ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2015
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 26.07.10
AUG-2015

Ahilea all-inclusive la un pret scazut

Am ales hotelul Ahilea in primul rand pentru ca vroiam sa mergem pentru al noulea an la rand pe litoralul bulgaresc si bugetul vacantei afost diminuat datorita altor excursii facute in aceasta vara. Asa ca ne-a sarit in ochi oferta de pe booking.com care ne promitea o camera de trei persoane pentru 5 nopti la numai 1280 de RON (adica 85 de RON/persoana cu all inclusive).

Asa ca am ales Balcic si hotel Ahilea, am gasit usor hotelul, nu trebuie sa va induca in eroare bariera pusa la accesul spre gradina botanica, spuneti ca aveti rezervare la hotel si vi se ridica bariera.

Parcarea hotelului este mare, locuri suficiente, ni s-a spus ca trebuie sa platim (ca aproape oriunde in statiunile bulgaresti) 2Euro sau 5 leva/zi pentru parcare. Cred ca am uitat sa platim, am ajuns pe la ora 14 dupa 5 ore pe traseul Ploiesti-Balcic.

Receptionerul a fost extrem de amabil (o engleza impecabila), a verificat imediat rezervarea platita prin booking.com si ne-a condus la camera situata in corpul de langa piscina hotelului (Hotelul are trei corpuri). Ne-a dat o multime de indicatii despre hotel si lucru foooaaartee important : ne-a spus ca in Balcic exista PLAJA moderna amenajata! Ne-a aratat traseul de 5-10 minute cu masina, sau ne-a spus ca putem merge pe jos pe faleza pana la plaja amenajata. A avut dreptate faceam intre 30-40 de minute de mers pe jos pana acolo, pentru cine nu vroia sa faca miscare era o parcare foarte mare langa plaja. Eram bucurosi ca rezolvasem enigma cum sa faci plaja in Balcic, cam putin promovata acea plaja draguta tocmai din capatul statiunii.

Camera de trei persoane era exact asa cum o vazusem pe booking, terasa cu vedere la mare si la piscina. Nu este foarte spatioasa camera, dar nu aveam de gand sa dansam ci doar sa ne odihnim acolo. In general curata, mobilierul nou, un minifrigider pentru bauturi, un televizor inutil pentru ca nu era nici un program romanesc iar toate celelalte erau subtitrate in bulgara (inclusiv Eurosport).

Wi-fi in zona piscinei era bun, dar am facut rost de la niste romani si de parola wi-fi de la hotelul vecin Iceberg si am putut urmari ceva programe romanesti si chiar meciuri seara pe laptop.

Baia fara cabina, cada, dus direct pe gresie dar nu am fost deranjati a fost OK.

Masa all-inclusive a fost cam altfel decat in celelalte hoteluri unde am stat anii trecuti. Adica e o masa low-cost, asta inseamna o varietate mai mica. Micul dejun cu iaurturi, cereale, lapte, miere, unt, gem, salamuri, oua fierte, pateuri, cafea. Suficient si bun. Pranzul cu trei feluri de salate, trei feluri pricipale si doua supe, desert inghetata. Cina, trei salate, trei feluri principale, fara desert. La pranz si la cina, fructe: banane, piersici, prune, pepene.

Bauturile lor obisnuite alcoolice vin si bere de productie proprie, sucuri de la dozator, apa.

Mancarea simpla dar gustoasa, bauturi baubile. Dar este riscul destul de mic sa pleci cu kilograme in plus datorita faptului ca poftesti la multe feluri variate. Asa cum s-a intamplat la alte hoteluri unde nu stiam la ce sa renuntam din ceea ce se oferea la masa.

Piscina foarte placuta, mare, adancimea de 1,60 metri, apa calda, foarte curata. Sezlonguri de plastic clasice, pool bar multumitor cu acelasi fel de bauturi ca la masa, vroiai ceva deosebit plateai (intre 4-10 leva pe pahar coctail sau altceva).

M-am multumit cu bauturile lor, berea la pahar si apa plata. La ora 15:00 se aduceau 6 tavi cu cozonac, fursecuri si cornuri cu ciocolata. In 10 minute lumea de la piscina care cam ducea dorul prajiturilor, spulbera totul.

Am spus oare ca 80% din clienti erau romani (ca sa intelegeti viteza cu care se topeau dulciurile dupa amiezii).

Bineinteles ca aici nu a mai fost vorba de barbeque sau alte gustari intre mese. Dar ca o compensatie acum la sfarsit de august picau pe jos migdale dulci din pomii din jurul hotelului, si erau mmmmm, delicioase!!!

Hotelul este gard in gard cu gradina botanica, o vizita acolo este obligatorie.

Pe faleza se ajungea in 5 minute de coborat pe trepte, in dreapta erau cateva locuri de imbaiere cu intrare de pe stanci, in stanga la 30-40 de minute era plaja.

In concluzie pentru o familie linistita fara fite si pretentii alegerea hotelului Ahilea este excelenta daca nu dispui de foarte multi bani (noi am mai cheltuit doar 20 de leva, si datorita uitarii platii parcarii).

Trimis de senateo in 05.09.15 18:55:41
Validat / Publicat: 05.09.15 19:53:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena-Orhideea si. COM; Nisipurile de aur-VIVA si Royal si Astoria; Sf. C-tin si Elena - Varna grand Hotel; Sunny Beach -Imperial

VIZUALIZĂRI: 3685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (senateo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vederea la mare si la piscina de pe balconul camerei. Relaxaant, odihnitooor!

• Alte impresii din această RUBRICĂAhilea Hotel: