ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 16.04.10
AUG-2010

Zile de neuitat la Viena

Buna tuturor! Eu am fost cu familia la Viena la sf lui August, am ales tot pensiunea d-ului Lucian, pot sa va spun ca m-am simtit f bine, frumos, elegant, curat, desii am stat in cea mai mica camera, a fost ok, eu am rezervat acea camera fiind mai ieftina.

Parerea mera personala este ca, mai bine sa stai intr-o zona linistita mai departe de oras, decat sa stai in forfota lui, vreau sa spun ca am avut un concediu placut si ma bucur ca am ales pensiunea aceasta, e drept noi am stat opt zile deci sase zile pline, pana in centrul Vienei la Primarie avem 28 Km, intr-o zi am vizitat centrul cu Catedrala sf Stefan, pranz luat la Restaurantul Centimetru, locatie data de d-ul Lucian, mi-a placut f mult acel restaurant pe langa snitelul XXL si cartofii prajiti, am mancat un gulas f bun.

Am mers la Palatul Hofburg, Catedrala sf Stefan, in rest ne-am plimbat prin parc si am privit cladirile de afara, este destul de scumpa intrarea la muzeu. Am parcat pe langa primarie, (super cladire) dupa indicatiile date de d-ul Lucian, nu am gasit chear unde a spus dansu, fiind in cursul saptamanii este aglomerat, desii am parcat regulamentar, am primit o amenda de 21 euro, nu am platit-o, asteptam sa vedem daca ni se trimite acasa.

O zi am fost in Bratislava, este f aproape de Pensiune in jur de 40 Km, f frumos orasul, curat linistit, am vizitat unCastel BRATISLAVSKY HARAD / BRATISLAVA CASTLE / DIE BURG VON BRATISLAVA, langa el puteai sa te duci sa vezi panorama Bratislavei cu Dunarea, am mai vizitat o biserica ce era peste drum de el, centrul, apoi plimbarea pe pasarela pietonala ce traverseaza Dunarea. De acolo la vreo 12Km am vizitat cetatea Devlin iar o locatie placuta cu o priveliste minunata.

O alta zi am fost la Palatul Schonbrun, am luat tichetul A care era mai ieftin si vizitai doar o parte din palat, cum va spuneam f scump sa vizitezi muzee (sincer eu nu sunt cu muzeele) am mers prin minunatul parc cu f multe fantani am vazut panorama parcului de sus, labirintul iar este frumos, cand mergeti sa aveti alune sau biscuiti sunt f multe veverite in zona gradinei zoologice, cam rau cu parcarea trebuie sa te invarti de cateva ori ca sa parchezi in parcarea lor cea spre gradina zoo.

A patra zi am fost la minele subterane unde este un lac mare, f frumos, ne-am plimbat cu barca pe el, trebuie sa ai aparat foto bun ca sa-ti iasa pozele, apoi in drum mai este un Castel Lichtenstein (imi plac mai mult Castelele) Dupa aceea am urcat pe cel mai inalt deal unde am avut o panorama superba a Dunarii si Vienei (Locatii date tot de d-ul Lucian).

O alta zi, a fost rezervata pentru Pandorf care este o pierdere de vreme, mai bine stateam la Pensiune si ne odihneam, desii era ziua reducerilor de 70.80% erau toate f scumpe, ceva de firma era redus de la 200 euro. Apoi seara am mers in Pratar pt cel mic, frumos si acolo dar f multe jocuri pt adulti, ne-am dat in roata unde atentie vi se face poza, daca vreti puteti cumpara poza cu 4.5 euro, si primiti doua tichete gratuite la doua dintre locurile de distractii. Am mai mers la un centru comercial mare SCS, unde sunt f multe magazine. In ultima zi am fost la Casa Oceanelor, un acvariu facut intr-un Buncar f frumos, celui mic ia placut, vezi f multi pesti, chear si niste maimutele f simpatice, acesta este pe langa Mariahilferstrasse.

Deci daca stai o saptamana nu trebuie sa te mai intorci la Viena.

Stiu ca d-ul Lucian citeste aceste mesaje, nu pot decat sa-i multumesc pt ospitalitate, ne-am simtit f bine, rar gasesti persoane in afara asa cum este d-ul Lucian, mai ales in zona Austriei, Germaniei unde oamenii sunt reci si cei care pleaca din tara devin la fel ca ei.

Micul dejun era f bogat, nu puteai sa mananci tot ce ti se dadea, cafeaua facuta de Elena (fata care servea) era f buna, sotul nu manca dimineata iar domnul Lucian a spus sa i se faca niste sendvisuri, chear am fost intrebati in prima zi daca avem vreo preferinta la micul dejun, daca ne place carnea de porc sau nu ne place, ce pot sa spun chear daca nu-ti placea ceva aveai ce sa mananci, in concedii micul dejun este important la mine, il savurez cu placere, in camere se facea curat in fiecare zi, se schimbau prosoapele, iar la doua zile lenjeria, o mica problema a fost cu Toby cainele, celui mic ii era frica de el, era lasat liber, dar au observat ca ne este teama, cand eram la pensiune pana plecam il legau, nu a trebuit sa le spunem, sper sa nu-l fi chinuit prea mult, plecam si cam tarziu, dar am vrut sa savurez un pic si aerul de acolo, nu am venit doar sa dorm la pensiune, cand stateai in curte, uitai de tot.

Daca nu vreti sa stati la pensiune d-ul Lucian va mai poate duce la doua Hoteluri unul la 5Km de pensiune chear pe autostrada altul in Viena, un pic mai ieftin decat pretul hotelului, parerea mea, daca stati in Viena, tot trebuie sa mergeti cel putin 15 Km ca sa ajungeti la punctele de vizitare.

Cum spunea cineva mai sus si noi am avut o reducere din partea d-ului Lucian, am apreciat f mult acest gest, noi chear am insistat sa platim, dar asa este omul ce sa-i faci, chear daca este f ocupat, am reusit sa stam la o bere.

In incheiere am avut un concediu placut frumos, nu foarte obositor (pt mine, sotul are alta parere

Trimis de Lil in 03.09.10 10:48:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 7166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lil); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Lucinel
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 5% reducere ptr membrii SILVER si sup.
  • 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup.
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

trandafir 1970
[03.09.10 10:58:11]

Foarte utile impresiile tale, @lil, multumim!

Cat este camera la pensiune (mic dejun inclus, din cate am inteles) ?

In 235 euro au isi cazare si transport pentru 7 zile?

Cautand pe net pensiunea, am observat ca este in exclusivitate pentru romani, dar profesionalismul sper ca este "made in Austria"!

[03.09.10 11:04:37]

Pt Trandafir 1970

Buna ziua! Rectific 234 euro au fost 6 nopti, am avut cam cea mai mica 39 euro pe noapte cu mic dejun, fara transport, din acea suma am avut si o reducere. Dupa cum am mai scris , totul este ok la pensiune , acum depinde cat de pretentios esti , curat se facea in fiecare zi + schimbat prosoape , iar la doua zile se schimba lenjeria , mic dejun f bogat (vezi poze ) .

trandafir 1970
[03.09.10 11:09:06]

Multumesc, @lil; am gasit si adresa pensiunii, pentru cine doreste mai multe detalii: click aici

[03.09.10 11:19:43]

Pt. Trandafir 1970

O sa vi se para ciudat, daca rezervati o sa primiti mai multe indicatii, sa sunati cu doua saptamani inainte de plecare, cand iesiti din tara sa trimiteti sms, cand ajungeti va intalniti cu dansu intr-o parcare apoi mergeti la pensiune, noi am facut exact cum a spus dansu si a fost ok, probabil are motivele lui, noi am ajuns cu doua zile inainte de rezrvare am vrut sa stam in Szeged, dar nu am gasit cazare, asa ca am pornit catre Austria ne-am cazat la primul hotel, culmea, era chear hotelu unde domnul Lucian putea sa ne aranjeze mai ieftin, dar nu am indraznit sa-l deranjam asa tarziu, am sunat a doua zi, intr-o jumatate de ora era la noi.

Eu zic ca este destul de serios. Stiu ca mai are inca o pensiune. Toate cele bune.

webmasterJr
[03.09.10 11:59:16]

O melodie de vara, pentru o vacanta reusita!

celeste
[03.09.10 13:30:21]

Felicitari pt.vacanta reusita. Ce preturi erau la acel restaurant cand ati servit pranzul?

creivean
[03.09.10 13:47:04]

@celeste

Am scris eu un review, despre un restaurant Centimeter, respectiv Centimeter II, cel mai aproape de Mariahilferstraße, cu preţuri şi poze. Dacă vrei să-l citeşti dă click aici

[06.09.10 14:48:48]

Pt. Celeste

7.9 euro snitel cu cartofi prajiti , ( vezi poze ) , gulas la fel , pranzul il serveam in jur de ora 15,00 .

celeste, Lil, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lucinel: