ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
    DIN: Rm Valcea
    ÎNSCRIS: 11.05.09
    JUN-2010

Limak Limra un hotel care merita 5 stele

Am plecat in data de 13 iunie din Romania la ora 5 dimineata din Bucuresti, 3 masini cu destinatia Kucukkuyu, unde aveam rezervate 3 camere la Hotel Gultur.

Drumul urmat a fost Giurgiu, Ruse, Razgrad (unde GPS-ul ne-a bagat in oras si am pierdut 10 minute, desi stiam de anul trecut ca pe varianta ocolitoare a orasului este mai rapid), Targoviste, Omurtag, Kotel, Yambol, Elhovo, Lesovo Hamzabely, Edirne, Havsa, Canakale si Kucukkuyu. Drumul a durat aproximativ 12 ore cu cel putin 10 opriri. Am mers regulamentar in orase si putin peste 100km/h in afara localitatilor. Consum mediu 6.5 l/100km benzina cu masina incarcata la capacitate maxima. Am ajuns la Club Gultur la ora 17 am fost cazati rapid si direct in piscina hotelului. Detalii referitoare la Gultur in alt review.

Am plecat a doua zi dimineata la ora 10 spre Izmir. Drumul aglomerat, radare, care ne-au oprit si pe noi motivand ca mergeam cu 60km/ h in localitate. Dupa 5 minute de parlamentari in care am spus ca nu avem decat card-uri am plecat fara amenda de 50 Euro care vroiau sa ne incalte. Am ajuns la Izmir la ora 12 unde am fost cazat la Hotel Hisar. Mai ulte detalii in review-ul aferent. Ziua urmatoare am plecat la ora 9 spre Kemer. Am urmat drumul prin Aydin, Denizli, Antalya, Kemer. Drumul bun, majoritate cu 2 benzi pe sens, 2-3 radare in afara localitatilor, si o portiune inainte de Antalya unde se lucra, trebuind sa asteptam 20 de minute. Am ajuns la Kiris, Kemer la ora 16 si am parcat masina in fata hotelului Limak Limra.

Prima impresie a hotelului a fost de masivitate si lux combinata cu politetea receptionerei care ne-a capsat bratarile pe mana si ne-a inmanat cheile camerei. Au trimis un baiat de la receptie sa ne ajute cu bagajele.

Camera era in Park Hotel Limra, 50 de metri langa hotelul principal. Stiam asta de la plecare, intrucat si pretul a fost mai mic decat la cei care erau cazati in corpul principal. Avantajul era ca dimineata aveai piscina libera, puteai sa bei cafeaua linistit sau sa servesti micul dejun, fara agitatia din corpul principal. Dezavantajul era ca trebuia sa parcurgi 50 de metri pana la hotel si sa traversezi o strada. Ne asteptau paturile cu cearsafurile modelate in frunze de lebeda, petale de trandafiri si minibarul plin cu bere, apa si suc. In jurul orei 5 eram cazati, si echipati pentru prima baie in mare si piscinele hotelului. Am inceput cu piscinele, care erau impecabile, 5 topogane din care 2 mari, umbrele si sezlonguri la discretie la orice ora, desi complexul avea 800 de camere.

Am ramas un pic dezamagit de mare, care avea pietricele si fara papuci de baie nu prea puteai sa intri. Apa marii era calda limpede si fara algel a 28-29 de grade.

Referitor la mancare nu pot sa spun decat ca nu am gasit cusur, poate si din cauza ca nu sunt un gurmand, dar pentru pretentiosi doar lipsa strugurilor si a carnii de porc putea fi un impediment. La capitolul supa aveai la alegere 3 tipuri, iar din experienta altor ani am observat cu turcii nu sunt fani ciorbe. La capitolul bauturi eu am ales berea Efes, iar ceilalti cochetau cu cocktail-uri cu nume sonore. Servirea era ireprosabila, barmanii cu zambetul pe buze desi nu primeau prea des bacsis.

Turistii cazati erau preponderenti din Rusia 40-50%, turci 20%, restul diferite nationalitati. Nu am observat un comportament deranjant la nici un turist, majoritatea platind peste 1000Euro pentru un sejur, asa ca cei cu obiceiuri mai putin placute nu ne-au deranjat. In cadrul complexului sunt 7 restaurante a la carte, noi am fost la cel italian unde am platit 5 Euro taxa de persoana si la cel japonez care era gratuit. Rezervarea trebuia facuta telefonic si era mai dificil de prins locuri la aceiasi ora pentru 3 familii.

Spectacolele si animatia a fost excelente cu accent pe fetele din Rusia, care erau dansatoare innascute. Sa nu uit de actorul principal care avea o mimica deosebita a fetei (in special gura). Am jucat tenis de masa, tenis de camp, iar copii au participat la diferite activitati la clubul copiilor.

Ca sa nu par prea laudativ la adresa hotelului nu mi-a placut ca se inchidea piscina la ora 6 si te dadeau practic afara din apa, si lipsa unor topogane mai mari pentru adulti.

Sistemul ultraall inclusive oferea bautura pana la ora 12 la baruri si pana la ora 2 la discoteca, cele 3 mese ale zilei si gustari pe parcursul intreagii zile.

Complexul se intindea pe circa 5 hectare, multi palmieri, verdeata, magazine destul de scumpe, eu iesind o singura data din complex am vazut si celellalte hoteluri din Kiris, dar nu m-au impresionat in mod deosebit.

Vremea a fost superba cu temperaturi de 38 de grade afara si 28 in apa, seara temperatura scazand la 25 de grade. Nu am avut nevoie de haine cu maneca lunga, desi stateam in fiecare seara pana la ora 12-1.

Sejurul s-a terminat pe 22 iunie cand la ora 11 am predat camera am servit pranzul si am plecat la ora 13 spre Istambul si apo Romania.

In concluzie un hotel care respecta cele 5 stele afisate si mai mult respecta clientii, lucru care ar trebui sa-l invete si hotelierii romani.

Trimis de relu17* in 31.08.10 11:33:18
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 7731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (relu17*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Fetita mea in gradina Limak Limra
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

crinatudosie [31.08.10 22:23:51] »

Am fost anul trecut la Limak Lara, care e pe stil japonez si ne-a placut foarte mult. Nu imi este clar pe ce stil este Limak Limra, chinezesc? desi tu vorbesti la un moment dat de restaurant japonez?

Spui ca te-a costat 530 eur, presupun fara transport inclus si hotelurile de pe drum. Ati luat bilete in early-booking?

relu17* [31.08.10 23:31:49] »

Stilul arhitectonic este modern, dar aduce cu piramidele mayase, deci mai mult ar fi un stil mexican, daca se poate spune asa.

Sunt 7 restaurante a la carte din care chinezesc, mexican, turcesc, barBQ, marin, eu am fost la cel japonez si italian.

Pretul este doar pentru 7 nopti UAL Limak Limra fara transport si biletele au fost cumparate cu early booking.

lucian.radu [12.02.11 09:21:49] »

Buna ziua. Lucian din Bucuresti ma numesc. Anul asta am dori sa rezervam la acest hotel un sejur, daca esti amabil sa ne mai dai cateva detalii, ti-am fi recunoscatori. Spune-ne si noua te rugam ce camere ne recomanzi, in ce zone din resort. Berea... durerea oricarui barbat... este numa' draft... sau au si la sticla... si nu in ultimul rand suc natural si inghetata (ptr. kinderi), daca pun la dispozitie. Spune-ne si noua cat te-a costat sejurul si de la ce agentie ai luat (administratorul siteului nu cred ca va accepta sa dai nume de agentie, te-as ruga sa scrii pe lucian.radu@yahoo.com). Iti multumim anticipat ptr. dataliile solicitate.

relu17* [07.03.11 10:37:29] »

Camera recomand in hotel sau vilele din gradina in nici un caz la Limak Park Hotel pentru ca este situat in afara hotelului peste strada si are 4 stele. Berea era Efes la dozator, mai slaba, dar contra cost putei sa iei orice bere de import la sticla. Pretul destul de piperat circa 6 lire sticla. Suc natural contra cost 5 lire iar inghetata era intre anumite ore gratis (4-5 dupa-amiaza). Noi am platit 450 de lire sterline cu o agentie din Anglia (quickrooms), dar am rezervat din ianuarie.

lucian.radu [07.03.11 13:25:33] »

multumesc ptr. informatii.

ghedragos [11.03.13 12:01:30] »

Salut relu17!

As dori sa merg in acest an la Limra.

Anul trecut am fost la LIMAK LARA unde am fost foarte multumit, spre deosebire de FAME RESIDENCE LARA de acum doi ani, unde dupa ora24 se inchidea tot si te trimiteau "la culcare". Daca doreai sa consumi ceva era conta cost, ca si in disco dealtfel.

As dori sa stiu daca la Limra sunt baruri deschise si dupa ora 24 si daca in UAI sunt incluse si bauturi de import (cum era la LIMAK LARA).

multumesc

elenaadina [22.07.13 10:12:59] »

Buna as vrea sa merg in august la acest hotel. Poti sa-mi spui te rog daca intrarea in mare e brusc adinca si cam cit de adinca, te poate trage marea in larg? Nu stiu sa inot. Multumesc!

gushpi [03.07.15 13:57:36] »

draga relu, spui ca ai fost neplacut surprins de plaja cu pietricele..., deasemenea am observat ca ai mai fost in TR...

OARE chiar nu ti-a spus internetul ca TOT Kemerul are plaja cu pietre? :O

crinatudosie, elenaadina, ghedragos, gushpi, lucian.radu, relu17*