ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2006

Jungfraujoch - top of Europe

La jumatatea excursiei noastre in Elvetia am avut parte de un eveniment deosebit care ramane in amintirea mea mai pregnant decat toate orasele, castelele si catedralele vizitate.

Acesta a fost excursia de o jumatate de zi pe Jungfraujoch (4158 m) cunoscut si sub numele de Top of Europe. Am plecat dimineata din Berna si dupa mai putin de doua ore am ajuns la Interlaken, o statiune cocheta cu un potential turistic extraordinara intrucat se gaseste la poalele a trei varfuri de cca 4000 m inaltime: Eiger, Monch si Jungfrau.

Statiunea este asezata la altitudine joasa, cca 500 m, are putin peste 5000 de locuitori a caror principala sursa de venit este turismul. Denumirea ei vine de la cele doua lacuri care o marginesc: lacul Brienz la est si lacul Thun la vest. Turistii care nu au avut curajul sa se aventureze pe Top of Europe s-au relaxat facand croaziere pe lacuri si admirand muntii de pe terasa unei cafenele.

Oraselul are doua gari Interlaken Ost si West. De la prima am luat trenul cu cremaliera spre varfurile Alpilor. Nici nu spun cat a costat cursa de trei ore dus si trei ore intors. Ba va spun, aproape 100 eu de persoana dar poate au fost banii cheltuiti cu cel mai mare folos. Este adevarat ca biletul era valabil sapte zile, puteai sa te dai jos la una din nenumaratele statii, sa te cazezi intr-un motel si sa continui a doua zi, dar noi seara la sapte trebuia sa fim jos la autobuz. Traseul a fost superb. Din loc in loc depaseam grupuri de turisti care urcau muntele: baietii erau imbracati in pantaloni scurti de piele intoarsa, aveau bretele de piele, camasi ecosez, palarie verde cu pana de cocos de munte, rucsac iar in picioare bocanci cu tinte si sosete de lana lucrate de mana; fetele purtau fuste pantalon, bluze cu buzunare mari si in mana aveau alpenstock sau bete de trekking (pe atunci nu stiam cat de utile imi vor fi aceste bete in viata de zi de zi); in poieni pasteau vaci grase de Swittera; garile in care opream erau facute din barne de lemn si impodobite cu flori multicolore; hoteluri si vile elegante se ascundeau printre brazi.

Am trecut de gara Kleine Scheidegg la 2000 m. altitudine, apoi prin alte gari si am intrat in tunelul Eiger lung de 7 km a carui constructie a durat 16 ani. Incet-incet parasisem lumea verde a brazilor si intrasem intr-o mare de ghiata care punea stapanire pe tot. Dupa cateva statii a caror denumire deriva din Eiger am ajuns la gara Jungfraujoch care are cea mai mare altitudine din Europa (3453m). De aici am luat un lift despre care-mi amintesc ca ne-a dus in viteza in cladirea centrala a complexului, la. 3571 m. Cladirea e de piatra facuta sa reziste furtunilor si vanturilor de mare inaltime si seamana cu cea de la Aiguille de Midi dar mult mai mare. In fata ei, magnificul varf Jungfrau de 4158m. Ciudat, nu am simtit diminuarea concentratiei de oxigen in aer.

Cladirea are mai multe puncte de atractie: palatul de ghiata in care sunt o multime de figurine sculptate dar din cauza inghesuielii am putut poza doar doua cadre, sfinxul cu terasa de observatie, poarta de ghiata spre cel mai lung ghetar din Alpi (Aletsch lung de 22 km), platoul de ghiata vesnica in care ne-am plimbat si noi, restaurante, cafenele, expozitie alpina, etc.

Pozele spun mai mult decat cuvintele mele. Dupa ce am respirat aerul rarefiat cateva ore si am stat in lumina arzatoare a soarelui am luat trenul si am ajuns pe seara la Interlaken de unde ne-am intors la Berna, ducand cu noi amintiri ce nu pot fi uitate.

Trimis de Michi in 31.08.10 19:44:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ELVEȚIA

VIZUALIZĂRI: 7529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Ca sa fie marturie

Alina Morar
[31.08.10 20:20:02]

Foarte frumos povestit. Si eu am fost anul acesta in zona, dar nu am urcat pe munte.

[31.08.10 20:30:23]

Ca sa va dati seama ce atractie imprima acest loc, intr-o saptamana cat am stat aici am urcat de doua ori aici. Pe un drum dus intore pentru o persoana am platit 160 CHF. Socotiti si voi: 2 persoane x 2 drumuri dus intors = 640 CHF. Daca urcati inainte de ora 9 reducerea e semnificativa.

Din statiunea Grindelwald urcau mii de asiatici cu trenuri speciale ce se intalneau toate la Kleine Scheidegg.

La prima urcare au fost - 7 grade Celsius, la a doua 15, vedeti ce schimbatoare e vremea acolo sus. E nevoie de haine groase.

Raul de inaltime l-am simtit doar atunci cand am urcat in fuga treptele de le Sfinx.

Tunelul de acces a fost sapat in anii '30, o realizare inginereasca remarcabila pentru acele vremuri.

Sus pe ghetar posibilitatile de distractie erau multiple: plimbare cu sania trasa de caini Husky, tiroliana, ski cu posibilitatea de a inchirierea de echipament, treking pana la cabana Monchjochhutte aflata la 3900 m altitudine, bautul unei cesti de ceai imbunatatit cu rom, lectii de schi pentru incepatori, sanius.

Privelistea de sus e ceva ce-ti taie respiratia, daca nu v-a taiat-o liftul de care vorbea @michi care urca 110 m in 90 de secunde.

Ochelarii de soare sunt obligatorii ca si crema de protectie cu factor ridicat. Noi am invatat pe pielea noastra la propriu (doar prostul invata pe proprie piele, desteptul din experienta altora, pentru asa ceva exista site-ul AFA), dupa a doua urcare am suferi arsuri grave pe frunte si buze ce au persistat o saptamana, desi am avut ochelari de soare cumparati la Berna, lipsa cremei sau a unei palarii pe cap si-au spus cuvantul.

Ca sa va imaginati ce paleta larga de multiculturalitate intalniti pe acolo sa va spun ca in trenul de urcare am avut vecini de scaune o familie de bijutieri de Johanesburg, Africa de Sud si un student din Armenia venit la o olimpiada internationala si care in ziua libera a venit in vizita aici (si el s-a minunat cum de a primit viza).

MichiAUTOR REVIEW
[31.08.10 22:36:06]

Piti, iti multumesc mult pentru completarile facute cu multa competenta. Te invidiez ca ai putut sta o saptamana, imi inchipui ce amintiri ai, daca eu, in numai o zi am fost atat de marcata de frumustea locului. Ce regret, e ca abia in ultima parte a vietii am putut vedea lumea si din pacate, sezonul excursiilor s-a cam terminat. Sunt tare multumita ca am fost cooptata in comunitatea asta, datorita careia am avut posibilitatea sa-mi rememorez si ordonez amintirile.

[31.08.10 22:47:33]

Stimata doamna (acu v-am vazut in poza la Jungfraujoch) va admir ca la varsta dumneavoastra v-ati inhamat la asa un drum obositor, cand altii daca chiar pleaca pe undeva prefera leneveala dulce dintr-un resort all inclusiv si nu odihna activa al carei fun sunt si eu. Ma inclin!

mariana
[01.09.10 08:53:29]

Cata dreptate aveti {ducem cu noi amintiri ce nu pot fi uitate!}

dananecula
[02.09.10 00:16:11]

Felicitari in primul rand pentru superbele dvs. amintiri si poze cu care ne delectati, stimata doamna!

Iar pentru acest review minunat,

Va daruiesc un SB bine meritat!

O data cu povestea dumneavoastra si pozele extraordinare, am calatorit si eu macar virtual sau imaginar in Jungfraujoch.

Intr-adevar, in marea familie AFA am fost cooptati cu totii, membrii mai noi sau mai vechi, mai tineri sau mai putin tineri, cu aceeasi pasiune comuna, calatoria, iubirea de natura si frumos ...

Iar amintirile noastre trebuie sa ramana aici, pe acest site, sa dainuie peste timp si ... unde puteau sa arate mai bine, decat aici, in marele album de calatorie, pe al carui coperta sa scrie AFA pentru familie si prieteni si sa ne semnam cu prietenie, toti membrii AFA-risti sa fie !

PISICAANA
[17.08.16 16:01:42]

@Michi - Buna ziua. Anul viitor intentionez sa fac aceasta excursie si voiam sa stiu daca trebuiesc luate bilete din timp sau se pot lua din Interlaken. Costul biletului este dus-intors? Exista vreo reducere care se poate lua cu vreun card?

[17.08.16 17:20:35]

@PISICAANA,

Cel mai important lucru odată ajunși în zonă este să planificați urcarea într-o zi cu vizibilitate bună. La cât de scumpe sunt biletele e păcat sa nu aveți perspective de la înălțimea aceea.

Alina Morar, dananecula, mariana, Michi, PISICAANA, piti
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Jungfrau-Monch-Eiger: