ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2019
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 15.03.12
AUG-2019

Sejur foarte placut

Am fost cazati in una din vilele complexului respectiv in vila cu receptia si restaurantul; sejur cu mic dejun inclus.

Conditii de cazare: check-in prompt (am ajuns pe la 12:30 si nu am fost lasati sa asteptam ci am fost cazati imediat). Dupa ce am trecut de un cerdac larg cu lavite pe stanga si dreapta, de un hol de intrare cu un spatiu generos, am intrat intr-o camera curata, stil rustic dar dotata cu TV perfect functional, paturi comode, cu grup sanitar curat, dotat cu cabina de dus, ventilatie, toate dotarile necesare, totul functional.

Facilitati: in spatele vilei cu parter si etaj (un conac bucovinean avand la intrare o placuta care il dateaza la inceputul anilor 1900) este accesul la camere. Din pridvor se iese intr-o curte inierbata foarte spatioasa, amenajata elegant, ingrijita, marginita de un gard dupa care se intinde zona unei caprioare si a unui ren.

In aceasta curte insorita am putut juca badminton iar copilul a alergat impreuna cu caprioara "Falina" -fiecare pe partea lui de gard; renul "Rudolf" a preferat doar cateva vizite scurte, lente si "regale" catre smocuri de iarba sau ceva pere oferite de noi celor doi patrupezi extrem de simpatici si prietenosi. In partea opusa respectiv in fata vilei este restaurantul, cu o terasa curata si eleganta cu mese sub brazi racorosi.

Zona terasei continua cu o alta poiana inierbata, dotata pentru joaca copiilor: trambulina, casuta in copac, tobogan, leagane, toate bine intretinute si functionale.

Conditii de masa: mic dejun foarte gustos (un platou mixt, dulceata de afine, lapte proaspat, placinte delicioase). Noi am preferat sa servim si masa de pranz in aceeasi locatie. Motivul: calitatea bucatelor si racoarea placuta oferita de brazii sub care este amenajata terasa. De remarcat faptul ca totul este preparat pe loc, proaspat. Apropos: felicitari bucatarului.

In continuarea poienitei pentru copii, marginita cu birne din lemn, se afla inca o poiana unde pot fi admirati dupa amiaza cativa cai foarte frumosi apartinand complexului (rase diferite, evident ingrijiti foarte bine) si pe care copiii pot face o plimbare la pas, la un ham controlat atent de unul din angajatii pensiunii.

Am vizitat si celelalte vile din incinta complexului, mini-iazul si miniferma (unde am admirat si doi caini ciobanesti uriasi, simpatici si foarte blanzi).

Despre aspectul constructiv al vilelor si amenajarilor: rustic autentic, in stil boieresc bucovinean de acum un secol, cu dotari moderne pentru conditii de confort actual.

In sfarsit dar nu in ultimul rand: apreciem in mod deosebit gazdele pentru amabilitate si pentru receptivitate.

Un sejur foarte reusit. Cu siguranta vom reveni.

Trimis de Michael62 in 26.08.19 13:47:52
Validat / Publicat: 26.08.19 14:23:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA HUMORULUI.

VIZUALIZĂRI: 1429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Michael62); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 la trambulina

[26.08.19 14:08:14]

Bun revenit pe sait, cu impresii, după o pauză lungă

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 83&ridAnt=96132

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Casa Bunicilor' [Mănăstirea Humorului]:

• pagină generată în 0.043719053268433 sec