ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2010
ÎNSCRIS: 12.10.10
AUG-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Relaxare vs Plictiseala

1. Drumul spre Balcik - ingrozitor. Cand am ajuns in Balcik se lucrau la strazi, si am zis ca am nimerit in jungla. Mi-a fost mila de masina, atat pot spune.

2. Hotelul - acceptabil. Lenjeriile erau curate, dar tindeau spre galben, mobilierul destul de bun, dar usa de la biroul care gazduia mini frigiderul statea intr-o singura balama, masa de afara de pe balcon era ffff murdara, a trebuit sa o sterg eu cat de cat, ca sa pun macar un pahar. Aerul conditionat ne ajuta destul de mult, dar ne curgea apa de la aparat exact pe balcon.

Personalul care se ocupa de curatenie tragea chiulul in prostie, a trebuit sa ne rugam de ele sa ne dea un sul de hartie igienica si sa ne ia cosul de gunoi, ce sa mai zic de schimbat lenjeria sau aspirat mocheta.

Pesonalul de la receptie, niste tineri, care erau acolo doar ca sa mai castige si ei un ban in plus pe perioada sezonului, nu aveau nicio treaba cu ceea ce se intampla. Ori stateau la un laptop ore in sir, tolaniti pe o canapea, ori nu ii gaseai, iar seara aveau o regula. In fiecare seara, se strangeau cu pungi de seminte si se asezau pe treapta hotelului si radeau toata noaptea. Intr-o noapte nu am putut sa ma odihnesc pana la ora 3 deaorece au facut galagie care se auzea si prin termopan. Sa trecem peste, sunt tineri, se simt bine.

3. Restaurantul si mancarea. Tacamurile curate si noi, fetele de mese f curate. Baietii care erau pe acolo, destul de atenti si preocupati de ceea ce se intampla.

Mancarea a fost buna, avand in vedere ca ma asteptam la ce e mai rau. Nu mai repet felurile de mancare, ptr ca cei care si-au postat impresiile inaintea mea au fost destul de clari. Atat pot sa spun, mancare din belsug si destui turisti care depaseau limita proprie, in ceea ce priveste mancatul.

4. Piscina. Aici mi-a placut, ptr ca era curata, dar din pacate din nou turistii au facut-o lata. Veneau dimineata, isi pastrau sezlongul prin punerea de prosoape, bluze etc pe el si le lasau acolo chiar daca ei erau plecati la masa, la plimbare, in camera, la somn. Asa ca omul cu bun simt, care isi lua toate catrafusele cand pleca de la piscina, in momentul cand revenea nu mai avea loc.

Suc si bere la barul piscinei la discretie, dar celor cu stomacul mai sensibil recomand apa plata imbuteliata.

5. Plaja-inexistenta. Pietre si un drum asfaltat. Ce sa mai zic de scarile pe care le coborai ca sa ajungi pana la stancile-plaja. Mizerie in jur si vegetatie destul de bogata (mie mi-era frica sa nu iasa vreo taratoare din ea).

6. Ceea ce mi-a placut f mult a fost "Cuibul linistit" - castelul reginei Maria. Acolo poti sa stai o zi intreaga fara sa te deranjeze nimeni si totul in jurul tau este minunat. Am preferat sa stam acolo aproape toata ziua si nu ne-a parut rau. Parca pot sa spun ca merita sa stai in Balcik numai ptr acest Gradina Botanica si Castel.

Dupa comentariile mele nu cred ca va mai doriti sa petreceti acolo vacanta, dar vreau totusi sa va impartasesc cum m-am simtit cat am stat acolo. Chiar daca au fost cateva chestii neplacute, am plecat de acolo f relaxati, odihniti si cu un mic regret (ca terminam vacanta).

Daca ati avut un an greu, daca dispuneti de un buget cu minus 25%, daca doriti sa stati la piscina cu o carte buna si un cocktail, in timp ce soarele va mangaie usor pielea, daca vreti numai sa leneviti in vacanta, si nu va deranjeaza cam tot ce am scris noi pe aici, atunci stiti unde este Ahilea, Balcik.

Trimis de RRooxxaannaa in 12.10.10 22:17:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RRooxxaannaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

pepsi70ro
[13.10.10 06:48:59]

Un excelent debut pentru care te felicit cu toata admiratia. Mi-a placut felul in care ai pvestitit si mai ales pentru ca ai apreciat corect raportul calitate-pret.

Bine te-ai atasat comunitatii!

sandu.53
[13.10.10 13:43:02]

ai descris obiectiv acest loc si ca atare felicitari pentru review... trecand prin Balcic in luna mai as putea spune ca am recunoscut atmosfera de acolo!

abmbuc*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂAhilea Hotel: