ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2010

Luxul de pe Pamant

Jean Francois Maurice - Monaco

Cine nu a auzit sau nu-si doreste sa vada Coasta de Azur?

Eu am avut aceasta ocazie, in cele 4 zile cat am fost cazati in San Remo, o dupa-masa am dedicat-o vizitei la Monte Carlo, Monaco.

Nu am reusit sa vedem prea multe, din cauza caldurii am plecat doar pe la ora 16, din hotel si precizez ca am luat un pliant de la receptia Hotelului Nyala, unde am stat, in care erau descrise principalele obiective turistice de pe Coasta de Azur, in care era trecut si orarul de functionare. Toate obiectivele se inchideau la orele 18. Chestia asta nu am putut-o intelege, ca si cea cu inchiderea magazinelor din San Remo, la ora 19. La atata forfota si atatia turisti, dupa parerea mea, ar putea mari programul.

Dupa ce am intrat pe Autostrada dei Fiori, foarte aglomerata, mai ales ca era week-end si totusi se circula destul de bine si blocaje, sa le numesc asa, erau doar la punctele de taxare, la unul, cred ca la intrare in Franta, am stat vreo 10 minute. Apoi am continuat drumul spre Monte Carlo, deasupra marii, foarte frumos, prin tunele sapate in stanca, luminate, cu destul de multe parcari care ofera privelisti minunate spre mare si spre munte.

Inca de la intrare in Monte Carlo am ramas uimiti de cladirile imense, aproape toate cu terase pe acoperis, pline cu palmieri si diferiti arbori, ne-am indreptat spre cazino, la care am ajuns usor, cu ajutorul GPS-ului, pe stradute inguste, marginite de palmieri inalti, terase frumoase, restaurante, magazine luxoase, care erau inchise.

Am intrat in parkingul din fata Cazinoului, am gasit un loc de parcare, destul de usor. Credeam ca nu vom avea unde sa parcam masina. Desi era super multa lume, uite ca am gasit Si nu am platit mult. Nu mai tin minte cat, dar citisem inainte, cat de scumpe sunt parcarile. Nu e adevarat sau cel putin noi nu am parcat intr-o astfel de parcare, foarte scumpa.

Acest parking atat de frumos era amenajat, holul de unde urcam pe scarile rulante, parca eram la receptia unui hotel de 5 stele, toalete foarte curate, totul era foarte luxos. De aici ne-am luat o harta (pe gratis). Am urcat si pe scari, care ne-au scos intr-o Gradina, parc splendid cu palmieri, flori, fantani arteziene, alei frumos pavate. Aceasta gradina este acoperisul parking-ului.

In fata noastra se infatisa splendidul Cazino Monte Cralo. Dupa o plimbare placuta, am ajuns si in fata cazinoului, dupa ce cu greu ne-am facut loc printre multimea de turisti, care admirau si pozau, ca si noi de altfel, bolizii expusi in fata la Hotel de Paris si in fata cazinoului.

In fata Cazinoului erau grupuri de turisti, iar ghizii lor aveau in mana un stegulet, reper pentru cei din grup, pentru a nu se pierde.

In acest Cazino nu am avut acces, dar am reusit sa fac cateva poze si sa filmez.

In fata Cazinoului din Monte Carlo este o fantana arteziana foarte frumoasa si intereseaza. Aceasta e o oglinda, sub forma de antena parabolica, in care se contureaza cladirea cazinoului. Foarte frumoasa si foarte luxoasa, de fapt lux vezi in orice parte ai privi.

Apoi am continuat plimbarea prin Gradina din spatele cazinoului, care e de fapt acoperisul cladirii Auditorium Rainer. In spatele Cazinoului se monta o scena, pe care urma sa se desfasoare un concert. Aceasta gradina e plina cu palmieri, flori, banci, alei pentru plimbare, de unde se vede foarte frumos portul, Yachturile.

In afara de caldura infernala totul a fost perfect.

Ne-am continuat plimbarea pe o alee care inconjoara Cazinoul, o cladire imensa, cu o arhitectura impresionanta, apoi am ajuns in Jardins du Cazino, un parc foarte frumos si acesta plin de palmieri si cu gazonul tuns perfect, la milimetru. Tot aici este si Buddha Bar, apoi am continuat si am ajuns, din nou, in fata Cazinoului, zona impanzita de politai foarte eleganti, oameni de ordine, peste tot.

Am stat, cred ca vreo jumate de ora, intr-un magazin de souveniruri, pana m-am holbat si m-am hotarat ce sa cumpar. In acest magazin am gasit tot felul de magneti, tricouri, obiecte din sticla, inox, pixuri, cani, si multe altele, toate inscriptionate cu Monte Carlo, Monaco si bineinteles cu Formula 1.

Apoi din fata magazinului ne-am luat cate o inghetata pe care am savurat-o in holul luxos al unui cazino. Toata lumea cumpara inghetata, a stat ceva timp sotul la coada, dar nu am regretat. A fost cea mai buna inghetata pe care am mancat-o in viata mea, desi era la cornet si nu servita la masa. Toti intrau, cu inghetatele, in holul cazinoului, din cauza caldurii care era afara. Copilul meu a mancat mai mult de jumate din acea inghetata. Am crezut, ca la cum manca, se va raci, dar n-a avut nici o treaba.

Dupa ce ne-am racorit si am mai admirat putin zona, ne-am indreptat spre masina si ne gandeam, cu harta in fata, unde putem sa mai mergem si sa gasim ceva deschis.

Toate obiectivele erau inchise deja. Trebuia sa dedicam o zi intreaga vizitei in Monte Carlo.

Asa ca, daca Muzeul Oceanografic, Jardin Exotique, daca erau inchise, Palatul l-am lasat "pe data viitoare", am mers la Grimaldi Forum Monaco si acesta un loc superb situat langa Jardin Japonais, care era inchisa. In schimb am admirat cladirea imensa, cu balcoane si terase frumos amenajate, ne-am plimbat pe The Champions Promenade, o alee, pe malul marii, unde cei mai valorosi sportivi, ca Maradona, Roberto Baggio, Zidane, si-au lasat amprenta picioarelor sau a mainilor, pe suporturile din bronz, cred ca din bronz erau, Promenada infiintata de Printul Albert in anul 2003. Plimbarea pe aceasta alee a fost o placere si datorita faptului ca nu mai era chiar asa de cald.

Apoi ne-am plimbat putin si pe Avenue Princesse Grace, unde pe langa cladirile imense, am intalnit, la parterul lor, magazine cu masini una si una, Maybach, Rolls Royce, Mercedes, modele pe care, rar, le vezi prin Romania.

Asa de mult mi-a placut aceasta strada, cu palmieri, sensurile de mers erau despartite de spatiu verde, receptiile hotelurilor foarte luxoase, la un moment dat, a trecut pe langa noi un "Columbeanu", care-si plimba "elevele" intr-o superba decapotabila.

Apoi am pornit, cu masina, in nestire pe strazile inguste, speram sa o vad pe Mihaela Radulescu. N-am avut ocazia, dar am mers pe multe stradute inguste, cu sensuri unice, prin tunele sapate in stanca, intr-unul parca eram intr-o pestera, apoi prin tunelul de sub Hotel Fairmont, unde asfaltul efectiv sclipea, am ramas cu gura cascata la multe lucruri pe care le-am vazut, iar apoi ne-am indreptat inapoi spre San Remo, alegand sa mergem pe sosea si nu pe autostrada. Am trecut si pe portiunea de drum unde, cred, asa tin minte, ca s-a filmat Basic Instinct, nu?

Drumul a continuat pe drum ingust prin localitati si statiuni de la malul marii, iar apoi am oprit putin in Menton, care mi s-a parut extrem de frumos.

In sfarsit am simtit ca sunt la mare. Agitatie multa, terase frumoase, pe faleza, lume multa la plimbare, exact cum era la noi pe Litoral. Am trecut si pe langa Cazino, iar apoi cu greu am gasit un loc de parcare langa o Cetate situata pe malul marii, langa port.

Ne-am plimbat putin pe faleza, plajele erau deschise, aveai acces la orice ora, nu ca la San Remo, desi era pe inserat, lumea mai facea baie, plaja era destul de buna, cu pietre, dar nu ca si la Nice de exemplu. Am asistat si la un spectacol, pe malul marii, apoi ne-am plimbat printr-un parculet de copii, unde erau de inchiriat biciclete, toti copiii se dadeau pe biciclete, am vazut o tipa care ducea in lesa un DIHOR, apoi am facut ceva cumparaturi dintr-o piata unde se vindeau souveniruri, bijuterii, etc.

Ne era deja foame si cum nu gaseam loc la terasele de pe malul marii, am ajuns pe pietonala, intr-un centru vechi, cu multe magazine, ceva gen San Remo, lume multa, terasele arhi pline, iar dupa ce ne-am luat si ceva souveniruri, am intrat la Mc Donald's, unde am gasit si noi o masa. Dar am stat la o coada imensa. Aici am mancat, de fapt in Mc Donald's-urile din strainatare gasesti si alte specialitati, nu mai stiu cum ii spunea, un sandwich cu piept de pui la gratar si legume. Atat de bun a fost... La noi, deocamdata, nu este asa ceva sau cum am mancat anul trecut in Austria, mozzarella si fructe de mare (sotul, nu eu, mie nu-mi plac). Repet, aici mi-a placut enorm si daca sunteti in cautatare de cazare pe Coasta de Azur, alegeti aceasta statiune, unde veti simti cu adevarat ca sunteti la mare. Nici nu e de mirare. Apoi am aflat ca Mentonul, mai demult, a facut parte din Italia.

Drumul a continuat apoi prin statiuni italienesti de la malul marii. Ventimiglia mi s-a parut frumoasa, desi era deja intuneric. Drmul acesta a fost mai anevoios, nu ca si pe autostrada, dar mult mai frumos.

Pe tot parcursul verii veti putea participa si la Festivalul Sporting Monte Carlo, cu concerte ale unor cantareti renumiti ca si Julio Iglesias, Stevie Wonder, Elton John, Vanessa Paradis, unde si preturile sunt pe masura. Consumatia este de peste 200 de euro si sunt niste reguli stricte de respectat, iar accesul copiilor sub 7 ani fiind interzis.

Am ajuns seara, tarziu in San Remo, iar a doua zi, nu ne-am rabdat si am mers si pana in Nice, mai mult am mers nu pentru plimbare, ci am sperat ca ne vom face multe cumparaturi in luxosul Mall NICETOILE. N-a fost chiar asa, pe langa firmele care se gasesc si la noi, celelalte erau foarte scumpe, dar mi-a placut la nebunie acest mall. A fost prima parcare in care am intalnit locuri rezervate masinilor electrice, dotate cu prize pentru reincarcare, locurile de parcare, care erau libere, erau indicate prin culoarea verde, un beculet in dreptul celor libere, iar cu rosu unde era ocupat.

Fiind tarziu, cand am iesit din mall, Promenade des Anglais, am admirat-o doar din masina, am vazut si plaja plina cu pietre, putin din port, as fi vrut sa ajung si la Parc Phoenix, dar... data viitoare ce voi mai face? Ce voi mai vizita? Ce bine ar fi sa mai fie si data viitoare...

Asa ca pana data viitoare, voi visa si-mi voi aduce aminte de locurile frumoase pe care le-am vizitat. Putine locuri, ce-i drept, dar pentru inceput... e de ajuns.

Tot in Nice am vazut un grup de romani, se vedeau de la o posta, cum sfasiau flamanzi o bucata de paine. La cat de atenti si concentrati erau, nu ne-au vazut. Eram in masina la un semafor.

Restul statiunilor, le-am vazut doar de pe autostrada, in 2006, cand am fost in Spania. Am auzit ca St. Tropez e bestial.

Sunt multe de vizitat pe Coasta de Azur. In pliante am gasit reclama si la 2 statiuni de ski, pe munte, Isola 2000 si Auron, Muzeul de parfumerie, un parc cu testoase, Gradina zoo din Frejus si altele. Ce mi-a atras mie atentia este o pestera situata undeva intre Cannes si Frejus. Pare foarte interesanta. Am gasit si adresa pentru cei interesati de asa ceva click aici

Trimis de Alina Morar in 22.09.10 23:40:58

VIZUALIZĂRI: 4225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Superba gradina din fata Cazinoului Monte Carlo

biancuta
[23.09.10 01:20:22]

@Alina Morar, prin ce locuri frumoase ai umblat! Coasta de Azur este una din zonele cele mai cunoscute din lume, la care visam foarte multi! Felicitari pentru concediul reusit si pentru review!

pepsi70ro
[23.09.10 06:38:14]

Cam acelasi drum l-am facut si, am vazut aceleasi lucruri minunate, parca ar fi rw. meu . numa' ca eu din sens invers.

Eu n-am reusit sa gasesc loc de parcare si mai ales in fata Cazinoului unde erau numai Rolls-uri si Ferrari, dar am parcat in partea cealalta a Cazinoului, adica pe faelza, langa portul turistic.

Felicitari pentru review.

[23.09.10 08:34:59]

Pe viitor, cand cautati parcare, incercati, prima data, la acest parking din fata Cazinoului. Mie mi s-a parut destul de mare.

Flaviu
[23.09.10 08:35:47]

@Alina Morar

Da' faine calatorii mai faci!

Tare-mi doresc sa ajung si eu pe Coasta de Azur insa mi-e teama ca nu ma lasa ''baietii'' sa intru cu Loganu' in Monaco.

raduu1972
[23.09.10 08:46:56]

Frumos, foarte frumos sejurul tau, super faine si pozele, hmm cine nu-si doreste sa ajunga acolo? La mai multe astfel de concedii

[23.09.10 08:47:12]

Este plin de Loganuri si MCV-uri in Italia, Austria, chiar si in Franta.

Aici nu am avut probleme, nu s-a uitat, nimeni, CIUDAT dupa noi.

Poti merge linistit.

Ba, sa nu mint, la granita cu Franta, la un punct de taxare, era langa noi o masina de Franta si toti pasagerii se uitau la noi ca la felul 16, iar cand i-am vazut repede si-au intors privirea.

Asta e... suportam... prostiile altora...

mirelopodu*
[23.09.10 10:34:50]

Faine locuri ai vazut. Cine n-ar vrea?

Să-ți fie de bine, felicitări pentru review și la mai multe!

[23.09.10 10:37:53]

Nu ma pricep eu la astfel de compuneri, dar... scriu in continuare despre locurile pe care le-am vazut.

Atat cat imi permite timpul, va voi povesti despre multe locuri frumoase.

mirelopodu*
[23.09.10 10:48:47]

Foarte bine, nu e atat de important modul de a compune- deși nu cred că ai vreo problemă cu asta- cât informațiile conținute în poveste. Așteptăm povestioare interesante și despre alte locuri frumoase văzute de tine. Mulțumim!

[23.09.10 11:26:14]

Webmaster, se poate atasa o melodie, daca va rog?

Jean Francois Maurice - Monaco sau orice alta melodie frumoasa interpretata de acest cantaret. Cam in toate melodiile lui se aud valurile marii, pescarusii...

Multumesc.

[23.09.10 11:37:18]

Sper sa placa melodia atasata, auditie placuta!

[23.09.10 12:01:00]

Mie, mai mult imi place o alta melodie, nu stiu cum se numeste, in care se aud valuri si pescarusi, dar am zis ca asta e cu Monaco.

landronache
[23.09.10 14:22:01]

Foarte frumoase si interesante randurile tale, multumesc!

toprares
[24.09.10 23:31:33]

Felicitari Alina pentru placerea cu care ne povestesti despre excursiile tale.

Noi am fost la Antibes in 2008, si am vizitat locatiile din review, de care ne-am indragostit. Menton a fost o surpriza f placuta (peste Antibes, unde eram noi). Am mancat la o terasa langa o piateta unde se dansa flamenco! Superb.

[03.10.10 22:18:12]

Concediul nu s-a terminat aici. Am sa continui sa va povestesc despre niste locuri frumoase vizitate in Austria mea iubita.

Am stat 2 nopti la Faak am See, am vizitat un parc cu niste maimute foarte dragalase, macaci, am facut baie in lac, am urcat la Maltatal pe Malta Hochalm strasse, iar seara am asistat la un mini concert la o terasa. Foarte frumos.

georgiana
[06.10.10 22:48:59]

Cu toate ca am citit cu intarziere review-ul tau, mi-a facut o deosebita placere, ca de altfel, toate subiectele ce se scriu despre Italia. Incerc sa nu imi scape nici unul. Pana voi ajunge din nou pe-acolo... mai visez!

Alina Morar, biancuta, Flaviu, georgiana, landronache, mirelopodu*, raduu1972, toprares
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Coasta de Azur: