ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 12.04.08
SEP-2010

ARTICOL ARHIVAT

O vila la care as reveni oricand

Am stat la vila Nefeli din Skala Potamia 7 nopti, din 4 septembrie 2010, iar pretul pentru cazare si transport cu autocarul din Brasov a fost de 400 euro pentru doua persoane, la care s-au mai adaugat 16 euro pentru ferry dus-intors.

Drumul cu autocarul. Pentru ca mie imi era groaza de drumul cu autocarul in primul rand vreau sa ii linistesc pe cei care aleg aceasta varianta de transport spunandu-le ca drumul a fost mult mai usor decat am crezut. La ora 17 am plecat din Brasov cu un autocar care venea de la Sibiu, pe drum am mai luat turisti din Sinaia si Ploiesti, iar la 21.30 eram in Bucuresti. In Ploiesti am facut o oprire de 20-30 de minute, chiar langa gara de Sud. In Bucuresti am plecat de la restaurantul Cina, unde ne-am urcat fiecare in autocarele noastre, in functie de destinatii: Paralia, Halkidiki sau Thassos.

Autocarul cu care am plecat din Bucuresti a fost unul foarte confortabil, cu scaune rabatabile iar cele din exterior se puteau trage si in lateral, deasupra scaunelor aveam butoane pentru a opri sau porni difuzorul si pentru a regla aerul aerul conditionat. Autocarul avea trei televizoare astfel ca pe drum am putut urmari cateva filme.

Prima oprire am făcut-o la Giurgiu, inainte de a intra in vama, apoi in Bulgaria la Steaguri si la magazinul de bomboane (opriri la cam la 3 ore). Dimineata am intrat în Grecia si am ajuns in Keramoti la timp pentru a prinde ferriboatul de ora 11. Drumul cu ferry a fost extrem de placut, in interior este un bar de la care am cumparat o cafea foarte buna. Desi am plecat dotata cu 6 pachete de biscuiti pentru pescarusi, am stat in zadar cu mana intinsa pentru ca nici unul nu a venit sa manance.

Dupa un timp unui grec cred ca i s-a facut mila de mine si a venit sa imi spuna că trebuie sa le arunc niste biscuiti in apa intai. Am facut asta dar am ajuns in port pana le-am aruncat, asa ca nu am mai apucat sa le dau să manance din mana. Cand sa coboram, ghida mi-a spus că trebuia sa stau la ultimul etaj, pentru ca mai jos nu vin prea mult din cauza curentilor.

Ajunsi in Limenas ne-am urcat iar in autocar si am fost lasati fiecare la vilele sau hotelurile noastre: intai cei din Limenas, apoi Skala Panagia si ultimii am fost cei din Skala Potamia.

La ora 13 am ajuns la vila Nefeli, eram 5 familii din autocar. Camerele erau deja repartizate, unele erau deja gata si turistii au putut intra imediat, noi a trebuit sa asteptam o jumatate de ora, timp in care am putut studia un pic imprejurimile vilei.

Vila în care am fost cazati ne-a plăcut foarte mult de la inceput, este foarte aproape de mare, de pe terasa ei puteai vedea foarte bine atat marea cat si muntele din spate. La intrare in vila este un hol unde erau o canapea si fotolii, precum si o măsuta.

Noi am avut camera 1 la parter si cred ca este cea mai buna camera, pentru ca aveam un balcon imens, cam de 9 metri lungime, pe doua laturi ale cladirii, deci aveam vedere si la mare si la gradina.

Camera este foarte curata si dotata cu tot ce iti trebuie: aveam doua paturi lipite, cu doua noptiere si doua veioze prinse pe perete, fiecare veioza avand intrerupator, iar de la unul din intrerupatoare puteai opri si lumina din tavan. Imediat langa usa era dulapul, micut, dar ne-am descurcat, iar la capatul patului aveam o masută de toaleta cu oglinda. In dulap era si seif, am inteles ca era contra cost. Pe perete era prins televizorul, care prindea doar câteva programe grecesti, dar va rog să mă credeti ca nu am simtit niciodată nevoia sa ne uitam la televizor.

Pe jos aveam gresie, lucru care facea ca intretinerea curateniei sa fie foarte usor de facut.

Noi am avut aer conditionat inclus în pret, dar nu a fost nevoie sa il folosim pentru ca aveam camera la umbra.

Bucataria In camera aveam si chicineta, dotata cu tot ce trebuie. Aveam o chiuveta si o plita cu doua ochiuri, iar sub ele un dulapior si un frigider mic cu congelator. Deasupra chiuvetei aveam un dulap cu doua usi, in care aveam farfurii, tacamuri, pahare, cani, oala, ibric, prajitor de paine, strecuratoare, polonic si o palnie pentru cafea la filtru (o puneai pe cana, puneai in ea hartie de filtru si turnai apa fiarta). In bucatarioara am gasit si un servet de bucatarie.

Baia era micuta, cu chiuveta, WC, cadita de dus fara perdea, oglinda si cu geam care dadea afara. Desi atunci cand am cumparat biletele ni s-a spus ca nu avem consumabilele incluse, am găsit prosoape, hartie igienica si un sapunel.

Balconul. Usa care dadea spre balcon era glisanta si se putea deschide din ambele parti. Asa cum am mai spus balconul era imens, dotat cu masuta de plastic si scaune, pe masuta aveam chiar si fata de masa. Partea de balcon pe care aveam masa dadea intr-o curte acoperita de vita de vie plina cu struguri, iar un pic mai incolo se vedea o gradina de zarzavat. Dimineata cand ieseam sa bem cafeaua pe balcon, aveam impresia că suntem undeva la tara, era atata liniste si atat de placut incat simteai cum ti se umple sufletul de bucurie, uitai de toate grijile de acasa.

Cealalta parte a balconului dadea in gradina plina de flori a vilei, chiar în fata balconului aveam un palmier mare si aveam vedere spre mare.

Desi stiam ca ni se face curatenie o data pe sejur noua ni s-a facut de doua ori, o data luni si o data miercuri, inclusiv schimbarea lenjeriei si a prosoapelor.

In rest curatenia o intretineam noi, in camera avand mop, galeata, matura si faras.

Cei care opteaza pentru cazarea la vila trebuie sa stie la ce sa se astepte atunci cand aleg aceasta varianta. De obicei cazarea la vila este mai modesta, nu ai camerista care sa iti faca in fiecare zi curatenie. Totusi avantajele pe care le ai sunt destule, in primul rand pretul mai scazut si faptul ca ai chicineta care iti permite sa iti prepari ceva de mancare atunci cand nu poti merge de fiecare data pe terasa.

Plaja din Skala Potamia este lunga si ingusta, iar partea din mijloc este plina de pietre. In partea dreapta a statiunii incepe plaja cu nisip fin, iar chiar în capat, inspre port, plaja este foarte lata. Aici nu sunt deloc pietre nici pe plaja si nici in apa. Intrarea in apa se face foarte lin, trebuie sa mergi foarte mult pana ajungi la apa adanca. Pentru copii mici este perfect, parintii pot sta linistiti pe plaja si sa isi supravegheze copiii de acolo.

Pe plaja era plin de sezlonguri, la inceput unde plaja este un pic mai ingusta puteai sta pe sezlonguri dacă comandai ceva de la bar, un cafe-frappe fiind 2,5 euro, insa in partea unde plaja era lată 2 sezlonguri si o umbrela erau 6 euro, fara nimic inclus. Oricum atunci cand plateai primeai chitanta si aveai sezlongurile toata ziua, noi daca plecam la masa ne lasam prosoapele pe sezlonguri pana ne intorceam si acolo le gaseam.

Despre apa ce sa va spun, era superba, atunci cand eram in apa pana la gat imi vedeam perfect unghiile de la picioare.

Vremea. Pentru ca am fost in septembrie am avut ceva emotii in legatura cu vremea, dar mi-am facut griji degeaba. Am ajuns in 4 septembrie si pana in 9 a fost o vreme super, cam 30 grade, cu putin vant dupa-amiaza. Seara ne puteam plimba in tricou cu maneca scurta. Pe 10 cand ne-am trezit era cerul acoperit de nori, dar afara era cald. Am plecat cu autobuzul in Limenas si ajunsi acolo am ramas surprinsi sa vedem ca este soare si lumea era la plaja. Asa ca pe la 16.30 ne-am intors in Skala Potamia si am mers la plaja, erau niste valuri super cum nu am vazut deloc pana atunci. In schimb seara a inceput sa bata un vant puternic si sa se raceasca treptat, iar in 11 dimineata era chiar rece afara si am cam inghetat doar cu bluza de trening.

Apa a fost calda toata perioada, puteai sta si o ora sa te balacesti.

In ultima zi am eliberat camerele la ora 9 si am lasat bagajele in curtea vilei, langa casa proprietarilor, unde aveam o terasa dotata cu mese si scaune. Daca era vreme buna puteam merge la plaja unde aveam si dus pentru a ne clati la plecare. Dar pentru ca nu era vreme de plaja, am profitat de ultima zi pentru a mai face o plimbare, pentru a revedea această frumoasă statiune si pentru a bea un ultim frappe la o terasa.

Autocarul a venit dupa noi la ora 14, din cauza ca ei au pierdut ferry de 11 si au ajuns cu o ora mai tarziu decat noi. Din pacate autocarul care a venit dupa noi a fost mult mai incomod decat cel cu care venisem, chiar daca pe dinafara arata la fel. Am inteles ca era modificat si mai erau bagate scaune, asa ca locul pentru picioare era mai ingust. Dar a fost ok si asa.

Am ajuns in Limenas unde am avut o ora pauza pentru a manca sau a face ultimele cumparaturi si am plecat cu ferry de 16.30. Din cauza ca batea vantul foarte tare si marea era destul de agitata, ferry a făcut mai mult pe drum si ne-a cam leganat, asa ca am stat inauntru si nu am mai putut hrani pescarusii. La ora 10 dimineata eram deja acasa.

Cat am stat in Skala Potamia nu am fost in nici o excursie organizata de agentie, am inchiriat pentru 3 zile o masina si ne-am plimbat, am vazut atatea locuri frumoase, incat banii pe care i-am dat pe inchiriere mi s-au parut banii cei mai bine investiti.

Ca o concluzie ma bucur ca am ales Grecia, ma bucur ca am ales Thassos, ma bucur ca am ales Skala Potamia si nu in ultimul rand ma bucur ca am ales vila Nefeli. In timp ce lasam turistii pe traseu am văzut unde erau si celelalte vile vandute de agentia cu care am mers si consider ca am facut cea mai buna alegere. Desigur nu as fi facut aceasta alegere fara a avea niste persoane extraordinare care sa ma ajute si carora vreau sa le multumesc. Dar cel care m-a ajutat cel mai mult sa aleg Nefeli si Skala Potamia este @ionescunic, pe mana caruia am mers orbeste si nu am regretat nici macar o clipa. Am avut un concediu de vis.

Trimis de Cris in 16.09.10 15:29:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina din fata vilei

dartax
[16.09.10 15:55:41]

Frumos review, dar poate ai uitat sa ne spui ceva despre masa - taverne, restaurante, etc...

[16.09.10 16:00:44]

Multumesc, nu am uitat, dar mi s-a parut si asa un review cam lung O sa scriu separat despre Skala Potamia si despre plimbarea pe insula, iar acolo o sa povestesc si despre tavernele la care am fost.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[16.09.10 18:14:24]

Ma gandeam eu oare ce o fi cu Cris Pacurar de nu zice nimic, si azi trei review-uri unul dupa altul. Sunt foarte fericit ca v-a placut acolo si ca vacanta voastra a fost frumoasa si reusita. Eu nu am nici un merit pentru ca nu fusesem la Vila Nefeli dar pozitia acesteia pe malul marii mi se parea excelenta.

Ati trecut pe langa Kamelia? Daca da, poate ati observat ce curte frumoasa si ingrijita au, la fel si in camere e deosebit.

Acum e randul Ilenei cea experta si a lui Cris Trandafir de a fi in vacanta frumoasa in Thasos. Cel putin Trandafir e in culmea fericirii pentru ca totul i se pare *mai* frumos decat am povestit noi aici.

[16.09.10 18:24:55]

Exact la fel am simtit si eu, ca ce am gasit acolo a fost mai frumos decat mi-am imaginat. Am facut 1200 de poze si am inregistrat o gramada de dvd-uri.

Pe langa Kamelia treceam zilnic si ne-a placut foarte mult, arata cel mai bine. Sotul meu era f incantat, in fiecare zi imi zicea cat de bine arata hotelul si curtea.

Oricum multumim inca o data pentru sfaturi, ne-au fost de mare ajutor.

[17.09.10 06:02:18]

Foarte bun review.

georgiana
[17.09.10 06:28:21]

Ma bucur ca ai avut un concediu de vis.

In general Grecia nu prea dezamageste!

Iar despre vreme, eu in fiecare an merg in cea de-a doua jumatate a lunii septembrie in Grecia!

Anul trecut am fost din 22 septembrie in Limenaria si imi place vremea, nu mai trebuie la amiaza sa te feresti ca te arde soarele, mergi pe plaja de la 10 la 4, iar in rest poti face alte lucruri interesante.

Si inca un atu in plus-nu mai sunt aproape deloc copii pe plaja, deoarece au inceput deja scolile si gradinitele si... e liniste! (a nu se intelege ca nu iubesc copii... ar fi o mare greseala) !

Un vot si din partea mea!

[17.09.10 09:38:17]

@webmaster multumesc mult, l-am scris din suflet si am incercat sa ma gandesc la ce am cautat eu inainte sa plec.

@georgiana, multumesc, intr-adevar a fost un concediu de vis.

Vremea a fost perfecta, nici noi nu am merge in alta perioada.

Cat despre copii te inteleg perfect, si eu iubesc mult copiii, dar cand ai deja copiii mari nu mai esti obisnuit cu galagia si agitatia.

sandu.53
[17.09.10 12:28:53]

hei frumos ca recunosti rolul lui @ionescunic, cred ca se va bucura... oricum ai prezentat foarte frumos si cu foarte multe amanunte asa ca meriti felicitari... iar locatia o voi pastra pentru o posibila vizita in anii viitori, ma bucur ca ai scris frumos despre aceasta insula din grecia lucru pe care l-am remarcat la mai toti useri care au fost acolo!

helen39
[18.09.10 22:39:20]

Ma bucur ca v-a placut

mulinita
[12.03.13 20:58:06]

Bravos! Oscilez pentru la vară între Parga și Zakynthos. Dar, după ce-am citit review-ul tau, trec și Thasosul pe listă. O să fie din ce în ce mai greu să fac o alegere.

[13.03.13 08:57:03]

@mulinita, sunt convinsă că orice vei alege vei avea o vacanţă minunată.

Pentru mine Thassos a fost primul contact cu Grecia şi va rămâne mereu în inima mea ca un loc special, un loc în care mi-am lăsat o părticică din suflet.

Anul următor am fost în Zakynthos, care este, după părerea mea o insulă mult mai spectaculoasă decât Thassos-ul.

Însă m-aş întoarce cu aceeaşi plăcere în fiecare dintre ele, asta daca nu ar fi atâtea alte locuri minunate de văzut în Grecia şi nu numai .

Vacanţă plăcută îţi doresc.

ciprianion, Cris, dartax, georgiana, helen39, mulinita, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Nefeli: