ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
JUL-2010

Restaurant Havelska Koruna – „impinge tava” la cehi!

Unul dintre restaurantele la care am mancat in Praga si care merita toata atentia, avand in vedere ca Praga nu este un oras ieftin la mancare, comparabil cu alte zone ale Cehiei, este Havleska Koruna ce mi-a adus aminte de vechile cantine romanesti in care iti luai frumusel o tava si iti alegeai de mancare, dupa care plateai la casa.

Ei bine, acest restaurant care nu arata a cantina, aduce in prin plan acest sistem de „impinge tava”, unde, dupa ce iti alegeai felurile de mancare dupa aspect, ti se treceau pe o hartiuta, te asezai la masa si mancai, apoi, inainte sa iesi din restaurant, plateai fituica!

Dar sa o luam cu inceputul...

Mergand spre centrul vechi, avand ca scop sa ajungem la Turnul cu Ceas astronomic, vechi de peste cinci secole, care atunci cand bate ora fixa ies apostolii pe o ferestruica si se perinda prin fata noastra, dar si Biserica Sf. Nicolae si avand in vedere ca era deja ora pranzului, dupa ce am trecut de cateva hoteluri si magazine, ne-a iesit in cale restaurantul Havelska Koruna, aflat pe strada Havelska nr. 23, de unde probabil a si imprumutat numele restaurantul, strada care da in Melenntrickhova ce duce in piata din centrul vechi al orasului. In apropiere, exista statia de metrou Mustek.

De aici pana la celebrul pod Carol (Karluv Most), care are o lungime de peste jumatate de kilometru si „detine” o colectie bogata de 36 de statui, nu mai e decat un „pas”!

Revenind la restaurant, cum preturile erau foarte bune pentru a lua masa in Praga, ne-am gandit ca merita o sansa, desi nu imi imaginam ca o sa stau la coada ca sa ma servesc singura in capitala Cehiei! Dar cand e vorba de pret si esti departe de casa si ai in fata multe alte de vazut si de facut, e bine sa profiti de astfel de surprize placute, unde poti sa mananci cu bani putini.

Astfel, am intrat in acest restaurant placut, decorat cu cateva tablouri pe pereti, ceasuri si aranjamente florale, cu lumina difuza in salonul in care se lua masa, salon ce avea mesele dispuse in ca intr-un vagon de tren, cu canapele, dar cu separeuri si de unde puteai iesi pe o terasa amenajata foarte frumos, cu fotolii din bambus.

In restaurantul zugravit in galben predomina lemnul, de la lambriurile de pe pereti, pana mese, canapele si separeuri.

Noi am ales de mancare supa de pui (slepici polevka), tocana de vita (hovezi gulas) cu galuste (houskovy knedlik), cartofi (brambory) cu carne prajita de porc (moravsky vrabec) si varza (zeli). Toate acestea impreuna cu o bere, ne-au costat 268 de coroane, adica aproximativ 11 euro!

Nu va spun ce minunat a fost totul! Pentru ca a trebuit sa gust si din portia sotului, evident...

Prietenii nostri au luat tot supa de pui, gulas si o mancarica de ciuperci, dar si galuste cu smantana, aceleasi nedlik ce se pot face in zeci de feluri.

Trebuie sa stiti ca atunci cand comandati carne care este facuta chiar pe gratar sau prajita, in general, cehii ii pun si un sos deasupra. Mancarea lor este atat de buna si de variata, incat numai pentru asta m-as muta in aceasta tara...

In restaurant exista separat si o vitrina cu salate, dar si una cu prajituri. Aveti de unde alege si pot sa va spun ca era plin de turisti de toate natiile, mai pretentiosi sau mai putin pretentiosi, mai tineri sau mai batrani, dar si foarte multi cehi.

In Praga restaurantele nu sunt tocmai ieftine, asa ca va recomand cu caldura acest restaurant unde puteti sa luati mancare traditionala ceheasca pe care nu o sa o uitati luni bune dupa ce o sa va intoarceti acasa!

Trimis de magdalena in 08.10.10 08:13:28

VIZUALIZĂRI: 11044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Praga, Restaurant Havelska Koruna, in apropiere de centrul vechi

raduu1972 [08.10.10 08:43:21] »

Stii, unii compara Praga cu Viena iar cei mai multi dau ca fiind mai frumoasa Praga, acum fiecare cu parerea lui, dar tu ce spui?

presario [08.10.10 08:46:43] »

Da mataluta nu ai somn?

"Mesele dispuse in ca intr-un vagon de tren" - foarte tare asta.

Ce bere ati baut? Ca eu am o "afinitate" cu berea ceheasca.

magdalena [08.10.10 09:11:01] »

@presario, mesele erau ca la un vagon de clasa a 2-a. Berea a fost Plzen (Pilsen - 34 coroane) si parca Gambrinus la acest restaurant..

catalinalupu [08.10.10 09:16:35] »

Vad ca mai sunt si altii... pe felie... nu numai magdalena... are insomnii... toata lumea savureaza... cate ceva...

Gambrinus?!

presario [08.10.10 09:27:05] »

Nu - cred ca e "Gambrinus" din aia de-a lor, adica adevarata.

Ceva mici pt astazi?

magdalena [08.10.10 09:31:19] »

@presario, la Koruna (coroana in ceha) din Karlstein am baut Gambrinus. Acum eu nu ma pricep la beri, nu stiu sa iti spun ce si cum.

Vizavi de mici..., sa stii ca pe strazile capitalei cehesti poti manca niste carnati deliciosi! Se gasesc in niste chioscuri special amenajate si sunt la mare cautare. Noi am luat deseori. Cred ca sunt "micii" lor!

kokobaurus [08.10.10 10:20:46] »

Vai de mine ca nu am gasit crasma asta... eu sub 800 de coroane nu am mancat nicaieri (drept e ca eram 5 insi).

webmaster77 [08.10.10 10:55:46] »

mutat la "Recomandari culinaro-turistice in Praga"

biancuta [08.10.10 12:56:40] »

Numai bun acest review pentru masa de amiaza! Buna prezentare, cu sosurile acelea cehesti, pentru care te-ai muta acolo!

georgiana [08.10.10 13:15:47] »

Genul asta de restaurante sunt foarte practice in opinia mea, deoarece economisesti pe langa bani si mult timp, care este foarte important cand esti in vacanta si il poti folosi in alt scop mult mai placut.

Si de multe ori preparatele sunt mai gustoase decat la restaurantele cu servire A la Cart'!

sI...SUPERBONUS!

magdalena [08.10.10 13:18:14] »

@radu1972, eu Praga am vazut-o dupa Viena... , am sa spun opinia mea.

Viena este superba, e imperiala, aristocrata, delicata si senzuala... In acest oras, m-as muta definitiv, pentru ceea ce reprezinta el, ca un tot, pentru arhitectura, pentru sistem, pentru oameni...

Praga mi s-a parut ca inglobeaza zece Viene la un loc! Dar ca arhitectura si multitudinea de obiective, ca marime... E frumoasa insa, e deosebita, e interesanta, palpita de viata, e prietenoasa si vesela...

Daca ar fi sa ma regasesc intr-unul dintre aceste orase, as spune ca sunt undeva la mijloc...

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

sandu.53 [08.10.10 13:51:51] »

un pret excelent daca as putea acum as fugii pana acolo sa mananc ceva bun!

magdalena [08.10.10 13:54:14] »

@sandu, sa vezi preturi si portii de prin alte parti ale Cehiei! Cat am stat acolo numai la restaurante mancam. Si ei mananca des la restaurante pentru ca nu se merita sa se oboseasca cu cumparaturile si gatitul.

Daca pentru mine era ok pretul, pentru ei, raportat la salariu, nu vrei sa stii...

pepsi70ro [08.10.10 20:58:51] »

Cand voi ajunge in Praga stiu unde sa i-au masa si asta datorita rw. de fata. Felicitari magdalena.

corinne [08.10.10 21:41:57] »

Un restaurant de retinut pentru o eventuala vizita in Praga. Am o curiozitate: galustile nedlik ce contin?

Sunt cu prune ca cele romanesti?

Felicitari pentru descriere si un vot cu pofte pentru mancarea din Praga!

magdalena [08.10.10 21:51:11] »

@corinne, acele painici carora ei le spun galuste, sunt un fel de paine necoapta, fiarta in apa, uneori au mai multe ingrediente in ele, depinde pentru ce fel de mancare le folosesti (pot avea si bucatele de sunca).

Ele se gasesc si in supermarket-uri la tipla, cum gasim noi placintele sau pateuri sa le punem in cuptor, insa le arunci in apa clocotita.

Dupa cum ai vazut in fotografii, cele pentru felul principal de mancare sunt taiate, iar cele pentru desert sunt lasate rotunde.

Aspectul si gustul este de paine, tocmai de aceea cehii nu aduc paine la masa, decat daca ceri in mod expres.

Insa sunt fenomenal de bune, sunt caldute, o nebunie! Am venit cu 3 kg in plus acasa, cu toti kilometrii mei mersi pe jos din vacanta!

celeste [11.10.10 13:29:48] »

@ magdalena, dupa parerea ta care este mai frumoasa Praga sau Viena? Review-ul l-am trecut la favorite ca cine stie... poate anul viitor...

magdalena [11.10.10 14:14:35] »

@celeste, un raspuns la intrebarea ta il gasesti intr-un ecou mai sus, scris pentru @radu.

Inca nu am vorbit de Praga, asa cum am vazut-o eu, dar promit, cand am timp sa imi adun gandurile....Nu o pot face in graba, e un oras care merita toata atentia.

Sanziana [11.10.10 15:01:34] »

@magdalena, uite ca am ratat aceasta locatie, motiv bun sa ma reintorc candva in Praga, cat despre poze, bine ca am citit dupa masa de pranz review-ul

Darklocks [09.11.10 15:45:09] »

Restaurantul ala merita toate punctele! M-am oprit si eu acolo pentru pranz si uite cu ce m-am ales: supa gulash mica cu un baton de paine, snitzel de porc cu cartofi copti, salata de varza, bere Pilsen mica, si o prajitura cu ciocolata pentru 200czk (8E). Adevarul e ca puteam sa ies mai ieftin ca abia am putut sa mananc tot. Dar imi era pofta

monica68elen [19.08.11 20:53:12] »

Restaurantul este minunat. Mancarea este delicioasa si recomand tuturor sa mergeti acolo. Se ajunge usor din centru, iar preturile sunt extrem de bune.

Multumesc mult, Magdalena! comentariul tau mi-a fost de mare ajutor. Sunt de 2 zile in Praga si am mancat numai acolo.

Portiile de mancare sunt mari, iar restaurantul este plin la orice ora.

Acolo voi manca si maine!!!

alba.ca.zapada [07.09.12 13:26:54] »

super buna recomandare, multumim

am gasit si saitul restaurantului daca este permis sa il pun, cred ca este de folos pentru a ne face ceva impresii privind preturile

havelska-koruna.cz

si versiunea in limba engleza..care sigur ne este mai de ajutor

havelska-koruna.com

P. S cam cate zile crezi ca sunt necesare pentru vizitarea Pragai? Intentionez pentru la anul sa planific ceva si... ma interesez din vreme... ca deh... buget limitat

monica68elen [07.09.12 13:35:40] »

Noi am stat 3 zile, dar pot sa spun ca nu a fost de ajuns, tot timpul eram pe fuga. A trecut un an, dar pastrez amintirea placuta si sper ca voi reveni...

alba.ca.zapada, biancuta, catalinalupu, celeste, corinne, Darklocks, georgiana, kokobaurus, magdalena, monica68elen, raduu1972, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm, bem în Praga?: