ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
ÎNSCRIS: 09.04.10
AUG-2010

Riu Helios - peste asteptari

Ne-am intors aseara 30.08 de la Riu Helios si nu pot spune decat ca suntem incantati de sejurul petrecut acolo. Am ales Riu Helios pentru ca am mai stat la un hotel din lantul Riu, in Mallorca si cunosteam standardele de calitate practicate de acest brand. Totusi, in Bulgaria pot spune ca am avut surpriza sa constat ca, la mai putin de jumatate din pretul platit in Spania am avut conditii mult mai bune.

Am plecat din Bucuresti pe 23.08 si, din nefericire am gresit drumul, am ocolit aproape 100 km pe un drum destul de prost, nemarcat si fara indicatoare, astfel ca am facut 8 ore din Bucuresti pana la hotel. Ghinionul nostru... am primit una din cele mai slabe camere ale hotelului, la ora 15.30, totul era full. Cand spun ca era slaba, ma refer la pozitie, spre strada, pe colt, in cea mai galagioasa vecinatate... vis-a-vis era o terasa pe care se canta muzica live pana la 5 AM.

Personal

La receptie, cand am facut check-in-ul, am dat 20 lv receptionerei, insa n-a contat... cand am incercat sa schimb camera, m-a dus cu vorba, ca e hotelul plin si sa incerc a doua zi dimineata, cand se mai eliberau camere. N-am mai incercat, deja despachetasem si eram franti dupa drumul de 8 ore, nu ne doream decat sa ne odihnim.

As da o bila neagra receptionerelor, aveau o atitudine profi dar rece, expeditiva, nu ne-au urat bun venit si nici sedere placuta... la plecare, doar au luat cardul, au verificat ceva in computer si m-au expediat "that's all". Nici macar un "buna ziua" sau "drum bun" nu ne-au zis. Din tot personalul, receptionerele au fost cele mai nesuferite. Nu vreau sa stric insa media hotelului la acest capitol, pt ca, in rest, tot personalul s-a comportat exceptional. Tin sa-l mentionez pe Vlado, barman la pool-bar... un tip super care, indiferent cat de ocupat era, isi gasea cateva momente sa schimbe 2-3 vorbe cu fiecare client.

Camera

Nimic de reprosat... nici pozitia deficitara, pana la urma nu ne-a deranjat prea mult. Daca dormeam cu geamul inchis, nu se mai auzea galagia de afara. Camera era foarte mare, chiar mai mare decat a unor hoteluri de 5 stele la care am stat in Turcia. Nu avea chiar 40mp cum a mai zis cineva in alt review (persoana respectiva cred ca a platit un apartament), dar cred ca avea in jur de 28-30mp. Pat imens, patut pentru copil, canapea extensibila de 2 locuri, minifrigider, televizor, baie f. mare echipata cu foehn si consumabile de igiena (sapunele, sampon, gel de dus - toate de calitate satisfacatoare), terasa cu scaune si masuta, usa de la terasa prevazuta cu plasa de tantari, aer conditionat bine orientat, nu batea spre pat, lenjerie impecabila, prosoape la fel (erau in total vreo 10 prosoape, de diferite marimi). Pot spune ca este cea mai buna camera de hotel in care am stat - chiar daca nu este cea mai luxoasa, este categoric cea mai confortabila.

Curatenia din camere

Totul lucea, in fiecare zi, cand veneam de la plaja gaseam camera exact cum am primit-o la venire, nu gaseai un fir de par pe jos sau in baie, obiectele sanitare luceau, prosoapele cred ca le schimbau in fiecare zi, lenjeria -de cel putin 2 ori, sampoanele si sapunurile - de trei ori, intotdeauna erau minim. 2 suluri de hartie igienica.

Aceeasi curatenie impecabila o gaseam si in holurile hotelului, in restaurant fetele de masa nu aveau nici cea mai mica pata, pana si pardoseala de la pool-bar se spala cu apa si detergent.

Distractie si relaxare

Erau 2 piscine, ambele cu sectiune pt. copii, f. mari cu apa curata. Sezlonguri erau destule, insa doar vreo 60% aveau parte de soare pe tot parcursul zilei si acelea erau ocupate de la 7 AM. Pe multe sezlonguri zaceau prosoape toata ziua, fara ca cineva sa stea acolo nici macar 5 min. , desi era o atentionare scrisa cu litere de-o schioapa ca este interzisa rezervarea sezlongului.

Animatorii organizau tot felul de jocuri la piscina in care antrenau multe persoane, in mare majoritate nemti si englezi, romanii se bagau mai putin la astfel de distractii. Pe langa acele cocktail-games gen bingo, darts, si altele asemenea mai greu de explicat, se mai organiza aqua-gym, fotbal, volei, polo.

Sala de fitness nu era la mare cautare, desi era dotata cu aparate ok si numeroase, in schimb, mesele de ping-pong si biliard erau mai tot timpul ocupate.

Copiii se puteau distra la miniclub, unde desenau, faceau lego, pictau sau se jucau cu jucariile de pe-acolo, era si un spatiu de joaca cu 2 tobogane si cateva leagane, nu cine-stie-ce, leaganele erau doar pentru bebelusi, copiii trecuti de un an se puteau baga in leagan, dar era foarte greu sa-i mai scoti de-acolo. Am transpirat la greu incercand s-o trag pe fetita mea dintr-un astfel de leagan. Mare atentie... am vazut multi parinti patind acelasi lucru!

Seara se organiza minidisco, unde pustii invatau de la un clown cateva miscari de dans apoi primeau baloane.

La barul de la piscina din spate se organizau spectacole, insa nu ma pot pronunta asupra calitatii lor pentru ca nu am mers niciodata.

Serviciile de spa si beauty erau foarte scumpe, mult mai scumpe decat la un salon de lux din Bucuresti.

Mancare

Despre mancare nu voi vorbi prea mult pentru ca au facut-o multi inaintea mea pe larg. Foarte diversificata, prospata, bine gatita, pe toate gusturile. Am avut inclusiv fructe de mare, caviar, jamon Serano si blue-cheese. Vinul alb mi-a placut mult, cel rosu era cam tare, racoritoarele ok, cafeaua buna (chiar daca era de la dozator), berea slab alcoolizata, dar mie asa imi place - rece si racoritoare si sa nu ma ia de cap. Eram ingrijorata ca voi avea probleme cu mancarea copilului (stiind ce mofturoasa e fie-mea)... n-a fost deloc asa, erau tot felul de sortimente pe care i le puteam da fara probleme. M-am carat degeaba cu blenderul, cu cereale, cu iaurturi si branzici.

Plaja si marea

Micile obiectii se refera la faptul ca, in prima zi au fost valuri f. mari care au adus foarte multe alge, asfel ca apa arata ca o ciorba de zarzavat... n-am putut intra. A doua zi apa s-a curatat, n-au ramas alge pe plaja. Totusi, am stat mai mult la piscina, mi s-a parut mai comod si ma descurcam mai usor cu urmarirea copilului.

Plaja era f. curata, fara mucuri de tigari, gunoaie... singurele chestii pe care le puteai gasi prin nisipul fin erau niste fragmente de scoici. Sezlongurile destul de scumpe: 21 leva 2 sezlonguri si o umbreluta.

Pot povesti inca nu-stiu-cate pagini despre acest sejur, insa m-am intins ca o placinta si nu vreau sa plictisesc.

Concluzie: cred ca Riu Helios a fost cea mai buna alegere pentru Sunny Beach.

Daca mai aveti intrebari, va raspund cu mare drag.

Am sa revin cu poze cat de curand, deocamdata nu le-am desarcat

Trimis de gattasalvaje in 01.09.10 01:17:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Balcik, Albena

VIZUALIZĂRI: 3855 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gattasalvaje); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Holul cu acvarii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2050 PMA (din 5 voturi)

pepsi70ro
[01.09.10 07:15:52]

Un excelent review, structurat foarte bine cu foarte multe informatii proaspete. Felicitari pentru modul util in care l-ai redactat si bine te-ai atasat comunitatii noastre.

ele12
[24.02.11 12:18:19]

Buna ziua,

anul acesta as dori sa merg la acest hotel... prin urmare citesc tot ce se poate despre el... insa nu am gasit nimic scris in legatura cu parcarea, sunt locuri de parcare? se plateste ceva? daca da cat costa?

oferta care am gasit-o este cu ULTRA AI si nu stiu mai nimic de bauturi... se ofera de toate pe tot parcursul zilei? intreb pt ca pana acum am mers doar cu regim demipensiune.

in grup sunt 2 familii cu cate 1 copil (2ani jumate si 7ani jumate) - pentru copil se plateste?

astept cu nerabdare raspunsul

multumiri anticipate

gattasalvajeAUTOR REVIEW
[24.02.11 14:27:10]

Parcarea este gratis, locuri suficiente pt ca majoritatea turistilor sunt nemti, englezi si vin cu avionul. Depinde si de perioada in care mergi. Eu am fost la sf. lui august cand majoritatea agentiilor de la noi aveau discount pt acest hotel, ca urmare au fost mai multi romani ca de obicei. Am gasit parcarea full insa ne-au facut loc, nu ne-au trimis in alta parte.

UAI inseamna ca au si cateva bauturi de import - deci nu e chiar UAI (platesti shezlongurile si umbreluta pe plaja, accesul internet si altele)... Gasesti de baut cam toata ziua, la 7.30 se deschide restaurantul, la 10 pool-barul, seara ai bauturi si in lobby-bar si la inca un bar din spatele piscinei unde se tin spectacole. In intervalul orar 00-7.30 AM nu este niciun bar deschis. Anumite agentii il prezinta UAI, altele AI - atentie sa nu iei teapa platind mai mult, am intalnit in timpul sejurului meu cativa romani care platisera mai mult cu vreo 100 de Euro decat noi si beneficiau de aceleasi servicii, lor spunandu-li-se de la agentie ca au UAI, iar noua AI.

Pt copiii de pana la 12 ani cu 2 adulti in camera, nu platesti nimic, pentru cel mic aveti patut aranjat iar pt cel de 7 ani i se amenajeaza loc de dormit pe canapeaua extensibila.

Cred ca este una din cele mai bune alegeri pentru Bulgaria si ma bate gandul sa merg anul acesta tot acolo

ele12
[24.02.11 15:34:02]

va multumesc pt promptitudine...

anul trecut am fost la H. Majestic, o locatie pentru care am numai laude... daca doriti sa experimentati si altceva v-il recomand cu mare caldura, doar ca e in regim demipensiune...

Un concediu cat mai frumos!

Mihaela Niculae
[25.05.11 13:15:48]

Buna ziua!

Pentru ele12, de ce nu incercati anul acesta club evrika? AI, sezlong gratuit pe plaja, bar pe plaja, gradina cu umbra, locuri de joaca pentru copii, miniclub, minidisco, amfiteatru in aer liber.

ele12, gattasalvaje, Mihaela Niculae
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: