ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2010
DIN: sannicolau-mare
ÎNSCRIS: 14.03.10
AUG-2010

O zi prin Nessebar!

Intr-o dimineata de vara, aflandu-ma in Bulgaria, in tara trandafirilor, mai exact in statiunea Balcic, am pornit in calatorie cu masina impreuna cu parintii mei, spre orasul Nessebar.

Mi-am dorit foarte mult sa ajung in acest minunat oras si in acelasi timp intr-o statiune de la malul Marii Negre.

Nessebar se afla dupa Varna, catre Burgas. Din Varna sunt aproximativ 90 km pana in Nessebar, drumul este foarte bun. La intrare in oras sunt mai multe parcari, unde e obligatoriu sa parcati, deoarece nu se poate intra cu masina in oras. Plata parcarii se face la ora de stationare, in jur de 2 leva am platit pe ora.

Nu puteam sa cred ca la Marea Neagra exista asa o minune, numita Nessebar.

Nessebar, orasul vechi este o insula foarte frumoasa, desi oficial este peninsula, doarece oamenii au construit un istm, care o uneste de continent. Este o veche asezare tracica si se spune ca zeul Apollo este patronul Nessebarului.

De pe podul frumos pe care am intrat in orasul vechi, am zarit zidurile cetatii Nessebar, foarte bine pastrate. Mi s-a parut ca am intrat intr-o alta lume! Totul mi se parea fantastic, multi pescarusi zburau deasupra mea, parca bucurosi ca am venit, marea era atat de frumoasa, era prezenta si in stanga si in dreapta mea si porturi cu ambarcatiuni pe ambele parti ale insulei.

Plimbarea pe stradutele inguste si linistea de acolo mi-au creat o stare de bine! Sunt foarte multe magazine cu suveniruri. Se mai gasesc multe restaurante cu vedere la mare, multe terase, unde am intalnit si un chelner care ne-a salutat in romana si ne-a poftit in restaurant, foarte politicos! De fapt tot Nessebarul are o atmosfera primitoare!

Si nu in ultimul rand aceasta insula m-a surprins placut, cand am descoperit cate biserici pot exista intr-un orasel. Legenda spune ca au existat in jur de 40 de biserici iar acum au ramas doar in jur de 20. Eu am vizitat Biserica Sf. Stefan care este foarte vizitata de turisti si foarte aproape de port.

La ruinele Bisericii Sf. Sofia a cantat un domn foarte simpatic, care a dat un aer foarte aparte locului. M-a impresionat foarte mult, deoarece si eu cant la un instrument si imi place foarte mult. Si eu sunt bulgar de nationalitate! Bulgar din Banat, oarecum o raritate!

Biserica Sf. John Aliturgetos este considerata foarte frumoasa.

Pe ruinele Bisericii Pantokrator astazi se poate gasi Muzeul de arta!

Biserica Sf. Spas se afla mai in interiorul orasului si este mai micuta. Biserica Sf. Mihail si Gavril foarte aprope de Biserica Sf. Paraschiva. Biserica Sf. Dumitru este foarte micuta, iar de restul nu-mi mai aduc aminte si cu parere de rau spun ca nu am reusit sa le vad pe toate care exista pe insula, chiar daca mi-am dorit! Am fost fermecat, timpul parca a zburat si a trebuit sa plec din acel loc frumos.

In timp ce ne plimbam prin acele locuri mirifice, ma gandeam cati ochi au vazut aceste minunate locuri! Eu cred si sper ca nici o pereche de ochi nu au fost dezamagiti! Eu unul m-am simtit in al noualea cer! Poate ca doar cei care au vazut Nessebarul ma pot intelege mai bine! Puteti petrece aici aproape toata ziua, cu siguranta fara nici un regret!

O singura problema este: nu sunt cosuri de gunoi! Am mancat o inghetata si nu am avut unde arunca ambalajul acesteia! M-a indispus acest lucru deoarece nu vroiam sa tin acel ambalaj pana vom pleca! Deja am devenit un turist pretentios, nu-i asa???

Imi doresc din tot sufletul sa ajung din nou in acest loc minunat, care il tin ca semn de amintire in buzunarasul inimii mele!

Trimis de adrian2010 in 13.09.10 19:42:23

VIZUALIZĂRI: 3226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Incantatoarea priveliste de pe insula!

magdalena
[13.09.10 19:45:29]

Aces oras m-a incantat si pe mine de fiecare data cand l-am revazut!

Felicitari pentru impresii!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[13.09.10 19:46:08]

Foarte frumos, ai descris un loc minunat pe care si eu il iubesc, daca ar fi la noi in tara m-as muta aici!

georgiana
[14.09.10 09:53:01]

Am admirat foarte mult fotografiile tale, cat si ceea ce scrii tu sub ele! Cu toate ca nu am fost de curand in Bulgaria, Nessebarul este un loc pe care daca as avea ocazia, nu l-as ocoli!

liviur*
[14.09.10 10:38:25]

Un superbonus pentru un super reviw - 400 de puncte.

raduu1972
[15.09.10 12:38:28]

frumoase sunt impresiile tale felicitari pentru stilul tau personal

adrian2010AUTOR REVIEW
[18.09.10 15:58:36]

Multumesc pentru aprecieri si voturi!

celeste
[18.09.10 17:11:19]

Mi -au placut atat pozele cat si review-ul. Felicitari!

adrian2010, celeste, georgiana, liviur*, magdalena, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nessebar: