ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2010
ÎNSCRIS: 06.04.08
JUN-2010

Colt de Rai

Au trecut aproape patru luni de la sejurul la Pensiunea Casa Bunicilor si abia acum mi-am gasit timp sa scriu impresiile. Credeam ca voi fi primul dar am vazut ca acum trei zile cineva mi-a luat-o inainte si a facut-o foarte bine. Asa ca eu voi adauga niste poze si voi completa pe ici pe colo ceea ce nu s-a spus.

Am ales acesta pensiune pentru sejurul unei personalitati din Franta si am selectat-o dupa studierea amanuntita a pensiunilor din zona manastirilor. Cautam in primul rand o stare de spirit anume, un aer traditional si din pacate numai aici l-am gasit. In rest 99% din pensiuni sunt case noi, mobilate modern care nu se deosebesc prin nimic de un hotel de 2-3 stele banal. Este mare pacat dar probabil ca asta cer majoritatea turistilor si asta li se ofera.

Pensiunea Casa Bunicilor este la 5 km de gura Humorului apoi se face un drum la stanga din soseaua principala. Acolo este un banner care indica Pensiunea Floare de Colt, situata la 300m dupa Pensiunea Bunicilor. Este un drum de tara de 2 km, neasfaltat, dar ii face fata orice masina. Cand intrii in curtea pensiunii zici ca ai pasit intr-o alta dimensiune, intr-o lume de povesti. Pe parte dreapta este primul corp al pensiunii, o casa din 1870, perfect conservata la exterior si cu interiorul adus la standardele actuale de comfort, dar nu opulent. La parter este o bucatarie cu o camera de luat masa, un apartament cu 2 camere si o baie. La etaj sunt doua apartamente cu doua camere, fiecare cu baie proprie, si o terasa superba cu vedere catre lac. Pretul unui apartament este de 220 RON. Pe parte stanga, vis-a-vis de casa, este lacul cu pastravi, o minunatie. Pe malul lacului este si locul de gratar si o moara. Dupa lac, se urca o panta de 50m si se ajunge la a doua cladire, o casa din 1904 (parca), la fel de bine conservata la exterior si moderna la interior. Acest corp are 8 camere cu baie proprie si un restaurant. Pretul unei camere este de 120 RON. Restaurantul nu este unul cu meniu a la carte, ci se gateste numai la cererea turistilor, dar mancarea este incredibila: cereti muschiulet de porc invelit in vanata, ciorba de gaina, pastrav la gratar cu legume, ba chiar si mamaliga cu branza si smantana este deosebita. Si diamantul Coroanei - Clatite la cuptor cu Smantana. Nu stiu daca exista ceva mai bun pe lume :).

Dar toate minunatiile de acolo nu ar avea nici o valoare fara proprietarul lor, Dl. Iacob. Un om care nu stie sa spuna "nu se poate". Si credeti-ma, in 4 zile am pus presiune pe dansul cat n-au pus toti turistii dansului la un loc.

O pensiune minunata alaturi de extraordinarele manastiri din bucovinene au condus la un sejur perfect, depre care este foarte posibil sa se fi vorbit chiar si la Palatul Elysee :)

Trimis de scotty in 25.09.10 00:33:12

VIZUALIZĂRI: 4849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

ionescunic
[25.09.10 08:46:30]

Pare exceptional acolo, dar esti cam zgarcit cu noi, mai vrem detalii si astept si pozele sa fie validate.

celeste
[25.09.10 09:33:00]

Intr-adevar un colt de rai, pozele spun totul despre acest minunat loc.

sandu.53
[25.09.10 09:38:05]

un loc extraordinar de frumos asta rezulta si din poze, foarte frumoase... si descrierea ta este foarte buna! felicitari!

magdalena
[25.09.10 12:34:51]

Chiar ca e un colt de rai! Ce zona frumoasa! Dar cum au fost preturile la masa?

recul*
[25.09.10 13:08:55]

un Sb binemeritat pentru o locatie desprinsa parca din Dumbrava Minunata! felicitari pentru descoperire!

stefania mitila
[25.09.10 13:10:01]

Frumos. M-ai convins sa ma duc si eu. Cumva la 5 km in directia Campulung?

[25.09.10 15:29:05]

Nu, este la 5 km de Gura Humorului spre Manastirea Humor (chiar asa se cheama si satul)

[25.09.10 15:36:39]

La noi a calculat masa de pranz si cina la 50 Ron si mic dejun la 25 ron dar era parte dintr-un pachet mai mare. Cred ca pentru turisti "obisnuiti" preturile sunt mult mai mici. Pana la urma este in functie de ce mananci.

[25.09.10 15:52:50]

Ma bucur ca v-a placut. Mi-as dori ca turistii romani sa inceapa sa aprecieze acest gen de pensiuni si numarul lor sa creasca. Bineinteles ca la fel de important este ca proprietarii de pensiuni sa aiba putin bun gust si sa renunte la kitch-ul omniprezent in turismul romanesc. Dupa cum am scris mai sus am facut un studiu al pensiunilor dar nu numai pe internet ci la fata locului. Si este o maaare diferenta intre pozele frumoase de pe internet si realitatea din teren. Dar la fel de important ca lucrurile palpabile si care eventual se pot vedea in poze, este proprietarul pensiunii care iti poate face un sejur minunat sau unul de cosmar.

Astept cu placere si alte intrebari.

mirelopodu*
[25.09.10 21:12:46]

Într-adevăr, ai ales un loc grăitor pentru a plimba franţuzul: atât peisajul cât şi interioarele se prezintă singure, după cum se poate vedea din poze. Nici preţurl nu mi se pare exagerat. Şi dacă s-o fi vorbit de asta şi pe la Elysee, cu atât mai bine. Ar trebui să-i percepi lui tanti Nuţi un comision pentru promovarea turismului peste hotare!

celeste, magdalena, mirelopodu*, recul*, sandu.53, scotty, stefania mitila
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Casa Bunicilor' [Mănăstirea Humorului]: