ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Dezamagire totala

In 2009 am fost in vacanta in Albena si ne-am simtit foarte foarte bine, drept pentru care in acest an, am hotarat sa ne intoarcem din nou in Bulgaria de acesta data in statiunea Nisipurile de Aur.

Am ales Viva Club cam pe ultima suta de metri si in mare parte fiind influentati de receziile favorabile ale altor turisti referitoare la acest hotel precum si de faptul ca hotelul este catalogat la 4*.

Cred ca singurul lucru pozitiv la acest hotel a fost check-in-ul. Am ajuns la hotel in jurul orei 14 si in 5-10 minute am fost cazati.

Camerele sunt ok si de asemenea curatenia. Sunt doua lifturi din care unul este stricat iar timpul de asteptare este infernal tinand cont ca hotelul are 7 etaje.

Daca stai bine la capitolul rezistenta fizica iti recomand cu caldura urcatul si coboratul scarilor decat sa astepti liftul.

In ceea ce priveste mancarea e buna in prima zi cand iti este foame si a doua zi cand nutresti speranta ca se va schimba ceva in meniu. Teapa, mancarea e aceiasi pe tot parcursul saptamanii, Cateva feluri incalzite si reincalite la nesfarsit. Notiune de lapte cald nu exista doar daca esti adeptul dozatorului universal de cafea unde gasesti lapte praf amestecat cu apa calda. Suc natural - ce e aia? NU CAUTA caci nu vei gasi decat dozatoare cu "detergent colorat" si doar in doua variante ROSU - fructe de padure si GALBEN- portocale. bere slaba detot, la bar 3 coktail-uri

Despre supe nu are rost sa vorbim iar prajiturile bunicele dar au parca acelasi gust orice sortiment ai incerca. Fructele: piesici, prune, mere, lebenita si pepene galben doar seara cand se mai puneau si doua trei ciorchine de struguri.

Impresia generala la masa a fost foarte proasta, desi aparent erau multe feluri de mancare.

Plaja: hotelul nu are plaja proprie ci doar niste sezlonguri (pe care le inchiriezi de la receptie pe minim 5 zile aproximativ 55 euro / 2 persoane) pe un capat de plaja la circa 4 km de hotel. Ajungi acolo cu un microbuz al hotelului dimineata iar daca vrei sa mergi si dupamasa va trebuii sa platesti transportul desi ti se spune initial ca este gratuit.

Plaja era plina de scoici si intrarea in mare foarte abrubta. (exclus pentru copilasi) Cea mai apropiata plaja este la aproximativ 500 m, nisip fin intrare lina in mare doar ca trebuie sa mergi pe jos ceea ce nu ar fi o problema doar ca trebuie sa cobori respectiv sa urci aprox 140 de scari ceea ce devine dureros.

Statiunea e foarte agitata si aglomerata si esti tracasat incontinuu de persoane care te invita in localuri, la petreceri etc.

fara sa ma mai intind (desi as putea ca mai sunt multe de zis) concluzionez ca puteam sa deschid mai bine ochii sau sa dau ceva in plus si macar sa am un hotel pe plaja si poate cu un management mai bun

nu recomand acest hotel din nici un punct de vedere

Trimis de crisdana in 31.08.10 19:32:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: albena ralitsa hotel 4 stele

VIZUALIZĂRI: 3530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisdana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fluturas1*
    [31.08.10 23:43:19]

O bilă neagră pentru hotelurile din Bulgaria, răcoritoarele sunt de o calitate îndoielnică, probabil la marea lor majoritate.

Kyandra
    [04.09.10 13:55:01]

Hai sa nu exageram cu mancarea... si eu am stat la acelasi hotel, tot in august si nu am vazut nimic reincalzit la pranz. Cu sucurile la dozator este adevarat, insa cu mancarea, da-mi voie sa te contrazic. Problema adevarata a hotelului era ca servea, cam in fiecare zi, aproximativ aceleasi feluri de mancare (de acord), insa cand pe mese ai peste 10-15 sortimente de salate, o masa plina de fructe (nu ai spus nimic despre ananasul si potocalele taiate felii, despre banane, grefele feliate si altele...) si rontzy (alune, porumb prajit, tot felul de chestii sarate pentru facut foame:), 4-5 feluri calde si cam 10 tipuri de garnituri (chiar nu ti-au placut cartofii gratinati cu sunca??), branzeturi de toate felurile, pastele cu sos, pestele, pui/porc la gratar, cartofii prajiti crocanti si proaspeti (si eu sunt carcotasa la cartofii prajiti reincalziti), creveti si fructe de mare.... chiar nu cred ca e o masa proasta!! (acum depinde si unde esti obisnuit sa mananci...pentru particularitati imi cer scuze!!).

Nu apar hotelul, dar nu-i drept sa-l condamni cu totul doar pentru ca nu ti-a placut mancarea din restaurant.

[06.09.10 12:33:11]

Unde ati baut voi suc de calitate la all inclusive???

Va rog sa cititi ce am scris la review-ul meu " O vacanta excelenta!" si sa nu mai fiti carcotasi!

Stau uneori si ma intreb daca nu cumva sunteti cu interes pentru unele hoteluri de pe litoralul nostru...

Flaviu
    [06.09.10 13:27:06]

@darius79

Nu am fost la acest hotel,nu stiu cum este in realitate,un lucru e cert:iau in considerare toate review-urile.

Nu cred ca e cazul sa acuzi pe nimeni ca ar fi "carcotas" in cazul in care nu esti de acord cu opiniile lui.

In fond si tu poti fi acuzat ca "ai interese" la hotelul respectiv.Banuiesc ca nu-ti convine sa fi acuzat pe nedrept.Respecta opiniile celorlalti si atunci vor avea mai multa credibilitate si opiniile tale.

crisdanaAUTOR REVIEW
    [06.09.10 13:45:31]

buna darius79

nu reprezint pe absolut nimeni ceea ce am scris este adevarat binenanteles din punctul meu de vedere si am scris-o pt cei care vor sa stie dinainte unde merg. am baut sucuri mai bune si erau variante si naturale (mar portocale, ananas in fiecare zi) la hotelul Ralitsa superior din Albena care e un hotel exact de aceiasi categorie respectiv 4 stele si tot Bulgaria deci nu am comparat cu cine stie ce

[06.09.10 14:45:41]

Daca e asa, e incredibil, insa eu nu pot sa cred ca erau sucuri naturale. Am si prieeni care au fost la alte hoteluri din Turcia de 5* la all inclusive si ultra.. si nicaieri nu sunt sucuri naturale GRATUIT...

Si ma repet, Turcia e renumita pentru serviciile de o calitate foarte buna, aici includ si mancarea si bautura...

Nici la greci nu erau sucuri naturale, asa ca dupa mine nu e normal sa ai pretentie la asa ceva de la bulgari

crisdanaAUTOR REVIEW
    [06.09.10 14:52:10]

@darius79

iti dai seama ca nu as fi scris si mai ales cu nume de hotel etc daca nu ar fi fost adevarat nu?

[06.09.10 14:57:40]

@darius79, in Turcia sunt multe hoteluri in care gasesti inclus in UAI sucuri naturale. Si aici nu ma refer la cele gen Prigat ci la cele stoarse din fructe in fata ta.

[06.09.10 15:04:30]

Care? "Adam si Eva" la 500-1000 euro pe noapte?

Eu nu cred ca exista hotel cu 100 euro pe noapte camera care sa dea suc fresh... ca asta inseamna natural.

[06.09.10 15:08:21]

De exemplu oricare hotel din grupul Delphin , Barut Lara , Ela , cele 2 din grupul Cornelia , si mai sunt chiar daca nu costa 500-1000/ noapte.

Si da , freshuri se numesc

[06.09.10 15:21:25]

Corect, am verificat.. si cat costa camera in Octombrie? 1600 euro camera standard de 2 pers!!!!

Pai fratilor, noi aici vorbim de un hotel unde in August costa 650 euro camera superioara, cea standard e 500 euro!

Asa ca e de cel putin 3 ori mai ieftin, ca in Oct. sigur scad si la bulgari preturile, nu???

Deci sa nu mai amestecam mere cu pere, da?

[06.09.10 15:31:26]

Stai putin sa lamurim treaba. Eu m-am referit strict la afirmatia ta ca in Turcia nicaieri nu sunt sucuri naturale GRATUIT... .

Referitor la Viva, habar nu am, si mie mi-e greu sa cred ca ofera freshuri.

Dar pana la proba contrarie...

rommys
    [10.01.11 23:46:00]

Da la Ralitsa sunt sucuri gen prigat, asta nu inseamna naturale dar sa tinem cont ca acolo este UAI.

Kyandra
    [11.01.11 00:12:34]

La Viva poti bea fresh doar daca vii cu portocalele si storcatorul de acasa... asta e! La 500 de euro/saptamana camera dubla AI, poti la fel de bine sa ceri fresh de portocale ca si Dom Perignon... ai sanse egale sa le primesti pe amandoua = zero!! : )) Sa fim realisti.

susu
    [14.03.12 11:53:23]

nu sunt de acord cu impresiile atat de negative, am fost si eu acolo si nu a fost chiar asa

crisdana, darius79, Flaviu, fluturas1*, Kyandra, rommys, susu
    Alte impresii din această RUBRICĂHVD Viva Club Hotel: