ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2009
AUG-2009
adulti ADULȚI

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Eggishorn - Aletschgletscher

Daca ajungeti in Alpii mergeti macar pentru 10 min sa vedeti ghetarul Aletschgletschr, poate ca nu este asa grandios si inzapezit ca ceilalti Alpi, dar are ceva cald care mie mi-a mers la inima - de la drumul lin, la cabana care te asteapta cu mancare, ceai si o prajitura calda.

Trimis de mariana in 20.10.09 17:16:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA. A mai fost în/la: berna, geneva, interlaken, alpii

VIZUALIZĂRI: 2843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 eggishorn
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -150 PMA (din 4 voturi)

Cristian_h*
[20.10.09 21:44:12]

se vehiculeaza idea ca peste 15/20 ani nu vor mai exista ghetari in Alpi !!!

[20.10.09 21:55:24]

Dn. Cristian, ar fi mare pacat, anul trecut cand am urcat pe Mont Blanc ne spuneau cei de acolo ca in fiecare an ghetarii se retrag 50 cm din cauza incalzirii globale.

[23.06.10 12:41:20]

Mama, ce peisaje... Am niste emotii, nu stiu daca ma voi putea descurca cu copilul. Plecam in 10 iulie.

[23.06.10 13:47:57]

Alina mergi linistita, nu o sa ai nici un fel de probleme cu copilul.

Acolo totul este atat de bine pus la punct, de nu-ti vine sa crezi. Nu ai nevoie de nimic, la fiecare treapta de telecabina gasesti un restaurant, trenurile nu sunt aglomerate, fiecare are loc (cel putin la urcare).

Coborarile de pe munte sunt putin mai aglomerate pentru ca fiecare asteapta pana in ultima clipa, sa-si mai incante ochii.

Unde anume mergeti? Daca mai ai nevoie de ceva informatii te ajut cu placere.

Am vazut copii si mai mici ca baiatul tau in Alpi, mergi fara griji.

[23.06.10 14:18:57]

OK, multumesc. Inca nu stiu exact, noi ne pornim. Vreau sa strabat cat mai multe pasuri, St. Moritz, daca vom putea la Zermatt, Chamonix /Mont Blanc, dar cred ca e imposibil sa urcam si de acolo coboram la San Remo, unde avem platita cazare.

Restul vom vedea pe traseu. Mi-am facut cat de cat o idee despre aceste locuri.

A, la Solden in Austria vreau sa urc, neaparat, la acele platforme, nu stiu cum va fi vremea, si la Aqua Dome.

2 sapt. tot pe drumuri.

[23.06.10 14:26:43]

Mie mi-a placut in mod deosebit Berna si Lautenbrunen, cele doua lacuri Thaun si Brienz, binenteles dupa Alpi.

Ca distractie poti un zbor cu elicopterul peste Alpi sau unul cu parapanta, sunt senzatii nemaipomenite.

Un lucru este sigur, oriunde ai merge ai sa vezi locuri frumoase. Concediu placut

[23.06.10 14:30:09]

Am uitat, sa nu numeri cascadele ca ai sa obosesti. Eu atat am fost de incantata, ca nu ma mai opream.

[23.06.10 14:30:28]

Cu elicopterul si cu parapanta nuuuu!

Speram sa avem timp frumos.

Alina Morar, Cristian_h*, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Jungfrau-Monch-Eiger: