10 15:24:54]

Am mincat pe la noi la un restaurant chinezesc dar nu m-a dat pe spate, pe linga faptul ca a fost scump niuci gustos nu era. Era foarte dulce sau nu am stiut ce sa comand.

Cred ca trebuie sa citesti putin despre arta de a gati, cum la ei pregatirea ceaiului este un ritual, probabil pregatitul si servitul mesei are o un rol aparte.

[17.11.10 15:27:54]

@dannek, cred ca ei trebuiau sa citeasca despre arta de a gati... , nu prea erau grozave preparatele!

Cat despre mine, nu ma pricep deloc la ritualul ceaiului si alte asemenea, dar poate ar trebui sa citesc ceva in acest sens, ce-i drept, daca tot frecventez uneori restaurantele chinezesti.

webmaster20*
[17.11.10 16:04:45]

Retras punctele standard conform actualului regulament, dar cred ca voturile vor suplini aceasta pierdere.

[17.11.10 17:22:56]

Sa nu ma uitati si pe mine cu fondul muzical din ecoul precedent... Multumesc!

[17.11.10 17:34:33]

Iata si fondul muzical solicitat venind tocmai din Asia, auditie placuta!

anadragusin
[17.11.10 19:01:46]

Nu am mancat niciodata in restaurant cu specific chinezesc, dar mi-as dori. Avem si noi unul in oras si poate am sa incerc. Felicitari pt. review, chiar daca nu ai fost incantata de mancare!!! O intrebare: poza 7 este intoarsa, caci scrie decor tavan???

[17.11.10 19:03:40]

@andragusin, daca ai drum in Bucuresti, iti recomand un restaurant excelent de acest gen! Nu ai sa regreti!

mariana.olaru
[17.11.10 20:59:58]

Nu-s gurmandă, nici fan al restaurantelor, am mai spus-o și altădată. Așa că rar am votat vreun review de genul ăsta. Iată că iar fac o excepție!

creivean
[17.11.10 22:57:52]

Şi pînă la urmă ai găsit ceva comestibil? Papanaşi, ceva?

Glumesc. Bine de ştiut. Mâncarea chinezească, dacă-i bine preparată-i excepţională. A nu se confunda cu cea gen fast-food asiatic. Avem şi noi din astea în mall-uri.

valimi
[18.11.10 13:11:31]

Asta e, mancarea chinezeasca pe langa faptul ca nu e pe toate gusturile, nu poate fi gatita de orice zapacit cu ochii tesiti si imbracat in tunica.

Chiar, mai sunt maidanezi in Praga?

corinne
[18.11.10 18:59:09]

Nici eu nu sunt fan al mancarii chinezesti, nu am incercat decat o data in sejurul din Grecia, Rhodos, aveam un bufet cu specialitati pe care ne-am chinuit sa le terminam, erau tot felul de pachetele umplute, gen foietaje... dar totusi prefer mancarea romaneasca.

Felicitari pentru impresiile postate!

[18.11.10 21:59:12]

@corinne, ai mancat pachetele de primavara... Sa nu incerci supele!

anadragusin, corinne, dannek, magdalena, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm, bem în Praga?: