ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2010
DIN: Botosani
ÎNSCRIS: 01.09.10
AUG-2010

Extrem de nemulțumit

Budapesta cu nimic mai presus de Bucuresti

Dragi turisti, vreau sa specific inca de la inceput ca nu vreau sa stric imaginea Budapestei mai ales pentru ca nu am stat foarte mult acolo si nu am avut timp sa-mi fac o imagine completa. Ceea ce-am vazut este esential pentru mine si cu siguranta nu va fi unul din locurile caruia ii voi acorda o mare atentie pe viitor.

Anul acesta, in drumul meu spre Austria, am decis sa opresc in Budapesta cateva ore pentru a vedea daca intr-adevar merita pe viitor sa-i acord mai multa atentie si evident o perioada mai mare de timp.

Am ajuns la ora 8 dimineata, am cautat un loc de parcare chiar in plin centru si supriza, erau chiar foarte multe locuri pe stradutele adiacente, unele cu taxa, altele fara plata. Am lasat masina si am plecat pe jos spre Dunare si spre Citadella stiind ca de acolo pot avea o imagine frumoasa asupra orasului.

Din start am observat o mizerie pe strazi si trotuare mai ceva ca in Romania. Oamenii erau imbracati foarte haotic si parca erau iesiti pe strada in pijama. Era sambata dimineata. Am mers usor prin centru si am ajuns la Dunare. Foarte frumos, vapoare, vaporase cu piscina cu sezlonguri, nu stiu ce preturi aveau dar erau frumoase. Din port existau si mai multe autobuze ce faceau turul orasului si aveau casti si puteai asculta "ghidul" in diferite limbi, inclusiv in Romana. Am trecut podul dintre Buda si Pesta si am urcat la Citadella, cetate construita pe vremea imperiului Habsburgic in scop strategic. Dealul respectiv este datat de pe vremea romanilor iar mai apoi a fost folosit si de turci pe vremea imperiului otoman. Dinspre pod exista trepte care duc pana sus si din loc in loc va puteti opri sa admirati orasul si Dunarea. Am gasit acolo o mizerie si mai mare, cutii de bere, sticle de vin, pungi si nu vreau sa intru in detalii sa nu provoc greata nimanui. Era mai rau ca in Romania dupa un festival al berii. Anyway, am urcat sus, foarte frumos, era multa lume, magazine de suveniruri, terase cu bere, suc, cafea, mancare. Se vede tot orasul din toate partile. Pentru cei ce doresc sa mearga cu masina se ajunge pe alta parte pana sus. Cum veniti dinspre centru si treceti podul urmati apoi indicatoarele spre Citadella. Merita sa urcati pana sus sa vedeti un oras foarte frumos doar la suprafata (daca intrati in detalii nu mai e asa frumos).

Am luat cateva suveniruri si ne-am intors la masina si am plecat repede spre Austria si fara planuri recente pentru a vizita Budapesta. Pot sa zic ca aceeasi mizerie domina si parcarile de pe autostrada la ei.

Parerea mea este ca in afara de cateva drumuri/autostrazi mai bune ca la noi... sunt mult sub Romania. Ma gandesc doar ca noi avem Carpatii, Marea Neagra, Oltul, Dunarea, Delta si lista poate continua... ei au doar Dunarea. Nu recomand Budapesta... decat poate dupa ce v-ati saturat de restul lumii.

Trimis de boriss007 in 04.09.10 15:20:57

VIZUALIZĂRI: 4071 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boriss007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In fata hotelului Central din Budapesta

zsolt_tusnad
[04.09.10 16:16:42]

Eu cred ca ai facut o confuzie cum fac multi straini si ai confundat Bucurestiul cu Budapesta.....

[04.09.10 16:26:26]

Intr-adevar multi americani confunda Bucuresti cu Budapesta dar crede-ma ca mai stiu putina geografie si nu fac asemenea confuzii. Iar mizeria ce-am vazut-o era reala ... imi pare rau ca n-am facut poze dar sincer nu cred ca merita sa consum acumulatorii facand poze cu gunoaie. Eu n-am zis ca Budapesta e urata dar ceea ce-am vazut eu era foarte urat.

sev7
[04.09.10 16:36:14]

zsolt_tusnad ...de ce te iriti imediat....???!! sau e vb de "patriotism"-parca asa se cheama in versiunea eleganta..?!?

boriss007 vorbea de experienta ei....

si eu cred ca Budapesta e un oras foarte frumos!

[04.09.10 17:38:14]

Nu vreau sa nasc nici o polemica si am sa ma abtin.

@sev7 a spus ce trebuia spus si nu mai e nevoie de completari.

giglia
[04.09.10 17:48:45]

Impresiile dupa vizitarea unui alt loc decat in Romania, exprima modul personal al fiecaruia de a filtra realitatea. Nu pot sa-l contrazic pe boriss007, a avut ochi sa vada ceea ce altora le-a scapat, desi mie Budapesta mi s-a parut minunata si deloc murdara (nu am vazut de exemplu niciun caine fara stapan...), nu pot sa nu-i dau dreptate lui zsolt_tusnad caci, desi iubim cu totii Romania, cateodata Bucurestiul ne arata si obrazul nefardat, dar cred ca e nevoie de mai mult decat cateva ore sa descoperi o destinatie turistica si sa o vezi la adevarata ei valoare. Si asta e valabil si pentru Bucuresti si pentru Budapesta si pentru Kuala-Lumpur. Ah, mai e ceva, de gunoaie suntem vinovati cu totii...

krondia*
[04.09.10 21:41:09]

Sunt surprinsă de impresiile tale pentru că eu am stat 4 zile în primăvară în Budapesta şi nu într-un cartier central.

Nu am văzut pe nicăieri gunoaie şi am umblat foarte mult pe jos, am urcat inclusiv dealul Gellert şi era foarte curat şi îngrijit, ca să nu mai spun de Insula Margareta, plămânul verde al oraşului unde este interzis accesul auto.

Parcările unde am oprit noi acum şi în anii trecuţi erau toate puse la punct, grupurile sanitare curate, cred că am şi o fotografie.

Îţi respect opinia dar nu ştiu dacă poţi să nu recomanzi un oraş după o vizită de doar câteva ore.

Am remarcat totodată şi politeţea rutieră, acolo fiecare are grijă de cel care circulă în faţa sa. Eu mărturisesc că voi reveni oricând cu plăcere în Budapesta.

dananecula
[04.09.10 23:27:24]

Asa cum spunea si @krondia am ramas la fel de suprinsa de imaginea ta generala, de ansamblu despre Budapesta.

Si noi am revenit acum 2 saptamani dintr-un concediu petrecut in Budapesta, dar cu impresii foarte frumoase, chiar pot spune ca am fost impresionata de obiectivele turistice ale acestui oras.

Cu unul din acele autobuze ,,decapotabile'' (Hop-on Hop-off) de care aminteai in review-ul tau, ne-am plimbat si noi si sincer iti spun a fost o adevarata placere sa admiram orasul, de acolo, de la inaltime.

Scuza-ma, dar consider ca dupa o afirmatie ca a ta

nu cred ca ar trebui sa fii atat de radical si ar fi bine sa mai dai o sansa macar unei vizite de-o zi in Budapesta.

Cu cea mai mare sinceritate iti spun ca totusi numai admirand fotografiile sau citind o parte din multitudinea de review-uri postate de colegii de pe site: @krondia, @georgiana, @magdalena, @ms5, @costi vei fi curios sa mai vizitezi inca o data Budapesta, dar pentru mai multe ore.

Cand o sa ajungi sa faci macar o croaziera pe Dunare si sa admiri frumoasa insula Margareta, plina de vegetatie si flori, cu minunanta-i fantana muzicala, sincer iti vei schimba parerea si nu cred ca mai vei afirma

Nu recomand Budapesta... decat poate dupa ce v-ati saturat de restul lumii.

Vacante frumoase in continuare!

rodik
[05.09.10 00:42:55]

Un review mai mult decat subiectiv si, cel putin, nelalocul sau...

cand nu-ti oferi macar o zi pentru a vizita acest loc, cand esti doar in trecere si faci o comparatie Budapesta-Bucuresti, din care iese in avantaj Bucurestiul, imi permit sa spun ca esti rau intentionat(a)...

Desi continui sa cred ca trebuie sa respectam parerile tuturor, as vrea sa spun doar atat: cand atat de multi turisti (romani si, mai ales, straini) apreciaza in mod deosebit Budapesta, atunci stau si ma intreb cum naiba se poate sa se insele atata lume? chiar toti suntem atat de orbi si de ignoranti?

zsolt_tusnad
[05.09.10 08:03:41]

sev7 nu este de vorba de niciun "patriotism", este vorba de realitate. Saptamanal merg in Bucuresti si cam odata la 2 ani ajung in Budapesta. Comparand drumurile, curatenia, obiectivele turistice si numarul de turisti din ROMANIA (pe cei straini sa nu-i luam in calcul) care viziteaza cele doua capitale, Budapesta surclaseaza net Bucurestiul.

"Din port existau si mai multe autobuze ce faceau turul orasului si aveau casti si puteai asculta "ghidul" in diferite limbi, inclusiv in Romana".

georget
[05.09.10 08:27:46]

Depinde pt ce mergi in Budapesta. Si eu am fost acum cativa ani cu afaceri si nu mi-a lasat o impresie tocmai buna. Mai ales atitudinea lor fata de romani.

[05.09.10 13:00:41]

Simt nevoia sa raspund unor useri ce mi-au criticat review-ul.

@krondia: ma bucur ca ti-a placut Budapesta dar sincer cred ca un grad de satisfactie de 100% este prea mult si tutusi ti-am respectat parerea. Am citit ca ai vizitat si Austria unde ai dat un grad de satisfactie tot de 100%, de fapt, mai bine de jumatate din review-urile tale au 100%. Incearca sa fii obiectiva si sa-mi zici daca Budapesta se ridica la nivelul Vienei. Ai dat un review la cascada Tamina din Timis de 37.5% si nu a zis nimeni ca nu ar fi ok. Cate ore ai petrecut pe acel traseu descris de tine? Ai petrecut cu mult mai mult decat am petrecut eu in Budapesta? Oare eu nu am voie sa-mi spun parerea?

@dananecula: am vazut ca ati scris despre Muzeul de Cristale Swarovski, prin ochii copilului tau. Sincer, este un articol scris mai mult de dragul de-a mai face puncte, pentru ca e vorba de o excursie din 2008, cu informatii incomplete si neactual. L-ati cotat cu 100%. Eu am fost acum o luna si n-as zice ca e chiar de 100%. V-as completa prin a spune ca e 9.5 euro intrarea iar ceea ce gasititi acolo este frumos dar nu extraordinar. Este facut pe principiul occidental: avem o piatra, ii punem o descriere si o poveste, ii facem un website, ii punem 10 lumini colorate si o facem obiectiv turistic. Au 12 camere de vizitat dar nu cred ca mai mult de 4 au legatura cu cristalele swarovski, restul fiind de umplutura.

Dar, una peste alta, v-am respectat review-urile asa cum au fost ele. Va rog sa-mi respectati articolele asa cum o fac si eu.

On topic: in ultimii 3 ani am petrecut aproape 2 luni (adunate) in germania si austria dar nu cu scop turistic. Daca cineva imi zice ca Budapesta este curata... l-as trimite sa vada Muenchen, Stuttgart, Nuernberg, Vienna, Salzburg si apoi sa mai zica daca e la fel de curata.

DACA CINEVA VREA SA MEARGA IN BUDAPESTA CRED CA E DESTUL DE MATUR SA SORTEZE PUTIN REVIEW-URILE SI SA ALEAGA CE CONSIDERA EL CA E RELEVANT. Daca sunt 10 review-uri pozitive si al meu... cu siguranta de mine se va zice ca sunt putin dus cu pluta. Asta e ceea ce-am vazut... asta e ceea ce scriu.

krondia*
[05.09.10 21:40:34]

Chiar spuneam că îţi respect opinia.

Pe de altă parte, dacă ai fi citit cu atenţie reviewul meu despre cascada Tamina ai fi observat că nu am fost o singură dată ci de mai multe ori, iar nota a fost scăzută nu datorită subiectivismului ci prentru că acest loc s-a deteriorat şi nu mai poate fi parcurs din interior decât cu multe riscuri, lucru care poate fi dovedit.

Budapesta nu am notat-o comparativ cu Viena şi nici cu Bucureştiul, ci cu ceea am găsit eu acolo dar chiar şi aşa mie mi-a făcut o impresie foarte bună.

Şi aş mai adăuga doar că eu scriu în general despre locuri mai puţin cunoscute sau care mi-au plăcut foarte mult, de aici notele mari dar e drept că nici nu am avut parte din fericire de experienţe traumatizante.

Eu mă opresc aici. Toate bune.

[20.09.10 18:45:35]

Imi pare rau dar nu pot sa ma abtin. M-am uitat azi intamplator sa vad ce procentaj de satisfactie are Budapesta comparativ cu Innsbruck. Nu va suparati pe mine, dar ca sa aiba Budapesta 96% grad de satisfactie si Innsbruck 94% mi se pare putin ne-obiectiv. Cei care au vizitat ambele orase i-as ruga sa-si spuna parerea obiectiv. Eu unul cred in general dam procentaje prea clare. Am vazut multi "colegi de impresii" care dau prea usor un procentaj de 100%. Mi-e foarte greu sa cred ca Budapesta este 100% satisfactie. Eu cand am evaluat Innsbruck si locatia unde am stat, am incercat sa fac o estimare cat mai obiectiva si sa fiu de folos celorlalti. Cred ca asta ar trebui sa faca toti utilizatorii acestui site. Ideea este sa ne ajutam unii pe ceilalti in planificarile viitore si nu de a face puncte pentru premii sau mai stiu eu ce alte avantaje. Cred ca punctele vor veni si daca suntem obiectivi. Am urmarite profilurile mai multor useri si vad ca au cate 10 impresii postate consecutiv cu 100%... Oameni buni, nu cred ca intre cele 10 obiective vizitate toate v-au impresionat la fel de mult. Cu siguranta unele au fost mai frumoase, altele v-au dezamagit.

Eu unul cand vad ca un oras considerat Capitala Alpilor, pe buna dreptate... unul din cele mai frumoase orase prin care am trecut vreodata... este "cotat" mai putin atragator decat Budapesta tind sa cred ca evaluarile sunt gresite din punct de vedere moral.

Eu unul, asa cum am laudat foarte mult Norkettenbanen in Innsbruck, la fel am dat un procentaj mai putin bun la Alpen Zoo... pentru ca e clar Alpen Zoo m-a impresionat mult mai putin decat Norkettenbahnen.

Nu vreau puncte, nu vreau reprosuri sau polemici... vreau doar ca cei ce citesc acest ecou sa se gandeasca putin in liniste daca tot ceea ce-au vizitat i-a impresionat in egala masura si sa incerce pe viitor sa fie cat mai obiectivi. Haideti sa facem acest site util noua si celorlalti ce-l viziteaza si nu sa facem din el o competitie... sunt sigur ca un review bun si obiectiv va fi votat chiar daca are un grad de satisfactie scazut. Atat timp cat acel grad de satisfactie scazut va fi bine argumentat, cititorii vor aprecia asta.

Spor si obiectivitate in articolele viitoare!

webmaster20*
[21.09.10 20:01:54]

Aceste discutii sunt mai potrivite aici

rodidoina*
[19.10.10 16:06:16]

Dupa parerea mea nu poti sa compari gradul de satisfactie pe care ti-l da o locatie cu cel pe care ti-l ofera o alta locatie, de la care ai alte asteptari. Cand oferi un punctaj unui loc nu incepi sa faci un clasament al tuturor locurilor vizitate pana atunci si sa calculezi unde se situeaza in topul preferintelor. E vorba si de dispozitie si de anturaj si de alti factori subiectivi.

Pe de alta parte, sunt si eu de acord ca Budapesta are o multime de obiective turistice, centrul vechi este impresionant prin cladirile incarcate de istorie si chiar si prin cat de bine sunt intretinute, dar e departe de a fi un oras care straluceste de curatenie. Sunt si la ei hartii pe jos, sticle de plastic, mucuri de tigari (mai ales in statiile de autobuz). Metroul este sumbru si plin de desene grafitti. Exceptie face metroul vechi, care merge din piata eroilor pana la Dunare si este o edevarat bijuterie. Autobuzele sunt vechi si rablagite si vin destul de rar (Bucurestiul ii da clasa Budapestei la capitolul transport in comun).

Cat despre cat de civilizati sunt ungurii in trafic, dati-mi voie sa nu fiu de acord. Pe drumul de la Oradea la Budapesta, pe care l-am parcurs cu microbuzul, am avut de cateva ori emotii datorita depasirilor riscante pe care le faceau participantii la trafic.

Asa ca, parerea mea e ca trebuie sa incercam sa fim echilibrati.

dj.gigel*
[02.02.11 18:00:27]

Sunt 100% de acord cu boriss007. Nici nu se poate compara Bucurestiul cu Budapesta! Am fost de mai multe ori la Budapesta, nu m-a impresionat cu absolut nimic. Cladirile vechi sunt neingrijite, nu exista niciun palat sau parc mai interesant, iar de curatenie nici nu mai vorbesc. Daca nu ar trece Dunarea intre Buda si Pesta, ar fi cea mai urata capitala din Europa.

daniel33*
[20.07.12 19:15:22]

@boriss007: Sunt total de acord cu tine. Un raspuns foarte bine structurat si argumentat! Felicitari!

boriss007, dananecula, daniel33*, dj.gigel*, georget, giglia, rodidoina*, rodik, sev7, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: