ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2023
SEP-2021
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 17,12
PREȚ SEJUR 1700
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN Family
REGIM MASĂ AI
BUN

la PMM* = 52 USD

Vacanta relaxanta la Long Beach

Din cauza de siguranță și de pandemie și din cauza că in anul precedent ne-a sărit concediul, in toamna lui 2021 am ales Hurghada Egipt.

Am avut un sejur minunat la Long Beach, 7 zile foarte relaxante.  Am primit un upgrade la cameră, în clădirea principală la parter. Camere mari, luminoase, mobilierul ușor învechit, dar totul era foarte curat. Baia mare, cu cadă (personal aș fi preferat o cabină de dus), consumabile la baie de calitate, schimbate zilnic.

În cameră era un minifrigider, gol, folosit pentru a ne ține apa rece.

Am apreciat saltelele, foarte groase și comode pe care ne-am odihnit excelent.

Zilnic primeam în cameră 2 sticle mari de apă, dacă am mai avut nevoie, am sunat la recepție și ni s-a adus apă. Aer condiționat centralizat, cam zgomotos, dar eficient.

La capitolulgastonomie, hotelul are 2 restaurante principale (am mâncat doar la Al Dente linga recepție) și câteva restaurante a la carte.

Puteai rezerva gratis 3 restaurante pentru un sejur mai mare de 5 nopți. Am mâncat la cel Asiatic, la Podium și la Zetas, pe plaja. Mâncarea la toate 3 a fost delicioasă, preparate ireproșabil. La cel Asiatic am comandat sushi (extra cost de aproximativ 3 euro porția). La restaurantele principale, mâncarea destul de variata, dar fiul meu cel mic ar fi vrut mai mulți cartofi prăjiți, au fost doar o dată. Mi-a plăcut mult cum e gătita carnea de vită și falafel (îl ador).

Am apreciat că au fost tot timpul fructe: pepene galben, banane, curmale, struguri și portocale. De asemenea, o mare varietate de prăjituri, unele chiar gustoase. Chiar dacă se termina un platou cu mâncare, imediat erau aduse altele în loc, totul foarte bine organizat.

Am doar cuvinte de laudă pentru personalul de la bucătărie, pentru cei de la curățenie, pentru barmanii de pe plajă și de la Aqua Lounge Bar, unde seara am băut niște cocktailuri grozave.

Am încercat o dată la amiază și Zeta’s pe plaja, dar era foarte aglomerat și nu era o mare varietate de mâncare, plus că se stătea mult la coadă, așa că am preferat pentru prânz restaurantul principal bufet.

Echipa de animatori a fost și ea foarte prezentă, soțul meu a jucat de câteva ori volei pe plajă, eu am preferat să mă relaxez la plajă cu o carte în mână. Fiul meu cel mare era prezent zilnic la sala de sport amenajată pe plajă, a fost mulțumit de dotări. În fiecare seară erau organizate diferite spectacole destul de drăguțe (un plus față de alte hoteluri din Hurghada unde am mai fost și unde animația era ca și inexistentă).

Plaja era pe toate gusturile, preferam laguna din capătul de lîngă ponton, cu apă adâncă și liniștită, puteai înota în voie. Am făcut și snorkeling, și de pe ponton și la reciful aflat la 200 m în fața plajei principale.

A fost un sejur relaxant din punctul meu de vedere de unde m-am întors odihnită. Ca să concluzionez, este un hotel ușor învechit ca și dotări în cameră dar compensează prin serviciile de calitate și prin personal. Aș reveni cu drag aici și pentru alte vacanțe.

Recomand!

Trimis de ioana74 in 29.12.23 15:11:29
Validat / Publicat: 29.12.23 17:01:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Israel, Iordania, Franta, Italia, Spania, Egipt

VIZUALIZĂRI: 509 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

[29.12.23 17:01:17]

Bun revenit pe site, cu impresii

elenaadinaPHONE
    [29.12.23 18:23:20]

Felicitări pentru vacanta reușită!

Iubesc Egiptul așa că citesc cu plăcere articolele de cazare din Hurghada și Sharm el Sheikh.

Hotelul este interesant și mi-a plăcut ce am văzut, mai puțin baia cu cadă și perdea, care nu e pe gustul meu, prefer dușul walk in.

Dar așa cum ați scris, compensează pe partea serviciilor.

Vacanțe frumoase și în 2024 vă urez! 🙂

ovidiuyepiPHONE
    [30.12.23 15:46:32]

Un An Nou Fericit si plin de impliniri pe toate planurile!

Ma bucur pentru vacanta reusita! La randul meu, am avut un sejur reusit la Hotel Continental!

O sa mai revin in Egipt!

La multi ani!

ioana74AUTOR REVIEW
    [17.01.24 15:58:36]

@elenaadina: Multumesc, vacante frumoase si voua va doresc!!

ioana74AUTOR REVIEW
    [17.01.24 15:59:51]

@ovidiuyepi: La Multi Ani in noul an, chiar daca cu intarziere! Multumesc de vizita si ecou, si noi iubim Egiptul, sigur ne vom intoarce candva.

elenaadina, ovidiuyepi
    Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort (ex Hilton) :