ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
SEP-2010

Un hotel aproape foarte bun

Dragii mei,

Am ajuns la Vega la sfarsitul unei lungi perioade de cautari a unei locatii de pe litoralul romanesc care sa nu ne dezamageasca. N-am mai fost de cativa ani pe litoralul nostru iar anul acesta datorita celui mai mic membru al familiei care e inca prea mic ne-am hotarat sa ascultam recomandarile unor prieteni care au vizitat hotelul in aceasta vara.

Am ajuns seara destul de tarziu si prin urmare cazarea s-a facut in cateva minute, caci nici nu se putea altfel. Au fost prompti si cu bagajele si in 10 min eram deja in camera unde ne astepta o surpriza din partea hotelului: un cos cu fruncte variate, bomboane de ciocolata si sampanie.

Stiind ca in general camerele sunt destul de micute am rezervat de la bun inceput un apartament senior pentru a avea suficient spatiu atat pentru noi cat si pentru copii. Prin urmare fotografiile atasate sunt dintr-un apartament format dintr-o camera si un living mare care avea si o mica bucatarioara dotata cu toate cele necesare. De altfel intregului apartament nu i-a lipsit nimic avand tot ceea ce ti-ai putea dori intr-un astfel de sejur. Punctul forte este privelistea pe care o ai din living relaxandu-te pe canapea si privind prin niste geamuri imense marea si plaja. Camerele a fost putin mai mari decat ma asteptam (influentat fiind de imaginile 360 de pe site-ul hotelului). Dimensiunile dormitorului raman insa corijente la examenul de 5*.

Serviciile hotelului sunt insa cu adevarat de exceptie. De la curatenia zilnica cu schimbatul asternutului si prosoapelor, spalatul vaselor daca ramaneau in chiuveta si improspatarea intregului spatiu astfel incat sa-l lasam fara griji pe pitic sa patruleze in patru labe peste tot pana la serviciul de seara care mai aranja una alta prin camera pentru a fi totul perfect pregatit pentru noapte si care lasa pentru fiecare cate o surpriza dulce - cateva bombonele de ciocolata frumos ambalate. Este grozav ce poate face asta pentru un pusti de 5 ani care seara de seara cauta bombonele mai ceva decat cadourile de Craciun.

Intr-una din zile in care vremea nu ne-a prea ajutat am petrecut cateva ore la SPA unde am avut o alta supriza placuta. Fiind o structura veche hotelul nu este compartimentat conform standardelor actuale motiv pentru care SPA-ul este amenajat intr-un spatiu destul de mic, cu toate asta au reusit sa creeze o atmosfera intima si relaxanta in care uiti de griji. Iar daca pe langa asta mai ai si niste sapanie si fructe trase in ciocolata succesul este garantat.

Restaurantul este punctul sensibil al hotelului. Este elitist prin toate aspectele: amenajare, servire, atmosfera, mancare, preturi. Se asorteaza bine hotelului dar nu prea ni s-a asoratat noua pentru ca e la fel ca atunci cand mergi cu doi pitici la ateneu la un concert lung de muzica clasica serioasa - nu o sa prinzi finalul niciodata. Cam asa eram si noi. Am incercat de cateva ori si pur si simplu nu a fost sa fie. Am avut insa cateva alternative prin jur, plus ca fiind septembrie si statiunea destul de goala n-am avut probleme de acces nicaieri. Timpul cand se servea micul dejun era singura perioada a zilei cand in restaurant erau mai multi clienti decat chelneri. Si aveau si de ce sa fie pentru ca mancarea era excelenta, si foarte variata. Chelnerii... ei bine stiti genul ala de personal care este invizibil insa atunci cand ai nevoie de ceva sunt mereu acolo? Ei bine la restaurantul Vega nu e asa. Chelnerii sunt extrem de prezenti, tropaie importanti si tantosi in costumele lor aurite si scortoase, cu nasurile pe sus si cu atitudinea unui proaspat absolvent de Harvard. Iar atunci cand ai nevoie de ei nu stiu cum sa-si gaseasca de treaba cat mai departe de tine. Exagerez putin, evindent, dar o fac pentru ca spre deosebire de alte restaurante de lux Vega are un mare minus la acest capitol. Si cum "pestele de la cap se impute" sistemul ierarhic pe care am avut ocazia sa-l observ in cele 10 zile este foarte clar stabilit si atitudinea fiecarui ospatar pleaca de la cea a sefului care se plimba de colo colo ca un cocos cu mainile in solduri si din cand in cand poposeste la masa special rezervata mereu pentru el.

Dar sa revenim la lucrurile frumoase. Piscinele sunt absolut grozave. Temperatura apei este constanta la 29 de grade ceea ce in septembrie ne-a permis sa ne balacim cu cei mici si sa ne simtim mereu excelent. Pe langa piscina de copii sunt tot felul de jucarioare pentru ei si tot pentru ei exista un loc de joaca pe plaja, destul de interesant, precum si un spatiu amenjat in hotel care era insa suficient doar pentru 5-6 copilasi. Plaja este cat de frumoasa poate sa fie o plaja pe litoralul nostru. Ei au incercat sa o amenajeze frumos si sa ofere suficiente "accesorii" de plaja pentru a avea o experienta placuta. De indata ce ajungeam, un tanar ne sarea in ajutor cu pregatirea sezlongurilor si prosoape care erau incluse in costul sejurului. Plaja insa tot romaneasca, marea tot neagra si mizeria tot la fel cum o stim pentru ca indiferent cat de mult ar curata unii ceilalti fac mereu mai multa mizerie in loc.

In apropiere de final mai am o singura observatie care mi-a ramas in minte. In mod paradoxal personalul secundar, daca imi permit sa-i numesc asa, adica menajerele, portarii, cei de la SPA, etc. erau mereu zambitori si pregatiti si schimbe doua cuvinte. In timp ce personalul principal, asa cum sunt convins ca se considera, adica receptionistele si chelnerii nu stiu ce-i aia sa zambeasca. Ce sa zic... pacat.

La capitolul pacat s-ar mai putea adauga niste lucruri care tin de limitarile de spatiu pe care le au cum ar fi o piscina interioara sau un sistem de acces spre piscina mai facil si altele. Genul incadrabile la capitolul fitze, dar care la nivelul asta de asteptari, de stele si de preturi tind sa fie mai degraba niste standarde.

In concluzie Vega este un hotel exceptional amenjat cu grija in cel mai mic detaliu (de exemplu in 10 zile n-am asteptat niciodata la lift mai mult de 10 secunde, nu pricep ce sitem folosesc, dar te dau pe spate) cu servicii bune care nu te fac sa regreti ce i-ai ales si caruia ii mai lipseste ceva suflet si zambete ca sa ma convinga sa nu plec anul viitor din nou catre tari "mai calde".

Trimis de lex1278 in 29.09.10 23:42:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 6373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lex1278); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dormitor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.40 EUR pe cameră

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [29.09.10 23:51:31]

da' halatu'? cât e domne halatu'??? care a fost preţul sejurului?

Visan125
    [30.09.10 00:04:36]

Nu poate fi decat imbucurator faptul ca pe litoralul romanesc a mai aparut o oaza de bunastare. Hotelul Vega, vestit din exterioarele filmate in "Nea Marin Miliardar" este acum in haine noi. Mai ramane de rezolvat problema cu zambetul si curtoazia care vad ca este pe cale de disparitie.

Imi doresc sa apuc vara in care sa renunt la Sunny Beach (BG) pentru Mamaia noastra draga unde mi-am petrecut atatea vacante. Felicitari pentru review.

anadragusin
    [30.09.10 01:57:16]

Foarte frumos povestit. Dar cat a costat totusi acest sejur???

[30.09.10 02:42:37]

ca si pe Dragos, ma macina sa stiu si PRETUL... se poate sa il aflam si noi?

[30.09.10 03:43:23]

Am scormonit ofertele de pe net la Vega pentru luna septembrie (cum am spus eram foarte curios de pret si multi dintre cei ce au scris aici) si din ce am citit in impresie a-ti avut cazare in senior suite pe care am gasit-o la 825 lei pe noapte cu mic dejun inclus.

Pentru un sejur de 10 nopti beneficiati si de o reducere de 15% deci costul a fost de 7012 lei (1630 euro), daca am gresit va rog sa ma corectati este posibil sa fi gasit o oferta mai buna decat ce am vazut eu la o prima verificare.

Nu o sa zic nimic de Bulgaria sau Turcia pentru ca la pretul de 163 euro pe nopate nici nu poate intra in aceeasi categorie de pret... la 200-220 euro gasesti hoteluri de 5 stele pe coasta de azur ex Palais De La Mediterranee in Nice 205 euro sau Grand Hotel in Cannes 216 euro... deci pana la urma ramanem neschimbati, nu stim sub nici o forma sa facem turism ci doar sa jecmanim turistii, daca vi se pare ca in loc sa mergeti intr-o locatie exclusivista, sa da-ti aproape aceeasi suma in exclusivismul oferit de statiunea Mamaia e dreptul Dumneavostra.

Iar liftul sa nu vi se para ciudat ca nu a-ti asteptat mult la el, la 125 de camere si banuiesc grad de ocupare scazut nu prea avea cine sa mearga cu el, cred ca nu a fost hotel in Bulgaria la care sa merg si sa aiba sub 250 de camere, nu vorbesc de Melia in Nisipuri cu 700

pepsi70ro
    [30.09.10 06:59:07]

Intr-adevar, Vega este unul dintre hotelurile de top din Mamaia, daca si pretul ar fi ceva mai mic, ar putea fi o alternativa excelenta pentru un concediu.

Din cate am inteles, in octombrie tarifele se mai reduc cu 40%.

Felicitari pentru vacanta si pentru review!

[30.09.10 08:07:09]

Daca scad cu 40% atunci vor concura la pret cu Turcia doar ca acolo ai All si vreme de peste 25 de grade pe cand in Mamaia daca iesi din hotel dardai de frig... sa stii ca am citit paralela ta intre Bulgaria si Romania si iti inteleg ardoarea de a da o sansa liltoralului, insa sanse au fost destule insa eu pe banii mei nu mai sunt de acord... ultima vacanta a fost la Astera (hotel care stiu ca ti-a lasat o impresie buna... o sa scriu in cateva zile impresiile mele de acolo) si am platit 364 ron 2 persoane 2 nopti Ultra all... te rog stiind litoralul nostru foarte bine si fiind de al locului gaseste-mi si mie ceva asemanator si maine vin acolo.

Numai bine

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [30.09.10 08:17:42]

@danyepz > maine nu e bine; zice ca ploua si e frig... pacat de bani!

sev7
    [30.09.10 09:38:05]

ceva foto de la piscinile despre care vorbeati... ! ?

multumesc

romanitzaa
    [30.09.10 10:25:25]

E adevarat ca Hotel Vega e unul de top si implicit cu preturi ridicate, dar parca imi doresc sa nu mai fim atat de critici cu spatiile de cazare romanesti (ci putin ingaduitori) tinand cont de faptul ca statul roman nu stimuleaza nimic, scoala romaneasca de turism e aproape inexistenta, iar profesionistii din domeniu au plecat in strainatate sa munceasca pe bani (nu pe nasturi).

E corect sa spui ca mentalitatea personalului de mijloc trebuie schimbata.

Multi inca cred, ca daca sunt niste mici sefi sunt stapanii plantatiei.

[30.09.10 10:39:20]

Calculul facut de danyepz este foarte exact. La asta se mai adauga cateva bonusuri incluse in oferta.

Insa nu sunt de acord cu comparatia facuta cu oferte din alte tari. Asta este si motivul pentru care am precizat ca am cautat in mod special ceva in Romania. E ca si cum ai compara oferta de produse alimentare de la magazinul din colt cu cel de la magazinul din Ruse. In primul rand decizi daca poti sa mergi la Ruse sau nu. Daca mergi acolo compari oferta magazinelor din Ruse. Daca nu poti merge atunci te uiti la oferta magazinelor din orasul tau.

Si mai trebuie sa specific ca desi pretul este unul ridicat nu m-am simtit nici un moment jecmanit. Am primit tot ceea ce am agreat sa cumpar, ba chiar putin peste. E in acelasi timp adevarat ca mi-ar fi placut sa fie si mai mult peste asa cum cred ca ne place tuturor oricand si oriunde.

[30.09.10 10:50:25]

@sev7

N-am reusit sa gasesc nici o poza de la piscina care sa nu aiba si persoane in ea si deci sa riste sa le afecteze "imaginea": o))). Dar cele de pe site-ul lor sunt reale. M-am concentrat pe camere pentru ca din experienta mea ele sunt de obicei exagerate in imaginile oficiale.

romanitzaa
    [30.09.10 10:50:59]

@ lex1278

Foarte corect: nu trebuie sa comparam mere cu pere!

sev7
    [30.09.10 11:22:25]

mersi mult. si eu astept momentul in care sa spun: " da domne'... frumos, merita sa petreci vacanta acasa"

puncte si de la mine!

presario
    [30.09.10 11:46:14]

Foarte buna descrierea hotelului. Intradevar preturile "vehiculate" sunt putin cam mari, adica la banii astia la turci ai mult mai multe.

valimi
    [30.09.10 14:42:37]

Cu banii astia in buzunar ocoleam litoralul romanesc la mare distanta, undeva pe la Costa Brava...

anca_l*
    [30.09.10 15:10:53]

Si mie mi se pare foarte mare pretul. Cu banii astia am stat 10 zile in Turcia la all. Dar fiecare isi stie socotelile si un vot de la mine pentru rewiev-ul tau.

Acum vreo 5-6 ani am stat 3 nopti la acest hotel, care pe atunci nu era renovat, avea cred ca 3 stele, si atunci camera a fost 100 lei.

deliutza27
    [30.09.10 18:25:18]

Uite asa isi pierde litoralul romanesc clientii. Pe cand gasim un hotel care intr-adevar merita incercat, apare pretul care te trimite automat la plimbare. Decat sa platesc atat, mai bine stau o luna in Grecia care e si ea cat de cat aproape si profit si de marea minunata de acolo.

Anul asta, o imprejurare mai deosebita m-a facut sa aleg litoralul Marii Negre, dar sincer, nu mi-a placut. Poate m-am obisnuit eu cu o apa limpede si albastra.

nu sunt de acord cu comparatia facuta cu oferte din alte tari.

Nu trebuie sa fii de acord, pentru ca, dupa parerea mea, nu exista termen de comparatie. Dar totusi... sa platesti atat si sa nu accepti o varianta mai buna, cel putin la acelasi pret, sau chiar mai mic, in alta tara mi se pare putin ciudat.

creivean
    [30.09.10 20:13:08]

Parerea mea: Daca te-ai simtit bine, cu familia langa tine, nimic nu mai conteaza. Cu atat mai putin pretul. Ti-ai permis, l-ai platit si te-ai bucurat de vacanta. Ma bucur sincer pentru tine/voi. Si, nu in ultimul rand, sa-ti traiasca cel mic, are el timp sa vada si tari mai calde. Felicitari pentru review.

[30.09.10 21:04:13]

@ deliutza27

Nu prea inteleg de ce trebuie sa judeci alegerea mea. Scopul review-ului este de a prezenta un hotel si experienta pe care am avut-o acolo astfel incat alti cititori sa poata lua la randu-le decizii informate si sa aleaga dupa preferinte si posibilitati locul in care isi vor petrece vacanta.

Prefer si eu oricand Egea sau Mediterana marii Negre dar aici am povestit despre un hotel aflat pe litoralul celei din urma.

[30.09.10 21:05:30]

Multumesc mult.

creivean
    [30.09.10 22:13:10]

Acum 2 ani, cand am fost a 4 oara la Modern, dupa cum am mai spus in alt ecou, am fost si am vizitat intr-o seara hotelul (era proaspat deschis), pentru a ne face o idee despre ce ofera. Am putut vedea (cu ajutorul unei d-ne de la receptie), cate o camera, la fiecare etaj. Din cate-mi amintesc, hotelul este renovat, urmand regulile Feng Shui. Ne-a placut foarte mult, in afara marimii camerelor.

Anul urmator, am cerut o oferta de pret, de la agentia cu care merg peste tot si cand m-au lovit cu un pret de circa 7.000 lei RON/5 nopti/dubla/2 adulti + 1 copil/mic dejun, am renuntat. Nu neaparat pentru ca nu mi-as fi permis pretul, dar totusi era cam mult, doar pentru cazare cu mic dejun. Ar fi fost total aiurea sa stau la 5* si sa mananc 2 mese/zi, la impinge tava de la Butoaie.

Si uite asa, n-am mai ajuns eu la Vega.

Asta nu ma opreste sa savurez un review foarte bine scris si foarte obiectiv si sa nu ma bucur cand un coleg a avut un sejur care l-a facut fericit.

Pentru ca, nu-i asa, de gustibus non disputandum est!!!

deliutza27
    [01.10.10 10:58:15]

@lex1278 - in nici un caz nu am vrut sa para ca judec alegerea ta. Imi cer scuze daca asa a iesit. Chiar te admir pentru optimismul cu care ai decis litoralul romanesc. Am vrut doar sa spun ca desi hotelul este atat de bine punctat, pentru mine ar fi un impediment alegerea acestuia datorita pretului. Si daca aruncam o privire peste alte review-uri legate de alte hoteluri de pe litoralul nostru, foarte greu gasesti unul care sa fie la fel de bine apreciat precum acesta.

Nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar si de data asta. Inca o data imi cer scuze, daca am suparat. Mie personal nu-mi place sa intru in polemici si respect deciziile fiecaruia; la fel, o respect si pe a ta.

[07.10.10 09:06:02]

Un review solid, bun!

Bravo, este o scriere seriosa, nu inteleg ezitarile in a spune pretul, parca am fi la sezatoarea cu ghicitori.

Si eu care credeam ca personajul principal e turistul.

Pentru a evita problemele, si a multumi "cocosii" de mai sus, cred, mergand pe firul logic al comparatiei Pret/calitate, ca ar fi mai bine, la un astfel de Hotel, de a trimite banii pt sejur si a primi in schimb un DVD avand personaje principale Chelnerii si sefii lor, de ce sa mai si te duci acolo (nu judec pe nimeni, aoleu!, ma gandeam la mine) .

[07.10.10 10:09:11]

@costin1968

Multumesc pentru aprecieri.

Motivul pentru care de obicei evit sa spun pretul este ca el reprezinta un element variabil in functie de perioada si disponibilitatea de a negocia.

Parerea mea personala este ca acest site ar trebui sa ajute cititorul sa "vada" locatia prin ochii altcuiva. Aceasta este marea valoarea adusa de AFA. Preturi si oferte se gasesc pe zeci de site-uri. In plus pretul poate speria sau din contra poate crea asteptari gresite. Mai mult poate genera discutii asemeni acelora de mai sus.

[07.10.10 11:53:57]

Va dau dreptate, la fel si faptul ca poate crea asteptari gresite dar NU este cazul acestui hotel... pretul in septembrie a fost piperat... in sezon ce sa mai zic, 1980 ron/noapte mic dejun+cina este mult prea mult

[07.10.10 13:59:01]

Suferim din patriotism!

Gata, am gasit solutia, dezvoltarea turismului romanesc prin turistii romani, turisti care au fost in atatea alte locuri, incat prin standartele lor, pot crea emulatia necesara (aoleu am inceput precum Nea Mircea Lucescu) pentru a duce inainte si turismul nostru. Nobila si grea Misie, dar orice fiu sau fiica ar vrea ca mamei sa-i fie bine!

P.S. Plus ca se apropie de sfarsit si procesul de transformare a chelnerilor, sefilor de sala si receptionerilor mosteniti de pe vremea lui Nicolae, in patroni de firme, parlamentari si ministri, volens-nolens o sa apara forte proaspete, cu o alta educatie, caci altfel, altfel se va evapora emulatia noastra.

webmasterXY*
    [07.10.10 14:14:31]

@costin1968 > este (cel putin) al doilea ecou scris de catre tine (doar in ultimele 2 zile), ce nu aduce 'plusvaloare' (mai tii minte?) site-ului nostru.

As aprecia ca astfel de comentarii sa fie facute doar la rubrica de "Filozofari... " sau pe Forum.

Multumesc,

[08.10.10 18:31:25]

Webmaster, nu tin minte treaba cu "plus valoare", cred ca ma confuzi cu un alt coleg, dar ai dreptate (nu imi cade bine), categoric ai dreptate!

Vorba aia, romaneasca, dragoste cu sila... nu se poate!

Eu am prostul obicei sa filozofez-- pe tema adevarului--- dar totusi, e clar, ca de aceea exista rubrici specializate!

ADO5000
    [04.01.11 11:41:22]

Hm... mda... este posibil sa fie un hotel bun insa... fratilor... 8000 lei un sejur... ??? Este incredibil si doresc celor de la Vega sa stea 8000 de an pana ce hotelul va fi plin macar pe jumatate

ADO5000, anadragusin, anca_l*, costin1968, danyepz, deliutza27, lex1278, romanitzaa, sev7, valimi, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂVega Hotel: