ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
    DIN: arad
    ÎNSCRIS: 18.08.08
    SEP-2010

Un concediu frumos

Cu toate ca sezonul este pe sfarsite, m-am hotarat sa scriu cateva cuvinte despre acest hotel, poate ii va ajuta pe unii dintre voi la luarea unei decizii pentru anul viitor.

In primul rand as vrea sa precizez ca luna septembrie mi s-a parut ideala pentru un sejur in Turcia. Afara erau 31-35 gr iar in apa 28-29 gr, fara umezeala din luna august cu care m-am confruntat precedentul sejur.

Referitor la multcontroversatul hotel, impresia pe care mi-a oferit-o a fost- lux, curatenie, ospitalitate.

Cazarea

Am beneficiat de o camera standard S. W. care dupa cum au scris si altii are o dimensiune normala pentru 2 persoane. Nu pot sa spun ca a fost luxul de pe lume, dar am avut toate facilitatile de care am avut nevoie. Daca va asteptati la papuci si halate, aduceti-va de acasa caci la acest tip de camera nu veti avea. Noua chiar nu ne-au lipsit.

Baia dotata cu cosmetice de calitate, curata, destul de incapatoare, cu un dus extrem de practic.

Curatenia se facea bec, cu exceptia primei zile in care au uitat sa intre in camera. Minibarul umplut zilnic cu sucuri apa, bere, deja s-a scris.

Serviciile

In general am fost multumita, personalul foarte amabil, mereu zambitor, cu toate ca lucrau zi lumina. Cand te intalneau pe alei te salutau, si toti se descurcau cu engleza.

La restaurantul principal cat si la baruri, nici nu apucai sa te asezi, caci aparea un chelner sa-ti ia comanda. Ceea ce depunctez a fost modul cum incercau sa te fenteze cu bauturile straine! Daca nu stiai exact ce e inclus, nu aveai nici o sansa sa iti spuna ei. La cererea expresa a unei bauturi din import, se aplecau si scoteau din dulap, bine ascunsa bautura, sa nu cumva sa fie vazuta de mai multi. Daca comandai la chelner de ex. u J. B. iti aducea un whisky local, plin de gheta, sustinand ca este ceea ce ai comandat. Daca conceptul hotelului era AI as fi inteles, dar asa mi s-a parut meschin, din partea unui hotel care se numeste Rixos. Sa nu credeti ca asta m-a facut sa-mi stic concediul, atat am platit atat am primit, si sunt constienta ca la pretul acesta, serviciile au fost pe masura.

Masa

Aici nu am nimic de comentat, mancare multa, buna, diversificata, pentru oameni normali, nu cu fitze in cap. Am mancat si somon-o data-, fructe de mare, gratare, baclavale fara probleme. Fructe de toate felurile, chiar si smochine de care se plangea cineva de pe aici ca nu erau.

Chelnerii si-au facut pe deplin datoria, bravo lor, toti stiau cat de cat engleza si erau foarte prompti.

Restaurantul e mare si cam multa galagie, harmalaie, in schimb terasa era de milioane si gaseai locuri oricand doreai, cu toate ca resortul era plin.

Plaja si piscine

Despre aceasta s-a scris mult, e mare, curata, un ponton super, piscinele extraordinare.

Ceea ce m-a deranjat a fost puzderia de iranieni sositi la terminarea Ramadanului. Erau pasnici, nu ma inteleget gresit, dar eu nu concep sa intri in piscinele curate, aspirate cu pardesiu de stofa, apoi sa te trantesti pe un sezlong si sa curga apa din haine mai rau decat dintr-o cismea. Dar asta consider ca nu e vina hotelului, dupa 5 zile, au disparut toti.

In rest, gradinile sunt imense, pline cu flori, palmiei, bananieri, flori si un gazon super intretinut, desi era trecut de jumatatea lui septebrie. Erau sezlonguri, hamace unde te puteai retrage la umbra, o adevarata oaza de liniste si relaxare.

Distractie si relaxare

Cam aceleasi care au fost toata vara, jocuri la piscina, aquagim, foam party, iar seara ceva trupe de circ, muzica live-destul cat sa treaca seara in mod placut.

Am fost si la spectacolul Fire of Anatolia, este ceva deosebit, dar organizarea lasa de dorit, respectiv se vand mai multe bilete decat capacitatea amfiteatrului, de aici vociferari, certuri si nemultumiri, pe buna dreptate, pentru ca nu este ieftin deloc.

In schimb va sfatuiesc sa alegeti excursia Demre-Myra-Kekova-este foarte reusita. Dar despre aceasta poate intr-un alt review.

In concluzie, daca sunteti oameni realisti si tineti seama de pretul platit, va veti simti bine la acest hotel. Daca vreti sampanie si icre negre iar un angajat sa va faca vant cu o frunza de palmier, alegeti alt hotel, caci aici veti gasi doar ce am povestit, adica tot confortul si frumusetea in limita normalitatii si bunului simt.

Va doresc concedii cat mai placute tuturor!!!

Trimis de anca_l* in 20.09.10 15:32:45

VIZUALIZĂRI: 1974 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anca_l*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

michaela_1961
    [20.09.10 15:45:13]

Primele puncte maxime pentru cel mai echilibrat review! Confirm si eu tot ce ai relatat si iti doresc multe concedii reusite!

presario
    [20.09.10 17:23:15]

Un review foarte echilibrat despre acest Rixos Lares, felicitari!

celeste
    [20.09.10 18:14:41]

votul nr. 3 este de la mine, mi-a placut rw-ul pentru ca a fost foarte realist. Felicitari pentru concediul frumos pe care l-ati avut.

anca_l*AUTOR REVIEW
    [20.09.10 18:31:40]

Multumesc tuturor pentru aprecierile voastre, m-am simtit datoare sa scriu despre acest hotel, deoarece si eu am apreciat si am selectat mult impresiile de pe acest site, chiar mi-au fost de mare folos.

Cred ca pe masura ce citesti mai mult, incepi tot mai mult sa vezi printre randuri, si sa-ti faci o idee despre asteptarile turistilor, unele de-a dreptul hilare. A propos, sa stiti ca si eu sunt jignita ca nu m-a servit managerul la masa!!!

celeste
    [20.09.10 18:33:48]

Dar periuta de dinti si after-shave ati avut?

anca_l*AUTOR REVIEW
    [20.09.10 19:07:10]

Nu, am uitat sa va spun, 10 zile am furat sare de la restaurant si m-am frecat cu degetul pe dinti, doar nu era sa-mi aduc de acasa pasta si periuta! doar am fost la Rixos!!! Nici sotul meu nu s-a ras, asa ca am avut impresia ca m-am dus cu Rasputin in Turcia!

Am avut si un aranjament cu bucatarul si intr-o zi ne-a gatit furnicile din camera!!!

michaela_1961
    [20.09.10 20:29:18]

Bine ca macar ai avut smochine!

Ma uimesti, pentru ca ma delectam si eu cu cate o picanterie, iar acum vii tu care ai facut toate aranjamentele posibile ca sa nu te plangi de nimic, sa nu-ti strici un pic concediul, sa nu bifam si noi nimic cosmopolit! Ufff, ce lume normala!

iman
    [20.09.10 20:36:34]

buna anca|. un vot si de la mine si o urare de bun venit acasa. ma bucur ca te-ai simtit bine si sa ne scrii si de excursia Demre-Myra-Kekova.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.09.10 20:09:08]

Eram convins ca o sa te simti bine la Rixos Lares.

Se pare ca este totusi un hotel bun mai ales daca stii la ce sa te astepti si nu ai pretentii exagerate raportate la pretul platit.

anca_l*, celeste, iman, michaela_1961
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort: