ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2012
ÎNSCRIS: 09.09.09
AUG-2012

Servicii si atmosfera de top

Servicii deosebite, ambianta placuta, amabilitate, discretie, mult bun simt, asa am petrecut un weekend excelent la Vega Hotel. Nu voi intra in detalii, voi sublinia doar pareri si concluzii personale. Hotelul este de 5 stele si pretul este pe masura, deci te astepti la calitate pe toate planurile (are multe plusuri, dar si ceva minusuri)

- parcarea propie cu circuit inchis si paza - foarte mare, gasesti locuri oricand, in conditiile in care Mamaia era sufocata de masini si hotelul era rezervat complet

- plaja privata libera, serviciu prompt pentru prosoape si sezlonguri, se accepta si persoane din afara hotelului - dar pretul descurajeaza - 50 RON/ sezlong si 70 in weekend

- in sezon cazarea este cu demi-pensiune - (mic dejun si pranz) - excelenta alegere - micul dejun foarte variat si bogat + exista si sampanie - nu am inteles niciodata rolul ei la micul dejun, doar asa ca moft si eticheta (in rest tot ce iti poti dori, un mic dejun de 5 stele)

- pranzul excelent, cu o varietate mare de feluri de mancare, preparate si prezentate deosebit, tot in regim all-inclusive (bauturile alcoolice se plateau separat)

- restaurantul are o ambianta placuta, se canta live la pian la masa de pranz, se poate servi masa pe terasa, langa piscina, multa relaxare si rasfatare - una din cele mai bune cafele care am servit-o - din boabe macinate pe loc (am fost reticent, initial, cand am vazut ca este de la expresor)

- piscina odihnitoare, exista si piscina pentru copii, liniste si relaxare

- barul de pe plaja, la fel, la standard de 5 stele, are un concept interesant, exista si narghilea, chiar imi doream sa pufai una, in liniste, seara

- exista gelaterie, sky bar - un bar deschis pana la 4 dimineata la ultimul nivel al hotelului, priveliste deosebita

- loc de joaca exterior pentru copii, cam in paragina, si in soare - mai bine renunta la el sau fac ceva de calitate

- exista loc de joaca interior - dar nu am ajuns la el - cu toate ca eram cu copilul dupa mine - nu a fost nevoie - am inteles ca exista si servicii de gradinita contra-cost (dar mi se pare aiurea sa vii la mare cu copilul si sa-l lasi cu persoane straine)

- spa-ul slab - nici nu este scos in evidenta in prezentari, nu am simtit nevoia sa merg - dar pentru alte perioade, iarna, s-ar fi impus ceva mai de calitate (nu stiu daca permite arhitectura hotelului in conditiile actuale)

- seara pe terasa si aproape de piscina se putea servi cina, la fel, foarte elegant, stilat, existau seri cu diferite teme - se canta live + se putea dansa (chiar directia 5 aveau concert), recomandat pentru o seara romantica

- formatia hotelului, Vega Band, acceptabila, aminteau de vremurile vechi - aveau totusi un repertoriu modern

- preturile destul de mari la restaurant, dar pe masura unui hotel de 5 stele - 100 RON pranzul, iar daca vroiai a la carte - se ajungea pe la 150 RON sau poate si mai mult - colectie de vinuri bune, mancare preparata foarte bine (in general 30-40 E de persoana pentru pranz sau cina)

- hotelul poate parea scump - dar daca vrei sa rezisti in afacere, nu poti altfel sa pastrezi calitatea - atat timp cat exista cerere si la aceste preturi se pastreaza aceasta politica de preturi (exista insa oferte si discount-uri) - dupa parerea mea asa ar trebui sa arate si sa existe cam toate hotelurile de pe litoral - si atunci ar exista si concurenta pe masura

- personal numeros distribuit in toate zonele si activatile hotelului, amabil

Dar cel mai mare minus - care apare in multe review-uri pe diferite alte site-uri, este dimensiunea camerei. Eu am rezervat family room - 2 camere standard unite (2 bai si doar una cu balcon). Senzatia initiala a fost ca intru intr-o cuseta de vas de croaziera, numai acolo vezi asa camere mici (14 mp camera) - si la 3 stele am avut camere mai bine compartimentate.

Podeaua - ca sa fie rezistenta cred, este facuta dintr-un plastic alb, ai senzatia ca esti intr-o camera de spital (mai de lux). Sifonierul este practic inexistent, a trebuit sa stau cu lucrurile in valiza, nu mai aveam unde le desfasura (si am stat doar 2 nopti). Finisajele sunt de buna calitate, patul de exceptie 2m pe 2m foarte confortabil, la fel si sanitarele din baie sunt de calitate - mici probleme cu aerisirea in baie - dar nu le-am dat importanta. Banuiesc ca arhitectura hotelului nu a permis sa se creeze mai mult spatiu la renovare, in rest nu imi explic serviciile excelente de 5 stele cu camere de 3 stele (vorbesc de cele standard).

De luat in considerare - alegerea camerei la etajele superioare de la 3 in sus - altfel se va vedea de pe terasa camerei doar tubulatura si tevile de pe acoperisul restaurantului. Oricum plusurile enumerate au anulat cu mult aceasta mica problema (nu prea stai in camera cand vii la mare).

Recomand acest hotel pentru serviciile si ambianta deosebita, iar pentru ca sejurul sa fie perfect, de ales o camera superioara sau chiar suita, pozitionata de la etajul 3 in sus.

Trimis de expert in 27.08.12 10:21:29
Validat / Publicat: 27.08.12 11:46:50

VIZUALIZĂRI: 9013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (expert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.40 EUR pe cameră

rentea
    [28.08.12 16:23:46]

Sezlongurile si umbrelele se plateau separat? Cam cum erau preturile pe plaja?

multumesc.

expertAUTOR REVIEW
    [28.08.12 16:42:28]

In pretul camerei erau incluse - 2 mese pe zi (demipensiune) - asa e in sezon, in rest doar micul dejun - asa cum am zis se merita din plin. In extrasezon nu cred ca au rezervari multe si nu isi permit sa ofere si pranzul in regim all-inclusive.

Sezlongurile sunt si ele incluse + umbrela, iar pe baza unei cartele, se ia si prosop de la intrarea pe plaja hotelului - locuri sunt suficiente. Se permite si accesul persoanelor care nu sunt cazate - dar preturile sunt mari, 50 Ron in timpul saptamanii si 70 RON in weekend / sezlong.

Preturile la barul de pe plaja - sunt peste medie - 11 RON cafea, 16 RON berea 330 Peroni, 20-30 Ron un cocktail, dar se poate veni cu orice din afara - nu exista nicio regula sa nu poti consuma bautura / mancarea ta.

La barul de pe plaja merita sa mergi pe seara, imediat dupa plaja, este o atmosfera de relaxare, palmieri, chiar se si numeste Oasis - seara tarziu se incearca si o muzica de club, dar nu prea prinde si e pustiu, dar merge incercata o narghilea, dar la fel, intr-un colt linistit - unde se pot auzi si valurile marii.

Hotel Vega*
    [31.08.12 12:53:23]

@expert: Stimate domn,

Am citit cu interes impresiile dumneavoastra si va multumim ca le-ati impartasit cu restul vizitatorilor site-ului "Am fost acolo".

Am retinut minusurile si plusurile depistate si ati intuit perfect motivul pentru care camerele duble nu au putut fi modificate atunci cand Vega, hotelul cu o istorie de peste 35 ani, a fost complet renovat in 2008: structura de rezistenta a hotelului nu a permis acest lucru. Nu putem decat compensa prin servicii superioare si recomanda celor care au nevoie de mai mult spatiu, tipurile de camere superioare si apartamentele.

Va multumim pentru obiectivitate si pentru bogatia detaliilor care ne ajuta sa crestem si sa ne imbunatatim activitatea de la an la an.

Luiza Leseschi

Senior Marketing

NB Hotel Vega* este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][7 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    expertAUTOR REVIEW
    [31.08.12 14:45:09]

@Hotel Vega: Un lucru am uitat sa-l precizez in review - si la care tin foarte mult cand aleg sa fac rezervare la un hotel - atentia si implicarea managementului hotelului la impresiile, cerintele, observatiile postate de clienti pe diferite canale - am observat raspunsuri prompte si profesionale pe tripadvisor, iar acum si pe AFA.

Si eu va multumesc pentru raspuns si amabilitate.

rentea
    [01.09.12 21:30:49]

@expert: multumesc pt raspunsuri. La vara voi incerca sa merg si eu la vega cu un copil micut. Din ceea ce am tot citit pare a fi un hotel bun, ceea ce e o "rara avis" pt litoralul nostru. Oricum, m-ai convins ca este un hotel bun. Sanatosi sa fim pana la anul...

halberstadt
    [10.06.13 18:26:45]

@Hotel Vega: nu urmaresc ecoul exprimat de dumneavoastra in totalitate, nici nu e cazul, din moment ce ați răspuns unui client. Prefer sa aleg o destinatie romaneasca, unde cineva chiar considera ca a raspunde unei interpelari e o datorie ,,de facto ,,De asemenea nu cred ca dispun de avantajul pecuniar in asa masura incît sa beneficiez de serviciile complexului dumneavoastra. Pe scurt sunteti buni, dar prea pretioși!

Hotel Vega*
    [10.06.13 20:24:01]

@halberstadt:

Am incercat sa intelegem de unde se trage concluzia dumneavoastra, transmisa ca ecou la corespondenta purtata cu unul din oaspetii nostri, conform careia tocmai managementul acestui hotel nu considera aceste raspunsuri o datorie "de facto"; insinuati intr-un mod ciudat ca ceva e artificial, nu intelegem insa ce anume. Ne permitem sa va contrazicem si ca sa fim pretiosi in cel mai bun sens al cuvantului, constatam cu tristete pentru turismul romanesc, ca inca suntem una din putinele locatii care raspund oricarei "interpelari", de apreciere sau dimpotriva, atat timp cat se apeleaza la un limbaj civilizat. Din pacate, in aceasta instanta, in care v-ati adresat direct managementului hotelului Vega, nu am inteles daca va putem raspunde unei intrebari sau daca putem sa aflam ceva despre serviciile noastre, reusite sau mai putin reusite (noi sau vizitatorii amfostacolo.ro). Am retinut ca avem tarife care nu se incadreaza in bugetul dumneavoastra, insa nu ne putem cere scuze pentru serviciile pe care le oferim, ci doar pentru esecul de a livra unui oaspete promisiunea facuta, aceea a unei vacante frumoase si in conditii de siguranta, calitate si lux si acasa, nu numai la multi kilometri departare.

Va dorim mult succes in alegerea unei destinatii hoteliere care "chiar considera ca are o datorie de a va raspunde atunci cand ii contactati", ne cerem scuze ca nu intelegem substratul si nu in ultimul rand, va dorim o saptamana insorita, asa cum se anunta a fi pe litoral!

NB Hotel Vega* este (sau a fost) reprezentant al unității

expert, halberstadt, Hotel Vega*, rentea