ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2010
ÎNSCRIS: 07.04.09
AUG-2010

La Aquapark

Inna-Love (original)

Pe la inceputul lunii august, am decis impreuna cu niste prieteni sa mergem si noi o zi la Aquapark-ul din Hajduszoboszlo, nu de alta dar auzisem multe lucruri pozitive despre el. Dupa pregatirile de rigoare: golit porbagajul masinii pentru a face loc la alte bagaje, aprovizionarea cu benzina, pregatit gustari pentru drum, prosoape, costume de baie, camere foto si evident o vizita pe la casa de schimb valutar din coltul blocului pentru a ne aproviziona cu Ft. ne-am urcat in masina cu destinatia Hajduszoboszlo.

Drumul este in general impecabil, s-a reabilitat si drumul de la iesire din Oradea spre vama, iar cel de la Artand si pana la Derecske este impecabil, dupa cum bine cunoasteti cei care ati fost prin zona. Portiunea de la Derecske pana la sensul giratoriu de la intrarea in Hajduszoboszlo era in schimb un pic cam valurita, probabil asfaltul mai de proasta calitate, a cedat la atata caldura. Am ales sa nu intram pe aici in oras, nu aveam Gps-ul cu noi, si nu aveam chef sa ratacim prin oras, asa ca ne-am indreptat spre Debrecen si dupa vreo 5 kilometri pe drumul de centura am intrat in oras, ajungand dupa cateva sute de metri la Aquapark.

Infrastructura in zona e in plin proces de modernizare, de aceea in aceasta privinta am sa spun ca mai au inca un pic de lucru, motiv pentru care am si depunctat putin zona la acest capitol. Destul de putine locuri de parcare, daca este sa luam in considerare numarul urias de turisti, masini parcate cam haotic pe spatiile verzi, motiv pentru care a trebuit sa ne cam invartim aproximativ 20 de minute pana sotia mea a observat un loc de parcare, trebuie sa recunosc ca are ochi de vultur in aceasta privinta si ma bazez intotdeauna pe ea.

La intrare in Aquapark mai multe case de bilete, motiv pentru care nu va trebui sa asteptati prea mult ca sa luati bilete. Pretul pentru o persoana a fost de 1400 de Ft pentru intrarea in strand, iar pentru intrarea la Aquapark am platit 2800 de Ft, tot aici la casele de bilete de la intrarea in strand. Exista mai multe optiuni in ceea ce priveste biletele de intrare cu pret intreg sau redus pentru copii, diferite tipuri de abonamente pentru cei care doresc sa petreaca mai multe zile aici, dar ce mi-a placut cel mai mult preturi mult mai mici pentru localnici. Ma leg de acest "amanunt" intrucat eu care stau in Oradea si Baile Felix sau 1 Mai sunt la o plimbare de o ora pe jos de oras, nu am vazut asemenea reduceri si la noi, desi in alte tari am vazut ca ele se cam practica cam peste tot.

Prima impresie despre strand e un pic coplesitoare, era duminica si desi nu era mai mult de ora 10, strandul era plin ochi, iuresul uman care aluneca spre piscine sau de la piscine spre prosoape e destul de bulversant. Am traversat repede strandul urmarind indicatoarele spre Aquapark, indicatoare prezente peste tot, ajunsi aici am aratat biletele domnisoarelor de la ciupercuta de la intrare care ne-au pus rapid pe mana bratara aferenta pretului de intrare platit de noi, adica bratara verde cu mentiunea extra.

In Aquapark aglomeratia a scazut destul de mult, asa ca ne-am cauta un loc unde sa ne asezam, am ochit niste sezlonguri, dar fiind in numar de doar 3, ne-am multumit sa mai cautam. Mare greseala am facut, deoarece altele nu am mai gasit, iar cele trei pe care le ochiseram noi au disparut in cateva secunde lasandu-ne cu buzele umflate. In consecinta m-am indreptat spre intrare unde am fost lamurit rapid ca sezlongurile desi sunt gratuite pentru cei din Aquapark sunt intr-un numar limitat, asa ca daca doream ori asteptam sa le elibereze cineva (extrem de mici sanse :)), ori achizitionam 4 bucati din interiorul strandului unde se gaseau suficiente, dar contra cost.

Nu am fost curiosi sa vedem cat costa, oricum aveam prosoape destule, existau si multe banci libere inclusiv si la umbra si extrem de multa iarba, asa ca nu ne-am facut prea mari probleme, in fond cred ca am stat in total pe la paturi mai putin de 10 minute.

Pentru lucrurile de valoare existau niste dulapioare cu cheie aflate la intrare, langa punctul de prim ajutor, unde o domnisoara draguta avea grija si de "cascatii raniti" si de cheile de la dulapioare, inchiriate pentru 400 de Ft. bucata pe o zi.

In ceea ce priveste bazinele de aici, existau mai multe, toate cu apa extrem de curata si nu foarte aglomerate, cu apa in jurul temperaturii de 24 - 28 de grade, si cu adancime medie de 1,4 metri, perfecte pentru toata lumea. La intrare pe drepata exista un colt pentru copii, cu topogane pentru acestia, iar in partea stanga a Aquapark-ului exista un bazin mai mare pentru acestia. Am vazut si un bazin cu apa termala, dar era prea cald afara ca sa-l incercam, asa ca ne-am indreptat inspre sectorul cu topogane pentru adulti. Acestea sunt structurate in jurul a doua sectiuni, existand mai multe optiuni cu sau fara colac, inchise sau deschise, pentru mai multe persoane sau pentru o persoana.

Nu am sa intru in detalii decat in ceea ce priveste doua dintre ele. Primul contact cu topoganele de aici a fost cu cel verde de o persoana, inchis, spre care m-am indreptat cu mult curaj si cu multa inconstienta, uitand ca nu mai am 16 - 20 de ani, pentru a savura acest "gen de distractie extrema", parcursul pana jos fiind unul de cosmar pentru mine si cred ca si pentru salvamarii care urmareau "parcursul meu de senzatie". Ca sa nu spun de zgomotele infioratoare pe care le-a scos topoganul in acest timp... Ajuns jos am constatat cu destula uimire pentru mine, ca habar nu am sa ma dau pe el, motiv pentru care am ajuns alaturi de "cascatii raniti" cum specificam mai sus, asteptand cuminete ca domnisoara de aici sa -si fac meseria si sa se ocupe de cotul meu care sangera serios.

Un altul tobogan asupra caruia o sa insist este cel cu patru benzi descoperite si unde ajuns sus, proaspat marcat de experienta anterioara, am avut nevoie de vreo 10 minute de incurajare, inainte de a-mi da drumul pe ele, ca sa nu mai vorbesc de salvamarul care se amuza copios de retinerile mele.

Celor care vor sa-si "linga ranile" dupa experientele mai mult sau mai putin traumatizante le recomand o plimbare cu colacul pe rau, desi daca vreti sa va dati de mai multe ori trebuie sa iesiti si sa va asezati cuminti inapoi la coada, dupa terminarea turului initial.

De remarcat ca desi erau foarte multe persoane si se statea destul de mult la coada in special la topoganele cu colac, nimeni nu era nervos, nimeni nu se imbrancea/inghesui.

Programul Aquapark-ului difera in functie de perioada anului, cand am fost noi era deschis intre ora 10 si 18, dar dupa mine este mai mult decat suficient, oricum dupa cateva ore petrecute pe topogane si dupa atata urcat de scari pana si cei mai "tineri" cadeau ca frunzele.

Cei care doreau sa serveasca un suc, cafea, sau sa manance ceva aveau diverse optiuni, ori la locul special amenajat in Aquapark (dar mai scump din cate mi-am dat eu seama) sau mergand in strand si alegand unul din restaurante sau gherete cu diverse mancaruri. Noi am optat pentru o mica masa la un restaurant unde eu am ales un minunat piept de pui cu brocoli, dar detalii despre mancarurile de aici o sa le vedeti si in poze. Portiile au fost mari mai mult decat suficiente, chiar daca preturile lor au fost in unele cazuri mai maricele.

Despre strand pot sa va spun ca seamana cu cel din 1Mai un pic, dar parca cu mai multe bazine mari, apa mult mai curata, impecabila si aceasta si mult mai curat peste tot, ca sa nu mai vorbim ca lumea este mult mai civilizata. Am observat ca strandul este preferat de maghiari, in defavoarea Aquapark-ului.

Plusuri:

- curatenie impecabila peste tot, atat in strand cat si in Aquapark, peste tot cosuri de gunoi golite periodic, nu se fumeaza in Aquapark decat in spatiul amenajat de la intrare sau de la terasa;

- preturi rezonabile zic eu, pentru toate buzunarele, mi-a placut mult chestia cu abonamentele sau posibilitatea de a intra in Aquapark doar pentru 2 ore, reducerile pentru localnici;

- varietatea de restaurante, gherete, etc. cu mancare pentru toate buzunarele si gusturile, inghetata de aici, ca de altfel in toata Ungaria delicioasa;

- topoganele, chiar daca m-am ales cu rani, mai ales ale orgoliului meu ranit, ele nu au avut nici o vina;

- amabilitatea si bana-vointa de care dau dovada toti prestatorii de servicii de aici;

- peste tot erau pozitionati strategic salvamari in Aquapark, ceea ce iti dadea extrem de multa incredere in a-ti lasa mai ales copiii sa-si faca de cap, totodata ei supravegheau si topoganele;

- dulapioarele pentru valori de la intrare, sa nu uit sa mentionez ca o puteai deranja fara probleme pe domnisoara cu cheile, fara ca aceasta sa se supere sau sa faca diverse mutre;

- instructiunile care erau prezentate prin difuzoare in mai multe limbi, inclusiv romana.

Minusuri:

- sezlonguri putine in Aquapark, motiv pentru care de multe ori esti pus in situatia de a le plati in strand, desi ele ar fi gratuite;

- bauturile sunt destul de scumpe, si aici ma refer in special la apa si la sucuri;

- cam atat la minusuri :).

Am Fost Acolo si recunosc ca abia astept sa ma reintorc, probabil data viitoare pentru mai multe zile si cu un pic mai multa cumpatare la topogane.

Trimis de danoradea in 29.09.10 16:42:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 15049 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aquapark Hajduszoboszlo - unul din bazinele din strand

presario
[29.09.10 17:10:25]

Au ungurii astia mult mai multe plusuri decat minusuri, fata de vecinii lor (nu spunem care) unde este putin cam invers.

[29.09.10 17:14:52]

Ai dreptate aici @presario, mi-ar place ca aceste plusuri sa fie extrem de contagioase si fara tratament, din pacate se pare ca doar minusurile se transmit.

[29.09.10 20:24:59]

Am uitat sa mentionez la capitolul bazine si bazinul cu valuri prezent in strand si unde dupa cum puteti banui era inghesuiala destul de mare.

[29.09.10 22:00:43]

Si tinand cont de faptul ca urmatoarea melodie era foarte la moda prin Aquapark, am sa rog un web sa ataseze urmatoarea melodie: http://www.trilulilu.ro/pbalex15/31ac441d10c475

webmasterJr
[29.09.10 22:23:19]

Auditie placuta!

Alina Morar
[29.09.10 22:38:46]

Eu la strand, am fost de multe ori, dar inca la Aquapark nu am intrat.

[29.09.10 23:06:44]

Eu zic ca merita, parerea mea, dar nu e inca timpul pierdut , vine ea si urmatoarea vara, pana una alta noi ne gandim ca la iarna ar fi bine sa ne incalzim ori la Aquapark Aquaticum Debrecen ori la Aqua-Palace Hajduszoboszlo

Alina Morar
[29.09.10 23:21:51]

Acolo DA. Iarna tot acolo mergem.

pepsi70ro
[30.09.10 07:04:37]

Ce noroc aveti voi cu vecinii din vest, am spus-o de nenumarate ori, ramane varianta sa ma mut acolo, dar la pensie

Felicitari pentru o zi reusita si pentru faptul ca ne-ai povestit despre ea.

[30.09.10 10:01:32]

@pepsi70ro noi te primim la noi , dar eu zic ca totusi ar fi mai bine sa te orientezi spre tari mai calde ...

Eu unul ma gandesc serios sa ma retrag la pensie intr-o insulita mai calduta prin Grecia, de exemplu, chiar am gasit ceva casuta pe coasta in apropiere de Agios Gordis pe la 60000 de euro (3 camere, living, hol, 2 bai - necesita usoare amenajari dar nu-i problema).

deliutza27
[30.09.10 12:05:04]

Desi multi prieteni de-ai mei au vizitat deja strandul si Aquaparkul de aici, eu nu am mers mai departe de Vasarosnameny, la Atlantika, strand care e mai aproape de casa. Drumul de la Baia Mare la Hajdu nu a fost pana acum criticat de cunoscutii care au calcat pe el, asa ca ma bucur ca ai amintit si aspectul asta. Una peste alta, informatiile sunt utile si citindu-le, abia astept sa ajung acolo si eu.

[30.09.10 21:07:24]

Sa stii ca am facut in acest caz schimb de informatii, chiar citeam revie-ul tau despre Valea Vaserului, de care trebuie sa recunosc ca mi-e foarte dor, si fiindca trebuie sa-mi duc si sotia aici, deoarece nu a mai fost, in primavara asteapta-te la un tir de intrebari din partea mea .

creivean
[30.09.10 21:12:18]

Pentru un review, scris cu pretul sangelui, ai aprecierea mea. Cu toate ca am fost in strand de mai multe ori vara asta, n-am reusit sa o conving pe fii-mea nici macar cu mirajul toboganelor, sa intram in Aquapark. Dezavantajul celor ce au fete

luciaoradea
[10.12.10 20:06:36]

Cu toate ca si eu am fost la AquaPark si am scris un review despre el, trebuie sa recunosc ca review-ul tau este cu mult mai bun! De aceea ai si votul meu pentru el, chiar daca venit cu intarziere!

Alina Morar, danoradea, deliutza27, luciaoradea, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂȘtrand & Aquapark Hajduszoboszlo: