ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2009
[?] AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

la PMM* = 52 USD

Jeg de nedescris

In linii mari: nu recomand nici celui mai mare dusman al meu sa se duca la acest hotel de 4 stele +. (vad ca aici apare cu 5 stele). Nivelul este cam de 3 stele, cu indulgenta.

Am fost 16 adulti, din care 5 pesoane au avut diaree toata perioada, 4 persoane au avut un fel de urticarie sau nu stiu ce fel de bube din cauza mancarii preparate la restaurantele din hotel. Unul dintre noi a ajuns si la spital, avea febra, a facut nu stiu ce eruptie de la mancare !

Pe holurile hotelului, era plin de gandaci, marimea lor era intre 3-5 cm, era infernal, in gradina seara nu aveai loc de soareci, iar curatenia din restaurant era sub orice critica. Ospatarii, chelnerii erau murdari, aveau uniforma jegoasa, stralucind de mizeria care se impregnase probabil cu multe luni inainte. Insa, iti intindeau mana prieteneste: ca sa le dai ciubuc, ca altfel te tratau de parca tu erai servitorul lor. In sala de mese mobilierul era infect: dulapurile, scaunele - tapiteria era la fel de lucioasa de jeg ca uniformele ospatarilor.

Camera in care ne-au cazat nu avea balcon - asa ceva nu am mai intalnit pe acolo pe unde am fost....

Baia era foarteeeeeeeeee, foarteeeeeeeeeeeeee jegoasa, n-am cuvinte sa exprim cat era de jegoasa, nu gasesc cuvinte destul de potrivite pentru a descrie: faianta de pe vremea cand era stra-strabunica fata, cu chitul intre placi ruginit sau nu stiu - in orice caz era mizerabil si murdar- petele de rugina de pe fiecare accesoriu din baie, vana era alba - probabil cand s-a construit hotelul - ca acum era neagra pe dinauntru, era in vana un jeg de nedescris - ti-era scarba sa stai in picioare in aceasta vana, toaleta o fi fost curatata cu vreo 5 ani in urma, de atunci or fi trecut vreo 5 milioane de oameni in acea camera si toaleta- asa parea de ''curata''.

Nu se curata baia, nici nu aveau cu ce sa curete de fapt, nu aveau nici o solutie de dezinfectare sau curatare cu care sa dea, poate odata pe saptamana au clatit cu apa. Jegul a ramas acolo.

Cameristul intra peste tine cand ti-era lumea mai draga si ca sa nu-i mai pui biletul cu ''nu deranjati'', a plecat cu biletul si n-am mai vazut bilet de ''nu deranjati'' 10 zile, cauta motiv sa vina in camera, sa ia ciubuc (de exemplu: in timp ce faceai dus, el venea peste tine sa verifice geamul).

Se dadeau niste prosoape murdare pe care sa faci plaja. Te intindeai pe ele, daca vroiai sa faci dermatite si alte boli dermatologice, de'..... ce sa faci?

La orele pranzului, aproape de locurile de langa piscina, se dadea din greu cu insecticid. Pana la urma n-am inteles: pe cine vroiau sa omoare? pe noi sau gandacii? Ni s-a facut rau din cauza asta 2 zile la rand!

Concluzia: nu mergeti sub nici o forma daca vreti un concediu reusit!

Toate acestea nu sunt povesti, am fotografii despre toate, le-am pastrat tocmai sa pot dovedi bataia de joc al angajatilor de la marele hotel Hilton!!!

Trimis de babuja in 12.01.09 11:09:44

VIZUALIZĂRI: 1605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (babuja); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 eruptie de la mancarea excelenta de la Hilton
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

[12.01.09 11:37:11]

uff, ingrozitor sejur, de nedorit chiar si dusmanilor, cum ai spus. Cu atat mai mult cu cat, purtand o asemenea marca, te astepti la cu totul altceva.

Te rog incarca si fotografii, iti stau la dispozitie cu placere pentru orice "asistenta tehnica".

[12.01.09 11:40:08]

La o privire fugitiva aspra celorlalte reviews-uri ale acestui hotel, m-a frapat diferanta mare dintre fata de celelalte reviews-uri. Poate sa fie o perceptie subiectiva [absolut justificata], poate sa fi avut voi ghinion, sau poate sa nu fie vorba despre acelasi hotel? Hilton are mai multe hoteluri in Hurghada, dintre care trei sunt deja definitie pe site. Sa fie vorba poate de un al 4-lea?

babuja, uita-te te rog peste fotografiile postate de ceilalti, recunosti locurile?

babujaAUTOR REVIEW
    [12.01.09 11:50:30]

Bineinteles, este acelasi hotel. O sa vorbesc si cu ceilati prieteni, sa-si scrie impresiile. Ei sunt chiar mai revoltati ca noi.

Spuneti-mi cum pot incarca poze si am s-o fac.

tm67bru
    [12.01.09 11:52:30]

Pe coloana din dreapta, jos de tot, se gaseste un buton "Adauga poza". Apasa pe el si vei ajunge in pagina de upload, este un procedeu foarte simplu, vei vedea.

EDUARD1
    [12.01.09 12:23:44]

belea mare, sa postezi si poze!

marina_s
    [13.01.09 06:28:35]

Ciudat mesajul.

Ai baut cumva apa de la robinet?

Ai stat la soare ca inecatul?

Ai ceva boala latenta care s-a activat la soare (ex deficienta de calciu) ?

Daca da, se poate explica cate ceva din mesajul tau.

In rest ....este ciudat si nerealist.

Am fost la Hurgada Hilton Long Beach, totul a fost OK, peste multe alte locatii din zona sau din Turcia, Tunisia sau chiar Spania.

Curat la superlativ, gradinile, bucataria excelenta, programul de animation bun, piscina si plaja OK, camerele bune si curate.

Inclusiv familii cu copii ce nu aveau nimic.

Ma uit la mesajul de la babuja si cred ca-i exagerat. Sobolani, gandaci, jeg --> dupa experienta mea, sunt SF, deci babuja mai filtreaza amintirile reale de cele imaginare.

[13.01.09 06:47:57]

NOTA: reamintesc, de cate ori este nevoie: daca "eu" m-am simtit bine/excelent la un hotel, nu inseamna automat ca ORICINE ALTICINEVA se va simti la fel de bine/excelent [ci doar ca o persoana cu aceleasi gusturi (si experienta turistica) ca ale mele se va simti aproximativ la fel]!

Va invit sa respectati gusturile, preferintele si trairile oricui, oricat de diferite ar fi de ale voastre!

Daca aveti alta parere/experienta despre/din locurile si lucrurile descrise intr-un review sau altul, ma bucur daca scrieti, dar as prefera sa o faceti elegant, respectand parerile autorului.

pentru marina_s: personal NU consider ca ai incalcat ceva din cele scrise mai sus; recomandarile de mai sus sunt scrise "preventiv", de fiecare data cand simt ca *s-ar putea*... incinge atmosfera: -)

Cred ca mult mai potrivit ar fi, insa, sa-ti descrii, intr-un review separat, propria experienta, cu note, eventual si fotografii, de la Hilton Hurghada.

babuja, EDUARD1, jokermen2001, marina_s
    Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort (ex Hilton) :