ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
AUG-2010

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Dezamagire... maxima

Ne-am intors de cateva zile de la. COM, am fost un grup mai mare de tineri si pot spune ca nimeni nu va mai pune piciorul pe acolo!!! De cand am ajuns la hotel, la receptie... SOC, nu prea se vorbeste engleza, adica oamenii leaga ceva, dar prea putin, ca mai mult te intelegi prin semne si ii vezi pe ei cum isi trag ocheade si strambaturi si vorbesc intre ei in bulgara. Ne-am cazat.

Camerele micute, curatele, cei care au fost in camere de 3 persoane, au avut 2 paturi mici si un fotoliu extensibil (s-au unit paturile pentru ca fotoliul era extrem de incomod). La baie, dus fara cabina si fara cadita jos, astfel incat faceai apa peste tot, unii nu au avut geam la baie, ci doar gaura in care fusese geamul. S-a folosit un prosop pentru a astupa gaura! Am incercat sa schimbam camera, cat si cele fara aer conditionat, desi toata lumea a platit camere cu aer, nu ne-au schimbat nici o camera, evident!

Pentru ca ne-am cazat dupa ora 2, prima masa la... snack bar, am mancat doar cartofi prajiti cu salata de varza, pentru ca in rest mai erau carnati din aceea bulgaresti traditionali, cred, condimentati, care sunt groaznici si niste felii de pizza... cu boabe de mazare! si pe ici pe colo cate o umbra de branza si vreo aschie de salam, dar mazarea era la putere! mai erau rosii, castraveti, ketchup, maioneza, ulei ranced... si 20 de viespi, de care nu scapai decat noaptea! ah si inghetata. intr-adevar la discretie, dar nu nemaipomenita. La bar sucuri la dozator, groaznic de dulci, cam tot ce era suc era facut din concentrate la plic, pentru ca mereu simteai praful nedizolvat in gura. Pana si apa la dozator avea un gust rau. Mai aveau niste sucuri la pet, un fel de prigat care erau mai bune. 10 minute de monolog si concurs de mima pentru ca barmanul sa inteleaga ca vrei un servetel. O prima impresie minunata!

Piscina frumoasa, mare, mirosea a clor de te usturau ochii cand stateai langa ea, nu ma vorbesc dupa ce faceai baie, sejlonguri putine in comparatie cu cata lume era, fara saltele, unii isi punea prosopul dimineata si plecau si nu mai aveai unde sa te asezi.

Mancare la pranz si seara cam aceeasi in fiecare zi. Desi parea multa, putin de mancat. In fiecare zi peste congelat prajit, era mirosul care te dezarma de la intrare in restaurant de cate ori mergeai la masa. Cateva salate, branza si salamul care il gaseai si dimineata, orez, fasole, dovlecei, porumb, mazare (puteai sa le pui in prastie, erau tari si uscate) paste, o data lasagna, vesnicii carnati bulgaresti nelipsiti de nicaieri, mereu peste marinat, aripioare de pui si ceva carne de porc prajit sau cu sos (in una din zile carnea de porc aveau un gust tare ciudat), supa, 2 la numar, din care una care parea si avea gust de pui, era intr-o zi cu carne de peste, in urmatoarea cu carne de porc, in functie de ce a fost in ziua anterioara la masa (cel putin la asta cu carnea de porc sunt in stare sa fac pariu, pentru ca, cu o zi inainte fusese ceva ca un cotlet cu sos, fara vreun gust, iar supa in ziua urmatoare exact bucatele de cotlet avea). Mancare de cantina, acelasi gust aceeasi calitate, nici prea bine facuta, fara gust, fara nimic!

Nu sunt o mofturoasa la mancare, dar nici nu pot manca orice rahat care miroase aiurea sau arata aiurea. Si nu a fost doar parerea mea, majoritatea am avut probleme cu mancarea si cu statul la baie de dupa... (scuze!). Acum depinde si fiecare cum e invatat si ce e invatat sa manance, pentru ca am vazut si oameni fericiti la masa! Si... bonus... ceva ce numai noi romanii putem face, am vazut cum poate disparea un tort sau o tarta in cateva secunde, asta daca nu l-au luat cu tot cu farfurie din prima, ah si nu va imaginati ca erau mese pline cu torturi, aduceau cate un tort pe care era bataie.

Dar trecand peste toate am zis sa nu cautam nod in papura ca la banii care i-am dat nici nu putea fi mare smecherie si nu poti avea mari pretentii, nici la mancare si nici la ceilalti turisti din hotel, si la urma urmei nu am facut foamea, ne-am orientat la pranz la terasa de la plaja unde de bine de rau faceau si pui la gratar si cu ceva cartofi si o salata era chiar bine! ah si aici aveau un fel de pepsi la dozator care fata de cel de la hotel era chiar bun.

Dar cireasa de pe tort au fost unii angajati ai hotelului, care s-au purtat foarte urat, care de cate ori ne asezam la snack bar la terasa, seara, stateau numai cu ochii pe noi cautand carcota, tot vorbeau intre ei gesticuland si uitandu-se mereu spre noi, ba ne dadeau muzica prea tare, de nu ne mai auzeam, ba ne-au stins lumina, asta in conditiile in care erau iesiti din tura si bauti si erau baietii care debarasau mesele de farfurii la restaurant sau bucatari si nici nu erau in masura si nu prea vad de ce ii interesa, iar daca ii deranja ceva puteau sa vina sa spuna frumos, eventual sa vorbim mai incet, daca asta i-a deranjat, oricum terasa era deschisa pana dimineata, astea se intamplau seara pana in ora 12, si dupa, plus ca nu eram singurii la terasa, mai erau si alte mese, toata lumea vorbea si radea. S-au luat de noi, l-au oprit pe un tip din grupul nostru cand iesea de la baie, s-au pus 3 bulgari in jurul lui amenintator, au venit si la noi la masa cu scandal, acum numai ei stiu ce au spus ca vorbeau doar bulgara, cand alt tip din grup si-a pierdut bratara (lucru deja discutat la receptie si a platit 20 de leva pentru ca a pierdut-o) au venit iar turbatii astia pe capul nostru sa ne ridice pe toti in picioare, ne trageau de maini sa ne vada bratarile, ce sa mai vorbim... groaznic!

Concluzionand, cam nasol, de la lipsa de bun simt, n-am auzit un buna ziua, un la revedere, indiferent in ce limba ar fi fost adresat, de cand am venit pana am plecat, la personalul de rahat, la femeia de serviciu, care am aflat ca exista cand am plecat, la lipsa continua de farfuriii si de tacamuri de la restaurant, la mesele murdare de afara, de care ti se lipeau coatele efectiv, la mancarea ce lasa de dorit si bauturile de 2 lei, pana la faptul ca statiunea in sine nu are nimic de oferit, decat un amarat de bazar cu haine ''colectia'' de acum 6 ani din piata crangasi, cateva terase si preturi mari (de ex un simplu magnet de frigider 5 leva, cam 8 lei, la noi la mamaia sunt 2-3 lei) iar atmosfera in statiune e destul de batraneasca, din punct de vedere al distractiei e mort tot! Pentru cineva care nu prea a iesit din tara sau care nu are pretentii si asteptari mari, si merg doar sa se plimbe (si chiar e o plimbare lunga de la hotel la plaja, nu mai zic la intoarcere cand iei tot dealul in piept!) si sa se relaxeze, poate fi chiar ok, in rest nu recomand. Oricum impresia mea e ca s-au cam saturat bulgarii de romani si au inceput sa se poarte foarte urat. Cel putin aici la hotel treaba asta am simtit-o maxim!

Singurul lucru frumos a fost plaja care e foarte curata, apa de asemenea si sejlonguri din plin! Noi pentru ca am fost mai multi ne-am distrat oricum si am incercat sa ne simtim bine in ciuda tuturor inconvenientelor, dar cum am spus si la inceput in Albena nu mai pun piciorul, iar in Bulgaria cred ca oricum doar la 4 stele merita.

Numai bine si aveti grija ce alegeti!

Trimis de dana M in 31.08.10 23:08:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Hotel Berlin Green Park 4 *

VIZUALIZĂRI: 2643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dana M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fluturas1*
    [31.08.10 23:25:01]

Anul acesta când am fost eu la bulgari era la ei un magnet de frigider 1-2 leva, iar la noi la Mamaia 5-6 lei.

luminitab
    [01.09.10 10:38:36]

Draga Dana, eu cand citesc un rew cu impresii negative incerc sa ma documentez, adica citesc si impresiile altora, eventual intru pe reclama hotelului. Trebuie sa-ti spun ca nu-i laud pe bulgari, dar m-am straduit totdeauna sa fiu obiectiva.

Am fost de foarte multe ori in Bulgaria... a fost si bine si rau. Poti citi rew mele ca sa vezi ca asa e.

Despre cazarea de care ai avut parte nu comentez dar despre modul cum se comporta personalul da-mi voie sa te contrazic. Bulgarii se poarta foarte frumos cu turistii, indiferent den ce tara sunt! Desigur ca si turistul trebuie sa aiba o ,,mina'' pozitiva atunci cand se adreseaza. Daca citesti rew celor care au fost in aceasta locatie ai sa vezi ca toti spun ca personalul a fost OK. De ce s-or fi purtat altfel tocmai cu grupul vostru... ?

buburuza10*
    [31.05.11 00:11:22]

In mare parte ai dreptate. am fost in aceeasi perioada cu voi.

personalul prost. dupa ce ca ne au dat cele mai proaste camere... cu usi de parca intrai in grajd nu intr-o camera de hotel de 3*+... au mai facut si scandal dupa 3 zile vrand sa ne dea afara din hotel pentru ca au incarcat ei hartiile... nu va mai spun ca i-am dat 10 leva bacsis receptionerului harry potter pentru a ne da o camera mai bunuta... bani pierduti pentru ca nu am primit nimic mai bun. atat barmanii cat si cei de la receptie glumeau si vorbeau pe lb lor despre clientii hotelului.

la piscina multe albine... am fost intepata pana si in talpa. :| sezlonguri nu prea gaseai... si piscina nu era foarte curata intr-o anumita zona...

cel mai frumos lucru a fost barul de pe plaja, asa cum a zis si dana. acolo mancare buna, inghetata bunicica... servicii placute... marea a fost ok.

statiune naspa. sincer nu merita!

dana MAUTOR REVIEW
    [02.06.11 13:25:49]

Multumesc frumos, buburuza!

ma gandeam sa-mi fac griji din cauza lipsei de ''mina'' pozitiva despre care luminita imi spusese -sincer, nu a fost cazul, eu sunt un ''munte'' de mina pozitiva si toata gasca a fost ok.

intr-adevar angajatii si conditiile lasa mult de tot de dorit, insa daca te mai hotaresti vreodata pentru a merge in Albena... peste strada e Hotel Vita Park. Dupa dezamagirea de la. Com am tras o fuga de weekend la acest hotel. Aceeasi bani, aceleasi 3 *. Mult mai curat si hotelul si camerele, angajati mult mai amabili, masa se serveste alaturi la Ralitza. Cu totul alta poveste!!! mancare super buna, diversitate, curat si nici mancare de pe o zi pe alta si pentru ca Vita Park e UAI mult mai multe bauturi, chiar si vin romanesc. Diferenta mare de tot, desi doar o strada le desparte si nici o *.

O zi buna si vezi ce alegi vara asta!

buburuza10*
    [03.06.11 10:30:55]

ok, mersi frumoos, dar nu stiu daca o sa mai aleg albena... ma gandeam la un hotel pe malul marii din c-tin si elena: D

buburuza10*, dana M, fluturas1*, luminitab
    Alte impresii din această RUBRICĂ.COM Hotel: