ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2014
ÎNSCRIS: 22.09.14
SEP-2014

Un sejur minunat la Vila Nefeli, Skala Potamia, in Insula Thassos

In septembrie anul acesta am fost in vacanta in Insula Thassos, pentru a doua oara. Anul trecut am fost in Limenas, iar acum am ales ca destinatie Skala Potamia. Vremea in septembrie este putin schimbatoare, au fost 2 zile cu ploi usoare, dar in general este soare cald, nu fierbinte, incat sa te arzi.

Agenta ne-a propus Vila Nefeli, o vila modesta, foarte aproape de mare, la un minut de mers.

Este o vila cu etaj, cu o curte micuta si frumoasa, avand un palmier mare in mijloc. Proprietara vilei a fost foarte ok, zambea si ne saluta de fiecare data cand ne vedea.

Am avut camera la parter, de acolo nu se vede marea de pe geam, ci doar de la etaj, dar asta nu ne-a deranjat.

Camerele sunt foarte curate, cu chicineta si terasa proprie. S-a facut curatenie o data pe sejur, schimbarea prosoapelor si lenjeriei. Tin sa mentionez ca acestea sunt albe imaculate, parca sunt noi. Impecabil acest aspect.Per total nu am avut nicio problema, totul a fost foarte ok.

In curte exista un gratar, noi ne-am folosit de el intr-o seara, si nu s-a suparat nimeni. Exista si o piscina in curtea din fata vilei. Anul acesta au umplut-o cu apa, este functionala. Ni s-a spus ca pana acum cativa ani era doar decorativa, fara apa in ea. Noi nu am folosit-o, intrucat ne-am balacit in mare, unde era soare. La piscina este semi-umbra si e cam frig in septembrie acolo.

Cate ceva despre Skala Potamia: o statiune frumoasa, cu foarte multe taverne de-a lungul statiunii. Plajele sunt mari, exista doua mari, chiar la extreme, una in dreapta si una in stanga statiunii, cu locuri cu sezlonguri si cu locuri pentru prosoape. Exista si teren de volei la plaja dinspre Golden Beach.Cele mai multe taverne de pe plaja iti ofera sezlong gratis daca consumi de 5-6 euro. De banii astia poti lua 2 bauturi la alegere. Nisipul este ok, fara pietre, apa limpede, cu pestisori mici. Sunt si dusuri pe plaje, necesare pentru ca apa e foarte sarata, iesi alb de sare din ea.

Exista centre de inchirieri masini, atvuri, scutere, biciclete. Noi am luat intr-o zi biciclete, cu 5 euro /zi si am putut tine-o pana la 10 seara. Iar in alta zi am luat masina, cu 30 euro/ zi (fiindca am inchiriat-o doar pt o zi, am avut limita de 100 de km). A trebuit sa o aducem la ora 20. E destul timp sa faci inconjurul insulei si sa te balacesti pe unde ti se par plajele mai frumoase. Masina ti-o da cu plinul facut la benzina, si la fel trebuie sa o aduci. Benzina costa cam ca la noi.

Magazine in statiune sunt foarte multe, cu suveniruri si alte artizanate si supermarketuri. Exista un Carrefour Express, o brutarie foarte buna in apropriere de Carrefour, tot pe acolo si o pescarie de unde ne-am cumparat noi peste pentru gratar. Ca si preturi la pescarie, bibanul costa 10 euro/kg, dorada 8 euro/kg, scoicile midii 5 euro/kg, macroul 6 euro/kg. Painea la ei este cumpa comparativ cu preturile de la noi, o paine costa 2 euro la brutarie. Gasesti si la 80 de centi, dar este alba si foarte mica, nu prea se merita. Apa este ieftina in schimb, 1,5 l costa 60 de centi. Totusi, apa de la robienet trebuie sa stiti ca este potabila, datorita faptului ca exista un izvor pe insula. Dulciuri gasiti la tot pasul, tot felul de bunatati, noi am mancat clatite, foarte bune, uriase, variaza de la 2,5 la 3,5 euro/buc, dar merita banii, sunt cu foarte multa ciocolata/dulceata/ce preferi. Supermarketurile sunt multe, noi ne-am aprovizionat de la Albatros, ni s-a parut cel mai convenabil la preturi, vanzatoarea stia cateva cuvinte in romana si era tare simpatica.

La taverne preturile sunt bune, spre exemplu o salata de ton costa 6,5 euro, un peste dorado cu garnitura 7 euro, platoul cu fructe de mare 11 euro. Portiile sunt generoase.

Daca mergi de-a lungul statiunii, vei ajunge in urmatoarea statiune, Golden Beach, o statiune frumoasa, plina de straini, nu prea erau romani pe acolo. Merita vizitata. De asemenea merita vizitata si capitala insulei, Limenas, un oras mare, cu multe magazine si taverne.

Ca si alte destinatii de pe insula, noi mergand cu masina am descoperit plaja Aliki, foarte foarte frumoasa, de vizitat neaparat, personal mi s-a parut cea mai frumoasa plaja de pe insula, .

De vizitat si faimoasa Giola, superba, este o piscina naturala, formata de apa marii care a sapat in stanca. Este putin cam greu de ajuns, in sensul ca mergi 2 km pe jos... cam o ora, caci e de urcat si coborat, pe drum forestier, nu poti sa bagi pe acolo decat atv sau masina de teren. Daca mergi pe jos iti trebuiesc adidasi.

Frumoasa mai este si plaja Paradise Beach, era pustie cand am ajuns noi, caci era vremea cam mohorata. Marble Beach mai este un loc de vizitat, din pacat noi aici nu am mai ajuns. Am inteles de la alti turisti de pe acolo ca sunt 5 km de mers pe jos, cu drum mai nasol decat cel de la Giola, dar peisajul ar fi superb, plaja la propriu din marmura, cu pietricele mici de marmura. De altfel toata insula straluceste pe jos, datorita marmurei, parca ar fi drum din diamante.

Per total, o alta vacanta frumoasa pe Insula Thassos, loc in care vom reveni de cate ori vom avea ocazia. Recomand cu caldura aceasta destinatie.

Trimis de alinaconstantin in 22.09.14 14:01:21
Validat / Publicat: 22.09.14 17:04:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Limenas, Studio Thassos

VIZUALIZĂRI: 8526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinaconstantin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Rasaritul in Skala Potamia

[22.09.14 17:03:24]

@alinaconstantin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[22.09.14 17:04:03]

alinaconstantinAUTOR REVIEW
[22.09.14 17:09:19]

@webmaster26: Este foarte ok, da!

marynna28
[08.08.16 16:09:36]

Am petrecut si noi anul trecut in iunie un sejur de 7 nopti la Vila Nefeli din Skala Potamia, review-ul tau a fost foarte util pentru mine in alegerea acestei locatii si din ce ai scris tu aici pot spune ca asa au stat lucrurile si in cazul nostru.

Ni s-a parut curata vila, ingrijita, am avut camera tot la parter, avand o frumoasa terasa cu masuta si scaune, unde luam dimineata micul dejun si beam cafeaua).

Poate baia un pic cam mica si se uda rau pe jos cand faceam dus (dar asta nu ne-a deranjat foarte tare), pozitie excelenta a vilei foarte aproape de plaja, iar atitudinea patroanei a fost ok (salut & zambet de cate ori ne intalneam, in rest nu am interactionat in vreun fel).

Am facut si noi cumparaturile de la Albatros si ne-am orientat la buget dupa preturile (corect) prezentate de tine. Painea pe care am mancat-o in Skala Potamia nu se compara cu nimic (am inteles ca era adusa de la o brutarie din satul apropiat - Panagia, un alt loc minunat pe care l-am vizitat in timpul sejurului).

[09.08.16 13:10:38]

@marynna28

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

marynna28
[09.08.16 13:46:09]

@webmasterX - ok, voi posta zilele viitoare, din pacate nu am prea multe poze cu locatia... acesta a fost si motivul pentru care am ezitat sa-mi fac cunoscute impresiile de la aceasta vila. stiu ca pozele sunt foarte importante.

[09.08.16 13:51:45]

@marynna28 - pozele au importanţa lor, dar alte multe impresii sunt publicate chiar dacă nu includ fotografii...

alinaconstantin, marynna28
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Nefeli: