ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    AUG-2010

Muzeul de Antropologie „ Francisc I. Rainer "

Fiecare tara, fiecare popor isi are „ parintii sai „. Parinti ai medicienei, ai aviatiei, ai diferitelor stiinte in general. Antropologia este si ea o ramura a medicinei si daca la nivel mondial parintele ei a fost Claude Levi-Strauss, in tara noastra, primul care s-a ocupat serios, temeinic si pe baze stiintifice, a fost Francisc Rainer (1874-1944). La Bucuresti in curtea facultatii de Medicina Carol Davila, functioneaza Institutul de Antropologie „ Francisc I. Rainer „, iar anul acesta impreuna cu Academia Romana, va sarbatorii 70 de ani de la infiintare.

La Cheia, intr-o micuta casa cu doua etaje, fosta casa de vacanta a savantului, exista un mic muzeu de antropologie, ce ii poarta numele.

Situat la intrarea in statiune, pe partea dreapta, este usor de remarcat, caci este o cladire cu o suprafata mica, dar inalta. Alba la culoare, intr-o curte simpla cu o iarba, cum numai la munte poate fi intalnita si cu un mare panou albastru alaturi, muzeul este deschis de la 9,00 – 17.00.

Din cate stiu este singurul de acest gen de la noi, asa ca daca aveti drum prin Cheia, va invit sa ii treceti pragul.

In curte, in partea stanga este o mica anexa, unde se achita biletul de intrare (3 lei) si taxa foto (5 lei) si de unde se pot cumpara diverse suveniruri. (nu vreasu sa vorbesc acum despre acele suveniruri ca nu au nici o legatura cu muzeul, cu savantul si nici macar cu tara noastra).

Doamna muzeograf ne-a condus in muzeu si primul lucru pe care l-a facut a fost sa ne invite sa luam loc pe scaune si sa urmarim la un LCD fixat pe peretele uneia din sali, un film despre viata si munca d. lui. Rainer.

In mare este vorba despre antropologie, adica despre stiinta ce se ocupa cu studiul omului - Homo Hominis – din punct de vedere al evolutiei sale ca specie, cultura, relatii interumane, limba vorbita si arheologice. Aceasta stiinta este foarte vasta si are o multime de subramuri; antropologia rudeniei și a familiei, antropologia corpului, antropologia socială, antropologia economică, antropologia religioasă si multe alte ramurele.

Prof. Francisc I. Rainer, si-a dedicat timpul si energia studiului antropologiei umane, a individului, a familiei si a evolutiei sale pe parcursul vietii, a ceea ce devenim pe masura ce crestem.

Muzeul de la Cheia este putin diferit de ce inseamna de obicei un muzeu; este unul interactiv, doar cu cateva exponate, dar cu multe marturii legate de activitatea medicului, savantului si profesorului Rainer. Caci obiectul de studiu al savantului a fost in principal, omul, iar craniul a fost principala parte studiata. Iar in muzeu exista un singur craniu.

Dupa ce am vizionat filmul, am trecut prin toate salile muzeului; micute si putine la numar, (trei la fiecare etaj) cu multe marturii scrise din gandirea si filozofia profesorului, cu busturi ale altor savanti cu care profesorul Rainer a colaborat; Victor Babes, Ion Cantacuzino si Toma Ionescu, savanti ce si-au adus si ei contributia la aceasta stiinta. Trei display-uri interactive (info tuche) sunt in muzeu. Unul invita turistii sa vada cum evolueaza forma si fizionomia unui om de-a lungul vietii si da fiecaruia posibilitatea sa se convinga ca este unic si din acest punct de vedere. Al doilea calculeaza bioritumul fiecaruia, pornind de la data nasterii si al treilea ofera informatii despre anatomia umana, despre organele si sistemele ce le avem si despre cum functioneaza ele.

La plecare, prietena mea a cumparat o micuta statueta din lemn de maslin, infatisand „ ganditoarea de la Cheia „ si am plecat sa colindam mai departe statiunea.

Trimis de Diaura* in 01.09.10 21:53:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHEIA.

VIZUALIZĂRI: 5387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cheia -Muzeul de Antropologie „Francisc I. Rainer” , vazut din parcare

biancuta
    [02.09.10 01:36:10]

Cred ca e foarte interesant sa studiezi documentele expuse si display-urile! Despre corpului uman inca nu se cunosc toate si anumite lucruri poate nu le vom afla niciodata!

pepsi70ro
    [02.09.10 06:50:43]

Nu stiam despre acest muzeu, remarcabila relatare despre muzeu, felicitari!.

L-am trecut pe lista must-see

dartax
    [02.09.10 09:16:42]

Pe vremuri, adica pana-n 89, acolo era o tabara scolara ...

bessondm
    [02.09.10 09:33:16]

Interesant, cum m-ai obisnuit, tot timpul gasesti ceva inedit! (indiferent de locul unde ajungi)

Diaura*AUTOR REVIEW
    [02.09.10 09:36:32]

Ma bucur ca am vesti interesante pentru voi.

@dartax, ai dreptate, asa a fost. Eu am stat de vorba cu muzeografa si facand cateva comentarii legate de marimea muzeului, ea mi-a spus ca dupa ce a fost nationalizata casa, o vreme au fost cazati copii acolo. Apoi, iar s-au adus ceva modificari, s-au daramat cativa pereti pentru a crea pe fiecare etaj un spatiu usor de vizitat si s-a renuntat la multe din grupurile sanitare.

Maria Smeu
    [02.09.10 12:38:07]

Sunt bucuroasa ca am avut placerea votului cu nr. 7 - "prietenii stiu de ce"! Altfel, binemeritat.

bessondm, biancuta, dartax, Diaura*, Maria Smeu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Cheia: