ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2010
ÎNSCRIS: 26.09.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 1an si 6 luni

Noua ne-a placut

Pregatirea pentru visata vacanta a constat in:

- executarea unui pasaport pentru Teo (1 an si 6 luni)

Pentru pasaportul biometric valabil 3 ani pentru copii am platit o taxa de 267 RON la CEC.

Pasaportul a fost gata in 14 zile (fara interventii)

Cumpararea biletelor de vacanta.

Am plecat la ora 4:30 luni dimineata din Buzau.

Drumul a fost o minunatie pana in zona sloboziei unde daca aveai pietre la rinichi cu siguranta iti declansai o criza.

La Giurgeni taxa de pod a fost 10 RON.

In sfarsit am ajuns la granita (Vama veche).

In vama am gasit mai putina curetenie decat ma asteptam.

Hartii, mucuri de tigari, vegetatie necuratata.

Am fost verificat de domnii vamesi (foarte draguti).

S-au uitat la pasapoarte si la talonul masinii (in leasing).

Le-am zis ca am imputernicire de parasit tara dar nu au mai verificat si acest aspect.

Dupa 10 m de mers cu masina am vazut o coada mareata.

Ce o mai fi si aici?

Era BG vigneta!!

Intr-un chiosc de termopan muncea un nene (bulgar "dupa vorba, dupa port")

Banuiesc ca se bazau pe principiul:

Mai bine sa avem o coada lunga decat doua cozi mai mici.

Dpa 45-50 min de stat la coada in soare am cumparat si BG vigneta.

Aceasta costa 10 Leva pentru 1 saptamana, 35 leva pentru o luna (si ai nevoie numai de talonul masinii cand o cumperi).

Atentie este obligatoriu de a se lipi in geam si m-am conformat. (Eu pe cea de romania nu am lipit-o)

Cu toate treburile rezolvate in vama am plecat plin de speranta la drum.

Drumul... de fapt o sosea suprapeticita si denivelata de daca dura putin mai mult dadeam in rau de vapor.

Lucruri neplacute la drum:

- cum am mai zis suprapeticirea (in apropierea Nisipurilor s-a transformat ca prin minune)

- lipsesc cu desarvarsire indicatoarele rutiere (atunci cand ai mai mare nevoie de ele)

- unele indicatoare sunt ruginite si indoite de stai sa te intrebi in care directie sa o iei de fapt

- indicatoare pozitionate aiurea de abia le vedeai

- sensurile giratorii nepresemnalizate (fara directii fara nimic)

- in sens trebuia sa mergi incet ca sa vezi de fapt pe unde urmeaza sa o iei

- limitari de viteza la 40 si 30 puse aiurea rau de tot

- indicatoarele care ar fi trebut sa anunte sfarsitul limitarii de viteza erau inlocuite cu alte indicatoare de limitare de viteza (in cele din urma am cedat si am mers la risc cu 50-60 km/h)

- cireasa de pe tort: harta de GPS pentru Bulgaria (Bulgaria83MMCN_2010.03_100520. fbl) a fost VARZAAA!! (m-a bagat cel putin de 15 ori la dreapta (prin gardul omului, pe aratura, prin padure) si doar de 3 la stanga in cele din urma inchizand GPS ul.

Ajuns in tara am inteles ca era problema de Igo Primo.

ATENTIE MARE ce harta puneti.

Am impresia ca sunt special facute asa (drum prost, limitari de viteza, indicatoare aiurea ca sa mergi cat ma mult timp pe teritoriul BG)

La ei turismul s-o fi facand cu ora?

Iata-ma ajuns in minunata statiune la ora 13:35 pe o ploaie torentiala.

Buuun... dar hotelul?

Sa-l cautam asadar...

Si l-am cautat... : D

In cele din urma am renuntat de a cauta pe stradute mici, inguste, pline de lume, si in panta (ca la San Francisco).

Gasesc un taximetrist ta ta (Bg) si il intreb...

El cere la mine 5 eur (din top asa)...

Ii zic ca nu ii dau si ma intorc sa caut o receptie de hotel unde as fi primit indicatii gratuite (stiu moka ingrasa dar nu arunc asa cu banii).

Vine dupa mine si imi zice ca mi se par mult 5 Eur pentru 3 Km?

Buuun mi s-a aprins beculetzul (obosit).

Intorc masina si ies din statiune (dupa ceva plimbari, intrebari la tarabe, sensuri unice, acces interzis si 2 echipaje de politie).

Inainte de iesirea din statiune "minunatie mare!!! " vad un semn (care nu se vedea cand intri in statiune fiind amplasat aiurea) pe care scria Obzor si alte 8 hoteluri.

Incep sa cobor straduta.

E na... n-am scapat inca 2 intersectii (prin care am luat-o la ghici) o parcare lungaaa si... si capat de strada.

Ma dau jos din masina intreb si mi se arata... a 9-a minune a lumii hotelul IBEROSTAR IZGREV.

Buun ce mai ramane de facut... ?

Sa parchez masina!

Da... da unde?

Prin fata lui circulatie ioc deci... in spate.

Mi-am adus aminte de pe google maps (vedere satelit) ca trebuie sa fie o parcare luuuuuunga si ingusta la un zid.

Gasesc parcarea dau sa bag masina in parcare si ca din pamant apare un security ta ta (slab, blond, adus de spate, cu ochi albastri) si prin semne disperate si viu gai imi zice... NO NO.

Am ramas interzis.

Ma dau jos la el... satul de drumuri si ii explic ca am bilet la Iberostar.

El engleza ioc eu bulgareasca la fel.

Tot prin semne si semnale dupa ce i-am aratat voucherul imi indica un loc la trotuar.

Il vad ca pleaca... duca-se.

Hopa... apare altul (asta stia engleza, mai solid, mai bronzat si mers smecheresc) si imi explica ca nu am in geam sau pe bord un tichet???

Ii arat si lui vocherul.

Aaa... nu v-ati cazat inca?!?

Nu!

Deabia am venit!

Aaaa!

Si s-a dus si asta.

In sfarsit am oprit motorul si am strans oglinzile... incepea vacanta!!!

Am ajuns in cele din urma in fata hotelului Iberostar Obzor.

Gata... pe asta l-am ales.

De aici au inceput numai surprize placute.

Am ajuns la receptie.

Am vorbit cu receptionera am predat voucherle si pasapoartele, ea mi l-a prezentat pe "bell boy", mi-a dat cheia de la camera si mi-a agatat de mana bratara de plastic galben.

Am platit parcarea 35 de leva pentru 7 nopti si am primit tichetul de pus pe bord (de fapt e un carton pe care este inscris si numarul camerei).

Ee acum venea partea grea.

Caratul bagajelor de la masina pana in hotel.

Tin sa va spun ca distanta de la parcarea (din spate) la usa hotelului (din fata) era destul de marisoara (datorita faptlui ca trebuie sa ocolesti si Izgrevu").

Am primit acceptul de a aduce masina din parcare in fata hotelului pentru a descarca bagajele.

Bell boy le-a preluat si le-a adus in camera.

L-am cinstit pe om pentru ajutorul lui.

Camera (217) mare, spatioasa, curata, 2 paturi mari si un fotoliu extensibil pentru Teo.

Baia super curata (daca putem spune asa) cu tot ce trebuie in ea.

Vederea e superba.

Stam la etajul 2 cu vedere la mare.

Net wireless (la liber) care se prinde si in lobby de la etajul 2 si jos la lobby bar (dar inghesuiala este mai mare)

La acelasi etaj se afla un lobby mare, cu fotolii si mese, o masa de biliard si restaurantul (la capatul culoarului).

Masa se serveste intre orele 7:30-10:00,12:30-14,18:00-21:00.

La capitolul restaurant:

- personalul de deservire mereu amabil si zambitor (chiar daca le citeai oboseala pe fata).

- curatenie.

- vesela curata.

- mese curate

La capitolul mancare:

- proaspata

- diversa

- salatele primeaza (varza, porumb, ciuperci, rosii, castraveti, orientala, tzatziki, morcovi si amestecuri cu paste si carne)

- fructe proaspete si uscate confiate

- cereale dimineata

- seminte

- cotlete de porc, chiftelute, frigarui, carne de pui si de peste.

- supe legume, pui

- paste, lasagna

- sosuri diverse

- branzeturi 5 sau 6 feluri

- bulete de cascaval sub diferite forme

- cartofi prajiti

- paine de 4 sau 5 feluri

- mezeluri dimineata

- exista compartiment de diabetici si copii

- prajituri de foarte multe feluri care au ca numitor comun pandispanul si cremele de la cutie.

- banane, mere, pere, caise, felii de pepene rosu, galben, cirese rosii albe

- atentie cafeaua la ei este nesul de la noi

- sucuri la dozator (singurul care mi-a placut este cel de mere) restul sunt cam luuuungi

- la alcool sau bere nu vorbesc (n-am gustat)

CA IDEE: NU AM PLECAT NICIODATA FLAMAND DE LA MASA! (AI DE UNDE ALEGE)

Curatenie se face zilnic intre 11:00-14:00

Politia face cam 3-4 tururi pe zi.

"Centrul comercial" se afla in celalalt capat al statiunii dupa roata si turnul Eifel si se ajunge usor in afara de mersul pe jos cu trenuletul 2 leva/pers (copii mici nu platesc)

Acolo gasesti de facut cumparaturi (mai ieftin)

O chestie aiurea tipa cu curatenia venea in jur de 12-13 practic trebuia sa iesi la masa ca sa-si faca treaba.

Pela 12:30 trei ciocanituri zdravene in usa "Minibar"

Puteai sa pui "do not disturb" veneau micii rusi si iti luau semnul din usa (asa de distractie).

Scarile pe care coborai de la etaj la parter (lifturile erau ocupate de copii care se plimbau sus-jos si veneau cand vroiau ele) erau cam inghesuite avand in vedere ca la plaja coborai cu setul de lopatele +galetusa, broscuta gonflabila, rogojini, copilul din dotare, rucsac.

Daca "aveai o treaba si tu" te trezeai cu "Minibar" sau "Cleaning" peste tine.

Aerul conditionat se oprea in mod automat cand deschideai usa la balcon.

La televizorul (mic, fara telecomanda) nu prineai nimic in romaneste (TVRi, PROTVi), trebuia sa stii germana, rusa, bulgareasca.

In fata balconului pe plaja era un minibar cu muzica "vibe" pana la 23.30 noaptea (nu mi-a placut pentru ca repetau melodiile :D).

O alta chestie care nu mi-a placut, dar m-am adaptat.

Incep prin a va spune ca nu sunt xenofob.

Este vorba despre vecineii nostri de la Nord de Ro.

Frate daca aveai loc de o latime de papuc intre 2 cearsafuri ei veneau si se bagau acolo.

Nu conta ca batea vantul si iti aruncau tot nisipul disponibil pe cearsaful tau sau in paharul tau, ei trebuiau sa-si scuture cearsaful lor.

Nu mai vorbesc de faptul ca vorbeau tare (practic urlau)

Lasau usile deschise la sala de mese (cand scriea clar "Inchideti usile va rugam aerul conditionat lucreaza")

Nu erau deloc atenti dadeau peste tine si nici macar un "scuzati"

Am gasit si Ro care isi lasau prosoapele personale (albastre si portocalii) intinse pe chaiselongue de dimineata de la prima ora pana seara.

Erau intinse strategic cate un prosop pe doua scaune.

Programul la piscina descoperita de la Obzor este de la 9-18.

La ora 18 vine salvamarul de la piscina si te anunta ca programul s-a terminat (toata lumea trebuie sa iasa din apa).

Langa piscina dupa ce urci niste scari gasesti Obzor Snack Bar (se inchide la ora 17) unde gasesti invariabil:

- inele de ceapa prajite

- carnaciori mici si subtiri

- fripturi mici

- bulete de cascaval

- inghetata de diferite sortimente

- automat de scucuri (apa tonica, suc de mere, cola care seamana la gust cu quick cola al nostru de pe vremuri, fanta)

- automat de cafea (ness simplu, ness cu lapte)

Daca vreti cafea adevarata luati-va de acasa!

Trimis de triceraptor in 26.09.10 08:51:06

VIZUALIZĂRI: 3049 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (triceraptor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Flaviu
    [26.09.10 09:38:02]

@triceraptor

Bine ai venit pe site si felicitari pentru review-ul detaliat!

Nu cumva ai gresit pretul sejurului (300 ron) si eventual categoria de varsta (sub 20 ani) ?

[26.09.10 13:03:44]

Fain, detaliat si util review. Si - mai presus de toate - un review mai altfel, reconfortant

marutz*
    [26.09.10 13:11:55]

Mi-a placut, colorat, amuzant dar util. Cu drag 1 vot.

Visan125
    [26.09.10 23:48:19]

Si inca un vot de la mine. Bravo!

triceraptorAUTOR REVIEW
    [28.09.10 15:23:20]

Ptr Flaviu

Da, scuze, aveti dreptate.

Intr-adevar este vorba de 3000 Ron iar apartinatorii lui Teo au 35 de ani

bstefan1
    [13.02.11 13:35:06]

Minibarul din camera este gratuit?

bogdanmate
    [21.07.11 09:16:46]

@triceraptor: Mi-a atras atentia in reviewul tau mentionarea minibarului la care canta muzica pana la 23.30. Sa inteleg ca daca vreau sa ma culc la 22 pt ca am inotat toata ziua, nu pot din cauza muzicii de acolo? Nu de alta, dar eu ma duc in concediu ca sa ma odihnesc. Muzica pot sa ascult si acasa - aleasa de mine, nu de altii. Deci, cat de galagie era?

triceraptorAUTOR REVIEW
    [22.07.11 06:08:08]

@bogdanmate

Muzica era pusa in surdina.

Nu era deranjanta (o ascultam cand eram in balcon la o Cola cu tigara inclusa).

Aveau o melodie care probabil lor le placea

Sa asculti de 4-5 ori pe noapte "baaaaby dooon't cryy" in varianta vibe era cam mult.

Cred ca aveau un singur CD: D

Ca idee Teo (mici) dormea dusa...

Te poti odihni fara probleme.

@ bstefan1

In primul rand imi cer scuze (deabia acum am vazut intrebarea)

In ceea ce priveste minibarulul nu pot sa-ti raspund deoarece sunt reclama vie la Coca Cola (cocaholic) deci nu l-am incercat.

Erau intr-adevar niste sticlute cu suc si una cu vin.

bogdanmate, bstefan1, Flaviu, marutz*, triceraptor, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Encanto Beach Hotel (ex Sentido Golden Star):

• pagină generată în 0.049072027206421 sec