ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
OCT-2010
1 AD. + 1 COPII

Restaurantul Bellini – atmosfera placuta pentru iubitorii bucatariei italiene

Toamna se asterne peste noi mai mult decat ne-am fi dorit, sunt zile in care am senzatia certa ca iarna isi face simtita prezenta, desi nu mi-o doresc decat sa ma prinda intr-o cabana la munte, unde focul sa trosneasca in semineu...

Desi o astfel de zi incepuse dis de dimineata, m-am gandit sa imi iau totusi fata si sa pornim la plimbare sub soarele rece autumnal, asa, « ca noi fetele », cum imi place deseori sa ii fac sotului in ciuda!

Si cum ne plimbam noi, zabovind ceva mai mult decat ne-am fi asteptat, privirea ne-a cazut pe un restaurant situat in centrul orasului, chiar vizavi de Cinematograful Pro, in zona Universitatii si ne-am gandit sa il testam pentru a ne incalzi dupa alergatura prin magazinele bucurestene din acea zi friguroasa de toamna.

Intamplarea a facut ca sa alegem acest restaurant cu specific italienesc si gandul m-a purtat imediat catre pizza si paste, dar alegerea noastra a fost alta, avand in vedere ca trebuie sa ma supun dorintelor fetei mele, iar eu nu pot manca o pizza singura...

Restaurantul este destul de maricel (site oficial click aici), imediat ce intri exista un paravan ce te desparte de bar, iar in partea dreapta si stanga sunt doua saloane pentru fumatori.

La intrare am fost intampinate de o domnisoara simpatica ce ne-a condus catre un salon mic pentru nefumatori, la dorinta noastra, aflat ca o incapere adiacenta salonului din stanga intrarii, care demonstreaza faptul ca noi – nefumatorii, suntem infinit mai putini decat cei care fumeaza...

Ambianta este foarte placuta, peretii sunt zugraviti orange, cum altfel, culoarea iesita castigatoare la capitolul restaurante, un brau de lemn ce « taie » peretii in doua jumatati egale, lumina difuza ce emana de la cateva aplice dispuse pe pereti, dar si cateva tablouri si un ecran LCD imprimand atmosfera unei vile montane de vacanta, in care ai venit sa te simti bine in familie sau cu prietenii.

Muzica ambientala placuta invita la relaxare si vorbe, senzatia fiind una lejera, familiara.

Servirea este foarte prompta, imediat ne-au luat comanda: focaccia si doua supe (minestrone si supa de rosii cu smantana), foarte gustoase si fierbinti, ca se ne dezmorteasca putin. Mai mult nu puteam comanda, pentru ca fata mea nu mananca decat un fel de mancare o data si nu am dorit nici sa stam prea mult, mai aveam si altele in plan pentru acea zi. La mesele invecinate tronau cateva pizze uriase, urmate de niste prajituri care imi faceau cu ochii in ciuda, insa nu mai era « loc » atunci si pentru ele, chiar daca permanent venea cineva sa ne intrebe ce mai dorim.

Meniul este extrem de vast vizavi de mancarea italieneasca, abunda in pizza, paste, dar si de specialitati de pui umplut cu sunca, mozzarela si altele.

Preturile nu sunt tocmai mici, dar similare unui restaurant de trei stele (supele au fost 9-10 lei, focaccia 4 lei, un fel de mancare cca 20-25 de lei).

Imi doresc sa revin aici, dar sa «beneficiez» din plin de preparatele culinare italienesti, mai ales de vinurile fine, desi italienii nu se pot lauda cu cele mai bune, nici macar nu pot rivaliza cu cele frantuzesti. Insa pentru bogatia de preparate si pentru atmosfera calda sper sa fie unul dintre restaurantele pe care sa le frecventez cu regularitate.

Trimis de magdalena in 26.10.10 13:36:05

VIZUALIZĂRI: 2289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul Bellini, intrarea in restaurant
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[26.10.10 13:37:01]

Webm, aş dori acest fond muzical: http://www.trilulilu.ro/patrycya/25fd14e159b8bb

Şi retragerea PMA standard, conform regulamentului!

Mulţumesc!

[26.10.10 13:39:28]

Dorinte indeplinite!

valimi
[26.10.10 13:41:47]

Nu pica rau un astfel de review, cu conditia sa fi apucat sa iei pranzul.

Felicitari si sa-ti fie de bine!

celeste
[26.10.10 15:16:55]

@magdalena, cinema Pro este fostul -cinema Luceafarul?

[26.10.10 15:40:47]

@celeste, cinematograful Luceafarul nu avea intrarea de aici...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.10.10 15:49:20]

Da, ala este; dar am vaga impresie ca acest restaurant este situat in fata NOII intrari a acestui cinematograf, intrare aflata pe straduta ce duce spre Banca Nationala, trecand pe langa Biserica Ortodoxa Rusa. si oarecum in spatele palatului Sutu ce adaposteste Muzeul Municipiului Bucuresti. strada se cheama Ion Ghica.

daca nu ma inseala prea tare memoria, acolo se afla blocul ce s-a prabusit in 1977 la 4 martie, omorand odata cu alti bieti locatari, si pe Toma Caragiu si pe regizorul Alexandru Bocanet...

nu de alta, dar pe partea opusa fostei intrari, pe bulevard, se afla spitalul si biserca Coltea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[26.10.10 15:51:08]

La asta ma gandeam eu dupa ce am scris ecoul, daca nu cumva are intrarea acum pe unde se iesea din cinematograful Luceafarul!

Eu nu am fost decat o data la Luceafarul si au trecut 20 de ani de atunci!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.10.10 15:59:05]

cum liceul meu era cam in spatele Teatrului National (Spiru Haret, pe Italiana), asta era unul din cinematografele favorite... impreuna cu cele dinspre Gradina Cismigiu, pe bulevard in jos... da' am mai fost si pe urma, mai ales ca a fost unul dintre primele cinematografe bucurestene ce a fost "imbunatatit" inca inainte de 1989!

sandu.53
[26.10.10 16:01:04]

o experienta interesanta - cum sunt la gust supele italiene - mai dulci, picante... ? din fotografii sunt foarte apetisante!

[26.10.10 16:06:33]

@sandu. 53

Mie mi-a placut supa de rosii, avea gustul pur de rosii, care mi-a adus aminte de supa facuta de mama, cand oparea rosiile cu apa fierbinte, apoi le curata de coaja si le dadea prin sita...

Asa era supa de rosii facuta de mama! Nu cu bulion, si asa am gasit gustul acolo! In afara de asta, in mijloc era o bucata de painica prajita cred si inmuiata, ca un cruton mare... Am sesizat si putin cascaval..Poate ca aici era amprenta italienilor!

Si fierbinte, nu calduta cum mai primesti in alta parte!

Minestrone era plina de legume, bogata, usoara.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dannek
[27.10.10 09:51:27]

Bucurestiul este un bazar culinar, gasim pe linga bucatariile europene si cele asiatice.

Poate mergi si la un restaurant dar nu chinezesc(este banal deja) ceva vietnamez sau ceva aparte sa ne impartasesti impresiile gustative???

[27.10.10 09:53:22]

Am un restaurant chinezesc la care merg de obicei, poate o sa scriu de el intr-o zi, este special, este aparte si merita!

Multumesc tuturor pentru aprecieri!

Kyandra
[13.12.10 21:56:52]

Si mie imi place la Bellini... de cand am descoperit o pizza cu capere si ansoa ii calc pragul de cate ori sunt prin zona!!

Recunosc ca eu sunt mai mult fan al pizza, insa asta nu inseamna ca am ignorat Tiramisu ca desert! Iar salata cu pui este imensa (un bol intreg, cam 400 de grame), masa principala a zilei, alaturi de un suc proaspat de portocale, in zilele lungi de vara, cand mi-era lene sa mai dau pe acasa: ))))

celeste, dannek, Kyandra, magdalena, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: